halterci arkadaslar varmi forumda???

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve snatcher tarafından 14 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. TornadoTR

TornadoTR Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Halterde program biraz farklı 3 türlü sistem var bir Çin sistemi diğer ise Yıllardan beri Ne yazıkkı türkiyeye de uygulanan Bulgar sistemi son olarak Rus sistemi aslında hepsi hemen hemen aynıdır 3 ana hareket üzerine kuruluyor. 1.si Koparma 2.si Silkme ve son olarakda Squat bunların programlarını tamamen % hesabı olarak hesaplanıyor Haftalık Çalışma programında her hareketin ayrı ayrı % si var maksimum rekorunuzdan hesaplıyorak setler ve tekrarlar halinde antrenmanı bitiriyorsunuz örneğin 100 kg koparma yapan bir sporcu pazartesi programa baktıgında %80 5 set 3 rep.(tekrar) sonra %85 4 set 2 rep. en son da %90 3 set 1 rep. yani ilk olarak ısınarak 80 kg cıkıyor 80 kg yi 5 set koparıyor her sette 3er tekrar yapıyor aynı şekil silkme ve squatta devam eder yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Savaşcı bunu beğendi.
  2. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    kaç yıldır yapıyosun tornado silkme,koparmada durumlar nasıl

3. TornadoTR

TornadoTR Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Abi 4 yıldır yapıyorum 15 yasında başladım 115 kopar ma 145 silkme derecem var gayri resmi 120 150

4. cafer355

cafer355 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Bulgar sisteminin ne dezavantajını görüyorsun? Yanlış anlama eleştirmek için sormuyorum. Ne yazıkki bulgar sistemi demenin sebebini merak ettim.

5. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    ben de powerliftingciyim, sorulariniz olursa yanitlayabilirim...

6. TornadoTR

TornadoTR Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Bulgar sisteminin kötü olmasının ne ülkeyle nede orada yaşayan halk la bi alakası var sadece orada daha yaygın diye adına Bulgar sistemi deniliyor kötü yanı ise şu halterde olabildiğince az hareket antrenman süresini çok az tutup streoidlerle başarıya ulaşmaktır amaç.

7. pale

pale Yeni Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0

bulgar sistemi ile çalışanlar eksik antreman yapıp ilaçla kolay yoldan bedava sonuç mu alıyor yani?

8. chainsaw

chainsaw Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Halter veya powerlifting ile uğraşan arkaadaşlara sormak istediğim bazı srular var.
    1-Öncelikle boyun Halterde veya Powerliftingde bir önemi varmı yani uzun boy bu sporlarda bir dezavantaj oluşturabilirmi.
    2- Halter ya da Powerliftinge başlamanın yaşı olabilirmi yani 20-21 yaşından sonrada bu sporlara başlanabilirmi.
    Sorularımı cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

9. pale

pale Yeni Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    @ chainsaw Powerliftinge başlamanın kesinlikle yaşı yoktur. Powerlifting halter karşılaştırması olarak birtek şey söyleyebilirim powerliftingin temel hareketleri olan squat deadlift ve bench press i öğrenmesi koparma ve silkme öğrenmeye göre daha kolaydır.

En güçlü sporcular uzun boylulardır (ve tabii ki ağır sikletler). Halterci Hossein Rezazadeh, powercı Konstantin Konstantinovs, halterci Evgeny Chigishev aklıma gelen ilk isimler.

chainsaw bunu beğendi.
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    eski bi haltele uğraşan birisi olarak ,sormakistediğniz şeyleri sorabilirsiniz ,tabi ki...

hemen şu boy vb meselesine gelelim...

-halter de kas gücü tabi ki önemlidir..ancak, kasların yapılacak olan sistemin ihtiyacına göre ,yani çok güç üretecek, kısa sürede üretecek, bunu doğru tranfer edecek vb" ..yani salt "hipertrofi "bu iş için yeterli değil...kas mekanizması buna göre çalışacak..sürat yaratılmalı...ptlayıcı güç parametresi ön planda...

-hareketi yaparken oluşturulacak "elektrik impulsunun "doğru kanalize edilmesi...yani, "doğru konsantrasyon" denilen olay...harekete odaklanma ve buna göre mesaj verme, kaslara doğru ,gerekli akımı transfer edebilme...konsantrasyon çalışmaları...

-stil...çok önemli...yani, anatomi ve kapasiteleriniz ile oluşturacağınız tekniğin optimize edilmesi ...

-boy ,eklem ,ligament, tendon büyüklüğü önemliidr...kısa boylu olmak ,tabi ki her zmana avantajlıdır...neticede kaldırılacak ağırlık daha kısa yol,yani daha az" iş yaratılması" ...ancak, özellikle "eklem büyüklükleri"genelde boy ile doğru orantılı oluğundan ,kısa olanların "eklem leri" geniş olanlar ok daha avantajlıdır..ancak, pek rastlanan bi durum değil..küçük insanların ,eklemleri de genel olarak orantılı olarak küçük olur...

11. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    8000 9000 kalori alan insanların sindirim sistemleri nasıl dayanıyo iflas eder gibi geliyo bana. Vücudun sindirebileceği gıdanın sınırı olmalı.

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    soruları sorabilirsiniz...

halter konusunda ,özellikle olimpik halter ..elimizden geldiğince cevaplamaya çalışalım?...)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:47 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:41 ----------

8000 -9000 kcal ( kalori değil kilo kalori olmalı) konusu:

bu kadar kaloriden büyük bölümünü almanız ,bunun hepsinin vücut tarafından absorbe edileceği anlamına gelmediği, gibi absorbe edileceği anlamına da gelebilir..).bu kişinin "metabolizması "ile ilgili bir konudur...yani ,hiçbir şey olmayacağı gibi, olabilir de ?...kısaca, "bağırsak hareketleri, enzimler ,salgılar ,bağırsak çeperleri vb vb bu enerjinin absorbsiyonunda çok önemli rol oynarlar...ayrıca, kişi performans sporcusu ise ,yani bir maraton, pentatlon sporcusu ise konu yine farklı yöne kayar...)

13. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Türkiye'de powerlifting için bir federasyon yok diye biliyorum. Halter federasyonuna bağlı olarak mı yapılıyor? Gerçi halter.gov.tr üzerinde arama gerçekleştirdim, bir sonuç bulamadım.

Son düzenleme: 10 Ekim 2011
  14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    olduğunu pek sanmıyorum...(

zaten ,dünyada da "powerlifting "kısııtlı çerçevede olan bir olay...nedeni, ağırlıklı olarak "anglo sakson, abd orijinli "oluşu...abd orijinli sporlar nedense abd dışında pek rağbet görmezler...kültür, felsefe farklı...( örneğin dünya normal futbol oynar ,onlar farklı futbol ...))))

"powerlifting " , olympic halter de başarılı olamayan grupların ( ki bunun türlü nedenleri vardır : teknik, taktik ,strateji, sürat vb) kendilerinin de güç göstergesi sergilemeleriyle ilgili oluşturulmuş bir konseptir...

15. snatcher

snatcher Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0

kesinlikle haklisin hocam dursun sevinc 1996 olimpiyat ikincisi kanadada antrenorluk yapiyo kanada gibi bir ulke turkyeden antrenor aldi inanilir gibi degil kendiisiyle bu konustugumda amerikanin halter icin dogru bir ulke olmadigi soylemisti yani tamamen sistemleri farkli ve basarili sporcular cikmiyor olimpiyatlarda halter dalinda bundan dolayi powelifting, veya strongman yarismalari organize ediliyor..

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    halterdeki başarımız "naim "in ülkeye gelişi, diğer antrenörlerin gelişiyle başlar...aslında "teknik,taktik yönden "çok büyük açıklar yoktu...

neticede sistem "bıulgar sistemine "yakındı ,ama ortada
    "destek vb "olmadığından kimse kolay kolay bu işe soyunmazdı....naim, mutlu vb lerin bi anlamda ithali ve paranın bu spora akmasıyla olay tetiklendi...

strongman de de amerikalıların çok başarılı olduklarını sanmıyorum...))

17. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Soğuk Avrupa ülkeleri Strongman'de hep başarı elde eden ülkeler hep, Amerika yok içlerinde...

Strongman ile powerlifting ise söz konusu bunları aynı kefeye koymamak lazım... Powerlifting sadece güç gösteri iken Strongman güç, güçte dayanıklık ve sürat parametreleri içermekte...

Bir strongman başka sporları yaparken pekala görülebilinir, örneğin efsane isim Mariusz Pudzianowski'nin boks ve karate yapması gibi... UFC'e de çağrılıp birkaç kere toplamda başarılı olacak şekilde dövüşmüştü diye de aklımda...

Yine de World Games, spor olarak tanıyıp powerliftingi listesine eklemiş ve yakın bir gelecekte olimpiyatlara ekleme ihtimali varken Türkiye'de de federasyonu olmalı. Hayırlısı...

Son düzenleme: 17 Ekim 2011
    ercan gürgöze bunu beğendi.
  18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    amerikalılar zaten sporda acaba başarılılar mı gerçekten?!...) zencileri bir kenara koyarsak!...((

son derece doğru tespit...strongman olayı çok farklı, çok yönl bir olay ...kısa süreli "kondüsyon parametrelerinin "hepsi gerekiyor "patlayıcı güç, kuvvettte dayanıklılık ,kuvvette serilik vb "hepsini bi şekilde "bayağı geniş bir çerçevede optimize etmek" gerekiyor...

biraz daha komple ve komplike disiplin...

burda da tabi gerçekten genetik olarak iri olan "kemik,eklem, tandon, kiriş "yapıları genetik olarak güçlü olan "kuzey avrupalılar "daha avantajlı ...)

19. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Dünkü antremanımda patlayıcı güce dayalı bir çalışma denedim. Gerçekten sorunlarım var bu konuda. Uzun zamandır sadece bodybuilding yaptıktan sonra bir anda powerlifting hareketlerini ekleyince bünyem tam olarak alışamadı. Bu konuda da bazı sorularım var. Dünkü idmanda göğüs çalışmasını bitirdikten sonra sadece 5 dakika boş barla snatch çalıştım. Daha sonra yavaş yavaş ağırlıkları arttırdım ve 70kg de 3 tekrara kadar çıkabildim. Ama temelde sorun hep vücudun kordinesinde bir problem olması. Kimi zaman bacaklarımdan itme almadan kollar, kimi zaman tam tersi oldu. Bakalım daha üzerine gideceğim.

Sormak istediğim snatchte temelde uyguladığım, barı çeneye doğru çekip sonrada barın altına girmek doğru mudur? Bir videoda ayaklar dar iken snatch pozisyonunda daha alçak olabilmek için bacakların açıldığını gördüm bunu denedim ve evet ie yarıyor peki bu durumda zaten snatchin bence temel sorunu bu ağırlığın altına girince omuriliklerde ne oluyor? Düşününce vücudun kendi kendine o basıncı absorbe edebilmesi için bacaklar ve omuriliğin yayımsı kıvrımı iş görüyor ama bu omurilikteki yastıklara çok basmıyor mu?

Snatch çalışmasından sonra biraz dinlenip clean çalışmaya karar verdim. Bunda da temel problemim aynı. Omuriliği nasıl sağlama alacağız? Snatch te yaptığım gibi belli bir ağırlıkla ısınırak zamanla kiloları arttırdım ve bir noktadan sonra yine patlamada sorun yaşamaya başladım. Düşük kilolarda sorun olmuyordu vücut bir şekilde diğer kasa daha fazla yüklenerek hallediyordu ama belki saniyenin yarısı bile olsa kesinlikle bir patlama problemim var. 100kg ye kadar 3-4 tekrara kadar çıkabildim ama ne 110 kalkıyor nede o kiloda bacaklarla kollar aynı anda çalışıyor. Bana patlamalı kuvvet ve bu kordinasyon için neler yapabilirim açıklarsanız çok sevinirim.

20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu sorunlar gayet normal...herşeyden önce "vg-tipinde olan "kasların burda abandone olması da çok normal...zira, halterde kasların aynı zamanda "esnek,seri "olması lazımdır ve çok çok aşırı "hipertrofi" , özellikle kol ,sırt kaslarında handikap oluşturur...türkçesi "her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır "...) ...

bu nedenle bu hareketlerde başarı için önce doğru teknik ve esneklik çalışması yapmanız gerekir:

-sopa ile çalışın...ayna önünde , muhtelif açılardan
    -belin doğru pozisyonda,ister " koparma, ister silkme "olsun bel doğru formatta olacak...doğru pozisyon basıncın etkilerini minimize etmeye çalışır...
    -bacakları aşırı açıp açmamak size kalmış birşeydir...
    -daha sonra "boş bar ile " en az yine çeşitli açılardan bakarak ısının..
    -hareketleri yaparken de aynada önden tekniğinizi görün...
    -ağırlıklara girdiğinizde muhakkak kemer kullanın...
    -esneme yapın..

tabi ki yoğun, yüzlerce kiloluk "halter ,ağırlık,vg "çalışmalarında " vertebralar" da,yastıklarda ,aralarda muhtelif deformasyonlar oluşacaktır ,bu da artık "gülü sevenin dikene katlanması "gibi bir durumdur...(

------------

patlayıcı güç geliştirmenin (konu halter değilse) bir sürü başka yolları da mevcuttur, illa "koparma, omuzlama "ile patlayıcı güç geliştirmek demek değildir...örneğin 50-75 mtr sprintler, zıplamalar ,gülle -dambıl fırlatma ,zıplayarak şınavlar , patlatılarak dumbell presler vb ile de bu geliştirilebilinir...ne yapmak istediğiniz önemlidir...)

Son düzenleme: 19 Ekim 2011
    draft bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş