Hangi kas hangi antrenmana yanıt verir.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elite35 tarafından 2 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Kas gruplarında ağırlık çalışması yaparken belirli antrenman şekilleri vardır.
    Ağır, hafif, hızlı tekrar, yavaş tekrar gibi...
    Ama özellikle;
    Yan omuz, Adonis, Bel, Trapez kasları tam olarak nasıl çalıştırılması gerektiğini aslında kimse bilmiyor.
    Yan omuz hareketinde özellikle Dumbell Lateral Raise hareketi meşhurdur.
    Ve bu hareketi 15 kg'larda yapanları gördüm. (Aslında yapamıyor.)

Ama aslında omuz yorularak gelişen bir kasmış. Yani ağırlık düşük tekrarlar yüksek olmalıymış diye okudum bu forumda bi yazıda.
    Asıl soru şudur: Kas grupları (özellikle yazdıklarım) büyümek için illaki yüksek ağırlık mı ister ?

2. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    az da olsa farklılık gösterir ama genel olarak omuzda yana açışlar için orta, omuz pressleri için orta ve yüksek değişkenlik gösterebiliyor.
    bende çok gördüm lateral raiseyi öyle ağır kg ile yapanları, bundan 4-5 ay önce 15 kg ile lateral raise yapıyor ama adam kanat çırpıyordu :D muhabbetım de vardı,
    elımdekı 7.5ları verdım nizami bı sekılde yaptırdım, 10 taneyi kan ter içinde çıkardı.
    ama ben sanmıyorum ki bir göğüs, ağır pressiz büyüyebilsin.

3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    En çok merak ettiklerim arasında adonis, trapez ve bel kası gelmiştir.
    Acaba nasıl gelişiyorlar ağırda mı hafifte mi ? :rolleyes:
    Çünkü çok da büyük kas grupları değil. (Trapez hariç)
    Dediğin gibi bir göğüs ağır girmeden büyümez çünkü kendisi de büyük kas grubunda.

4. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    adonis ve mide de genel olarak yuksek tekrarlı onerılıyor ama buda buyumekten cok kası ortaya çıkarmakta faydalı olabılıyor,
    yine aynı sekılde 5 kg lık plaka veya dambıl ıle de adonıs veya mıde calısılabılır yuksek tekrarli, maksat kasa yuk bındırmek degıl de uzun surelı gerilim sağlamak..
    ben antrenmanlarıma mide eklemem cunkı antrenman sonrası yorgun olup eve gidip dinlenmek istiyorum, 10-15dk daha mıde calısacak gucum kalmıyor, ve mıdeye de onem vermıyorum.
    benim mide kaslarim yine pump halındeyken kendını bellı edıyordu ama ne zaman ki söyle 6-8 hafta antrenman sonları 10dakika mide calısması ekledim, 10kg plaka ile, midede şişkimlik olup kaslar buyudu. ve bulk donemındeyken bu benı daha da gobeklı gosterdı.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/1660826_407754272692734_1290975961_n.jpg?oh=0cde17f233e5ed78101a8f24e474eb20&oe=544A347F&__gda__=1414624411_23b341e0f78248b40f4de611ea05b254

ilgili fotoğraf ta bu.

foto çok eski oldugu ıcın ve sporu bıraktıgım ıcın o karın kasları suan yok, daha dorusu var ama ufak ve keskin bir görüntüde yağ arkasın da saklanıyorlar.
    demek istedigim bu, antrenman sonrası pump halindeyken karın kasları ufak ve keskin bir görüntüdeydi, çünki onlar deadlift,squat ve diğer hareketlerle birlikte, kısa ve düşük seviyeli baskıya maruz kaldıkları ıcın kendını bellı edıyordu. ama plaka(10kg) ile çalıştıktan sonra ise buyumuş, ve yağ tabakasını ıttiği için göbek görüntüsü oluşturuyorlardı.

elite35 bunu beğendi.
  5. devasa1

devasa1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    bence her vücuda göre değişir.
    misal olarak ben omuz çalışırken çok farklı programlar denedim değişime ve acıya göre en sonunda kendi ayarımı buldum.
    press hareketini en ağır şekilde yapıyorum omuzda asıl ağrıyı o yapıyor.diğer yana açış,öne açış vs. hareketleri minimum ağırlıkla yapıyorum mesela yana açışı 12.5 ile değilde 7.5 ile yapıyorum ama ağırlığı aşağı indirirken 3saniyede indiriyorum hareketi çok çok yavaş yapıyorum.buda iyi bi pompalama yapıyor.Ve antremandan sonraki gün ciddi anlamda büyüme ve acı hissede biliyorum
    ama çok çeşitli varyasyonlar denememe rağmen hala mide için en verimli çalışma programını bulamadım

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Mide olayı biraz farklı aslında. Vücut yağ oranı düşükse midede hacim almak için antrenmanları ağırlıklarla (plakalarla) yapmak daha mantıklı olacaktır.
    Ama şöyle de bir şey var ne kadar kas, o kadar metabolizma hızı demek. Mide kasları büyüdüğü zaman yağ yakımına katkı da sağlayacaktır. Tabi bu beslenmenin düzgün olmasıyla doğru orantılı.
    Benim karın kaslarımın düzenli bir görüntüsü var ve aslında o kadar da önem vermem. Haftada 2 kere max. 20 dk çalışırım. Ama ayrı bir güne koyarım.
    Mesela bacak, mide günüm vardır. Deadlift, squat gibi hareketleri hiç aksatmam ve bunların da faydası oluyor.
    Profilimdeki fotoğraf da kendime aittir. Ve karın kaslarımı hep Lazar'ın kaslarına benzetmişimdir yapı olarak.

ABEKAYNANA bunu beğendi.
  7. devasa1

devasa1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    aslında karın kasları için kendi gözlemimce
    beslenme %90ken antreman %10 etki gösterir
    çünkü hiç antreman yapmayıp yağ oranı az olan adamlarda bile karın kasları belirgin bir şekilde görünür bunları şekillendirmek için antreman şart tabiki
    ama yüksek yağ oranıyla ne kadar antreman yapsakta bi değişim olmayacaktır

elite35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş