Hayat Boyu Karatay Diyetim.

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve zallas003 tarafından 18 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    İyi günler

Forumda da açtığım konulardaki gibi bir çok diyetten sonra Karatay diyetine başlama kararı aldım. İlk olarak forumdaki Zeus ve Heldic arkadaşların sayesinde Canan Karatay'ın iki kitabını da alıp 1 hafta içinde bitirdim : ) ve zaten pek karbonhidrat içermeyen diyetime karşılık karatay diyetine başladım. Hedefim hayat boyu kullanabilmek zaten bu program ona izin verir nitelikte.

Ölçülerim

Kilo: 81
    Boy : 180
    Kol : 35
    Omuz : 118
    Bel : 94 :/ Öne çıkık değil genetik olarak sıkı değil yani vıcık vıcık dalgalı : )
    Göğüs : 100

Örnek olarak bir günümse.

Sabah 8:00

1 Bardak Su
    2 Yumurta
    100gr lor
    5 6 tane tüm ceviz.

Öğlen 13:00

Üniversitenin yemekhanesinde 1 tabak tavuklu sebze yemeği + 250 gr yoğurt.

Antrenman 16:00

2 Ayrı bölge hareketleri + Interval Koşu 30 dk

Antrenman sonrası 1 ölçek protein tozu.

Akşam 19:00 - 20:00

Fırında çevrilmiş tavuklardan yarımı
    göğüs kısmındaki derisini alıyorum but ve kanat üzerindeki derisini yiyorum.
    2 Büyük bardak ayran.

Akşam Sonrası 1 Bardak yeşilçay.

Hemen hemen böyle geçiyor günlerim bazen sadece Sabah ve Akşam yemeği yediğim oluyor ama o zamanlarda da proteini ayarlıyorum daha fazla proteinli ürün yiyorum o öğünlerde.
    Ayrıca Carnitine ve Caffeine kullanıyorum antrenman öncesi . Omega 3 alacam.
    Bu arada 2 gün sonra şehrime gidecem 6 günlük tatil var dönüşünde siyah zeytin de alacam sabah kahvaltıma ek olarak.

Son düzenleme: 18 Mart 2012
    ZeusS_ bunu beğendi.
  2. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Kitabi nasi okudun bilmiorum da lor yerine yagli peynir yiyebilirsin tavuk gogusunun derisinide ye niye yemiyosun sen bence kitaplari bidaha oku .)

3. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Lor yemek daha çok işime geliyor sabahları yurtta olduğum için . Ayrıca derisini yiyorum da hani daha başları olduğu için vicdan meselesi gibi oluyor yavaş yavaş aslında : )

4. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    hayvan derisini yemenin mantıgı nedir acaba ?
    lor peyniri gibi proteini zengin ögrenci dostu bir peynir var mı :)

bu arada akşamları sebze eklemelisin programına.

5. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Karatay'a göre hergün kesinlikle gerçek yağlardan da yenilmesi lazımdır. Bu gerçek yağlar ise Soğuk Sıkım Zeytinyağı , Kuyruk yağı veya hayvan derisi , Gerçek Tereyağı . Yağın glisemik indeksi sıfırdır ve vücudumuza yağ girmesi insülini yerindne bile oynatmayacaktır.

6. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    ben okumadım kitabı arkadaşlar sormak istediğim şey şu ; karatay diyetinde sporcular için yapıldıgında kütle kaybı vs nasıl oluyo sistem nasıl işliyo ?

7. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    anlatmadım sanırım.
    Zeytin yağı tereyağını zaten tüketmekteyiz.
    Tavuğun ne idüğü belirsiz derisini neden tüketmeliyiz onu anlamıyorum.
    Bir yararı var ise söyleyiniz bilimsel olarak ?
    Protein miktarı yağ miktarı vs.

8. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Kütle kaybının en az olduğu diyetlerden biridir. Ama biraz daha modifiye etmen lazım hani karatayı temel edinip modifiye etmen lazımdır yoksa karbonhidrattan sıkıntı çekebilirsiniz : ) Hani spora gideeksen ondan önceki öğünde glisemik indeksi düşük karbonhidratlardan hani atıyorum buldurdan çatlayana kadar yiyebilirsin ağır çalışıyorsan : )

---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 18:03 ----------

Eğer yediğin ürün kümesli sistemde değilde köy tavuğu ise derisi de eti de kemiği de her şeyi senin için yararlıdır. Deriyi de yemedeki maksat tavuk derisi doğal bir yağ olduğu için tüketilmesi lazımdır ama işte artık bu tavuklara da güven olmuyor.

9. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Bugünkü Yemeğim

Sabah 9: 00

2 tüm yumurta
    1 Bardak Süt
    100 Gr lor
    6 7 tane ceviz.

Öğlen 13:00 de antrenman
    Antrenman sonra bir ölçek Whey

Akşam 18.30 civarı da

200 Gr Tavuk göğsü
    2 Tüm yumurta
    200 - 300 gr yoğurt
    3 Salatalık Turşusu : )

Ya bir şey soracam size acaba antrenmandan sonra 1 bardak doğal üzüm suyu içsem bir zararı olur mu ? Antrenmandan sonra Insülin yükselmesi kas gelişimi için önemliymiş .

10. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    hersey iyi güzel tavugun derisine kadar detaya girmişsin.
    ancak sadece 2 ögünmü yiyorsun.
    13 ten 18 30 a kadar hicbişi yokmu? eger yoksa sen bunu dogru duzgun modifiye edememişsin...
    antrenman öncesi insülinin biraz yükselmesi gerekir bu arada...

11. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Evet bu öğün konusunda sıkıntılarım var dün sınav vardı 3 saatlik sonra direk spora gitmek zorunda kaldım . O yüzden 2 öğün yapmak zorundaydım . Ama bugün şehrime dönecem 4 günlüğüne rahat rahat ev yemekleri yiyebileceğim : )

---------- Post added at 11:25 ---------- Previous post was at 11:21 ----------

Bugün

Saat 11:00

150Gr Lor
    2 Tam Yumurta
    6 7 tane çeviz
    1 Bardak süt

Şimdilik bu kadar ayrıca Pazar gününe kadar spordan uzak kalacağım Adana'ya gideceğim için ama evde mekik ve ters mekik çekmeyi planlıyorum. Ayrıca evimiz 8. katta 5 kere inip çıkma planım var aslında:D

12. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Bugün Adanadayım Spordan uzakta 1.günüm

Sabah 10:00

Bir Bardak Süt
    3 4 tane ceviz
    10 tane yeşil zeytin
    2 Yumurta + 3 4 parça çemensiz pastırma
    Nane
    3 Çeşit peynirden azar azar aldım.

Öğlen 15 16 gibi

Bu kadar şeyin üstüne aç değildim 2 3 Ceviz ve biraz ayran içtim

Akşam 19:00 - 20:00 arası

Bol Salata
    Bol Ezme
    Süzme Yoğurt
    Ayran
    Azar azar kebap , tavuk , ciğer ve kuşbaşıdan tırtıkladım :D

13. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    deriside yag oldugu için güzel enerji verir ve omega 3 yagı barındırır yani oda saglıklı bi yag kaynagı + lezzetli cıtır cıtır + gögüsden iyidir bogazda kalıyo gögüs :D

deepsoul ve Efrahim bunu beğendi.
  14. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Bugün Neler yaptım bakalım :D

Saat 8:00

2 Bardak süt
    Peynir
    2 Yumurta
    2 Dilim Pastırma
    10 Tane yeşil zeytin
    5 6 tane ceviz
    Domates , nane , acıbiber

Saat : 13:30

Bir tavuk budu fırında
    Bir kase yoğurt
    Bir kase salata
    2 3 tane ev yapımı çiğ köfte

Saat : 18:30 Ev yapımı ayran ( Süzme yoğurttan) 1 büyük bardak

Akşam 19 - 20:30 arası

Yine kebapçıya gittik. : ) Geçenki gibi azar azar her etten aldım :D

Bugün evde karın hareketleri ve şınav çalıştım , ayrıca kendi ağırlığımda Side bend ve Squat yaptım.

Bu arada bazı supplement larım bitti. Yeni arkadaşlar katılacak aramıza onlar yerine
    Hardline 1000ml Sıvı Carnitine , Optimum Opti-Men 180 Tablet ve Carlson Balık Yağı Şurup Limonlu 200ml : )

15. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle diyet sistemin için tebrik etmekle başlıyorum. Artık şu kitabı bende almayı düşünüyorum... :)

Forumlardan, açılan konulardan anladığım kadarıyla bu diyet sisteminde karbonhidrat miktarını en en en minimuma indirmek, protein serbest yağda serbest görüşü esas alınıyor. Eskiden köylerde yaşam sürdüren insanlarımızında bu şekilde sağlıklı yağlarla, proteinlerle beslendiğiği ve daha kaliteli daha sağlıklı yaşam sürdürdüğü bir gerçek hepimiz biliyoruz.

1-)
    Şimdi karbonhidratı en az seviyeye indireceğimizi söylüyoruz değil mi tamamende kesmek yok? Bende kendimce düşündüm, gün içinde karbonhidratı çok çok küçük miktarlarda nokta atış yapmam gerek, bunun dışında yağ ve poroteinide serbest bırakmak. 1.atış sabah kalkar kalkmaz yumurta-peynir-60grYulaf-zeytin yağlı karışımından gelsin.(30-35gr karb). 2.atışta antremandan hemensonra kas kaybını en aza indirmek için aldığımız basit şeker olarak protein tozunun içine bildiğimiz çay şekeri atmak olsun.(30gr felan karb). Bana bu zaman dilimleri daha mantıklı gibi geldi çünkü sabah kalkıncada uzun süre boş olan depoları doldurmak için karb, birde antremandan sonra sı için karb. Bu gün içindeki 2 sefer karb alımı abartılı ve yanlışmıdır karatay diyeti için??

2-)
    Gerçektende o kitapta antremandan önce mi alınması gerektiği söyleniyor karbonhidratın? Eyer gün içinde karb miktarı tamamen kesilmeyecek sadece belli öğünlerde alınacaksa onlar hangi öğünler? Sabah ve antremandan sonra aldığım karb gereksiz mi? Veya sadece antremandan önce, gün içinde tek sefer mi almalıyız? Ya kısacası bu diyette bize izin verilen çok çok az karbonhidrat miktarını hangi öğünde almalıyız? O kitabı bi okusam bunların cevabını alırmıyım daha fazlasıyla birlikte? :D :D

ZeusS_ bunu beğendi.
  16. zallas003

zallas003 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    1- Aslında Karbonhidrat amacıyla yulaf yerine daha fazla kuruyemiş yiyebilirsin ya da mesela bir önceki akşam daha fazla bulgur pilavı yaparsın ayırır onu yiyebilirsin biraz.

2- Kitap genellikle antrenman olarak hafif kardiyoları ele aldığı için bek bir bilgi yok bizim için. Ama şeker atmak yerine %100 Doğal Üzüm Sularından alabilirsin şeker eklenmemiş olanlarından biraz içebilirsin yarım bardak kadar mesela.

17. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Zeus un karatay diyeti başlığında

-Karatay Beslenmesine geçecek kişinin uygulayacağı temel ilkeler

1)Hızlı Kh ların tamamı terkedilecek
    2)Yavaş Kh ların rafine olanlarından uzak durulacak, bütün olanlar dilediği kadar tüketilecek.
    3)Sağlıklı proteinlerden dilediği kadar tüketilecek.
    4)Sağlıklı yağlardan bolca tüketilecek.
    5)Günlük sağlıklı lif kaynakları mutlaka alınacak.
    6)Günlük omega3-6 dengesinin düzgün kurulmasına dikkat edilecek.
    7)4-5 saat de bir yemek yenilecek 3 öğün aşılmayacak, ara öğün kullanılmayacak.
    8)Gece yatmadan 5 saat önce yeme işi kesilecek, sıvı alınabilir.

maddelerindeki 2. ve 5. maddeyi tamamlıyor aslında yulaf.
    Ya aslında düşünüyorumda, kütle artırımı yolundaki vücut geliştiriciler için tam anlamıyla uygulanması biraz yanlış gibime geliyor. Dediğin gibi bir iki yerde modifiye yapmak gerekiyor. Bu diyeti bana göre sağlıkla uygulayacak kişiler, vg ile uğraşmayan normal ne çok aktif ne çok pasif yada pasif yaşantısı olanlar arada bir egzersiz niyetine yürüyüş, koşu, mekik, twistr vs yapan insanlarımız... Sonuçta diyeti sadece yapan vg sporcuları değil.
    Birçok profesyonel vücut geliştirici antremandan sonra kana çabuk karışan karbh ları tükettiğini söylüyorlar, kas kaybını en aza indirerek kütleyi artırmak için. Bu sporda en yüksek ölçü artışını bu tavsiyeye uyarak yaşadım. Antreman sonlarında yanımda getirdiğim %100 olmayan, basit şeker içirekli karışık meyve suyu getiriyordum protein tozundan önce onu içip, bi 10dk sonra felan protein tozu içiyordum. Ve yaklaşık 1 ay sonra kafamı duvarlara vurmuştum keşke daha önce farketseydim bu püf noktayı diye. İşte benim kafamı karıştıran nokta bu.

Ayrıca forumda bi abimizden daha alıntı yapıyorum,

Antremandan hemen sonra senin de dediğin glisemik indeksi düşük yavaş kana karışan karbh ları yersek, olayın bir amacı kalmıyor amaç mümkün olduğunca kısa sürede, enerji kaynağı olarak proteinlere yönelmeden önce vücudu, bizim doldurmamız değil mi? Beslenmeyi nasıl şekillendirecem iyice şaşırdım.

18. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Karatay beslenmesinde karbonhidratı minimum tutma gibi bir olay yoktur. Sadece sağlıklı karbonhidratları dilediğimiz kadar yiyebiliriz.

Karatay beslenmesini uyguluyorum vg ye başladığımdan beri. Ölçülerim de artıyor.

Örnek bir modifiye karatay beslenmesi yazıyım vg yapanlar için(benim kendi beslenmem isteyenler düzenleyebilir kendine göre);

Sabah;
    3 yumurta
    Tam yağlı peynir
    10-15 zeytin
    1-2 Domates
    1 Salatalık
    2 Biber
    7-8 Ceviz
    Bol yeşillik
    Ve arasıra da kepekli unla yapılmış bol yumurtalı krep, içine tereyağı sürüp.

Doyana kadar yiyorum anlayacağınız

Öğle;

Sebze yemeği
    Tereyağında kavrulmuş tavuk göğsü
    Tereyağlı bulgur pilavı(antreman günüyse)
    Bol zeytinyağlı bol salata.

Antremandan önce acı türk kahvesi.

Antremandan sonra 1 ufak elma

Akşam yemeği;

Tavuk-balık-et
    Zeytinyağlı salata.

Yatmadan önce

Tercihe göre yeşilçay veya normal çay.

Her gün 2 diş sarımsak yutuyorum. Doğal testosteron.

Son düzenleme: 23 Mart 2012
    CaglarYildiz, ZeusS_ ve CarpeNoctum bunu beğendi.
  19. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Dynamo dejavu yaşadım resmen aynı beslenıyoruz :) Sadece ant gunlerim 1 öğün daha fazla.

ZeusS_ ve Dynamo bunu beğendi.
  20. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Hacim için çalışıyorsan doğru yapıyorsun zaten :)

Geçen haftaya kadar bende 4 öğün besleniyordum.

Define olma zamanı yaklaşıyor öğün sayısını genellikle 3 yapıyorum artık. 4 çok nadir. :)

Sayfayı Paylaş