Haftada 6 Gün Çok Mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve TANTO tarafından 6 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Arkadaşlar mrb,

Ben haftada 6 gün çalışıyorum ve günde 2 bölge, antrenmanlarım ortalama 1 saati geçmiyor ve büyük kas gruplarında 4-5, küçük kas gruplarında ise 3-4 hareketle sınırlandırıyorum.Bildiğiniz yararları ve zararları ile sizin yorumlarınızı alabilir miyim_? Programımıda yazıyorum.Şimdiden yorum yapan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

PAZARTESİ-PERŞEMBE
    Omuz
    Arnold Press
    Front Dumbell Raises
    Military Press
    Çene Altı Çekiş

Bacak
    Leg Extension
    Lying Leg Curl
    Kalf Rainses

SALI-CUMA

Göğüs
    Machine Bench Press
    Dumbbell Flyes
    İncline Bench Press
    Decline Bench Press

Biceps
    Barbell Curl ( EZ Bar )
    Tek dumbbell Precher Curls
    Dumbell Curls
    Concentration Curls

ÇARŞAMBA-CUMARTESİ

Triceps
    Lying Triceps Extensions
    Triceps Pussdowns
    Dumbell French

Sırt
    Wide Grip Lat Pulldown
    Machine T-Bar
    Wide Grip Front Lat Pulldown

2. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.493
    Ödül Puanları:
    123
    bacak ve sırta 3, bicepse 4 hareket mi??? ayrıca iyi besleniyorsan(ama gerçekten iyi) 6 gün çok değil. bir de çalışılan gün sayısı anatomik yapı ile de ilgili. mezomorflara önerilir genelde bu tarz bir çalışma sıklığı. 3 gün idman+1 gün dinlenme+3 gün idman şeklinde gidiyorsun değil mi?

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.239
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    O banada biraz ters geldi. DaFFy'nin dediği gibi 6 gün çalışmak beslenme ve vücut tipine bağlı, işe yaramaz diye bir kaide yok. Ama en büyük kas grubu olan bacağa 3 hareket, gayet ufak bir kas olan biceps içinde 4 hareket yapıyorsan bir terslik var demektir. Kol ölçünden memnunmusun? Bu tarz aşırı yükleme overtraining olarak ölçü almanı bile engelleyebilir. Bacağa hareket eklemeni tavsiye ederim, yaptığın hareketlerde hep izole hareketler, leg press,squat yada deadlift gibi hareketler eklersen sırf bacakların değil bütün vücudun bundan fayda sağlar.

4. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Dinlendiğim tek gün pazar günü başka dinlenme yok aralıksız 6 gün yapıyorum.Bicepsten memnunum nedeni ise 5 ayda 29 cm den 42 cm oldu.Sırta gelince salondaki arkadsaşlar sırtımın diğer bölgelerden daha hızlı geliştiğini ve diğer bölgelere göre orantısız olduğunu söylediler bende hareketi azalttım.Bacak antrenmanlarına gelince salondaki leg press kırıldı o yüzden yapamıyorum squat yapmaktan çekiniyorum çünkü tehlikeli bir hareket korkuyorum :oops:

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    535
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    squat yapmadığın sürece bu korkun devam edecektir,squat bence bu sporun en temel egsersizidir,squat sız değil bacak programı,antreman programı bile olamaz diye düşünüyorum..korkman için hiç bir neden yok squattan,doğru teknik uygulandığında ve kullnılan kilolar ilk seviyelerde çok fazla abartılmadığında hiç bir olumsuzlukla karşılaşmazsın..bu hareketi uyguladığın sürece diz eklemlerin ve belin güçlenecek ve sakatlıklara karşı dahada dayanıklı hale geleceksin,squatı sadece sıradan bir bacak hareketi olarak görme ,aynı anda en fazla kas grubunu çalıştıran , en fazla growth ve testosteron salgılayan harekettir..ben henüz çevremde squattan sakatlana insan görmedim,şahsen kendimde zamanında squatta cok agır kilolar altında kaldığımıda bilirim...sana tavsiyem hafif kilolarla(15-20 tekrar) squatı programın dahiline al,zamanla yavaş yavaş arttırrabilirsin kilolaları,bence en kısa zamanda yen bu fobini ;)

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.239
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    ^TANTO bencede Barış'a kulak ver ;)

7. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Dostlarım bugünde bacak var kafaya koydum nasıl olsa ağırlık kemeri de var hafif kiloda tekrarı fazla yaparım sonucuna bakarım, growth ve testesteron salgılayan hareket mi alllllaaaaaahhhhhhh :D :D :D

Desteğiniz için çok teşekkür ederim bugün akşam antrenmanı yaparım.Yarın size neler olduğunu yazarım.

8. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    432
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Tanto: ii besleniorsan 6 yapabilirsin... ancakk sana bi oneri... 3 - free - 3 - free olarak programı ugula .. yani pazartesi salı carsamba calis persembe cok ii ye ve dinlen... cuma cumartesi pazr calis pazartesi cok ii ye ve dinlen... boyle dewam et.. ustuste 6 hic bi hoca onermez.. cok fazla yukleniosun... benim dedigimi yap, performans artısını goreceksin...

Bu arada - 5 ayda 29 dan 42 bicepts nasil olur mu? kardesinin biceptsi filanmiydi ilk octugun... :) 13 cm bicepts gelismez cunki.. oyle bi steroid bile icat edilmedi henuz :)

9. brooklyn35

brooklyn35 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    son derece iyi beslenıyorsan devam edebılırsın

10. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    0
    uygun bir çalışma programıyla tatilsiz bile çalışılabilir. hatta yeni başlayan biri bile yapabilir bunu. genellikle demek istenip de, denmeyen şey 6 gün SIKI çalışılmaz (belli bir seviyeden önce)

senin programın genel anlamda güzel ama arkadaşların dediği gibi birkaç ufak hata var gibi söyledikleri üzere biceps e çok fazla hareket eklemen ve squat yapmaman. aslında bicepse bu kadar hareket eklenmez diye birşey yok başta söylediğime geliyorum bu kadar hareket eklersin eklemesine ama her birini 4 set yapmazsın bazısını 2 bazısını 3 set yaparsın

(bu yazdıklarımı, bilhassa ilk başlarda 6 gün çalışmayı, psikolojiyi önemsemeksizin yazdım. yani eğer bıkılmayacaksa bu tipte çalışılabilir. çeşitlilikten hoşlananlara gelince, şahsen ben 50 çeşit egzersizdense, işime en çok yarayacak olan birkaçını çalışıp (set sayılarını çoğaltarak), işi bitirmeyi severim, ama bu bi zevk meselesi)

arkadaşlardan farklı olarak ben omuza değinicem. yan omuz hareketi yapmıyormusun??? haydi arka omuzu çalışmadın, birçok sporcumuz gibi. ama yan omuzu asla pas geçme. front raise yan omuzu etkilese de lateral raise (yana açış) şart. birde fazlasıyla şahsi kanaatim, ben arnold pres gibi cacık hareketleri hiç sevmem. arnoldun da yaptığından şüpheliyim. front raise ön omuz ile üst göğüsü ayıran, izole bir hareket. omuzda tavsiyem military press, lateral raises, ve sehpaya yatıp geniş tutuş boyna bar çekiştir. bu harekette dirseklerin yere tam dik inip kalkmalıdır ve barı üst göğüsüne dahi değil, tam olarak boyun hizana çekmelisin. trapezde zaten öyle gani gani alternatifin yok. şimdikine devam edebilirsin.

squat ı barı ense yerine önüne alarak da yapabilirsin. bu durumda beline daha az yük binecektir. ayrıca beklenmedik bir durumda barı atman da kolaylaşacaktır. bilhassa ilk başlarda, denge problemini azaltmak için smith makinesinde de yapabilirsin ama serbest ağırlık her zaman daha iyidir.

tricepste temel olarak dar tutuş bench ii olur. hem göğüslerin arasındaki kanalı doldurmana da yardımcı olur.

bu arada bazı yazdıklarımı senin de bildiğinin farkındayım. ama sakın yanlış anlama, bilmeyen birileri de okur diye yazdım.

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.104
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Nekadar da iyi beslenirsen beslen 6 gun çok fazla adeleden eger gelişim istiyorsan sende adelenin senden istediğini vermelisin bunlar onu dinlendirmek onu korumak onu sıcak tutmak onu beslemek onu çok yormamak onu devrinde çalıştırmak
    eger sende bunları verirsen gelişim kaçınılmaz olur :)

12. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Valla ne deyim dostlar çok güzel bilgiler var bütün öneriler çok müthiş siz söyleyince sanki bende eksik noktalar tamamlanıyor ve kendimi daha çok iyi hissediyorum. Dün antrenmanda Squta başladım çok zor, insanı sıkıştıran manyak bir hareket dün ilk olmasına karşın 60 kilo ile yaptım bana ağır geldi ama dediğim gibi hayatımda ilk defa yaptım çok iyi geldi bacaklar hemen kendini belli etti.Felaket etkisini gördüm o yüzden çok hoşuma gitti.Zaten sabah uyanınca arabayı bile kullanamayacak vaziyetteydim. :D

Destekleri için bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

13. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    İlk salona kaydolduğum anda antrenörün ölçtüğü biceps 29 cm. 10 gün önce ölçtüm antrenmana girerken soğuk şekilde 42 cm geldi.Programım yukarda her zaman biceps için 4 hareket yaptım asla 3 e düşmedim ve ilk başladığım ağırlığı hatırlamıyorum ama şu anda EZ bar ile 60 kilo yardımsız 3 tekrar yapıyorum ve ben bunu 5 ayın bitiminde yaptım.Setler arası dinlenme 3-5 dakika değil en fazla 40 saniye, yalnız bacak çalışırken 1,5 dakika kadar ara veriyorum.Ben bu şekilde çalışıyorum ve tepede kasma denilen methodu yapıyorum çok güzel geliyor ve her biceps antrenmanından sonra bicepslerim yanmaya devam ediyor. Sende dene pump forever aradaki farkı göreceksin.Ben bicepslerime yarayan hareketleri öğrendim o yönde çalışıyorum.

14. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    432
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    ladasamara: cok dogru bi noktaya deginmissin, lateral acış, her nekadar igrensemde, en gerekli hareketleden biri, dış deltoidleri calistirmassan, omuzlarının genis bi goruntu alması imkansiz olur Tanto... Mutlaka eklemen lazim antremanina, hattta sonra donemde benim yaptıgım bi calismayi sana onerebilirim.. hafif bi kilo al.. sehpanın ucuna otur, 8 tekrar yana acıs yap, hic ara wermeden super set olarak, aynı agırlıkla, ayaga kalkıp ayakta yana acıs yap 8 tekrar.. 4 set bunu uygula... 2 antreman sonra farkı gormeye baslayacaksın...

Bu arada bicepts konusunda, ben cok sey deniyorum.. Hatta hocam Ahmet Enünlü'nün beyninide en cok bu yuzden yiyorum.. ben bodye basladıgımda kolum 37'di.. 7-8 ayda 44.5 u buldum.. ancak, 2 aydır cok farklı antermanlar uygulamama ragmen arttıramıyorum.. Senin yaptıklarının hepsini denedim.. ozellikle BArbell curl sonrası acıdan gozumden yas gelecek kadar yanıyor kollarım.. t-shirt ü mü soyunma odasındaki arkadaslardan yardım alarak cıkartabiliyorum.. belki de genetik olarak biceptslerim bu kdar buyuyor bilemiyorum.. hic steroid kullanmadım.. 2-3 ay hic olcmeyecem.. bakalim 3 ay sonra olcunce ne gibi bi fark gorecez size de yazarım sonucları..

Tanto: yine de sen gel etme 5 gün calis.. Ben 28 gün aralıksız bodye gittigimi biliorum... Gercekten faydası yok, eger vucudunun bi yeri agriyarak o bolgeyi calistirirsan, gelismeden cok kas yıkımı saglarsın.. zaten agrı demek, vucudun sana o bolgenin halen gelistigini ve antremana hazır olmadıgnı belirtiyor... Vücudunu dinle, ona gore dawran..yoksa bi yerde sana ihanet eder....

Saygılar

15. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Sizce haftada 4 gün mü yoksa 5 gün mü ? gidilmesi daha iyi olur .?

Beslenme normal günde 2 bölge çalışacak,antrenman en fazla 70 dakika sürecek ne dersiniz fikirlerinizi bekliyorum.???

Ayrıca sizin önerileriniz benim için altın değerinde o yüzden hareketleri de deneme yanılma olayına girişerek değiştirecem.Çünkü her hareket her insana aynı etkiyi vermeyebilir...

16. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    535
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    benım tavsiyem eğer her vücut bolgesini haftada iki kere calıstıracaksan,4 günlük programı tercih etmen olacaktır..6 günlük program için erken olduğunu düşünüyorum,bu seviyede faydadan cok zararını görürsün,şimdi değilse bile ilerde olacaktır..

17. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    432
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Antremani max 55-60 dakika tut ve ( 2 gün calis 1 gun ara wer) 2 hafta boyunca 5 kez gitmis oluorsun, 3 haftada 4 kez.... hic bozmadan 2 gun mesai 1 gun off.. ben 3 haftadır uyguluyorum.. cok memnunum..

18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.104
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Eğer ant iki bolge ise bolge değiştirmelerinde en az yarım saat vucudu dinlendir (yapabiliyorsan bir bolge sabah bir bolge akşam) çalıştığın bolge sogumadan diğer bolgeye kesinlikle geçme diğer bolgeyede başladıgında çalışıcagın bolgeyi yeniden ısıt buyuk adele ant en fazla 30dk küçük bolge ant en fazla 25 dakikada bitir eğer aşarsan çok oyalanıyorsun ve çok dinleniyorsun demektir..

19. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    tanto sen 5 ayda kolu 29 dan 42 ye nasıl geliştirdin bir yazsana ya ayrıca neden deadlift çalışmıyorsun bence mükemmel bir hareket bütün bir arka bacağı kaplıyor ve belede vuruyor

eskiden bende 6 gün çalışıyordum şimdi haftada 2 gün dinleniyorum ya en iyisi o 3+1 3+1 yani
    çünkü vucudun çalışmaya ne kadar ihtiyacı varsa dinlenmeyede okadar ihtyacı olduğunu düşünüyorum ayrıca uyku ve beslenmekte çok önemli

20. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Flexor;

Dediklerini aynen uygulayacağım, bana verdiğin göğüs programını uyguladım şu anda feci şekilde yanıyor omuzlarımı bile arkaya esnetemiyorum çünkü göğüsümdeki ağrı buna izin vermiyor ;)

Sayfayı Paylaş