hatamı var

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve testesterone tarafından 23 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar gecenlerde salonda calışırken tesadüfen bi arkadasın programına göz attım ve aynı gün önce bicepsi çalıştırdıgını sonra triseps calıştıgını gördüm bunu uzun yıllar önce yanlış oldugunu duymuştum fikirleriniz neler acaba

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  3. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    1 yıllık

hocam bir yıllık sporcu önce biceps bitince triseps çalışıyor bunda büyük bir hata var ama emin olamaya çalışıyorum

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    sorma sebebim ilerlemiş kişiler bazen bunu yapıyor bende çok nadir ve o güne özel kolun tam manası ile antreman sonrasını ölçmek için nadirde olsa biceps tricepsi aynı gün yaparım fakat 1 senelik biri hamlık zamanını ve dinlenme günlerini çıkarsak ortalama 6-7 aylık bir sporcu dur

bence yanlış çalışıyor

5. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler hocam

tahmin ettiğim gibi çünkü 2 kol grubuda küçük kas grubu ve tam aksi haraketler olarak düşünüyordum siz gerekeni söylediniz selametle

6. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    bende triceps ve biceps i aynı gün çalışıyorum. güzel de büyüyor kollarım. ama yanlış deniliyor. aslında sebebini biliyorum neden yanlış denildiğinin. ikiside küçük kas gurubu.

fakat değiştirmeli miyim bu programı :(

7. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Ben ayda 1 ya da 2 kez kol çalışan biri olarak, çalıştım mı ikisini bir arada aradan çıkartmayı tercih ediyorum. Hatalı bir idman şekli olduğunu sanmıyorum ikisi de küçük kas grubu.

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ikisini çalışmadaki en büyük hata biri yapım yoluna giderken diğeri mecburen yıkıma giriyor

9. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Ikiside calisilabilir. Bir yapim yaparken digeri yikim neden olsun bunu bana birisi dogru kaynakli aciklarsa iyi olur. Simdi söyle düsünelim. Bizeps calisirken kolda bizeps kaslari ciddi tepki görüyor. Yardimci trizepsler dinleniyor. Bunu bilim anlatiyor. Sonra sen trizeps calisinca bizeps dinleniyor. Hatta weider training prensibleri diye idman programinda adamlar bir bizeps calisip hemen 5 saniye sonra trizeps calisiyor ve 5 saniye sonra yine bizeps calisarak iki kücük kas grubunu calistirabiliyor. Bu yöntemi body nin basinda olanlarda (yani 6-8 ayini tamamlamis olanlar) ve profesyonellerde uygulamis ve tavsiye ediliyor. Adamlar olaya bilimsel olarak yaklasmislar ve arastirmislar. Eskiden beri bir öyle calis bir böyle calis diye olmaz. O kadar cok yöntem varki insan calisinca faydasini anliyor. Mesela gögüs ile sirt calisilmaz cok tersdir deniliyor ama her nedense arnold genclik zamaninda gögüs ve sirti ayni günde calismis ve en iyi formunu gögüs ve sirtan kazanmis. Hatta gögüs sirt calisarak trizeps+bizepslerinide calistirmis ve bunlarin cok faydasi oldu kollarim daha da iyi oldu diye sistemide övmüs arnold amcamiz.

Yani arkadasim ben sana bizeps+trizeps programini birlikte ayni günde tavsiye ederim. Ama body e baslayali 2-3 ay olduysa erken sayilir. Cünkü kaslarin tam yogrulmamis olur. Cünkü yeni baslayanlar önce normal basit calismali ve kendini o konuma hazirlamali ki sonraki programlar daha etkili olsun.

10. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Benim şuanki programımda bundan önceki programlarımda da pazudan sonra arka kol muhakkak vardır. Şuanki programımda özellikle kollara ağırlık verdik ve pazudan sonra arka kol hareketleri yapıyorum. Ben eger pazudan sonra arka kol çalışmazsam kollarımda birşey hissetmiyorum. Çalıştığımda ise kollarım şişiyor ve hacim alıyor. Yanlış olabilir ama ben bu şekilde gelişmeye devam ediyorum.

11. efebulbul

efebulbul Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ...

valla bende aynı gun bıceps ı de trı yıde aradan cıkartırım
    bende sadece bırını calıstırınca bıseyler eksıkmıs gıbı hıssedıyorum

12. sülo

sülo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende yaklaşık 1 senedir bu sporu yapıyorum trisepsle bisepsi aynı gün çalıştırmam çok nadirdir ama bazen kolları forma sokmak için ikisini süper set yöntemiyle çalışıyorum

13. aren

aren Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bende ikisini ayni gun calisiyorum.ama simdi kafam karisti??bu tartismaya nokta koysun hocalarimiz.bizde rahat edelim.

14. CENTAUR

CENTAUR Guest

Benim bildiğim kadarıyla da biceps triceps çalışmanın bir mahsuru yok, aksine iyi bir yöntem.

Hatta diyebilirim ki zıt kutuplu kasları (bic-tris, göğus-sırt, omuz-sırt, sırt-trapez) aynı gün çalışıldığı zaman daha etkili olduğunu zannediyorum sinirsel veya nörolojik olarak vücuda etkisi daha çok diye okumuştum. Hatta iki bölge aynı anda çalışılan çift set veya süper sette buna göre çalışılır.

Fakat iri bir kolda, triceps ten önce çalışılan biceps tricepsin çalışmasını biraz engelliyor trisepsi başa almak daha avantajlı ama eğer bicepslerinizde daha çok eksik görüyorsanız taze enerjiyi ona ayırmanız daha iyi olur.

Bir buçuk senedir böyle çalışıyorum ben ilk iki aydan sonra böyle çalışmaya başladım ve şimdi evlat gibi ayıramıyorum biseps trisepsi birbirinden seviyorum böyle çalışmayı :roll: .

Başarılar

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bende 2 yıldır biceps ve gogsu beraber calıstıgımdan onları ayırmakta gucluk cekiyorum.. dostum senin tabirinle evlat gibi oldular =)
    araya triseps koysam antrenman ya cok uzuyor ya da tam verimli olmuyor.. gogsu de biceps gununden cıkarmak istemiyorum..
    ancak 1-2 ayda bir hafta butun antrenmanların sırasını deişirim.. yani biceps-triseps ya da gogus-kanat egsersizlerini birleştirip zıt kasları çalıştırırım ki vucut şaşırsın ve ben de monotonluktan kurtulayım..
    ancak onun dışında gogus ve bıceps ayrılmaz ikilidir bende..

16. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    şimdi burada yanlış yada doğruyu söylemek zor. neden diyeceksiniz... çünkü biceps ve tricepsin aynı gün çalışıldığı bir antreman sistemi birine daha yarar getiriyorsa diğerine yaramayabilir. zaten antrenörler de burda devreye girer. çok çeşitli antreman teknikleri vardır. bu da deneme yanılma yöntemi ile anlaşılır.

burada triceps ve bicepsin aynı gün çalışılmama nedeni zaten açıklanılmış. ikisi de küçük kas grubu. biri çalışırken diğeri zaten yorulacak. ama ikisinin aynı gün arka arkaya çalışıldığı süper setler de kişiye fayda sağlayabilir. örneğin biceps barbel curl ve triceps extensions hareketinin arka arkaya yapılması gibi.

benim antreman programım bir gün biceps ise diğer gün triceps. çünkü ancak o zaman maksimum ağırlık ile çalışabiliyorum. ve bu da hacim almak için tek yol. tabi bu benim kendi görüşüm ve kendi uyguladığım program.

Sayfayı Paylaş