Hangi esansiyel yag asitlerini kullanmalıyız?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Malebolgia tarafından 2 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sporcular için her gün balık yağı alınmasının tavsiye edildiğini hepimiz biliyoruz.
    Balık yağı EPA ve DHA adlı iki Omega 3 yağ asidinden oluşuyor.

Ancak balık yağı dışında da piyasada esansiyel yağ asitlerini içeren bir çok ürün bulunuyor. Ve bu ürünler Omega 3 dışındaki yağ asitlerini de içeriyorlar. (omega 6, omega 9 gibi)

Misal GNC'nin Multi Oil Formula'sı ve Omega Complex'i. Şunları içeriyorlar:

Oleic Acid (omega-9), Eicosapentaenoic Acid (omega-3), Docosahexaenoic Acid (omega-3), Linoleic Acid (omega-6), alpha-Linolenic Acid (omega-3), gamma Linolenic Acid (omega-6)

Bu ürünlerin farkı nedir?
    Sizce hangisini tercih etmeli?

2. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sadece balık yağlarına bakarsak da piyasada bir çeşitlilik var.

Misal, Liver ve Body oiller yani sadece balığın karaciğerinden çıkarılan veya bütün vücüdundan elde edilen yağlar.
    Ayrıca değişik balık türlerine göre, Morina (cod) veya Somon (salmon) balıklarından elde edilenler.

Hepsi farklı isimlerle satılıyorlar, acaba bir farkları var mıdır?

Birde balık yağı olarak değilde Omega-3 olarak satılanlar var.
    Sizce hangisini tercih etmeli?

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    OMEGA 3 ALMALISIN TABİKİ fakat içlerinde çok az oranda 6 ve 9 bulunmaktadır. bunlar 3 ün emilimini etkişlemez örneğin ayçicek yapı zararlıdır. içerisinde omega 6 ve 9 bulunur bunun insana pek yararı söz konusu değildir. örneğin fındık kollestrol 0 fakat doymu ve doymamış yağ asitleri arasındaki fark yüksektir. buda insana iyi geldiğini gösterir. omega 3 tamamıyle insana faydalıdır. omega 3 le beslenen kuzey ülkeleri tam bir sağlık cenneti. adamlar çökmüyor uskumruyla beslenmekte ve balığı kızartmıyorlar. ızgara yapıyorlar. omega 6 ve 9 3 ün emilimini indirgerler hatta kansere bile sebeb olabilirler daha detaya girmemi istermisiniz.

JaM ve Malebolgia bunu beğendi.
  4. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Atakan, devam etmeni isterim.

Asıl ihtiyacımız olan Omega-3.
    Yani, yukarıda örneklerini verdiğim komplex ürünler yerine balık yağı almamızı mı tavsiye edersin?

Peki balık yağlarındaki çeşitliliğin bir anlamı var mıdır, yoksa sadece firmaların ürün çeşitlendirmesi midir?
    Liver ve Body oillerin veya Morina ve Somon yağları arasında fark var mıdır?

Birde, son olarak Balık yağı mı yoksa omega-3 kapsülleri mi?

JaM ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    evet her balık arasında esansiyel yağlardan tut minerale kadar farklılığı vardır. somon balığında yağ oranı yüksek bir balıktır. fakat bu balık sanıldığı kadar insana faydalı bir besin değildir protein oranı oldukça yüksektir. bu balığın doymamış yağ oranı yüksektir. hatta bazı balıkların fosfor oranı yüksekken bazısının calsium oranı yüksektir.gelelim konumuza.

uzman lar genellikle omega 3 derler hatta bizim gördüğümüz konularda bunu büyük yazmalıyım alta

BEYİN İŞLEVLERİNİ İNCELEDİĞİMİZDE BEYNİN %60 SININ BU YAĞ ASİTLERİNDEN OLDUĞUNU VE CEVİZ BADEN KETEN TOHUMU ÇÖREK OTU NUN İNSANDAKİ FİZYOLOJİK OLAYLARI DİREKT OLARAK ETKİLEDİĞİNİ GÖRMÜŞTÜK. ÖZELLİKLE BEBEKLERDE VE GELİŞİM ÇAĞINDAKİ COCUJKLARI BUYÜZDEN GELİŞTİRMEKTE.

SORUNUN CEVABI BALIK YAĞINDA OMEGA 3 BULUNUR FAKAT 6 VE 9 DA BULUNUR BUNLAR 6-9 HER BİTKİDE BULUNMAKTA VE 3 ÜN EMİLİMİNİ AZALTMAKTADIR. FAKAT OMEGA 3 YAĞINI DOĞAL İSE ALMAN DAHA FAYDALI OLACAKTIR. VE EMİN OL BİR YAĞ ESERİ OLDUĞUNDAN SAFTIR. İNSANA MAX FAYDA SAĞLAR ALACAKSANDA SOLGARI TAVSİYE EDERİM. BU OMEGA 3 BÜTÜN HORMONAL SİSTEMİNİ MAX DÜZEYE ÇIKARACAKTIR.

ben çörekotu yağının yüksek oranda omega 3 içerdiğini bilmekteyim bunla ilgili bir deney yapmaktayım inş 1 haftaya sizlerle paylaşırım tabi olumlu olursa.

JaM ve Malebolgia bunu beğendi.
  6. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Bunun üzerinde ben ödev hazırlamıştım ve yarışmaya katılmıştım..omega 3 ve omega 6 alman yetiyor omega 9 vücutta sentezlenebiliyor..ikisinide bir avuç kuruyemişten alabilirsin..özellikle bir avuç ve badem çeviz yetecektir vücutta senteze..

Malebolgia bunu beğendi.
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    dikkat ama cusco 6 ve 9 3 ün emilimini azaltır. ve bütün bu yağlar vucutta sentezlenir. beyin %60 ını omega 3 oluşturmaktadır. 6-ve 9 ayçicekten tutu hertürlü zararlı yağda mevcuttur. ve ben bu yağları kullnamam.

artı malebolgia seni tebrik etmek isterim çok önemli konulara değiniyorsun yazılarını yakaından takip etmekteyim bu foruma çok faydalı olacaksın gibime geliyor saygılar teşekkür ederim size..

8. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    çörek otu deneyin ne oldu atakan ?

9. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Çörek otunun BB de hormonları dengelemesi, kan şekerini düşürüp insulin salgılanması, kan hücrelerini arttırması, böbrek ve karaciğer i temizlemesi, bronşları açması gibi birçok faydaları bulunmaktadır.

Ben kullanım olarak gece yatarken lor peynirine bir tatlı kaşığı zeytinyağı + bir çay kaşığı çörek otu koyarak tüketiyorum. Spordan sonra da bal ile karıştırıp tüketiyorum.

Arkadaşlara tavsiyem bu doğal tabiat mucizesini spor yaparken kullanmalarıdır.

Ben Karaciger ve insuline faydasi icin kullaniyorum.

Kaynak: http://mucizeiksirler.blogspot.com/2...faydalari.html

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    akekilli, bu sazım size değil tüm bilinçli arkadaşlara..

int. bir makale buluyorlar objectif bilgi gibi gösterilip insanlara empoze etmeye çalışılıyor. lütfen biraz dikkat.

ben çörek otuna karşı değilim kullanmaktayım. ancak kullanan arkadaşlara taviyem toz haline getirilmesidir. tohum olarak sindirme pek müsait değil kullanan arkadaşların dikkatine!

yani arkadaşar okadar siyasal ve basın üniv arakdaşlar var bir yerde bi r yazı yazarlar int zaten sanal pislik olmuş heryerde ayrı bir yazı sırf bu yüzden okullar ayeı server oluşturmakta ve data base oluşturmaktalar lütfen bu forum sizin gibi aydın ve bilinçli kullanıcılar oluşturuyor.

11. whatismatrix

whatismatrix Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Now Nutrition un Flax Seed Kapsulleri var acaba deneyen oldumu ? Ayni zamanda Apple Cider kapsulleri de var bu ikiside diet ve yag yakmak doneminde kullanilacak urunler ama hic fikrim yok , deneyip tecrube eden varsa yorumlarini bekliyorum ...

12. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bizde omega 3-6-9 yazan bir supplement var. gece yatmadan zeytinyağının iyi olduğunu biliyorum ama onun yerine o kapsüllerden bir iki tane almak gh açısından ne kadar mantıklı olur?

13. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul

Optimum'un Flax Seed Oil'ini kullanmıştım bir kutu. Bildiğim kadarı ile keten tohumu Omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin bitkisel ürün. Ama ben balık yağını tercih ediyorum.

Forumda daha önce tartışılmıştı, Omega-3'ün yağ yakımına katkı sağladığını gösteren bir çalışma mevcut ama öyle gözle görülür bir sonuç bekleme derim ben. Ama genel olarak sağlık açısından güzel bir ürün. (Gerçi, bir araştırmada keten tohumu yağının antioksidan olarak kullanımında placebodan daha etkili olmadığını okumuştum.)

14. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    atakan_irresistable ve Malebolgia her ikinize de ayrıca teşekkür
    balık tüketemiyorum, kokusu midemi kaldırıyor
    ancak haftada bir kere pilav üzerine 1 ufak kutu ton balığı, o da bazen zorla
    bundan dolayı balık yağı düşünüyordum ne zamandır
    yaptığım aramada verdiğiniz bilgiler tam zamanında karşıma çıktı, az kalsın Omega 3-6-9 siparişi veriyordum
    şimdi kararımı değiştirdim sadece Omega-3 sipariş edeceğim, anladığım kadarıyla diğeri pek faydalı değil(yada fazla)

15. devolam

devolam Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    atakan bey gelişim içinde omega 3 ün faydalı olduğunu söylemişsiniz.ben vücut gelişimi,kemik gelişimi,boy uzaması için balık yağımı kullanmalıyım?yoksa dardanel konserve balıkmı tüketmeliyim?hangisi daha faydalı olur yardımcı olurmusunuz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:58 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:58 ----------

ayrıca atakan bey dediğiniz gibi
    İçinde Omega 3-6-9 olan ürünler değil, saf Omega 3 Balık Yağı kapsülleri tercih edilmelidir.
    İçinde ağır metaller olmadığı belli olan sertifikalı ve sağlık denetimlerinden geçmiş ürünler alınmalıdır.
    İçeriğindeki EPA ve DHA miktarları mutlaka etiketinde bulunmalıdır.
    EPA ve DHA oranları mg. olarak en yüksek olan balık yağlarını tercih ediniz.
    Normalde EPA 180 mg, DHA 120 mg kadar olur, bundan daha yüksek değerlerde olanı tercih ediniz.

saf omega 3 içeren cıva, kurşun veya diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede,Fish body oil türü yani balığın gövdesinden elde adilen balık yağı kapsülü önerebilirmisiniz???

Sayfayı Paylaş