Hangi hareketlerde kilo artırımı, hangilerinde sabit kilolar?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mehmetortac tarafından 12 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mehmetortac

mehmetortac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    İstanbul
    Vücut geliştirmeye başladığım günden bu yana kafamı çok fazla meşgul eden bir konu. Herkes çok ayrı şeyler sölüyor. Sporda 4. ayına giren biri hangi hareketlerde hangi bölgeyi çalışırken sürekli kilo artırımına gitmeli? Hangi hareketlerde kilo artırmanın gereği yok? Sabir ağırlıklar ile çalışmak yeterli... Bu sabit ağırlığı nasıl belirleyeceğiz?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    her harekette kasın yoğunluğuna paralel ağırlıkta artım olması en doğalıdır. bunu zamanla tecrube edersiniz 1 ay önceki kilo hafif geliyorsa vucut size ağırlığı arttırın mesajı veriyordur.

3. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Durumunuza göre arttırmalısınız ben göğüs 40kg ile 8 tekrar nizami yapıyordum hafif geliyordu 50 yaptım son sette barın altında kalıyordum onun yerine çıkarttım bir dahaki hafta iki tarafada 2.5luk taktım tam yediriyorum hareketi sizde bu şekil arttırın bence

4. mehmetortac

mehmetortac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    İstanbul
    Flexor hocama ve fabregas arkadaşıma cevapları için çok teşekkür ederim ancak sanırım ben konuyu tam olarak ifade edemedim. o nedenle sorum yanlış anlaşılmış. Ben salonda çalışırken flexor hocanın 3. ay programı ile çalışıyorum. Programda piramit sistem uyguluyorum. Örnek olarak benchpress'te setlerde tekrar sayısını düşürürken ağırlıkta maksimum seviyeme çıkıyorum. Bu konuda zaten hem fikiriz. Ancak benim sormak istediğim konu farklı. Örnek olarak kimine göre omuz çalışırken sabit kilo ile çalışmak gerekiyor. Yani önemli olan eldeki ağırlık değil hareketi yapmak diyorlar. Kimine göre ise her sette piramit sistem omuzdada uygulanmalı. Biceps çalışırken z barda setlerde tekrar sayısını düşürüp kilo artırırken sabit bir kiloda çalışmamın biceps için faydalı olacağını söyleyenler var. Benim sormak istediğim esas soru buydu...

5. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hareketi yapmak önemli tabi, yani ağır basacağım diye hareketin nizamiliği bozulmamalı. Ama tabi ki bu demek değildir ki, piramitte ağırlıklar artmayacak... Girdiğin "nizami" setten sonra tekrar sayısını düşürüyorsan ağırlığı da arttırmalısın, aksi halde sonraki setlerde kasın maruz kaldığı zorlama/direnç bırakın aynı kalmayı, düşecektir. Eğer sonraki setleri nizami yapamıyorsan, ya ağırlığı gereğinden fazla arttırıyorsun, ya da yeterince dinlenmiyorsun demektir.

Son düzenleme: 12 Temmuz 2009
  6. mehmetortac

mehmetortac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    İstanbul
    Anlıyorum tabikide benim sormak istediğim soru çok farklı. Setlerde tekrar sayısını düşürdükçe kiloyu artırıyorum. Yani yeteri kadar kası zorluyorum. Ancak mesela siz omuz çalışırkende piramit sistem uyguluyor musunuz?

7. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Verdiğim cevabı şimdiki sorunuzun cevabını da kapsayadcak şekilde editlemiştim aslında:

Setler arası dinlenme süresini arttırmayı deneyin bence öncelikle.

8. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    eğer sizi yanlış anlamadıysam hangi hareketlerde agır girmenin daha önemli olduğunu hangi hareketlerde ise ağırlığı ikinci plana atıp hareketleri nizami yapmamız gerektiğini merak ediyorsunuz...

eğer hacim amaçlı bir program uyguluyorsanız sizinde bildiğiniz gibi çok agırlık az tekrar prensibini uyguluyoruz...

elbette bu sistemde mümkün olduğu kadar ağır girmek limitleri zorlamak hareketi nizami yapmak önemli...

ama bana göre press hareketlerinde ağırlık daha önemli (bench press ,omuz press vs) açıs hareketlerind (dumbell fly,omuz açış vs) ise ağırlıktan çok hareketi nizami yapmak yedirerek yapmak daha önemli zaten açışlarda çok ağır girmek hareketi bozuyor en azından bende öyle oluyor..

yalnız bu yazdıklarımdan press hareketleri ağır girilsin açışlar hafifi girilsin presslerde hareketin nizami olması önemli değildir gibi bir şey anlaşılmasın...

umarım sorunuzu yanlış anlamamışımdır...

iyi çalışmalar dilerim..

Son düzenleme: 12 Temmuz 2009
    mehmetortac bunu beğendi.
  9. mehmetortac

mehmetortac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    İstanbul
    Sorduğum soru tam olarak buydu. Cevap için çok teşekkürler :)

10. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Pardon, ben nedense cevabımdan sonraki sorunuzu bambaşka şekilde anlamışım. :)

Sorduğunuz soruya tekrar dönersek, kendi uyguladığım şudur... Göğüs olsun, omuz olsun biceps olsun farketmez; eğer bir ağırlığı mesela 8 tekrar yapabiliyorsam ve bir sonraki sette 6 tekrar yapacak isem ağırlığı arttırırım.

Sayfayı Paylaş