hacim!!!!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve djburakgs tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    arkdaşlar ve değerli hocalarım. hacim safhasında bir bölgeyi haftada 2 keremi çalıştrmak gerekio yoksa 1 kere mi??? sizce en mantıklsı nedir.?? bn sırt hariç diğer bölgeleri 2 kere çalıştıryorum. bazı arkadaşlar ise haftada 1 kere çalıştırıyor. biraz bu konuyu aydınlatrsanız çok memnun olacağım.
    sayglar...

2. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bende bacak ve kanat hariç diğer bölgeleri 2 kere çalışıyorum hacim amaçlı ama her insanda aynı sonuçları vermeyebilir deneme yanılma ile anlayabilirsin.

3. RoCk KoPaT

RoCk KoPaT Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MérZiF0n PoWéR HoUsE
    Ben bacak hariç bütün bölgeleri 1 kere çalışıorum tabi iyi yüklenerek hakkını vererek çalışıorum..

Yalnız hocalarım size bi sorum olacakk ben bacaklarımı kalınlaştırmak için haftada 2 kez çalışıorum ve programım yorucu bi program 1 kere mi 2 keremi çalışıyım???Hangisi daha faydalı olur iszce??

Programım

Squat 6 * 15/15/12/10/8/8
    Leg Press 4* 15/12/10/8
    Ön bacak 5* 15/12/10/8/
    Arka bacak 5*15/12/10/8
    kalf 3*10/10/10

4. Evcil_Vucutcu

Evcil_Vucutcu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Tamda benim ihtiyacim olan soruyu sormussunuz. Tesekkur ediyorum. Aynisini bende yapmak istiyorum: Haftada 4 gun calisma. 1. ve 3. gunler sadece bacak. Diger gunler (2. ve 4. gunler) vucudun diger kisimlari.

Acaba bu yanlismi ?

5. tLg

tLg Yeni Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tLg
    Bence vucudu gosteren bacak degıl bu kadar bacaklara odaklanmak ne derece dogru bılmıyorum tabı prof. olarak futbol veya basketbol oynanmıyosa

6. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bu konu benim de kafama takılanlar arasında...
    -Kimilerimiz haftada her bölgeyi 1 kere çalıştırıyor,kimilerimiz haftada 2 kere...
    -Haftada sıkı bir idmanla bir bölge yeterli geliyor diyen arkadaşlar var. Ama bunun benim için yetersiz geldiğini hissediyorum. Ben her bölgeyi haftada 2 kere çalıştırıyorum.
    -Örnek verecek olursam,göğüs idmanım;
    *İncline bench press (6 set)
    *İncline dumbell fly (3 set)
    *Bench press (4 set)
    *Butterfly (3 set)
    *Ve bu egzersizlerde hep kaldırabileceğimini en ağırlarını zorluyorum.
    -Şimdi haftada sıkı bir idmanla bir bölge için bir idman yeterli diyen arkadaşlara soruyorum;
    *Benim yazdığım idman hafif bir idman mı?
    -Eğer bu sorunun cevabı ''evet,hafif bir idman'' ise şu teori doğru; sıkı bir idman yaparsak haftada 1 kere çalışmak yeterli olacaktır.
    -Eğer bu sorunun cevabı ''hayır,sıkı bir idman'' ise kişi haftadaki idman sayısını kendisine göre ayarlamalıdır.
    -Yeterince uyardığını düşündüğü sayıda idman yapmalıdır. V.G. deki birçok konuda olduğu gibi burada da kişi kendini dinlemeli ve ona göre hareket etmelidir(bence...).

7. Evcil_Vucutcu

Evcil_Vucutcu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili tLg, hatirlarmisiniz bir zamanlar turkcesi Temel Reis olan bir cizgi film vardi. Temel Reis'in sevgilisi Fatos (kararsiz kadin) ve rakibide Kabasakal denilen bir tipti. Iste o Kabasakal tipini gozumuzun onune getirelim. Belden ust tarafi yapili (kilolu), alt tarafi (bacaklari) ise alabildigince zayif.

Bu sekilde olan bir cok insan var. Malesef herkesin alt ve ust vucudu orantili durumda degil.

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    wrestler çok güzel söylemiş..
    bu sporda kesin doğrular yoktur..
    herkes kendi vücut tepkilerini az çok keşfetmiştir.. Kimi haftada 2 idmanla overtraining olurken kimi aynı kası aynı haftada oldukça fazla zorlamasına rağmen büyük gelişim gösterir.. (birçok insanda gördüm bunu)

Ben kendi adıma konuşursam şunun uygun olduğunu düşünüyorum:
    Bir kası haftada 2 kez çalışacaksanız (ki bende öyle yapıyorum) bu günlerden birini sert idmana, diğer günü nispeten hafif ağırlıklarla çok tekrarlı setlere ayırıyorum..
    Şöyle ki, tek günde 2 bölge çalışıyorsam (mesela göğüs, biceps) bu bölgelerden biri ağır çalıştığım bölge (göğüs) diğeri hafif, çok tekrar çalıştığım bölge oluyor.. (biceps)

Daha sonra aynı hafta 2. döngüye geldiğimde (ki bu en az 3 gün sonrası oluyor) bu sefer bicepsi ağır girip, göğüsü hafif ağırlık çok tekrar çalışıyorum.. Hatta o haftaki vücut tepkilerime göre göğüs bölgesini 2. kez çalışmadığım zamanlar da oluyor..
    Bu kararı tamamen zaman içersinde edinilen tecrübeyle vermek gerek..

9. tLg

tLg Yeni Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tLg
    olaya o boyuttan bakarsak haklısın Evcil_Vucutcu, senın verdıgın ornek bıraz abartılı olsada benımde tanıdıklarım var ustu cok gelısmıs altı zayıf kalmıs ama alta pek onem vermıyorlardı ben onu dusunerek yazdım ama bır vucudu gosteren bacak olmadıgı kanaatındeyım he sen sımdı dıyıceksın kürdan gıbı bacakla vucutmu olur, haklısın :)

Sayfayı Paylaş