Havuç ve yaraları...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve sleepy tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar, ara sıra mesajlarımda bahsediyorum. Vitaminlerin minerallerin olabildiğince doğal karşılanması gerektiğinden yanayım. Araştırma yaparken havuçun karaciğerimiz üzerinde ne kadar koruyucu bir etkisi olduğunu gördüm. A ve C vitamini yönünden çok zengin bir besin. Bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirici bir bitki.
    Normal bir havuçta günlük A vitamini ihtiyacınızın, bir sporcu için bile, çok fazlası bulunmakta.

Benim ilgimi çeken daha çok karaciğer üzerindeki koruyucu etkisi. Alınan supplementların yan etkilerinin azaltılması için mutlaka aşırıya kaçmadan gün aşırı tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: http://www.kucukinsan.com/article.asp?article_id=192

Arkadaşlar kendimce böyle bir özet yaptım. Ayrıntıları merak edenler verdiğim linkten bakabilirler.

Copy-paste şansım yok. Site buna izin vermiyor.

Sağlıklı dilerim hepinize, iyi geceler...:)

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sitenin engellemesini bertaraf ederek sizin yerinize yazıyı ben aldım. Küçük İnsan sitesine teşekkürle yayınlıyorum:

Pek önemsenmeyen havuç vücudu zararlı maddelerden tam anlamıyla temizleyen bir sebzedir. Ayrıca vücuttaki dengesizlikleri de düzeltir. Hatta gece karanlığınd görmenizi sağladığı hikayesi bile doğru olabilir.

Havucun karaciğer üstünde çok güçlü bir temizleyici etkisi vardır. Karaciğer vücuttaki zararlı maddeleri giderici en önemli organdır ve havuç tarafından temizlendiğinde, kendine bağlı bütün sistemlerin daha iyi çalışmalarını sağlar.
    Havuç, özellikle havuç suyu karaciğeri güçlendirir ve başarılı çalışmasına yardım eder. Bununla birlikte günde üç bardaktan daha fazla havuç kokteyli içmemelisiniz.
    Her seferinde ikiden fazla havuç kullanmamalısınız. Ayrıca havuçları diğer sebzelerle veya elmayla karıştırın. Çok fazla havuç suyu cildinizin turunculaşmasına neden olur.

Havuç, Beta-karoten bakımından çok zengindir. Vücut bunu A vitaminine çevirir. Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum ve sindirim sistemlerini koruyup güçlendirir, sağlam diş, kemik ve saç yapımına yardımcı olur.
    Beta-karotenin cildi iyileştirici etkisi de vardır. Özellikle egzema, deri iltihabı ve akneye iyi gelir. Elma suyuyla birlikte alındığında cildi güzelleştirir. Beta-karotenin gece görüşünü güçlendirdiği ve gözlerin sağlıklı olmasını sağladığına da inanılmaktadır.

Havuçta doğal şekerler bulunur. Rafine şekerlerden elde edilen ani enerjinin aksine havuç, şekerini vücuda ağır ağır vererek devamlı bir enerji sağlar. Çiğ yediğinizde en iyi sonucu sağlar. Havuç mükemmel güçlendirici bir sebzedir. İyileşme döneminde olan veya bitkinlik hisseden kimseler için özellikle çorbası çok yararlıdır.

Havuçta hem C vitamini hem de Beta-karoten büyük miktarlarda bulunur. Bu yüzden hastalıklara karşı koyulması ve bağışıklığın güçlendirilmesinde büyük rol oynar. Havucun pek çok hastalığa iyi geldiğine İnanılır. Bu rahatsızlıklar arasında solunum sistemiyle ilgili bulaşıcı hastalıklar, sindirim sorunları ve ülser sayılabilir. Havuç ayrıca birçok kanser tehlikesine karşı da koruyucudur. Havucun kadınlara yararlı bir halk ilacı olarak bir geleneği de vardır. Bu sebze adet kanamalarını düzene sokar, bebek emziren kadınların göğüslerindeki sütün akışını ayarlar. Bunların nedeni de içindeki yüksek düzeydeki kalsiyum olabilir.

Havuç, kanı da mükemmel şekilde etkiler alyuvarların yapımına yardım eder. Dolaşımın daha iyi olmasını ve hemoglobinin artmasını sağlar. Havucun kalp ve damar hastalıklarından koruduğuna da inanılmaktadır. Her gün havuç yerseniz, zamanla kolestrol seviyenizi de aşağı çekecektir.

Tepeleri ve kökleri olan parlak rekli, organik havuçları alın. Özellikle suyunu çıkaracaksanız yaprakları da kullanabilirsiniz. Yapraklar sebzenin taze olup olmadığı konusunda iyi bir fikir verir. Pörsümemiş, sararmamış yaprakları olanları almalısınız.

Havuçları buz dolabında saklayın ve aldıktan kısa süre sonra tüketmeye çalışın. Havuçları kullanmadan önce üstlerini kazıyın fakat mümkünse soymayın. Havuçları olduğu gibi veya salata yaparak yemek en yararlısıdır. Ama çok çeşitli yemekler de yapabilirsiniz.

(Kaynak Yukarıdaki mesajdaki Link)

Havuç glisemik indeksi oldukça yüksek bir besindir ancak içerisinde çok az miktarda karbonhidrat barındırdığından glisemik indeksinin yüksek olması bütün insanlar gibi biz sporcular için de önemsizdir. Havuçun glisemik indeksi 85'tir. Ancak 100 gramında 5-10 gram karbonhidrat bulunan havuçtan bir öğünde bir kaç kilo yemedikçe bir sporcu için glisemik indeks açısından sorun yaratmaz. Türk kaynaklarından böyle öğrendim.

ozzers ve foranimati10 bunu beğendi.
  3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    havuc demek özellikle c vitaminin kaynagı demektir..gecenlerde bi makale okumuştum yabancı bir sitede..orda,c vitamininin kas kütlesi kazanılmasında önemli bir rolu oldugunu sylemişlerdi. antrenman sonrası yüksek dozajda alınan c vitamininin kasları hızlı bir şekilde onardıgı ve gelişimini hızlandırdıgını okumuştum..bunların yanına antrenman sonrası özellile b6 vitamini kasların daha da hızlı bir şekilde dolgunluk saglamasında da önemli rol oynar..çünkü bazal metabolizma hızı artıyor ve bu da gh hızının yüksek olması demektir, yani protein sentezi hızlı bir şekilde işliyor demektir, bunun yanında su miktarı da yüksek tutulmalı tabi..

4. ibocu

ibocu Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca cinsel gücü artıryormuş ,kaynak tavsanlar

5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Antilop eti de cinsel gücü arttırıyor o zaman, bol bol yiyelim. Kaynak aslanlar.

(Yetişkin bir erkek aslan 2 günde yaklaşık 150 defa cinsel ilişkiye girebilir.)

Sayfayı Paylaş