Günlük ve Antreman Sonrası Şeker İhtiyacı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve l30n66 tarafından 7 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 115 üye.
  1. l30n66

l30n66 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    gunluk seker ihtiyacimizi googleda we bi cok sitede arastirdim kaanat 1.70 boy 70 kg bi insan icin gunluk 34 gr..daha fazlasi zararliymis...
    kesin gunluk ihtiyacimizi bilen warsa lutfen yazsin neden mi yaziyorm?1 kutu kolada bu kadar war cunki...işin kotusu celltech kullanicaktim fakat 75 sekerden bahsediyoruz...Abiler kardesler hocalarim lutfen gunluk seker ihtiyacimiz hakkinda bilgi werirseniz cok sewinirim..Yardimlariniz icin tesekkur ederim..:eek:

Not:4 ay celltech kullanip seker hastasi olmak istemiyorm lutfen yardim edin...

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    google'da bulduğun kaynak hangisi?
    zira sıradan insanlar yani fiziksel aktivite içinde olmayan insanlardan bahsediyordur büyük ihtimalle..bir vg.ci antreman sonrası basit şeker mutlaka almalıdır ve celltech bu iş için gayet ideal..ama vurgulamakta fayda var antreman sonrası..kan şekerini dolayısı ile insülin'i yükseltip kaslara glikozun emilmesini sağlamak zorundayız..

bu linki incelemekte fayda var..antreman sonrası (post workout) karb.alımı için bir hesap sistemi yapılmış..
    http://www.bodybuilding.com/fun/pierce2.htm
    siteye göre özetle ;
    yaklaşık kg başına 2 gr. kadar karb.alınmalıdır diyor..(buradaki kg vücut yağını düşerek hesaplayacağınız kilonuz)
    maltodextrin ve sıvı glikoz olarak almanın çok daha etkili olacağından da bahsediyor site..zaten post workout carb. supplementleri genelde maltodextrin içerir..

Son düzenleme: 7 Eylül 2007
  3. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    2 gr/kg yüksek bir rakam diye düşünüyorum ilk mesajımdaki kaynak için..çok farklı kullanımlar arasında sanırım en mantıklısı bu..
    http://www.bodybuilding.com/fun/berardi4.htm

Son düzenleme: 7 Eylül 2007
    themertyildiz, S3R0XaT, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. l30n66

l30n66 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    cevabiniz icin tesekkurler diez hocam

http://www.alternatif-tip.net/sayfalar/pancar.asp adresinde sondan 3. paragrafta yaziyor tabiki her okuduguma inanmiyorum o yuzden bilen birilerine soruyorum yani sizehyper_hyper_ :D cewabiniz icin tesekkurler 75 gr sekerin kaanatinizce zarari olmadigi gorusundesiniz anladigim kadariyla..Hmm hic seker yemezsem sadece cell techle seker ihtiyacimi giderirsem saniri m sorun olmaz...Tesekkurler...weightlifter

5. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aslında verilen rakam sadece antreman sonrası ihtiyaç için..yağlanmanın önemli olmadığını düşündüğünüz bir dönemde iseniz 75gr çok fazla olmamak kaydıyla aşılabilir..

gün içinde de ihtiyaç fazlalığını hesaplamaktan ziyade kan şekerini yükseltici ve yağlanmaya neden olucu etkisinden dolayı kaçınılmalıdır..

Azi ve l30n66 bunu beğendi.
  6. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    pekmez, bal, meyve suyu varken basit şeker için bile supplemente ihtiyaç var mı gerçekten?

suzerain1, zRedDragon, rainfit ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  7. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    diez maltodextrin Misir nişastasından kazanılan bir seker türü nerden temin edyorsun bunu ? ben genellikle antrenmandan sonra bir bardak kırmızı üzüm suyu içiyorum ..

İshak01 bunu beğendi.
  8. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    soru bana değil ama yine de yazayım ben de kırmızı üzüm suyu içiyorum ve bal yiyorum.

9. Cyprus

Cyprus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    iyi aksamlar. Ben sıteye yenı uye oldum. Benım kısa bır sorum olucak ılk olara sıze profılımı yazıyorum:
    boy:1.85
    kılo:85
    yas:23
    Benım ıstedıgım karın yaglarımdan kurtulmak ve kaslarımı meydana cıkartmak(herkes gıbı) bu yuzden anımal cut sıparısı verdım fakat nasıl kullanacagımı bılmıyorum? bunun yanında proteın yada amınıo kullanmalımıyım? Anımal cutu aldıgım zaman sadece karın bolgesınımı calıstırmalıyım yaglarımın gıtmesı ıcın? Bılgılerınıze ıhtıyacım var. Tesekkur ederım

İshak01 bunu beğendi.
  10. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Cyprus sorularinin yeri burası değil. Sorularının cevabı forumda zaten var arama yapmalısın. Bölgesel yağ yakımı yoktur. Sen karın bölgendeki yağların erimesini istiyorsan cardio ve diyet yaparak kilo vermelisin. Bunları yapmadan ne kadar mekik çeksen de yağlarından kurtulamazsın. siteye yeni üye olduğuna göre mutlaka diez' in imzasında yazan linklere gir. hatta yazayım: https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en_ok_sorulan_sorular_ve-t11375.html

arama yapmak için : https://www.bodyforumtr.com/vbforum/search.php

cecinar, themertyildiz, hkatar ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    tabiki yok..maltodextrin türü şeker türevleri granül halden toz haline getirildiğinden aslında supplementlarda tercih ediliyor..
    yoksa şekerli içecekler bu ihtiyacı karşılayacaktır..tabi tercihiniz nektarlı içeceklerden ziyade hızlı emilim için içeriği çok daha homojen sıvılardan yana olmalı kanımca....

bilgi olsun diye
    genel bir not : sporcu içecekleri antreman esnası içindir..antreman sonrası şeker ihtiyacı için değil.. potasyum,sodyum dengesi için kullanılırlar..şeker oranları %6 yı geçmez antremanda emilimi azalmasın diye..bu yüzden şeker ihtiyacı için postworkout olarak kullanılması çok doğru olmaz..

bence tercihiniz gayet yeterli..ayrıca arayıp bulmaya gerek yok..antreman öncesi , esnasında sonrası için şeker ihtiyacı ile ilgili bir makale yayınlamayı planlıyorum yakında..

İshak01, themertyildiz, Azi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  12. Cyprus

Cyprus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cevap

kardıo ne? :) bılmıyorum bunun ne oldugunu?

13. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bunlar için arama yapınız..ayrıca tatt'ın verdiği linkleri inceleyin..hepsi var..kural ihlallerine girmeyelim lütfen..

İshak01 bunu beğendi.
  14. Cyprus

Cyprus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    nereye sorularımı yazmalıytım allah askına soyleyın lutfen. Bılmıyorum

15. Cyprus

Cyprus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yanlıs yapmıssam ozur dılerım ama bılmıyorum !?_ ıyı aksamlar ben soru sorucak bırılerını bulmalıyım

16. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    sanırım okumayı pekn sevmiyorsun ve hazır cevap arıyorsun ama okumanı tavsiye ederim merak ettigin kelimeleri verdigim linkten aratırsan buıtun sorularına cevabı bulursun link:https://www.bodyforumtr.com/vbforum/search.php

bu arada ben her idman sonrası en yakın bakkaldan hemen 1 lt meyva suyu alır ve migdeye indiririm genelde seftali alıorum yada portakal

cecinar bunu beğendi.
  17. Ghaldszar

Ghaldszar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir / Turkiye
    Valla ben en çok sevdiğim seyi yiyordum
    Yağ yapmayacağı yapsa da az yapacağını bildiğim bir anda şekere ihtiyacım varsa seçim yapmak zor değil
    bir adet snickers ya da karamelli bir çikolata ya da bir tane sütlü tatlı tercih ediyordum.
    Bu kadar güzel şeyler varken şeker için supplement kullanmam.

Merakla Bekliyorum
    hyper_

18. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kaynak Türkçe ve fotokopisini aldım ama iyi bir tarayıcı bulamadım..evdeki çok iyi değil..tarayıcı bulur bulmaz text.e çevirip yayınlayacağım..

19. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam şu makale gelse de bize ışık tutsa:(
    Şimdi kafam karıştı benim, az önce bir postta meyve şekerinin antrenman sonrasında tercih edilmemesi gerektiği yazıyordu. Burada ise üzüm suyu içilmesinin uygun olduğu söyleniyor.

Hadi diyelim onu geçtik, üzüm suyu içmedik de bal yedik?
    Doğru mudur?

... ve diğer bir sorum, mesela antrenman bitti. Saat akşam 7. Antrenman sonrası karb alımı yapıldı. Bundan sonraki öğünde tekrar karbonhidrat tercih edilmeli mi? Yoksa sizlerin de daha önce bahsettiği gibi(başka bir topicte) karbonhidrat alımı ertesi günün ilk öğününde mi yapılmalı? Eğer öyle ise basit karbonhidrat mı yoksa kompleks karbonhidratlar mı tercih edilmeli.

Saygılar:)

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İdmandan 2-3 saat önce kompleks karbo almalısın..
    İdmandan hemen sonra basit şeker almalısın.

Meyve şekeri yani fruktoz uygun değil ancak piyasadaki meyve sularının hemen hepsinde zaten meyve şekeri yok, basit şeker ile tatlandırılıyorlar..
    O yüzden meyve suyu da olabilir..
    (Meyve değil)

Bal veya üzüm suyu da güzel tercihler.. (Üzüm suyunda fruktoz değil basit şeker ağırlıktadır)

Sayfayı Paylaş