hareketlerden çalmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kim tarafından 28 Nisan 2006 başlatılmıştır.

1. kim

kim Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Hareketlerden çalmak ne kadar doğru örneğin;çalıştığım salonda hocalardan biri belini sehbadan 20-25 cm kaldırıp 180 kg la bench press çalışıyor ve bunun doğru olduğunu savunuyor.Incline Bench Presste bel ile göğüs paralel oluyor.Bench Presste beli sehbadan kaldırmak ne kadar doğru.Barbell Curl de hareketin başından sonuna kadar belden destek alıyor.Ben mi yanlış biliyorum diye düşünmeye başladım.Sonuçta çok define bir vücudu var ve çok iyi kg larla yapıyor bunu.

2. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    meraklı kardeşim.
    hareketlerden çalma bizdeki anlam olarak "çiting" diye bir deyim kullanırız. salondaki hocanın yaptığıda doğrudur senin karşı cıktığın tezde doğrudur.şöyleki çitin her zaman veya bütün hareket boyunca kullanılmaz eğer partnerin yoksa son tekrarlarda citing yapa bilirsin veya ağırlığı azalta bilirsin "özelikle göğüs hareketinde sehpadan başını,omuzlarını belini ve kalçanı hareket sonuna kadar kaldırarak yapman tamemen hatalıdır adale çalışmamızda amac neydi çalıştırdığımız adaleye konsantre olmak (odaklanmak) değilmidir eğer göğüs kasalarına odaklanıp çalışıyorsak barı veya dambılı göğüs kaslarımızdan güç alarak yapmalıyız eğer sırtımızı kaldırarak yere temas eden ayaklardan güç alırsak hareketin adaleye olan tesiri % 15-ila 20 indiririz"
    hocanın durumu ise bu spora başladığında hareketi teknik olarak böyle görmüş ve düzeltmek biraz zordur.aynısı benim devam etiğim salonlarda da var bu citing "çalma konusu joe weider antrenman bilgisinde de yerini almış durumda dır ve bu konuda ben kol kasları ile ilgili kitabımda gerekli acıklamaları yaptım.

Saygılarımla
    Zülküf TURAN

3. kim

kim Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    çiting deyimini bende kullanmak isterdim ama benim bildiğim son 1 yada 2 iki tekrarda çiting yapılır (bunu sık sık bende kullanıyorum).hareketin başında sonuna kadar olunca çiting deyimini kullanmak istemedim.bu tip çiting de sakatlanma riski çok fazla değilmi?

4. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    hareketen çalma

zaten sakatlanmamak için bu yola baş vuruluyor. son tekrarlarda partnerin yoksa citing yapa bilirsin. citing vücut geliştirmede bir antrenman biçimidir ama! pek rağbet görmeyen bir çalışmadır ama alışkanlık olduğu için son tekrarlarda baş vurulan bir yöntemdir.

Saygılarımla
    Zülküf TURAN

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Cheatıng, yanı hareketın nızamı yapılısında hıle yaparak bılınclı olarak bozmak gereklıdır, lımıtlerımızı bu sayede yukarı tasıyabılırız. Cheatıng yaparken ya ıvmeden yada yardımcı olan kaslardan destek alarak hareketı bıraz bozarız.

Ancak unutmamak gereken bır onemlı konu cheatıng yaparken anı hareketlerden kacınmaktır, ornegın barbell curl yaparken
    belden hafıf vurarak sonrada belden yukarıyı gerıye atarak son tekrarları cıkarmaya calısırken bunu kontrolsuz anı sekılde yaparsak ne kadar ısınmıs olursak olalım sakatlanma kacınılmazdır.

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    gayet dogru bılıyorsun.cheatıng sıstemler arasında yer alan temel prensıplerden bırıdır fakat bu sıstemı hareketın son setınde ve son 2 tekrarda uygulamak gerekır.aksı taktırde en basından yapılan bu sıstem çalışılması gereken asıl kas grubu yerıne baska kaslara etkı yapacaktır.hatta ılerıde tedavısı ımkansız sakatlanmalara zemın hazırlayacaktır.hocalık artık parayla.o yuzden salondakı antrenorlere ben herzaman guvenmeyın dıyorum.kendını mantıga uygun davranarak ıspatlamalı.

Sayfayı Paylaş