halat çekme yarışması 5v5 yardım

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve efekan tarafından 22 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMInda okulumuzda sınıflar arası düzenlenecek olan halat çekme yarışmasına ben ve 4 arkadaşım girmiş bulunmaktayız.

Size sorularım . ?

1. ne tür taktikler uygulayabiliriz .

2. merak ettiğim bi konuda halat çekmede hangi kaslar etkili

kısacası kazanmak için ne yapmalıyız

aşağıda bulunan halat çekme yarışması hakkında temel bilgileri öğrendim tabi orda yazdığı gibi pro.. yapmayızda . ben daha püf noktaları öğrenmek istiyorum .
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Oyun, sayıları 5 ile 8 arasında değişebilen erkek ya da kadın, (karışık da olabilir) eşit sayıda oyuncudan oluşan ikişer takım arasında oynanır.Amaç halatın öbür ucundaki takımı kendine doğru çekmektir.Rakibini 4 metre çekip ortadaki çizgiyi geçirebilen takım kazanır.Tüm karşılaşmalar üç çekmeden oluşur, üç oyunun ikisinde rakibi yenilgiye uğratan takım kazanır.
    Oyunun bazı biçimlerinde halatın ortasına ve bu noktanın ikişer metre açığına toplam üç kurdele veya mendil bağlanır ya da çizgi çizilir. Yere de bunlara karşılık gelen üç çizgi çizilir.Oyun bir takımın rakip takımın işaretini kendi alanındaki çizginin üzerinden geçirmesiyle sona erer.Oyunun adil olması için ağırlık kuralları getirilmiştir. Erkekler dalında normalde 5 kategori vardır.560 kg, 600 kg, 640 kg, 680 kg ve 720 kg, kadınlarda ise 480 kg, 520 kg ve 560 kg kategorileri vardır.Oyuncular her oyundan önce tartılır ve ağırlıkları vücutlarını kolayca görünebilecek noktalarına yapıştırılır.Bu uygulamanın amacı kuraldışı oyuncu değişikliğini engellemektir.

Oyun, bir hakem ya da takım liderlerinin yapacağı üç başlama talimatı ile başlar; Halatı al, halatı ger ve çek. Çek talimatından sonra takımlar tüm güçleriyle ipe asılır ve rakiplerini çekmeye çalışır. Takım motivasyonu ve oyun taktiği için farklı teknikler bulunmaktadır; takımlar hep bir ağızdan "çek, çek, çek" diye bağırarak motivasyon sağlarlar.Diğer bir teknik ise şöyledir: "bir, iki, üç" diye bağırılır. Bir ve iki derken orta seviyede bir güçle çekilirken üç derken halata verilecek güç maksimuma çıkarılır. Her iki teknikte de aynı işlem karşı takım ortada belirlenen çizgiyi geçene kadar veya takım elemanları yere düşene kadar tekrarlanır.Bariz bir şekilde yere oturmak veya hemen halatın çekmeye başlandığı noktaya dönmek uyarı gerektiren hareketlerdir.Bu oyunda en önde olan kişiler çok önemlidir. Zira görüntüsü karşı takım için önemli bir psikolojik silah olabilir.

1900'den 1920'ye değin beşer kişilk takımların katılmasıyla Olimpiyat Oyunları'nda da yer alan halat çekme, günümüzde piknik, kamp ve şenlik gibi açık hava toplantılarında eğlence için yapılan bir karşılaşma niteliği kazanmıştır.

KAYNAKÇA:http://www.delinetciler.net/forum/d...kme-halat-cekme-kurallari-takim-sporlari.html

--------------------------------------------------------------------------------------------

dumbelllls

2. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.788
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    yardım kelimesi içerdiği için başlığın kilitlenebilir.

öncelikle güç ve kilo bakımından en iyi adamınızı en arkaya koyun.

5 iniz birden aynı anda yüklenmeye çalışın.ama bu yüklenme güç patlaması şeklinde olsun.yani uzun süreli çekme yerine 5 iniz aynı anda ama var gücünüzle yüklenin.

ayakkabı olarak converse falan giymeyin.çünkü senin uyguladığın kuvvet ne kadar büyük olursa olsun eğer yere tutunman iyi değilse yeterli kuvvet uygulayamazsın.

efekan bunu beğendi.
  3. Dynamo

Dynamo Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    En arkaya tabiri caizse hayvan gibi birisi geçsin. Halatı omuzlasın ve geri koşmaya başlasın... Denenmiştir tarafımdan.

En öne ise dikkatli birisini koyun ki ayağı hemen çizgiyi geçmesin. Hesaplayabilsin her türlü durumu.

efekan bunu beğendi.
  4. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    içlerinde kuvvet olarak ve ağırlık olarak en üstünü benim . fikirlerinizi değerlendireceğim teşekkürler. :)

5. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    472
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Öneri olarak Halatla barfiks çekme antrenmanı yapmanı öneriyorum. çekiş gücünü arttırır. ancak dikkatli yap hareketi.

Bu şekilde hazırlanabileceğini düşünüyorum.

Halat değil, havlu...

Bilek güreşinde ustalaşın konusunda bulabilirsin.

efekan bunu beğendi.
  6. Hypodenz

Hypodenz Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Makina Muh.
    Yer:
    Kazakistan-Astana
    Dusunceme gore;

Kavrama icin on kol kullanilacaktir,
    Eger mumkunati var ise arkadaslarina birazcik Seated row hareketi yaptirabilirsin bu ipi kendinize dogru cekmenizi saglar, kanatlarin ve sirt kaslarinin guclu olmasi gerekir.
    Ayrica ayakkabi olayinda Pozitrona tamamen katiliyorum alti duz olan ayakkabilardan olabildigince kacinin, daha cok alti yumusak kosu ayakkabilarindan kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin Insallah istediginizi basarirsiniz.

efekan bunu beğendi.
  7. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    73
    arkadaşlarına ağırlıksız squat hareketi yapmalarını öner sonuçta bacaktan güç alarak çekiceksiniz halatı, bacak kasları önemli.

efekan bunu beğendi.
  8. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    kafama takılan noktalardan biride en güçlümüz sondamı olsa iyi olur sice öndemi veya ortadamı ?

9. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.788
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    en güçlü sonda olacak.çünkü en sondaki adam halatı daha rahat kavrar.

efekan bunu beğendi.
  10. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    0
    Kas grubu olarak bacak çok önemli. Sonrası çekme gücü olarak kol.
    Güç olarak üstünsen kafana takmaya bile gerek yok ama şöyle bir taktik yapabilirsin sağ bacağı biraz geri atıp aniden tüm gücünle çekmek ama takım işide önemli çek çek diye gazlamak lazım hırs yaptırcak biri lazım.

efekan bunu beğendi.
  11. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    öyle bişeyler yapacaz artık aslında ben arkada olucam ipi sırtıma alıp ta ters çeksem diyorum bide . sonrada düşerim veya güç kaybı olur diye yapmak istemiyorum

12. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    0
    benim bildiğim ipi sırtlama kuralı yok ama bölgeden bölgeye değişiyor sanırım benim bildiğim geriye doğru adım atarak geri geri giderek yani bir yandanda çekiliyor.

13. undisputed01

undisputed01 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    İpi sırtlamak gibi birşey olsa da öyle bir riske girmek çok saçma olur , bacak ön kol her türlü kas az da olsa illaki devreye girecek valla gerekirse bot veya spor ayakkabı giymelisin kaymayan güçlüde olsan bacaklarında önemli olacak + 23 nısana nerden baksan 1 ayın var o zamana kadar kendini geliştirebilirsin ve yarışma günü de kendını çok zorlama yeterli bence :)

Sayfayı Paylaş