Hareketleri yaparken nasil bir yol izliyorsunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve 3nes tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaslar,
    Forumda baya arastirma yaptim ve baska yerlerdende makaleler okudum ama hareketleri yaparken bazilari diyor ki 2-1-4 kurali var diyorlar bu da ornek verecek olursa bench pressten mesela 2 saniyede havaya kaldirip 4 saniyede indirip 1 saniyede goguste bekletirsek tam etkili oluyormus?
    Diger bir felsefe ise agir basmak gerektigini ileri suruyor eger bu yazdigim 2 bilgi harmanlanirsa kesinlikle sonuc alinamayacaktir cunku 1. Kural sizi asiri yoruyor 2. Kural ise fazla bas ama nasil basarsan bas mantigi oldugu icin kasi dogru calistirip fazla basabiliyorsunuz? Ne yapmam gerekli?

2. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
  3. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadasim ben sadece bench pressi sormadim ki o sadece bir ornekti Ayrica makaleyi okudumda saniye konusu hakkinda birsey goremedim :/ acaba gozden kacirdigim birsey mi var

4. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Drop set super set vs. de var bunlarda çok etkili sistemler

5. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar ben anlatamadim galiba amacim hareketleri yapma saniyeniz nedir? Of anlatmasi bile sikinti bir konu actim :/
    Cok basite indirgiyorum ; elinize dumbell alip dumbell curl yaptiginizi hayal edin bir kere havaya kaldirip geri indirdiginizde gecen saniye toplamda nedir 1 2 3 ... Amacim hareketi hizli yapip agir basmak oldugumu yoksa yavas yavas yapip kasi perisan edicek seviyeye getirmeniz...

6. Axe

Axe Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bench press hakkında yüzlerce bilgi bulabilirsin herkes daha ağır giriyor bunun daha etkili olduğunu düşünüyorum ben

7. himrkolo

himrkolo Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Afyon
    tüm hareketlerin negatiflerini yavaş yapmanı tavsiye ederim.

örn; bench pressde indirrken yavaş, veya barbell curlde barı aşşa indirirken yavaş, omuz pressde aynı vs vs vs

8. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki diger hareketler hadi bench i gectim :D kafayida yemek üzere oldugumu belirtmeden edemiyorum cünkü herkes bench press e takti kimseye ana fikri anlatamadım ya :S

9. himrkolo

himrkolo Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Afyon
    mesajımı dikkatli okursan acıklama yaptım, baska örnekler verdim baska bi örnek daha verim barfix cekerken kendini cekerken hızlı indirrken yavas yaparsın veya
    side lateral raise yana acısta damblları kaldırırken normal indirirken yavaş, extra hissetceksin ağırlığı verim alırsın ;)

10. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Haci nasil olduysa ben o yaziyi yazmadan once sen yazmissin ama ben seninyazdigini gormeden yazdim, yanlis anlasilma olmadin ;)

11. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0

Ne yapman gerekli ?

Basitçe söylemek gerekirse temponu mevcut koşullarına göre ayarlaman gerekli.

Şimdi iki aşırı uç örnek vereceğim.
    Ağırlık çalışırken bunu yapmamalısın ;
    https://www.youtube.com/watch?v=R_t5JAYytM4
    Bu kontrolsüz indiriş-kaldırışlara sebep olur ve özellikle yeniysen minör veya majör sakatlıklara yol açabilir.

Bir de şunu yapmanı önermiyorum ;
    https://www.youtube.com/watch?v=RfN6fJrc_WU
    Çünkü gereksiz. Bu şekilde yavaş ve daha az tekrar çıkarıyorsun ancak normal tempodaki kaldırışlarınla, bu tarzda kaldırışlar arasında "kasın gerginlik altında kaldığı zaman" arasında çok büyük bir fark yok.

Peki o zaman ne yapacaksın ? Bireysel kapasitene göre bu iki tempo arasında bir yerlerde yer alacaksın. Kullandığın kilolar ağır gelmeye başladıkca tempo ivmesinde değişmeler olacaktır. Önemli olan yukarıda göstermeye çalıştığım iki uç örnek arasındaki güvenli bögede kalmak.

Forma önem ver, negatifleri hisset ve fazla düşünme. Bu soruyu sana sordurtan fazla düşünmen.

12. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki,yardimci oldugun icin tesekkur ederim en azindan artik az cok ne yapacagima karar verdim

Sayfayı Paylaş