Hangi programi yapmaliyim ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Kan Mevsimi tarafından 25 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    https://www.bodyforumtr.com/antreman/kendi-agirliginla-kuvvet-kazan-a116.html su linkteki vucut agirliklariyla yapilan program gozume carpti ..
    Ben simdi 6 sar kg lik dumbellarla evde dumbell calisma programini uyguluyordum ama bu mekik sinav barfiks programina takildim.

Simdi dumbell a mi devam edeyim yoksa bu programi yapayim mi cunku bu program gozume cok mantikli geldi ...

Bir de ozellikle bu sporda bilgili kisilere soruyorumm bu verdigim linkteki program beni guclendirir mi ...

2. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Sorunda özellikle "kuvvet" 'i vurgulamışsın. Evet diyorum. Vücut ağırlıklarıyla yapılan hareketler hacim olarak belirli bir noktaya kadar gelişim sağlar. Fakat kuvvet ve direnç olarak kaslara her zaman kazanç sağlamaya devam ederler. Burada sadece dikkat edilmesi gereken , kuvvetmi yoksa güçmü istediğin. Kuvvet ve güç kelime olarak aynı gözükebilir ama fizikte farklı şeylerdir.

Vikipedi'ye soralım :

"Kuvvet fiziğin temel kavramlarından birisi olup , genel olarak bir cismin hareketine sebep olan, yani duran bir cismi hareket ettiren, hareket eden bir cismi durduran, doğrultu ve yönünü değiştiren, ona şekil değişikliği veren etkidir."

Güç :

"Birim zamanda yapılan iş miktarı Enerji , iş yapabilme kabiliyeti, kapasitesi; güç ise, belli bir işi yapmanın hızıdır.

*Güç = İş/Zaman = KuvvetxHız*"

Öyleyse kuvvetli olmak ne demektir ? Kuvvetli olmak mesela senin curl yapabildiğin maksimum dumbell ağırlığı 10kg ise (bir tekrar) senin kaslarının üretebildiği maksimum kuvvet 10kg x 10 'dan 100Newtondur.

Peki güçlü olmak ne demektir ? Güçlü olmak , birim zamanda yaptığınız işin fazla olması demektir. Yani sizin 5 saniye içerisinde 10kg'ı 5 kere indirip kaldırabilmenizdir.

Güçte hem uyguladığınız kuvvet , hemde uyguladığınız hız önemlidir. Kuvvetse sadece kuvvettir.

bir kişinin kolu maksimum 50N kuvvet üretebiliyorsa bunu ancak 2sn'de 4 tekrar sürdürebiliyorsa (hız = 4/2 ) onun ürettiği güç 50x2'den 100'dür.

başka bir kişinin kolu 25 N kuvvet üretebiliyorsa ve bunu 3 saniyede 18 tekrar (18/3 = 6) sürdürebiliyorsa onun ürettiği güç 25 x 6'den 150'dir.

Bu hareketlerin güce etkisi büyüktür. Fakat belirli bir noktadan sonra kuvvete etkisi olmayacaktır. Yani belirli bir noktadan sonra senin daha ağır kaldırmana yardımı olmayacak , sadece o ağırlığı daha hızlı kaldırmana ve daha çok kaldırmana yardımcı olacaktır.

Son düzenleme: 25 Aralık 2008
    tolqaeroqlu, ernesta, bonatschi ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Farklı bir yaklaşım olmuş, başlık açan arkadaş evet olur gibi bir cevap bekliyordu sanırım ama:)

4. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam. Evet olur :D

5. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Drago gercekten cok guzel bir aciklama yapmissin cok tesekkur ederim.Peki dumbell i 1-2 ayligina birakayim mi ?

Birde sinavii bu verdigim linke 15x3 vermis mesela ama ben ılk yapista 10 tane 2. yapista 5 tane 3. yapista 3 tane yapabiliyorum bu tabi 1 dk arayla.

Ne yapmam lazim ?

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi konuşma dilimizde güç ve kuvvet aynı anlama gelir. Anlamı zenginleştirmek için bundan 50 sene evvel güçlü kuvvetli diyen insanlar yeni bir kelime öbeği oluşturdular "güçlü kuvvetli".

Fizikte güç ve kuvvet bir terim olarak kullanılıyor. Evet fizik olsun diğer bilimlerde olsun bazı terimleri, bilimlerinde nasıl kullanılıyorsa öyle kullanıyoruz. Ancak günlük konuşma olsun, bizim sporun terimleri olsun bu ayrımı yapmamıza fırsat verecek kadar gelişmemiştir.

Draqo'nun yanıtı sorulan soruyu tatmin edecek bir cevap değil. Başka faydalı bilgiler vermiş o kadar.

Foruma geldiğimden beri kuvvet hakkında sorulan sorulara https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kuvvet-koordinasyon-dayan-kl-l-t14803.html?t=14803 bağlantısını veriyorum. Çünkü spordaki anlamıyla kuvveti bir iki cümleyle sınırlandırmak mümkün değildir.

Kuvvetini ne olduğunu, nelere bağlı olduğunu anlamadan, ne şekilde kuvvetli olunabileceğini tam olarak anladım diyemezsiniz.

Kan Mevsimi, az çok, yazıların el verdiği kadar seni biliyorum. Bahsettiğin programın altından kalkabileceğini sanmıyorum.

Ancak sorunun cevabı olarak; vücut ağırlığıyla yapılan hareketler bir çok sebepten ötürü, senin anladığın manada kuvveti geliştirir. Dambılla çalışmaktan daha iyi geliştirir. Kendine daha iyi uygun programlarla başlayabilirsin bunlara.

Ama vücut ağırlığıyla çalışarak, dambılla çalışmakla elde edebileceğin kadar, kolunla ağırlık kaldırabilme özelliğini kazanamayabilirsin.

Morphling ve Kan Mevsimi bunu beğendi.
  7. sfitness

sfitness Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    bence söylede yapabilirsin normal dumbbell ile yaptıgın antremana devam edip ayriyetten haftada 1 veya 2 gün kuvvet antremanı yapabilirsin.

8. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Gaddarkemal evet dogru soyluyorsun da simdi su konuya aciklik getirelim cunku benim hayatimda psikoloji cok onemlidir cunku benim aklima birsey takilirsa ; ornegin sakatlanma okudum bir tane cocugun biri dumbella calistiktan sonra kolu 2-3 gun inmemis kasi yani isindiktan sonraki gibi kalmis ertesi gun ayni sorun basima geldi.Yada bir filmdeki olaylardan etkilenirsem basima gelir. Yani bunlarla anlatamamis ola bilirim ama yani eger benim yaptigim calismalarin karsiligini alamamam gibi birsey soz konusu mu ?

Yani bu sinavlar, dumbellar yaptigim hersey bosa gidiyor olabilir mi ?
    Simdi bu konuyu aciklarsaniz sevinirim.

Bir de bana sinav programi yazabilecek olan var mi..Ozellikle de gaddarkemal den istiyorum cunku o beni taniyormus.biraz.

Ben bugune kadar maximum 12 sinav cekmis bir kisiyim 15 yasindayim . Ama her zaman 12 yakalayamiyorum mesela daha demin 7 tane yaptim.

Bu sinav mesela benim gozumde soyle suan ;
    Tek etkisi suan icin beni yoruyor ama icimdede soyle bir sey var herkes sinav cekiyor ve herkesin guc kuvvet olarak isine yariyor ilerdede benim isime yariyacak ..

Benim ilk Amacim guclenmek yani siz anladiniz demi guclenmekten kastimi fizige girmeyelim halk dilindeki guclenmeden bahsediyorum. Mesela 6kg lik dumbell i simdi 12x4 set yapabiliyorsam 40x4 yapmak istiyorum ...

9. bOdYkiNg

bOdYkiNg Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    ben şınav, mekik, barfiks, dumbell hepsini her gün çalışıyorum gözle görülür gelişiyorum.

20 şınav
    50 mekik
    8 barfiks (max.)
    10 kg x 15 dumbell (biceps)
    Triceps ve omuz için 5kg dumbell x 10 çalışıyorum genelde. Size de tavsiye ederim özellikle dumbellı kolda 5ten 10 a çıkarttım daha sert oldu. 5kg ken şişiyormuş kısacası şimdi taş gibi oldu. tek sorunum uyku. ben hafta içi max. 7 saat uyuyan birisiyim. o da maximum genelde 6 saat uyurum tabi istem dışı. 12 den önce yatmam sabah 7,30 da kalkmam lazım 12 de yatsam bile 20-30 dk geçmeden uyuyamam. Uykunun çok önemli olduğunu gözlemledim. Uykusuzken doğal olarak kaslarda bi güçsüzlük oluyor ama ekstra öğlen geldiğimde genelde cuma günleri +4 saat uyuyorum bu uyuduktan sonra gayet güçlü hissediyorum kendimi. ve sırf maksimum gelişebilmek için kendimi erken yatmaya alıştırıcam

10. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda çok dolmuştumda kusuverdim gaddarkemal :)

11. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Yaw herkes soylemis soylemis yarida birakmis bende ortada kaldim ne yapsam diye .. Psikoloji yuzunden hep ya verim alamassam die oluyor bunlar. Bi cozum getirecek yazsin buraya ben simdilik dumbella tum agirligi takip deniycem bakalim ne olacak.

Insallah sakatlanmam ..

12. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Beyler tum kilolari taktim 8.5 9 kg yapti ortalama ama simdide su sorun cikti sol elimde 3-4 tekrar zor yapiyorum sag elimle 7-8 tekrar yapiyorum bu ne yaw ne yapacagim simdi ? Lutfen soyleyin.

13. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    onu 6.5-7kg a düşürüp her iki kolla da yapabildigin kadar tekrar yap. 1-2 haftaya sol sağı yakalar o problem değil.

14. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    eğer sol ve sağ arasındaki fark bu kadar açılmışsa bu senin suçun. yanlış bir çalışma metodu uygulamışsın. ben yarım yamalak hatırlıyorum 1 kaç ay önce birisi solla şu ağırlık sağla şu ağırlık çalışıyorum demişti bende ona ikisiylede aynı ağırlık yap demiştim umarım o sen değilsindir eğer öyleysen gördüğün gibi seni uyarmıştım. o yüzden mecburen solun sağını yakalayana kadar sağının gelişiminden bir süre feragat edeceksin. sağ ağırlığını sola göre ayarlayacaksın...

Edit : Yaptığın bütün antrenmanlar , body dahil bütün sporlar tamamiyle fiziğin kapsamına girer. Fiziğe girmeyelim demişsin. İki üç kelime öğrensek , bir kaç yanlışı düzeltsek sorun olmaz sanırım ? Kafalarımızı bu kadar kapatmayalım bilgilenmeye. Bu mantıkla , başıma gelince öğrenirim diyerek bu forumda daha çok soru sorarsın ; "Makaleler" bölümünde dolaşarak , internette araştırarak okuyarak öğrenmek yerine. Yanlış olmasın , yermemin sebebi soru sormanızdan değil , okumamanızdan.

Son düzenleme: 27 Aralık 2008
  15. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Evet o bendim sola 3 saga 3.5 kilo calismistim. Ne yapayim simdi gene 6kg mi doneyim yoksa bi sure sadece sol kol mu calisayim ?

16. sfitness

sfitness Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Kan Mevsimi 2 dumbbel in kilosunu sol elinle max cıkarabileceğin set agırlıgına ayarla 1 2 hafta öyle calıs ama birazda zorla hani kolu sol kolun Morphling arkadasımın dediği gibi sağ kolunu yakalar + sakatlanmaktan bu kadar korkma dostum ben hayatımda hiç sakatlanmayı kafama takmadım arada calısırken kolumu omzumu falan incittiğim oldu tabi ama kısa sürüyor yani bu kadar takıntı yapılacak birşey değil bu ve bir tavsiyem daha olucak Barfiks demiri almalısın yada cekebileceğin bir yer varsa ordada olur,barfiks demiri spor mağazalarında satılır yakınlarda varsa bir bak fiyatıda 25 ytl civarıydı heralde,google a arat çıkar grafik bölümüne hadi kolay gelsin

Kan Mevsimi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş