Hacim artisi olmadan guclenmek

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve çaylak58 tarafından 22 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. çaylak58

çaylak58 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Uzun sure p90 insanity t25 veya kendi yaptigim programlarla calistim calismalarimin az bir kismini burada gunluk tutarak takip ettim. Sorun su ki kollarim 36 santimi gecmedi sayilir ama 40 santim kolu olan vr gercekten guclu olan insanlardan daha agir kilolari kaldirdim . Omuzlarimda oyle 115 cm falan ama bunlarin ustune cikadim .

Sorum su ; belli bir yerden sonra hacim icin illaki takviye mi gerek ? Ya da illaki o aletlerde mi calismak gerek? Ya da genetigim mi bu ? Beslenmem mi yanlis ?

Guclenme konusunda sıkıntı yok ona eminim ama hacim artisi icin artik ne yapmam gerek ?
    Yakin zamanda tekrar baslamayi dusunuyorum bu kez spor salonunda .

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    hayır,hacim için kilo almak gerekli.hacmin de güç artışının da en basit ve daha hızlı yolu düzenli şekilde kilo almak.

vücut ağırlığının sabit olduğunu kilo almadığımızı varsayalım.eğer yeni bir sporcu değilseniz(ilk aylar hızlı tepki görürüz doğal olarak)güç tarzı çalışıp yani compound hareketlere yönelmek,kas gelişiminden ziyade daha sık idmanlar yapıp merkezi sinir sistemini terbiye etmek gibi,güç artışı olacaktır.
    fakat iş hacime gelince,güçteki gibi artış yaşamanın imkanı yok.eğer kilo artışı olmuyorsa kas kütlesi artışı çok yavaş olacak.bu da özellikle kol gibi küçük bir kas grubunda ölçü almanın çok zor olacağı anlamına gelir.

işin özü kilo almak.clean bulk-kısa bi definisyon-clean bulk-kısa bi definisyon tarzında ilerlemek lazım.kısa definisyonları da sonraki bulk dönemine alan açmak için yapıyoruz yani.

ayrıca merak ettim,spor salonuna gitmeden ve o tarz programlarla güçlendiğinizi nasıl anlıyorsunuz?bahsettiğimiz şınav-barfix türü vücut ağırlığıyla yapılan hareketlerse,onlar o tip bir çalışma sisteminde bir süre sonra tam anlamıyla gücü temsil etmeyecek.olay biraz dayanıklılığa/kondisyona kayacak.ağırlık çalışmalarına çok çok güzel zemin hazırlar fakat asla yerini tutamaz.

SCHWARZXXL bunu beğendi.
  3. çaylak58

çaylak58 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Guclendigimi su sekilde anliyordum ; daha once kaldiramadigim agirligi kaldiriyordum mesela ilk spora basladigim zaman nizami bi sekilde 8 sinav cekemezken ilerleyen aylarda 80 sinavi geciyordum . Ayni sekilde barfikste artti . Haliyle kaldirdigim agirlikta artti . Yanlis dusunmuyorumdur insallah.
    Dayaniklilik konusunda hakli olabilirsiniz en basitinden arkadaslarla bilek guresi yaparken bile fark ediliyor , ayni kisiyle ust uste bes tane yapalim uc kere yendiyse dordu besi ben aliyorum .

Bir sorum daha var aslinda ; kilom su an 72 biraz fazlaligim var , calismaya baslamadan once bulka girmem gerekir mi ?

4. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    elbet güçlenmişsinizdir fakat dediğim gibi bir süre sonra sürekli sabit ağırlıkla çalıştığınız için şınav barfikste,tekrar sayıları cok cok artacak.bu da kas gelişimi için biraz sıkıntılı bir durum oluşturuyor.şınavda ve barfikste çantayla sırtınıza ağırlıklar ekleyebilirsiniz mesela.

çalışmaya başlamadan önce bulka girmem gerekli mi kısmını tam anlayamadım.bulk ve definisyonu belli kalıplar olarak görmeyin.bunlar sadece kabataslak beslenmenizdeki aldığınız kaloriye göre adlandırılmış terimler.

5. çaylak58

çaylak58 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    LYS'den sonra salonda calismaya baslayacagim . Bulka girmem gerekir mi diye soruyorum kisicasi ya da soyle sorayim bulka ne zaman girilir ?

6. GurkanDln

GurkanDln Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Bulka istediğin zaman girebilirsin , sadece uzmn vucutcular kışın girmeyi tercih eder , bunun sebebi hem yaz sıcağında iştah azalması , ekstra kalori kaybı hemde yazın fit bir vücut görüntüsüdür, bunlar senin için sorun teşkil etmez ise istediğin donemde girebilirsin problem olmaz .

7. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    amaca göre değişir.fakat bulk demek yüksek kalorili beslenmek demek.ekstra proteinden ziyade karbo-yağ alımlarını yükseltip kaloriyi artırmak.bunu da hacim almak istediğimiz sürece yapmalıyız.yani kilo almalıyız.yani salonda da çalışırken hatta şuan da çalışırken(idmanlarınız da kısmen yeterliyse)kilo almalısınız.

genel olarak kış aylarında bulk dönemi(daha rahat yemek yeme imkanı,bol kalorili beslenirken bunaltıcı sıcak olmadığından daha ağır idman imkanı,giysilerle dolaştığımız için yağlı görünme sıkıntımız olmaz ve giysilerin altından da iri gözükürüz)yaz aylarında da definisyon dönemi(yağlı olmak istemeyiz ve de yazın iştah ve performans düştüğü aşikar)olarak yapılır.fakat belli kalıplara sokmamak gerek.mesela yazın yağsız gözükmek beni ilgilendirmiyor o yüzden çok önem vermiyorum definisyona yaz öncesi gibi.

GurkanDln bunu beğendi.
  8. çaylak58

çaylak58 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bulku detayli arastirmam gerek anlasilan :) Tesekkurler