GOLD Fıstık Ezmesi 25gr. Protein!

Konusu 'Marka Marka Besin Değerleri' forumundadır ve TürkYurdu tarafından 22 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 61 üye.
  1. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Heskese merhaba,
    Geçen gün markette bu ürünü gördüm.
    Daha önce de fıstık ezmesi tüketen birisi olarak diğer ürünlere göre;
    -Hem protein(25gr.)
    -Hem lezzet (ne çok şekerli ne tatsız)
    -Hem fiyat (4.95 TL)
    -Hem de içinde bulundurduğu Vitamin E, Kalsiyum demir miktarı ile
    daha üstün gibi görünüyor.
    Üstelik kolestrol değeri 0!

Yukarıda kendi çektiğim resimlerden içeriğini de görebilirsiniz.
    Sizce bu ürün kahvaltılarda 40-50 gr. tüketilmek kaydıyla faydalı olur mu?

Sherlocked, cekkilicinipisl, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    yeni bir ürün değil, 20 yıldır falan var piyasada. kalorisi çok yüksek, her gün 40-50 gram yemek yağlanma yapar. aşırı şekerli değil fakat şeker de ihtiva ediyor. ben senede 4-5 kutu tüketiyorum bu ürünü. sabahları bir dilim ekmeğe 15-20 gram kadar sürüp yiyebilirsin. bu arada çay kaşığıyla daldığım zaman bir kutusunu yaklaşık 5 dakikada yediğim oluyor. o yüzden hiç başlamamanı tavsiye ediyorum. başladığın zaman durduramıyorsun kendini. :)

kdrklc54, trabzonspor ve denizgnr97 bunu beğendi.
  3. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.493
    Ödül Puanları:
    123
    calve fıstık ezmesi bu üründen daha iyi... fıstık oranı %85...

4. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    calve fıstık ezmesinin tadı çok yavan geldi bana. onu yiyeceğime doğrudan fıstığın kendisini yerim. tabii seven sever ona sözüm yok. ben şahsi fikrimi söyledim.

memmeat bunu beğendi.
  5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi ki faydası olur, yağlanma filanda yapmaz!
    Fakat en az o kadar da omega3 alman lazım, yoksa ergenliğine dönersin suratını sivilce basar ;)

6. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    bu ürünün içinde şeker de var hatırlatırım. :) bir de günde en az o kadar da omega-3 alman lazım demişsin, 1 kapsül marincapta 150 mg omega-3 var. 50 gram omega-3 için günde 350 kapsül marincap yutması lazım. ezbere konuşuyorsun.

7. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    dün aldım bende ilk defa,pahalı gerçi ama fıstık oranı daha yüksek Gold'a göre
    ama Goldun tadın çok daha müthiş,tabi bu tada sahip olması doğal olmamasından kaynaklanıyor sanırım :) çünkü Calve nin tadı daha gerçekçi geldi bana :)

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.281
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hesap yapalım.

100gr içinde 630 kalori vardır diyor

25gr protein: 100 kalori eder
    22gr karbo : 88 kalori eder.
    kalan 442 kalori nerde? tabii ki yağda.
    100gramında 25gr protein ve 22gr karbonhidrat varken, aynı zamanda 49 gr yağ bulunmaktadır.

bu kadar önemli bir miktarın tabloda verilmemesi çok enteresan değil mi?!

protein bar yapmada whey ile birlikte kullanılabilir. onun dışında alırım yer fıstığını afiyetle çerez niyetine yerim. karboyla uğraşmam.

Yaver27, veaN, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    Evet Gold'da yağ oranı yazmıyordu sanırım üstünde,ama Calve de yazıyor
    Calve nin değerlerini yazıyım ben şuan yanımda kendisi :)

100gr için
    670kcal
    20g protein
    karbo* 9 şekerden 2.5
    doymuş yağ- 58g
    lif 5g
    sodyum 0,25g

bitkisel sıvı yağ ve hidrojenize bitkisel yağ var diyor

Calve de şeker yok sanırım

zHeMpa bunu beğendi.
  10. Big_Hammer

Big_Hammer Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    bu besinler hem şeker hemde koruyucu maddeler içeriyolar. Ben onun yerine kuruyemişçiden normal fıstık alıp yiyorum.

mkaya, mustafa088 ve ZeusS_ bunu beğendi.
  11. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    ben fındık ezmesi alıp 1 haftada 3 ktu bitirdiğimi bilirim.

1 kaşıkla başlarsınız devamı gelir bi bakarsın kutu bitmiş.

kesinlikle başlamayın yaz geliyor ayrıca sonraki bulk dönemde yersiniz :D

12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Ben başlık sahibinin sorusunu yanıtlar çeker giderim, polemiğe girmiyorum artık.
    Hatta başlık sahiplerinin sorularını bile yanıtlamıyorum artık da "Türkyurdu" kardeşimiz beğendiğim bir arkadaş olduğu için ileti yazdım.

Yoksa onun dışında ileti yazmıyorum.

Bizler ezbere konuşuyoruz meydan sizin ;)

Ayrıca balık yağı diye bir şey var keto beslenenlerin baş tacı olan!
    Hiç denemediğiniz bir beslenme üzerinde eleştiri, kelime avcılığı, klavye pehlivanlığı yapmak kolay!

İnsanlar bu beslenmeleri kullanan şahısları ciddiye alıyor zaten, hiç kullanmadığı halde ezbere konuşanları değil :)

Tabi ki ezmesi yerine fıstığın kendisini tüketmek daha doğru, ben sadece ürünü beğendiği için öyle dedim ;)

TürkYurdu bunu beğendi.
  13. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.
    Yorumlarda Calve'nin önerildiğini gördüm.
    O ürünü de Gold fıstık ezmesini almadan önce kullanmıştım.
    Genellikle kahvaltıdan sonra spora gitmek zorunda olduğum için ve şu günlerde ketojenik beslenme ya da Karatay beslenmesi tarzında beslenmeyi denediğim için;
    fıstık ezmesini yulaf yerine enerji kaynağı olması neticesiyle kullanıyorum açıkçası.
    (Kahvaltılarda)
    Ara da bir de protein bar yaptığım zamanlar...
    Ancak her iki kullanımımda da iki tatlı kaşığını asla geçmiyorum.
    Bu ürünün bana göre artılarını zaten başlığı açarken yazmıştım.
    Calve'ye göre protein miktarı da daha yüksek ama Calve kesinlikle daha doğal.
    Bir de Sarelle'nin ürününü denemiştim. Ama o çok şekerliydi.
    Bence GOLD bu ayarı tutturmuş; ne çok şekerli ne çok tatsız.
    Beni düşündüren şey içerisindekiler kısmında şeker içermesi oldu.
    Ancak; bu bütün fıstık ezmesi ürünlerinde mevcut olduğu için bu ürün bana makul göründü.
    Zaten belirttiğim gibi Karatay beslenmesi tarzında bir beslenmeyi denediğim için yağ miktarını umursamadım.
    (bkz. karatay diyetinde bu tür kuruyemişlerden alınan yağlarda bir sorun yok.)
    Bu arada bu ürünün fıstık miktarı da %81 yani Calve'den aşağı kalır yanı yok ve çok daha ucuz. ;)
    Herkese saygılar. :) Yorumlar için tekrar çok teşekkür ederim.

Son düzenleme: 22 Şubat 2012
    ZeusS_ ve moothy bunu beğendi.
  14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen ürünü bende beğendim gerçekten, fiyatı da gayet makul.

Arkadaşımız zaten hem fazla şekerli değil hemde ben kaşıklarımı sayıyorum diyor.
    Öyleyse daha ne?

Ürün gerçekten iyi bende beğendim açıkcası :)

TürkYurdu bunu beğendi.
  15. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    lezzeti süper ona lafım yok,bulk döneminde 2-3 yemek kaşıgı yenebilir bencede gün içinde

16. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler ZeusS,
    Ancak Karatay beslenmesi konusunda bilgili bir kişi olmandan dolayı sana bir şey soracağım.
    Bu ürünün içerisindeki karbonhidrat miktarı karatay beslenmesine ya da ketojenik diyete ters düşer mi?
    Ya da içerisinde ne kadar barındırdığını bilemediğimiz şeker oranı?
    Cevabın için şimdiden teşekkürler. :confused:

ZeusS_ bunu beğendi.
  17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğim kadarıyla cevaplıyayım ;)

Fıstığın kendi Kh ı çok küçük bir miktardır ve yavaş Kh dır, karataya kesinlikle uygundur.
    Karatayda da zaten fıstığın kendisini kullanıyoruz.

Ancak bildiğimiz gibi bu tür ürünlere ek şeker konuluyor, yani hızlı Kh ve karataya tersdir.
    Ama şöyle bir şey var bizle Vg sporu yapıyoruz, yağ yakımındaki kilolu bir adam ile Vg yapan bir adamın kullandığı karatay bir olmaz!
    Bunu başlığımda da bir miktar anlattım ;)

Vg sporu yapan bir kişi antreman dan çıktık dan sonra bir kere mutlaka hızlı Kh almak zorunda (kortizol kesmek için), tercihen antremandan hemen önce ve sabah ilk kalktığında da alabilir.
    Ama son iki söylediğimi ben çok doğru bulmuyorum.
    Sabah kalktığımda enerji depolarım boş diye gidip hızlı Kh a saldırmayı ben doğru bulmuyorum, kompleks Kh almak daha doğru.
    Amtremandan hemen öncede sözde enerji versin diye hızlı Kh a saldırmak doğru değil, kompleks Kh yiyip 1-2 saat sonra antremana çıkmak daha doğru.

Kısacası Vg ci adam bu bahsettiğim 3 zamanda 2-3 kaşığı geçmemek şartıyla bu tip ezme vb. kullanabilir ;)

Ancak olay fıstık olunca dikkat edilmesi gereken bir husus daha var, omega3-6 dengesi!
    Fıstık omega6 bombasıdır.
    Bildiğin üzere 3-6 oranını 1e1 yada en fazla 1e4 şeklinde tutabilmek bu beslenme de çok önemli!
    Canan hocanın videolarına da bakarsanız "fındık, fıstık, ceviz" şeklinde zikreder.
    Oranın kurulması adına 2 adet omega3 bir adet omega6 söylemiş dikkat edersiniz.

Bu oranın kurulabilmesi gerçekten hayati, eğer kuramazsanız hem yağ yakımını baltalıyor hemde sivilce problemine sebebiyet veriyor!
    Bu hataya bende bir süre düştüm, ve sivilcelerim hemen tekrardan fırladı...
    O zaman işte bu oranı tutturmanın ne kadar hayati olduğunu algıladım ve çareyi en güzel çözüm balık yağı almakta buldum (sıvı hap değil)

Çünkü günlük dengeyi kurabilmek adına omega3 ü bolca almak şart, 6 zaten yediklerimizin bir çoğunda var hele ki Vg ci adamın yedilerinde!
    Şimdi 3 alacağınız kaynaklar belli en sağlam miktarda balık ve yağında daha sonra azalan bir biçimde fındık, ceviz, sebzeler şeklinde sıralanmaya devam ediyor...

Bu oranı kuracağım diye her gün balık ile fındığa para yatıramazsınız pahalı, en mantıklı balık yağı alıp kullanmak rahat 2 hafta gidiyor, daha ucuza geliyor ;)

18. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Bu ürünün Calve den daha sağlıklı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Calve nin içeriğinde bitkisel yağ bulundurması başlıbaşına rezil bir durum. Zaten omega 6 dan bol bir besinin yanına bir de ekstradan margarin atılması ciddi problemdir. Calve nin daha doğal gözükmesinin sebebi içinde fıstık zarı bulundurması ve tuzunun daha bol, fıstıkların daha iri oluşu.

Bana sorasanız ikisine de gerek yok, alıp kavrulmamuş doğal fıstık yiyebilirsiniz.

ZeusS_ bunu beğendi.
  19. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    Ben burada insan gibi konu dahilinde bilgilendirici mesaj yazıyorum, sen ise cevap veremeyince off topic yapıyor, hakaret ediyor, terbiyesizlik yapıyorsun.

Senin karatay dediğin beslenme tarzını ben 10 sene önce denedim de geride bıraktım, sen ise şurada 2-3 haftadır öğrendiğin bilgilerle profesör doktor gibi ahkam kesiyorsun. Kimin kimi ciddiye alıp almadığını bilemezsin.

Balık yağını kimse inkar etmiyor, ama sen diyorsun ki en az fıstık ezmesinden aldığın yağ miktarı kadar omega-3 al. Bu mümkün mü? Şişe şişe balık yağı içmesi, hergün yüzlerce kapsül balık yağı yutması gerekir. 1 kapsül marincap'ta 150 mg omega-3 var. 150 gram omega-6 ya karşılık 1000 (yazıyla bin) kapsül marincap alması gerekir. Su gibi bardak bardak balık yağı mı içecek arkadaş?

Cahilsin ve cehaletin yüzüne vuruldukça cevap veremeyip agresifleşiyorsun. İnsan gibi bilgi paylaşımı yapmayı bilmiyorsun.

Şurada birkaç haftadır netten okuduğun yalan yanlış bilgilerle bile korkunç bir ego oluşturmuşsun kendine. Mazallah bir de gerçekten tahsil sahibi bir adam olsan kendini Allah (hâşâ) ilan ederdin harhalde. Neymiş, artık herkesin sorularını yanıtlamıyormuşun. Sen kimsin?

Son düzenleme: 24 Şubat 2012
    alimertyasli, DEXONİA, eludem ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  20. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    şaka gibi gerçekten, yağmı katıyorlar birde?

Sayfayı Paylaş