hem hacim hem görünüm

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve asrin78 tarafından 21 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    Arkadaşlar haftada 2 kere çalıştırdığımız kas gruplarında. 1 günün hacime ayırıp ağır çalışıp 1 gününde daha hafifi çok tekrar çalışmak gibi, belki tamamen benim hayal gücümün ürünü olan saçma sağanda değerlendirilebilcek bir antreman sistemi olabilirmi!
    Böyle bir şeye ratladınızmı?

2. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    aslında hepimiz aşırı aceleciyiz vücut yapmakta

ara ara bu tarz şeyleri deniyoruz

bana kalırsa ikisini ayırmakta fayda var
    ikiside zor hacim yapmakta onu şekillendirmekte

öncelik belirlenmeli ve birine konsantre olmalı diyorum
    istenilen seviyeye gelindiği zaman dediğini yapmak daha mantıklı olabilir yıllar sonra gelişime bir sıçrama kazandırmak için bir öyle bir böyle vücut şaşırtılabilir.ama daha yolun başında böyle bir yöntemin hızlı bir gelişim göstereceğini sanmıyorum.

45-60 gün deneyip etkilerini gözlemlemekte fayda da yok değil
    ama şunu unutma antreman programı antreman programı değiştirilerek gelişme yapmaz

iyi beslenme iyi dinlenme ile antreman programının başarısı daha kesin olur

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bu tar yöntemi kullanan bir çok eski şampiyon var.
    Bill Pearl, 5 kere Mr. Universe olmuş efsane, bir idman ağır ve daha az tekrar, diğer idman hafif ve çok tekrar.
    Gene bir Mr. Universe John Isaacs'ta bunu yapmış bir vücutçu, onun kayınbiraderi :D 3 kere Mr. Universe olmuş Reg Park aynı şekilde ağır ile hafif idmanları bir haftalık süreçte uygulayan çok önemli bir isim.
    Bu adamlar çok az ilaçla, hatta Bill Pearl belkide hiç ilaç kullanmadan muazzam vücutlar inşaa ettiler.
    Bu yüzden dediklerinde büyük bir uygulanabilirlik var.
    Eleştirilecek yanları ise, modern, "dönemsel idman" yöntemine göre ilkel bir yöntem olması.
    En ideali ve maalesef forumda belkide kimsenin uygulayamadığı yöntem olan "dönemsel çalışma" aslında en ideal antrenman yöntemi.
    Buna göre, çeşitli çalışma fazları olur, ve çalışma yükü, sistematik olarak değiştirilir.
    Vücuda yapılacak baskı, ise kilo, tekrar ve set sayısı ile ölçülür.
    Kilo derken, tek tekrarla yapılabilecek maksimum kilonun yüzdeleri çalışma yükünü belirler.
    Mesela hacim antrenmanlarına yüzde 55-60'lık bir yüzde ile başlanır.
    Bu aşamalı olarak %80-85'lere çıkar.
    Over train olma derdi olmaz.
    Herşeyi önceden bilir insan.
    Önce kondüsyon, sonra hacim, sonra definisyon gibi fazlar vardır.
    İnsanın ne yapacağını bilmesi, idmana giderken ne kadar kilo basacağını bilmesi aslında başarı için çok önemli artılar.
    Ancak bu sistemi oturtmak zor ve ben buna göre çalışan kimseyle tanıştığımı hatırlamıyorum.
    Genelde içgüdüsel çalışılıyor.
    Bu nedenle birisi 150 basınca olay oluyor, Amerikada ise, dönemsel çalışma çok yaygın, bu nedenle kürsüz 150 basmak orada olmayacak bir olay olarak görülmüyor.
    Küre girenler ise +200 kilolara çıkıyorlar, bu sistematik idman olmadan pek yapılabilecek şey değil.

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    şimdi bu dönemsel çalışma sistemi ile ilgili olarak bu başlık altında bi plan yapmamız mümün değil mi? yani olayı somutlaştıramaz mıyız? ben de adale ve kuvvet adlı can üstelin bi kitabı vardı. orada da bu konuyla ilgili belli başlı bilgiler vardı. onları birdaha okuyup buraya aktaracağım. madem bu kadar etkin bir çalışma sistemi var bundan mahrum olmamak gerek. ben de karasanın belirttiği gibi iç güdüsel çalışma sistemi kullanıyorum. o gün bedenim neyi talep ediyorsa ona göre ,ağırsa ağır, hafifse hafif.....

5. kivanc79

kivanc79 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    internet cafe
    Yer:
    manisa
    denemekte fayda var vücudu bu şekilde şaşırtıp daha çok gelişmesine yardımcı olursun

6. tornado33

tornado33 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ofis ordamısın cevap ver

7. cawa

cawa Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    ilac kullanmdan sampiyon olunmaz sunu cıkarın kafanızdan ya adam ilac kullanmamıs 3 kere sampiyon olmus diyosun kimseyi kandırma biyonik adam ozaman bu litarütürde böyle bisi yok ...

8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Literatürü çözmeden önce yazılanları oku. 50'lerde 60'larda şampiyon olmuş adamlar bunlar ve rakipleri de zaten yoğun olarak steroid kullanmıyordu o zamanlar, şimdiye göre.
    Steroid kullanıyorsun büyük ihtimal ve her steroid karşıtı laf sana dokunuyor. Bu kadar kaldıramayacaksanız hiç girmeyin steroid olaylarına. Kompleks haline getirmeyin yaptığınız işi.
    Bu çalışma yöntemine gelirsek, bence özellikle kütle alma bakımından verimsiz olacaktır. Yalnız çok sert bir definisyon düşünmüyorsak, definisyon döneminde buna benzer bir çalışmayla olası kas kütlesi kayıplarını azaltabiliriz. Bir yandan definisyon çalışırken, bir yandan da yüksek ağırlıkla kasları belli aralıklarla uyarmış oluruz. Ama bunun da zaten çözümüm var. Çok gerekli bir yöntem olarak görmüyorum neticede.

9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Karasan; zaten idmana gitmeden önce ne kadar kaldıracağımızı bilmiyor muyuz? set-tekrar ve kaldıracaklarımız...Bunlar daha önceden planlanmış konular değil mi? Maksimal kilonu biliyorsan,hacim almak için çalışacağın kilo bellidir,senin dedeğin gibi %60-&80-85 gibi... Bu hesaplamayla çalışmıyor muyuz zaten?
    -Dediğin gibi;önce kondüsyon..Setlerde zorlanmamak,set aralarını kısa tutmak,idmanın sonuna kadar tam verim olmasa da ona yakın bir devirde çalışmak için.. Bu faz bence çok uzun sürmez.Bu konuda form tutmak en fazla 2 haftayı alır(temeli olanlar için..)
    Daha sonra hacim..Hacim aldıktan sonra da definasyon..Zaten bu şekilde bir stratejimiz var genelde.En azından ben bu şekilde bir yol çizdim kendime ve herkesin de böyle düşünüp,böyle uyguladığı kanaatindeyim.
    -Yoksa ben dediklerini yanlış mı anladım?
    (Yazım sıkıcı olmasın,rahat okunsun düşüncesiyle renklendirmeye gittim. İnşallah başarılı olmuşumdur :) )

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi sen nasıl sokakta 2.72'lik adam görmüyorsun ama biliyorsun ki, bu dünyada öyle bir adam yaşamış.
    Aynı şekilde, etrafında kürsüz define 50 kol görmemen bunun olamayacağı anlamına gelmez, bir kere onu kafana sok.
    6 milyarlık dünyada ve modern vücut geliştirmede, ne yetenekler geldi geçti.
    Elini ilk kez ağırlığa deydirip, daha reşit olmadan bizim büyük kürlerle basacağımız ağırlığı basan insanlar var, sen görmesende var.
    Senin iki elini kullanarak ve ayaklarınla duvardan destek alarak bükemeyeceğin demiri, tek eliyle yanındakiyle konuşurak büken adamlar gördüm.
    Gücünün sırrını sorduğunda çocukken ağaca tırmanmak ve süt içmek olduğunu söylecek kadar da sahip olduğu güçten habersiz :D
    İşte bu adamların daha da yeteneklisi ve sıkı idmandan geçmişleri senin benim ilaçla yapamayacağımız vücutları yaptılar.
    Ronnie Coleman vücut geliştirmeye başladığı zaman, pantalonunun altında belli olan damarlı bacaklara, 50 santim kollara sahipmiş denir.
    Hadi bakalım burdan yak :D

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzel olmuş, simdi cikmam lazım, bu konuda konusalim, bence önemli bir konu.

12. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    ben cok tekrarli calisiyordum baktim biraz rutine dondu bu aralar agir giriyorum biraz, aliskanligi gitsin vucudun arti agir kilolara tepki versin kaslar diye. yakinda tekrar eski sisteme donecegim. su an bir sikinti yok.

13. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Karasan konu unutulmadı inşallah. Araya kaynamasından korkuyorum...

14. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kusura bakma Wrestler biraz uzun sürdü bu konuya dönmek.
    Açıkcası ben biraz daha rastgele çalışıyorum, ki bunun zararlarını gördüm.
    Senin uygulaman çok doğru ve örnek alınası.
    Tabii yüzdelerle çalışmanın ufak bir dezavantajı olabilir, insan kendisini belirli bir çizgiye hapsetmiş olabilir, ama bence yararı zararından çok.
    Çünkü insan kendisini adım adım zorluyor, şiddeti kontrol edebiliyorsun bir kere.
    Önce %60, haftaya %62, sonra 65 derken, şiddeti kontrollü arttırıyorsun.
    Hemde iştahlanıyorsun.
    Dediğim gibi çok güzel bir sistem, ama sandığın kadar yaygın olduğunu hiiiiç sanmıyorum arkadaşım.
    Bu arada imzan çok hoş, şeref duydum, teşekkür ederim :)

15. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bence bu V.G. işini o kadar abarttık ki;okula cartedoor kutuları içinde bulgur pilavı tavuk götürmeler (Wolfson..),hassas mutfak baskulunden gr ı gr ına tartmalar,saatlerce salonda çalışmalar,supplementlere onca harcanan paralar,yazsan ansiklopedi olacak belleğimizdeki bilgiler...
    -Bu kadar detaylara iniyorsak bence en önemli olan birkaç şeyden biri olan idmanı hakkıyla,sistematik ve bilgilerimizle paralel yapmamız gerekir diye düşünüyorum.
    -''Ben biraz daha rastgele çalışıyorum'' cümleni biraz daha açsan iyi olurdu ama senin gibi birisinin idman konusunda çok küçük nüansları bile ihmal etmediği kanaatini taşıyordum.
    -Televizyon seyredin ve kendinizi unutun millet, benim kendimle randevum var...''
    cümleni ilk okuduğumda (aylar önce..) printerdan kocaman çıkartıp odama asacaktım ama printerim olmadığı için nasip olmadı. Ama bize deli diyenlere kapak olacak bir söz bence...

16. WolfSoN

WolfSoN Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Selam Wrestler,

Kendi adıma düşen yorumu yapayım istersen.130 kiloluk bir adam düşün Jean giyemek istese giyemez(Çuval gibi).T-shirt giymek istese giyemez.Herşeyi bir kenara bıraktım sağlık açısından konuşayım.2 dakika koşsan nefes nefese kalıyorsun,gece kilodan dolayı horlama oluyor.Şimdi ben bunun yanında haftada 4 gün adam akıllı bölgesel idmanımı yapıyorum ,yanımda yemeklerimi taşıyorum dengeli besleniyorum aldığım sonuçlar çok güzel buda beni dahada güçlendiriyor.Bir tarafta sağlıksız,moralsız bir insan bir taraftada her an enerjik her an pozitif bir insan.Kim nederse desin allahtan bir kaza bir bela bir sağlık sorunum gelmedikçe ben bu sporu devam ettirmek istiyorum:)

Karasan bunu beğendi.
  17. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kendimi deşecek olursam Wrestler bu sporda asla idman partnerim olmadı, en fazla 3-4 kere eşli çalışmışımdır, idman motivasyonu konusunda genellikle sıkıntı yaşamam, çok hevesle ve severek idman yaparım, ancak sistematik yaklaşım konusunda yalnız çalışmanın getirdiği bir düzensizlikle daima boğuştum.
    Geniş bir bilgi sahibi olduğum halde, bunu tam anlamıyla sistematiğe döktüğümü söyleyemem, sözün özü büyük bir yaradır kafa dengi, idman yoldaşım olmaması, çünkü gaza gelmeye ve getirmeye çok müsait bir bünyem var, partnerli çalışmayla çok daha farklı noktalarda olurdum.
    Yaramı deştin arkadaşım, cidden yaramı deştin :D

18. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    karasan eski salonuna donsen sana hazir bir partner biliyorum.

Karasan bunu beğendi.
  19. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Ben de geçen ay bulmuştum bir partner. Benden zayıftı ama hiç değilse inciline de başımda duruyordu,beraber bağırışıyorduk. Gerçekten çok zevkli ve yüksek performansta geçiyordu idmanlar..Taki çocuk birgün öncesinden steroid kullanmak fikrinden bahsederken,ertesi gün nasıl olduysa kick-boks yapmaya karar verdiğini söyleyene kadar :) . Ve benim partnerli çalışma maceramda böylece başlamadan bitti diyebiliriz.
    -Artık yine her zamanki gibi tek çalışıyorum. İki de bir yardım etmesi için birini çağırmak derdi olmasa tek çalışmak pek sorun olmayacak...
    -Gerçekten çok önemli bir konu partner...
    -V.G. konusunda deneyimli bay ve bayan partnerler aranıyor!!! (erkek buldukta bayanı kaldı :D )

20. crespo143

crespo143 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Karasan yazın gerçekten çok güzelmiş:)

Açıkcası bende bu sporu sadece hafif kaslı güzel görünmek için yapıyordum zaten böyle yapmak istediğim içinde geçmişte 2 kere bırakmıştım.Son başladığımdan sonra bunu bir hayat tarzı olarak uygulamaya çalıştım.Beslenmem,sosyal hayatım çok düzenli bir sistematik içinde yürüyor şuan.Spor yaptığım günler kesinlikle dışarı çıkmıyorum,arkadaşlarla ona göre plan yapıyorum,beslenme zorunluluğu sayesinde alkolden uzak duruyorum yada azaltıyorum.

Ama kendimce hatayı şurda yaptığımı düşünüyorum.Yağlanaarak geliştim inşallah martta bir diyet yapıp normal kiloma dönüp ondan sonra bence daha doğru yol ve mümkün olduğuncada daha az yağlanarak devam etcem.5-6ay kadar yaparım diye başladığım bu sporu artık yıllarca yapmak istiyorum:)

Karasan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş