hangi spor dalı ile ilgilenenler en güçlüdür?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve rockybalboa7 tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 60 üye.
  1. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    hangi spor dalı ile ilgilenenler daha güçlüdür bir boksör mü güreş çimi , karatecimi yoksa vglermi ben güreş sporuyla ilgilenenlerin daha güçlü olduğunu duymuştum ama ne kadarı doğru bilemem?

2. SunwooD

SunwooD Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çengelköy
    Şahsi görüşüm güreşçi, bir karete veyahut bir taekwondo'cu dan güçlü olabilir ama halter ve vücut geliştirme spor ile uğraşan birinden güçlü olamaz.Kaldı ki güreşçilerde ağırlık antrenmanları çalışırlar.Güçlerinin sebebide budur.

3. BrAwNy_OnUr

BrAwNy_OnUr Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    okuyorum
    Yer:
    istanbul/fatih
    kesnlkle katılıorm sunwood ;)

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Güç çok geniş bir kavram, 263 kiloyu başının üstüne kaldıran halterci var, inanılmaz bir güç ama halterde kaldırırken biceps-triceps değil sırt-bacak-karın-bel kullanılıyor.
    Buna karşılık bir güreşçide kol çok çok önemli, gülleci de omuzlar muazzam.
    Yani biri diğerinden güçlüdür demek zor, birinin en güçlü özelliği diğerinde daha zayıftır ama onda da farklı bir yönden büyük güç vardır.
    Güreşçilerin dar bir alanda çok tehlikeli oldukları muhakkak, muazzam bir kavrama, sarma, çekme kuvvetleri var, buna karşın biraz açık bir alanda boksörler ayak oyunları ve çeviklikleriyle güreşçileri perişan edebilirler (kendisine sarılıp yere düşürmesine izin vermezse güreşçi boksörün yumruklarıyla perişan olmaz mı?)
    ama işte güreşçi masada otururken bir boksöre saldırım kolları arasına alsa, adamın kaburgalarını ayırabilir.
    Karateci ise gene açık alanda, boksör kendisine yanaşamadan tekme-yumruk kombinasyonuyla işini biterebilir.
    Ancak kesin birşey söylenemez, güç arttıkça tek bir darbe kazanan ile kaybedeni daha kolay belirler.
    Mike Tyson ile kapışan dev rus güreşçi Karelin, Tyson'dan yumruk yerse farklı olur, ama buna karşılık Tyson yumruk atamadan Karelin onu eline geçirirse Karelin çıplak elle onun omuriliğini sökebilir :D
    Hayvanlar aleimindeki avcıların kapışması gibi birşey, bazen birisi, bazen diğeri kazanabilir.

Scoobz, Sedif, army1010 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    karasan bir sorum olacak sana kaslı bir güreşçiyi örneğin body yapmamış bir boksör yenebilirmi ?

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
  7. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
  8. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    jimnastik sporculari en gucluleridir bence

9. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    bence en güçlü sporcular vücut geliştirmecilerdir(her spordaki prof.ları göz önünde alarak yazıyorum) çünkü ben güç deyince ;bir şeyin kaldırılması ,kaldırma kuvveti manasını çıkarıyorum .. dövüş sporlarında ve diğer denge sporlarında vs ..sporcular çok güçlü olduğundan değil de o sporlarda hem teknik hemde dayanıklılık önemli faktör olduğu için onlara en güçlüler diyemeyiz..

diğer sporlarıda bölgesel ve toplam güç diye 2ye ayırırsak
    örn; bir haltercinin bacak bel ve kanat bölgesi güçlü olabilir..
    ama body building sporunda diğer tüm adelelerde güçlüdür

yani toplamda body sporu nu yapanlar bunedenle bence daha güçlüdür

10. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bosnak'ın dediği mantıklı. Toplam güç olarak bakarsak kesinlikle body buldingçi 1 numaradır. Ama dünya'nın en güçlü adamı da body bulding çi olmayabilir. İş en olmaya kalınca genetiği baskın olanın borusu ötürüyor.

11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Güç çok görece bir kavram, o yüzden istersek 1000lerce sayfa tartışalım, hiç kimse "şu sporu daha güçlüdür" tezini bana kabul ettiremez.
    Aynı anda çok basit bir antitezle görüşünü çürütebilirim.

Güç görece bir kavram olduğu için bu sorunun cevabını verebilmemiz adına soruyu daraltmalıyız bence..
    "En güçlü adam" kelimesini nasıl daraltabiliriz?

Mesela bu daraltma şu kriterlerle yapılabilir:
    Bir ağırlığı bir yerden bir yere en kısa sürede taşıma.
    Belli bir ağırlıkla en fazla tekrarı yapma.
    Bir ağırlığa karşı belli bir süre direnç uygulayabilme..

Bu kriterleri koyunca aklıma ilk olarak "Eurosport"taki "the world's strongest man" yarışmaları geliyor.
    Bu yarışmadaki insanlara bakınca da hepsinin inanılmaz bir kas kütlesine ve belli bir yağ oranına sahip olduklaırnı görüyoruz.
    Benim koyduğum kriterlere göre de düşünürsek bu adamlar gerçekten dünyanın en güçlü adamları.

Peki bu adamları hangi sınıfa sokabiliriz?
    Yani bu adamlar tam olarak hangi spor dalı ile ilgileniyorlar?

Bence bu adamlar birden fazla spor dalını kombine ederek bu yarışmalarda derece elde ediyorlar.
    Ancak kombine ettikleri sporların arasında vücut geliştirmenin önemi tartışılamaz bile.

O nedenle vücut geliştiricileri saydığım kriterlere göre düşünürsek en güçlü sporcular olarak düşünebiliriz bence..

smltncr, ngt_psy, vandamme ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  12. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Toplam güç/ Vücut ağırlığı daha önemli

Sporcuların güçleri karşılaştırılırken güçleri ile vücut ağırlıkları oranlanarak elde edilen sonuç esas alınmalı. 100 Kg ağırlığındaki X branşının sporcusu ile 70 Kg ağırlığındaki Y branşının sporcusu ağırlıkları ile oranlanmadan karşılaştırılırsa sonuç doğru çıkmaz. Bonatschi' yazdıklarına katılıyorum ancak verdiği strongest man örneğini isabetli bulmuyorum.

gaddarkemal bunu beğendi.
  13. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    tam tersi diyorum.
    çok iyi aikido yapan biriyle kavga et o aikido yapmasın döversin.istisnalar var tabi ama bu tarz sporların kurucuları şınav çekmeyi bile önermiyorlar.

14. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Ben videodaki elemanın yıkamıyacağı vücut geliştirmeci yoktur diyorum :)

15. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    orda haklısın tabiki adam kırmadık kemiğini bırakmaz vücut geliştirici birinin.
    ama bu o adamın güçlü oldugu demek değil
    bonatschi gücün tanımını vermiş öreniğin.bu adamın vücut geliştiren biriyle aynı antremanı yapamaz.
    vücut geliştiren birinin 30dk kum torbasıyla çalışamayacağı gibi

16. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    en gucluler jimnastikciler bence insan ustu guce sahipler

17. foollowme

foollowme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yani guc derken neyin kasteldigi onemli. Guc sokakta bi adam dovmekse eger git bi inşaatte amelelik yap hergunde sokak kavgasına gir en guclu sensin spora gerek yok. ben uzun suredir kickbox yapıyorum. Gucu dogru şekilde kullanmak en onemlisi. Ama bildigim bir şey var oda gurescilerin insan ustu birguce sahip oldugu. Refklesiniz ve hızınız kotuyse yakalanırsanız ister bodyci olun ister aikido ister kickboxcu :D

18. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlikle oyumu güreşçilerden yana kullanıyorum.Eski bir güreşçi olarak şunu söyleyebilirim ki güreş idmanlarım şu an yaptığım hardcore idmanlara göre çok daha zorlu ve acı vericiydi.Günlerce vücudumuzdaki ağrılardan dolayı doğru düzgün yürümekte zorluk çekerdik.Ana idmandan önce yarım saatlik bir ısınma idmanı yapardık ve ısınma inanılmaz yorucu olurdu.Az düşünmemişimdir esas idmanı nasıl çıkartacağım diye.Güreşte salt bir idman tipi yoktur.Bizim idmanlarımız haftanın belirli günleri koşu, jimnastik, ağırlık ve güreş şeklinde değişiklik gösterirdi.Örneğin o devasa ve hantal görünüşlü karelin sandığınızdan çok ama çok daha çevik; bundan şüpheniz olmasın.

19. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Güreşçiler ve bilek güreşi yapanlar en güçlüleridir.Çünkü hepsi aynı antrenmanı yapıyor ve gerçekten güçlü olan şampiyon olarak aralarından sıyrılıyor.Çok kavga yaptım her bulduğum boksörle , kickboxer le spanik yaptım.Bir kerede güreşçiyle denemek için güreştim çok farklı piton yılanı gibi sarıldığı zaman bittin.Hemde güreşçilerin bütün kasları güçlü oluyor.Vg ci sadece ağırlık kaldırıyor.Ama güreşçi hem ağırlık kaldırıyor hemde güreşerek kendine çok farklı bir güç kazandırıyor düşünsenize gücünüzle karşınızdakini eziyorsunuz.

20. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    30 dk değilde 2-5 dk olur o.

Sayfayı Paylaş