Hayati Bir Kararda Yorumlarınıza İhtiyacım Var

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve acem tarafından 28 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. acem

acem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba,

Yaşım 21. Hayatımın son 6-7 senesi ciddi anlamda çok az hareket ile geçti diyebilirim. Yaptığım tek spor yazdan yaza denize girip yüzmemdi o kadar. Dolayısıyla çok aşırı olmasa da kilo aldım. Bu süreçte, belki onlarca rahatsızlığım oldu. Şöyle rahatsızlıklardan bahsediyorum, tüm gün halsizlik, uyku hali, eklem ağrıları, bel ağrıları , boyun ağrıları, özgüven eksikliği, uyuyamama ve daha buna benzer pek çok şey sayabilirim.

Son 3 aydır bir fitness salonuna gidiyorum ve düzenli olarak cardio + ağırlık çalışması yapıyorum. Sonuçlar ise inanılmaz. Birkaç ay önce aldığım kot pantolon şuan belimden düşüyor :) Yukarıda saydığım tüm sorunlarım düzeldi. Bel ağrım çok azaldı, uykum düzene girdi, nefes alışverişim ve kalp ritmim düzene girdi, halsizlik uyku hali şikayetlerim azaldı. Eklem ağrılarım, kireçlenmeler geçmeye başladı. Vücut görünüşümde de belirgin değişimler olmaya başladı. Yağlarım (l-karnitine desteği ile birlikte) azalmaya , kaslarım belirginleşmeye başladı. Hayatımın değiştiğini ve çok mutlu olduğumu, fitness salonuna mutluluk içinde koşarak gittiğimi söyleyebilirim.

Buraya kadar herşey çok güzeldi, çok iyi bir başarı hikayesi anlatıyorum gibi gelebilir size. Ama maalesef öyle olmayacak gibi. Koşu yaparken ayak bileğimdeki bağlarda yanma oluyordu, bunu ortopediste göstermek istedim. Biraz inceledi , ayak bilekliği ve kas gevşetici yazıp yolladı, korkulacak birşey olmadığını sadece fazla zorladığımı söyledi. Ben de bu durumu 6 senelik hamlığıma verdim. Ayrıca omurgamda sola doğru bir eğrilik var. Bu dışarıdan bakıldığında bile farkedilebiliyor. Spor yaparken yada normal zamanda ağrı duymuyorum (dediğim gibi spora başlayınca bu ağrı çok azaldı) ama spor yapmadığımda otururken hatta ayaktayken bile ağrı oluyor. Doktora bu durumu anlatmaya çalıştım. Çok dinlemedi beni. Oturduğu yerden bana bel fıtığı teşhisi koydu. Hatta bu teşhisi koyduğunda üzerimde kalın bir mont filan vardı. 2 metre öteden, oturduğu yerden bakarak, üzerimde mont olduğu halde bel fıtığı teşhisi koyabildi ve Beyin Cerrahisine gitmemi söyledi.

Beyin Cerrahisine henüz gitmedim, ne çıkacak bilmiyorum, ama bel fıtığı şüphesi beynime sağlandı bir türlü aklımdan çıkaramıyorum. Biraz okudum, bel fıtığı olanların bu sporu kesinlikle yapamayacağı hatta 2-3 kilo bile kaldırmamaları gerektiğini söylüyorlar. Oysa ki beni bu spor iyileştirmişti. Şimdi benden bunu bırakıp tekrar 3-4 ay önceki berbat, sağlıksız halime dönmemi isteyecekler.

Devlet hastanelerinde durum malum, doktora dert anlatmak için 15-20 saniye gibi bir süreniz var, tüm bunları nasıl anlatacağım hiçbir fikrim yok. SPoru bırakmak istemiyorum, bırakmayacağım, bana kendimi iyi hissettiren şeyi yapmaya devam edeceğim. Ama içimde bir korku da yok değil.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bana ne gibi tavsiyeleriniz olur?

2. msariozkan

msariozkan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Seni rahatlatır mı bilmem ama benim babamda bel fıtığı var ve haftada 3 gün spor salonuna gidiyor. Hatta spor yapmadığı zaman ağrıları başlıyor. Çalıştığı ağırlıklar da salondaki çoğu adamın çalıştığı ağırlıktan daha fazla.

3. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    MR çektirmeden hic biseden emin olamassın , belkide hic biseyin yok durduk yere üzme kendini .

4. acem

acem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    psikolojik mi bilmiyorum ama aynı durum bende de var.

Yarın MR çektireceğim. Tek sorunum hiç bir doktorun bana, onlara bu derdimi anlatacağım kadar süre vermemesi. Özel muayenehanesine giderseniz anca o zaman bakarlar.

Sayfayı Paylaş