Hayatımın En Önemli Kararı ve Yardımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve The GameBreaker tarafından 11 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. The GameBreaker

The GameBreaker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese iyi günler...

Öncelikle böyle bir başlık açmamın sebebi gerçekten hayatımın kararı olmasıdır...İlk olarak foruma 2 konu açmıştım ve gerekli bilgileri aldım.Daha sonra forumda gezerek ve makale okuyarak kilo verme ve beslenme ile ilgili bilgiler edindim.Forumda genel olarak dolaşan bir hipotez benim kafamı çok karıştırdı.'Sadece bir yöne yoğunlaşmalıyız.'yani hem kilo verip hem kas yapmak o kadar da doğru birşey değil.

Sonuç olarak kendime bu yıl boyunca sıkı bir program hazırladım ve siz bilgili kişilere sunmak isterim.
    -------------------
    -Bir sonraki haftadan başlayarak karbonhidrat diyeti yapacağım.Haftanın 1 günü k.hidrat yüklemesi yapacağım.

-Yıl sonuna kadar kas çalışmayacağım çünkü yaşım daha 15 ve yeni öğrendim ki kas geliştirmek için sınır 14'müş.Boyum 1.78 ve daha da uzamak istiyorum.

-Haftada 6 gün 1 saat hafif tempo koşu.

-1 Ocak 2011'den itibaren kas çalışmaya devam edeceğim.

SORULARIM::

-Eğer kilo verirsem kas kütlemin eriyeceğini öğrendim.Yaşıma göre büyük denilebilecek bir kol kasım var.Yani kilo verirsem kas kütlemde erime olacağı doğrumudur ve ne kadar kas kütlesine veda edeceğim ?

-15 yaşında dumbell çalışmayı durdurmak doğru bir karar mı ? Böyle yaparak uzamakta olan boyumun uzamasının durmasını engelleyebilirmiyim ve 16 yaş dumbell çalışmak için doğru bir yaş olabilir mi ?

-Programıma ekleyebileceğim küçük ipuçlar olabilir mi ?

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum.Programa daha başlamadım ve karar aşamasındayım.Okullar kapanmaya yakınlaştığı için program belli ki kolaylaşacak.Bu yazı çok iyi değerlendirmek istiyorum.İşte şu anki vücut değerlerim ve hadef değerlerim...

Şimdiki ::

Boy =1.78
    Kilo=80

Amaç ::
    Boy =1.80 +
    Kilo = 65-70

Küçük bir sorum daha var.Eğer 65-70 kiloya düşersem kas kütlesi yapma olasılığı 80 kiloda ikenden daha mı zor olacak ya da avantajları var mıdır ?

Konumu okuduğunuz için teşekkürler.Yorumlarnız benim için altın değerindedir.Yönlendirmelerinizi bekliyorum.

2. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    1- şu anda eriyecek kadar kol kasın yoktur merak etme...
    2-çok boy takıntınız var..sonuçta halterci değilsiniz ve yüzlerce kg lik ağırlıkların altına girmeyeceksiniz...korkunuz yersiz..
    3-programına salonundaki hocaların karar versin..
    4-zaten amacının öncelikli olarak kilo verme olduğunu verdiğin kg ölçülerinde göstermişsin..
    .....................
    saplantılarından kurtul...daha işe başlamadan profesyonel düşüncelere dalmışsın...sana bir ipucu vereyim artık bunu nasıl kullanırsan...
    asla ve asla olmayan kaslarına ne şekil verebilirsin ne de açığa çıkarabilirsin...kolay gelsin...

The GameBreaker bunu beğendi.
  3. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Gelisme caginda oldugun gözönünde bulundurulursa her türlü diyetten uzak dur derim. Boyuna göre bir erkek olarak kilon normal. Önce Kas Gelisimine yogunlasmani tavsiye ederim. Boyun uzamasi konusunda yazdiklarin celiskili, yani daha fazla uzamak mi istiyorsun yoksa boyunun daha fazla usamasini istemiyor musun anlayamadim ama uzun boy hele bir erkekte her zaman icin daha iyi, bunun icin beslenmene dikkat etmen gerekir. Dedigim gibi gelisme caginda oldugun icin önce 500 Kcal Kalori fazlasiyla ise baslasan iyi olur. Bu sirada sürekli belini ve kolunu ölcebilirsin. Belinde cok fazla kalinlasma olursa kalori fazlasini 300 e indirebilirsin. Kolunda kalinlasma olursa dogru yoldasin demektir. Tekrar ediyorum gelisme caginda oldugun icin diyetlerden uzak dur ve kas gelisimiyle daha siki bir vücuda sahip olmaa calis, bi da ancak kalori fazlasiyla olur.

4. bulgaryus

bulgaryus Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    kararlılığa girmen çok güzel bende böyle bir kararlılık içerisinde hem kasta kaybetmeden hemde güçlenerek protein diyeti yaparak 8 kilo verdim ama daha güçlüyüm şimdi.Çekebildiiklerimin 3 katı kadar mekik şınav barfiks çekiyorum.

Eğer doğru bir diyet uyguluyorsan emin olabilirsinki kasları yanmayacaktır.
    Dumbell konusu için boyun bence 1.80 yeterli olacağından basket oynamanı tercih ederim.Dumbel da forumdaki başlıktaki gibi (çocuklar için dumbell çalışmaları) yapabilirsin.Kaldıracağın dumbell zaten kaç kg olucakkı?

3.CÜ ek olarak diyetine önem ver ve bol su iç.Bitki çayı iç.Çayı şekersiz iç.Abur cubur tüketme vs.

Birde koşu nasıl yapıosun nabzın belirli yağ yakmak için iyi bir düzeyde mi?Bence benim taktiğimi uygula.Bandın varsa eğer 1 saatde 10 dk koşu 2 dk yürüyüş Koşular bıraz tempolu olsun.

Çok korkma çünkü kilo vermek o kadarda zor birşey değil.Sağlıklı kilo verememekten korun.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:20 ----------

Bence hafif bir diyet yapabilir.Sağlıklı.

5. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Gelisme cagindaki bir insanin diyet yapmasi asla saglikli degildir.

6. bulgaryus

bulgaryus Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    O zaman dengeli beslenip spor yapmalı.Bir nevi diyet değilmidir dengeli beslenmek:D

7. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Kesinlikle.... Gelisme caginda kalori fazlasiyla kas gelisimine yogunlasirsan mükemmel sonuclar elde edebilirsin. Sahsen yerinde olmayi isterdim;)

8. The GameBreaker

The GameBreaker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kalori fazlası taktiği nasıl birşey tam anlayamadm.Ben k.hidrat diyeti uygulamayı düşünüyordum.Bu yüzden k.hidrat değerlerine yoğunlaştım.kcal ölçümünü tam olarak anlayamıyorum.

9. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Kalori fazlasi taktigi demek, aldigin kalorilerin harcadigin kaloriden fazla olmasi demek. 500 Kcal fazla ile ise baslayabilirsin, belinde asiri kalinlasma olursa 300 kcal. Diyette ise kalori azligi vardir, yani aldigin kalori harcadigin kaloriden daha azdir. Dedigim gibi 500 Kcal fazla ve kas gelisimine yogunlasma gelisme caginda oldugun icin yapabilecegin en akillica is.

10. The GameBreaker

The GameBreaker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu mesajından sonra günlük almam gereken K.cal miktarını bir siteden ölçtürdüm.2500 Kcal çıktı.Yani günlük 3000 kkcal almak benim için en doğru beslenme şekil.

Daha sonra evdeki birkaç yiyeceğin kcal miktarlarını inceledim.Örneğin 1 dilim tost ekmeğinde 58 kcal var , 11 gr k.hidrat var.Şimdi k.hidrata göre kilomu korumak için günde SADECE 7 dilim ekmek yiyebilirken ; kcala göre yaklaşık 43 dilim yiyebiliyorum.

Ya hesapladığım sitede bir yanlışlık var ya da ben yanlış yapıyorum.Bana yardım eder misiniz ? Bir türlü işin içinden çıkamadım.

11. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    The GameBreaker gel beraber hesaplayalım. Boyun 1.78 ve 80 kilosun. Harris Benedict in formulünü uygulayalım.

BMR = 66 + (13.7 x ağırlık kilogram) + (5 x boy uzunluğu cm) - (6.8 x yaş)
    = 66 + 1096 + 890 - 102
    = 1950 senin BMR yani hiçbir faaliyet yapmadan harcadığın kalori miktarın...

Haftada 6 gün koşabileceğini söylüyorsun o zaman bu BMR değerini aktivite seviyesiyle çarpıcaz.

1950 * 1.6 = 3120 kalori senin bu aktiviteyle alman gereken sabit kalori.

Eğer yağ yakmak istiyorsan bu oranın %20 sini kaloriden çıkarman gerekiyor. Bu da 2500 kalri yapıyor.
    Büyüme dönemindesin zaten diyet yapmanı hiç önermiyorum. Fakat illa yapıcam diyorsan mutlaka dengeli bir diyet yapmalısın. Meyve, sebze, baklagil, et, balık,yulaf gibi besinleri mutlaka almalısın. Karbonhidratları sabah kahvaltında, antreman öncesinde ve antreman sonrasında almalısın. Bunun dışında karbonhidratları kullanmanı tavsiye etmem. Ayrıca karbonhidrat diyeti yapmanıda bu yaşta önermiyorum.

12. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Benimde boyum 1.78 kilom 87.Bu kadar takıntı yapma bence kilo vermek kolay birşey.Ben 2 haftada 3 kilo verdim.

13. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main

Internetteki ölcüleri baslangicta kullanabilirsin, fakat dünyanin hicbiryerinde (bunu labaratuvar da özel ölcülendirsen dahi) sana senin metabolizmani ölcebilecek kisi ya da kurum yoktur. Profesyonel Bodybuildingciler bunu yillar süren deneme yanilma yöntemiyle buluyorlar.

Dedigim gibi önce 3000 Kcal ile ise basla fakat her hafta belini ve kollarini ölc. Belinde fazla kalinlasma olursa Kalori fazlasini 300 Kcal e indir. Belinde degil de kollarinda kalinlasma oluyorsa dogru yoldasin. Dedigim gibi bu kontrolleri her hafta yapmak zorundasin (Bu arada teraziyi de bir kenara at derim, en son güvenebilecegin sey) Ben Almanya da yasiyorum ve burada Calliper System diye bir yag oranini ölcme sistemi var, belki bunu da kullanabilirsin fakat en etkili yöntem bel ve kollarin kalinlasmasini gözlemlemek.

Bu arada Karbonhidratlari Training öncesi/sonrasi ya da sabahlari almaya calis ve beslenmeni Protein agirlikli yap. Omega- 3/6 gibi saglikli yaglari almayi unutma.

14. The GameBreaker

The GameBreaker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok değerli bilgileriniz için sonsuz teşekkürler.

Tavsiyelerinize bakarak programımda bazı değişiklikler yapacağım.

-Artık diyet yapmayacağım ve sadece training öncesi sonrası ve sabah karbonhidrat tüketeceğim.Tabi ki sağlıklı besleneceğim.Yavaş yavaş cardiolar yardımıyla da kilo verebilirim.

-Dumbell çalışmalarına devam edeceğim.Gelişma çağını iyi değerlendirmek lazım.

-Her hafta kol ve bel genişliğini ölçeceğim.Ayrıca haftada bir kere tartılacağım.(Ne olur ne olmaz :D)

Sizi sıktım ama son bi sorum olacak haftada bir gün k.hidrat yüklemesi yapmam doğru olacak mıdır ?

15. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Hafta icindeki beslenmen de yeterli Karbonhidrat varsa ve Kalori fazlan varsa gerek yok. Glikojen Depolarin her zaman dolu zaten.

16. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    bnce haftada 2-3 gün cardio yapmalısın bu arada kendine de çok yüklenme daha çok gençsin kilo verirsin zamanla ve azimle

17. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main

Cardio Bulk döneminde Regeneration icin cok önemli, kas gelisimini olumlu yönde etkiler, o yüzden BB yapmadigin günlerde yarim saat Cardio mükemmel.

18. The GameBreaker

The GameBreaker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben zaten haftada 6 kere cardio yapıyorum.1 saatlik koşu yapıyorum.

Ayrıca önceden yaptığım gibi haftada 3 gün yaklaşık 1 saatlik kas çalışıyorum.

Ayrıntısız programım temel olarak şöyle :

-Program her vücut bölümü için 3 setten oluşuyor.

-Programda üst kısım , kollar (arka ve ön kas dahil) , karın başlığı altında egzersizler yapıyorum.Bu 3 ay boyunca işimi baya iyi gördü.

-Ayrıca dumbelllarım 5 kglik.

Şunu da eklemek istiyorum.Ben öyle inanılmaz kasları olan biri olmak istemiyorum.Yani mesela jormakka'nın profil resmindeki vücutçu gibi olmak istemiyorum.Kendi profil resmimdeki vücutçu gibi olmak istiyorum.

Sizce böyle gidersem KENDİ sınırımı aşmış olabilme ihtimalim var mı , yani kas gelişimimi kontrol altına alabilir miyim , istediğimden fazla kasa sahip olmam olası mı ? Ayrıca supplementler , wheyler , multi vitaminler benim için erken mi ?

Son düzenleme: 15 Mayıs 2010
  19. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Merak etme benim Profilimdeki adam Profi Bodybuilder Markus Rühl ve onun seviyesine gelebilmen icin 20 yil calisman gerek ve muhtemelen daha baska seyler denemen gerek. Fakat istedigin vücudu elde ettikten sonra yapman gereken tek sey agirliklari sabit tutman. Calistigin agirliklari arttirmadigin sürece kas gelisimi olmaz. Fakat Training yapmazsan da bu sefer kaslar kücülür. BB ye yeni basladiysan Supplementlere ihtiyacin yok. Ama bir süre sonra Whey kacinilmaz.

20. The GameBreaker

The GameBreaker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar...

Bu cumartesi'den itibaren çalışmalara başlamış bulunuyorum.Bu hafta 19 Mayıs haftası olduğu için ve ben de çalışan grupta olduğum için bu hafta sadece beslenme düzenine alışma turu olacak.Bundan sonra istediğim kiloya gelene kadar her gün bir sonraki günde ne yiyeceğimi belirten liste hazırlayacağım.

İşte bu haftaiçi için yaptığım beslenme listesi :

Sabah Kahvaltısı :

*1 adet tereyağlı kızarmış ekmek
    *Yarım adet reçelli kızarmış ekmek
    *1 bardak süt
    *2 adet tavada yumurta (karabiberli)
    *5 adet zeytin

Öğle Molası

*1 adet Lungo dondurma

İkindi

*1 adet haşlama yumurta (karabiberli)
    *1 adet bitki çayı
    *5 adet zeytin

Akşam

*2 adet tavada yumurta (karabiberli)
    *1 adet elmalı bitki çayı

Yaklaşık k.hidrat değeri : 40/50

Bütün günler yaklaşık bu liste olacak , sadece bazı değişiklikler olabilir.Programda özel olarak sabahtan akşama doğru yiyecekler azalıyor.Olabildiğince protein temin etmeye çalışıyorum.Trainingler başlayınca training öncesi/sonrası yemek kısımları değişecek tabi.

Sizin de ekleyebileceğiniz , şunu çıkar şunu ekle diyeceğiniz bir yer var mı ? Eğer böyle beslenirsem kas geliştirme ve haftada 5-6 kardio ile kilo verme şansım var mı ?

Yardımlarınızı bekliyorum...

Ayrıca şu yeşil erikler kilo yapıyor mu ? Yapıyorsa vah halime :D

Son düzenleme: 16 Mayıs 2010

Sayfayı Paylaş