Hammaddelerden beslenme tarifleri

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve Romansiz tarafından 25 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Romansiz

Romansiz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yumurta akı tozu, soya proteini tozu, süt proteini tozu, saf karnitin, saf gulutamin
    Bu hammaddeler çok ucuz fakat, tüketmek biraz zor. Burada sizlerle ucuz yoldan elde ettiğimiz kaynakları nasıl lezzetli hale getirebileceğimizi paylaşacağım ve sizdende denenmiş tarifler bekliyorum.

Yumurta akı tozu : Hafif tuzlu bir tadı var, sakın tatlandırmaya çalışmayın çok kötü oluyor. Bir çay bardağı yumurta akı na 2,5 veya 3 çay bardağı su, 1 tam yumurta blender ile iyice karıştırıp içine pul biber ilave ettim.Ben tuz sevmediğim için eklemedim.Teflon tavanın içine yarım tatlı kaşığı tereyağı koyup erittim ve yumurta akını ekledim. Püf nokta; kalınlığı 1 cm geçmesin ve suyu gidene kadar çevirin, hatta parçalayın tahta kaşıkla. Yemekte zorlanınca hemen yoğurtla karıştırdım daha güzel oldu.

Öneri: Salçalı denenebilir veya domates, soğan, taze biber ile melemen tarzı olabilir.(Fakat melemen tarzı ekmek yedirir, yoğurtlu bile ekmek istiyor yanına)
    Suyu bire bir koyarsam belki bu kadar sulanmaz ama tanıtımda 1 ölçek yumurta akı tozuna, 7 ölçek su katın diyor, bence abartı ama bir ölçek yumurta akı çok kabarıyor bilesiniz. 1 çay bardağı yumurta tozu 10-12 yumurta yapıyor.

2. Aşama;Yemeklere lezzet katmak için kullanılan kurutulmuş domates, soğan vs baharat karışımı ile renklendireceğim. Kepekli tam buğday unu ile omlete dönüştürmeyi düşünüyorum.

Not: Sakın hırs yapıp "Ben ne olsa yerim, önemli olan VG" demeyin yoksa zamanla kaçamaklar artar, sağlıksız beslenmeye dönersiniz.

Devamı gelecek...dumbelllls

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:32 ----------

Kilosunu 18 tl ye aldım. Sindirimi zaman aldığı için tok tutuyor ve çok su çektiği için reflü ye iyi geliyor. Ara öğün olarak kullanıyorum. Büyük karton veya ped bardakların içine 2 tepeleme yemek kaşığı soya protein tozu koyuyorum, üzerine 1 çay bardağı az sulandırılmış yoğurt ve iki çay kaşığı tepeleme N..quik çilek tozu koyuyorum önce yavaş, biraz karışınca, hızlı karıştırıyorum.Lezzetli bir atıştırmalık
    Not: Evde bir kavanoz blender ile yapıp işe getirip parça parça yemeyi de düşündüm ama eminim kururdu, kavanozda olmasına rağmen.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:51 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:44 ----------

1 litre su şişesine 5 gr. l-karnitin ve 5 gr. gulitamin koyup hızlı karıştırıyorum yarısına kadar su koyup.
    Üstüne Ice tea tozu ekliyorum ve yavaş karıştırıyorum, çünkü köpürüyor. Ice tea etiyip bitince tamamen su doldurup dolaba koyuyorum ve gün içerisinde yudum yudum bitiriyorum.İçine yarım limon sıkarsanız daha güzel oluyor.

hkatar bunu beğendi.
  2. Romansiz

Romansiz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün 5 gr ham l-karnitin ile 5 gr ham gulutamin'i 1 litrelik su şişesinde çalkalayarak eritip, üzerine Karışık meyve suyu tozu ekledim, hani yaz aylarında çok tüketilen, orelet misali.
    Tadı gayet iyi, özellikle soğuk olunca.Daha önceden Ice tea tozu ile denediğim bu karışıma 5 gr creatin eklemeyi düşünüyorum.
    Yumurta akı tozu 1 kg: 40 tl
    süt proteini 5 kg: 166 tl (%20 wehy, % 80 casein)
    İsole soya proteini 1 kg: 18 tl
    Ham wehy protein 5 kg: 208 tl
    L-gulitamin 1 kg %100 saf: 150 tl
    l-karnitin 1 kg %100 saf : 150 tl
    kreatin 1 kg %100 saf : 67 tl

Bunlar minimum ölçekler, satıcılar hammadde olarak toptan sattığı için daha küçüğü yok. Ben kardeşimle ortak alarak paylaştık ve bunları pratik, zahmetsiz şekilde lezzetli hale getirmeye çalışıyoruz ve bu deneyimlerimizide sizinle paylaşıyoruz.İkimizde çalışan insanlarız bu nedenle en pratik ve lezzeti deneyimler peşindeyiz.
    Devamı gelecek...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:55 ----------

Süt proteini (%20 whey, %80 casein) 50 gr shaker içine ve 5 gr glutamin ve 2 tatlı kaşığı N..quik çikolata tozu su ile çalkalayıp yatmadan iç. 7-8 saat kaslar besliyecektir. İstediğin kadar karıştır, yinede içerken diline kum gibi taneler gelecektir.
    Günde 100 gr protein ideal, ne olursa olsun 140 gr aşmayın, hastalıklara davetiye çıkarırsınız.
    Günde 100-120 gr. alacağınız yağsız protein yağ yakımını hızlandırır, açlığı unutursunuz ( sindirimi ve sentezleme hem uzun sürer hemde çok kalori yakar) yağlıyı tuzluyu azaltın, tıkır tıkır kilo verirsiniz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:11 ----------

Aslında bitkisel proteinler çok daha sağlıklı fakat amino asit zincirleri eksik olduğu için birkaçını birlikte tüketmek gerekiyor.Mesela; Kuru fasülye ile (tercihen kepekli) tam buğday ekmeği ile geçen bir öğün en sağlıklı full zincirli amino deposu.Tam bir protein yüklemesi, hem doğal, hem lezzetli, hemde gazlı :)
    Kırmızı etteki kreatin ve karnitin dışında hiçbir eksiği yok ve karbonhidrat, mineral, vitamin var. Full enerji.

hkatar bunu beğendi.
  3. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Hammaddeleri nerden temin ettiğini öğrenmem mümkünmü acaba ? :)

ylmz bunu beğendi.
  4. Romansiz

Romansiz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arama motoruna yaz hammaddeler diye, ilk karşına çıkana bak.Direk ismini verirsem reklam olur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:47 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:45 ----------

Aminoasit dengesi

Buğday, çavdar, pirinç, yulaf, mısır gibi besinlerde lizin ve treonin miktarı yetersiz olduğundan, kuru fasulye, soya fasulyesi veya bezelye, fıstık gibi besinler eşliğinde tüketilmelidir.

Kuru fasulye, mercimek, fıstık gibi besinlerde, sistein metionin ve triptofan miktarı yetersizdir. Bu yiyeceklerin yanında pirinç, ekmek, yulaf, mısır, ceviz ve fındık gibi besinlerden en az biri tüketilmelidir.

Patates, lahana, bezelye gibi besinler ise metionin ve sisteinden yana yetersiz olduğundan, bu besinler tüketilirken yanlarında pirinç, ekmek, yulaf, mısır, ceviz gibi besinlerden biri yer almalıdır.

Ceviz, badem, fındık, ay çekirdeği, mısır gibi besinlerde lizin ve triptofan miktarı yetersizdir. Bu tip besinlerin yanında kuru fasulye, soya fasulyesi, bezelye, fıstık ve mercimek gibi besinlerden birinin alınması gerekir.

Elzem amino asitleri dengeli örnek karışımlar:

- Mercimekli veya Nohutlu Bulgur Pilavı
    - Kurufasulyeli Pirinç Pilavı
    - Peynirli Makarna

5. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Teşekkür ederim,biraz bakınayım,danışacaklarım olabilir sana :)

6. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    biraz gec oldu ama . sut proteını aldım tadı cok kotu ıcemıyorum . sankı dısında jelatının tadı vurmus gıbı bole baya tıksındım . nasıl ıcılırkı bu

7. BEEFCAKE

BEEFCAKE Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    MPC hava ile temas ettikten belli bir süre içinde tüketilmesi gerektiğini okumuştum, whey gibi uzun saklama süresi yok ona dikkat edin

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ham whey çok da ucuz değil sanki. konsantre mi isole mi?

genrise in 700 gr lık izole wheyleri 32 lira zam gelmediyse. 7 paketi 4900 gr yaklaşık 5 kg eder yakşalık 220-230 tl ye mal olur. Tadı güzel (çikolatalı), topaklanma yapmıyor.

9. Smiley

Smiley Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Açıkçası bana da fiyatlar bir kaç ürün dışında çok uygun gelmedi, yani marka ürünlerle arasında çok bir fark yok. Tabi hangisi daha kaliteli ona bilemem...

10. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    benım encok merak ettıgım tadı hep boylemı yoksa bendekı bozukmu yoksa bı cozumu fılan varmı

11. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    sütle karıştırıp içine şekerli bir şeyler ekleyince daha rahat içiliyor. ben meyve suyuyla da içebiliyorum ama suyla karıştırınca tadı gerçekten çok garip. sanki sütün içinden tüm tat veren maddeleri ve yağı çıkarmışlar gibi. yanlış geliyor insana, kusasını getiriyor.
    süt tozuyla birlikte de kullanılabilir.

12. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    uzun deneme yanılmalar sonucu en tıksınmeden sut , cıkolatalı whey proteın tozu ve nescafe ile aynı anda karsıtırark ıcebıldım . denemelerım arasında en basarılısı buydu. tavsıye ederım

Sayfayı Paylaş