Ginkgo Biloba hakkında bildikleriniz??

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve atakan_irresistable tarafından 19 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    lütfen ginko biloba hakkında bildiklerinizi yazarmısınız? ben akşama doğru saat 9 a doğru siz değerli arkadaşlarımla bildiklerimi aktaracağım. herşey benim ders kitabımı okumamla başladı alternatif tıbaa pek okadar ehemmiyet vermezdim sonuçta ilaçlar bitkilerden yapılmakta fakat gerekli dozajlar uyğulanmazsa ilaç zehire dönüşebilmekte sayın eczacı arkadaşlar daha iyibilirler hatta bu bitki hakkındada derin bilgiye sahiptirler. konumuz itibariyle bu bitkiyi tıp literatürn de görünce sok oldum etkileri saymakla bitmiyor ve kanıtlanmış yaklşık kilosu 400-1000 arası değişmekte ve faydaları anlatmakla bitmiyor bu bilgileri 2004 yılında okumuş ve değerli büyüklerime sormuştum akşam tekrar konuyu ele almakta fayda görüyorum. sizlerden ricam bu bitkiyle ilgili bildiklerini bu forumda paylaşmanız saygılarımla.

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    derin bilgim yok fakat kutu üzerinde yazan doz ile kulandığımda bir kutu bitirdim ve bende hiçbir reaksiyon yoktu.benim kullandığım ürünlerden mutlaka birşeyler hissetme beklentim vardır.belkide bu yuzden.içeride yaşananlar demekki beni tatmin etmmiş olacakki bir daha kullanma gereği duymadım.

3. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    atakan ginko hakkında çok şey soylensede zannedersem en önemli özelliği beyne giden oksijen miktarında rtış sağlaması olarak soyleniyor en çok öss ye girenler bu ürünlere ragbet gösterirler. Bende bu üürnden aldım fakat ole aman aman bi etkisi yok bence daha sonra bir gazetede ginkonun hiçbir işe yaramadıgı hakkında bir makale okumuştum. Uzmanlar da beyne giden oksijen miktarının ginkoyla arttıgını kabul ediyor ama bu o kadar küçük bir artışmış ki hiçbir işe yaramadıgından bahsediliyordu.

Sen yinede almak istersen kesinlikle yaprak olanlarından veya çayından alma pişman olursun bunlar hakkatende işe yaramıyor. Ben prolife gingko biloba almıştım tablet şeklinde amerikan malı içinde 120 tablet var kişiden kişiye değişiklik göstersede biraz işe yaradıgı soylenebilir. Fiyatı 100 liradıydı ama alalı çok oluyor. Fiyat ve performans olarak bence deymez bu paraya ve eğer bir sınav veya özel bir durum yoksa kullanmayada gerek olacagını zannetmiyorum.

Son düzenleme: 19 Ağustos 2008
  4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Birkaç romanda ginkgoyu kullanan iş adamlarını okudum. Kitapda çok etkili olduğu belirtiliyordu. Bahsi geçen ürünün en bariz etkisi hafızaya iyi gelmesi. Hafızanda bilgileri tutmakta zorlanan biriysen sana Melih Duyar'ın mega hafıza tekniklerini önerebilirim ki ginkgo'dan daha etkili ve pratik yöntemleri var. Ginkgo biloba'yı araştırdıktan sonra bir de onu araştır derim ben.

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    EVET abd çıkışlarında yetiştirilenler gingko nun aile sinden fakat gingko olmadığı öğrenmiştim. ginkonun oksijen miktarından ziyade tıp dergilerinde ve ders kitablarında okuduğumu akşam size yazıcam görünce inanamamıştım doğrusu ve literatüre girmiş. bilirmisiniz bilmem ama literatüre girmesi ve tedavi amaçlı olması için 20 yıl kanıtlanmış olması gerekmektedir. umarım sizlere bu yazıyı paylaşma fırsatı bulacağım saygılar. ama fiyat/ yarar indexsi baz alınınca gerçekten yararlarının sıralanmasında fayda görmekteyim.

castorpollux bunu beğendi.
  6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ginkgo biloba'nın hap halinde etkili olmayacağını, doğal yollardan alınması gerektiğini söylüyordu bir uzman televizyon programında, bende kullandım ve hiç bir etkisini görmedim...

7. altec

altec Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    yeşil çayda var gingko aromalı
    az önce alacaktım vazgeçtim

atakan_irresistable bunu beğendi.
  8. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    ben gingonun yapragını almıştım ama bi türlü demleyememiştim hatta hala duruyor.bence gingo bir balon kim ne derse desin..

9. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ginkgo Biloba Elif Şafak'ın Siyah süt kitabında da geçiyor. Burada bahsi geçen yazarın içinde sürekli çalışıp kariyer sahibi olmayı öğütleyen insancıkları multivitamin, protein ve karbonhidrat içeren toz ve kapsülleri; işe gitmeden ve çalışmaya başlamadan önce birer tablet de gingko biloba kullandıkları yazıyordu.
    Elbet bu ginkgo'nun işlevsel olduğunu göstermez; ama ben çok az bir etkisi bile olsa denemeye değer görüyorum.

10. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Kulak problemleri yaşadığımda, uzun süre bu besin takviyesini kullandım, hiçbir faydasını görmedim. Aksine kullandığım süre zarfında unutkanlık baş gösterdi, aslında tam tersi olması gerekiyordu. Bu takviyeyi kullanırken birşey daha öğrendim, eğer balık yağı ile birlikte kullanılırsa iç kanamaya sebep verdiğini öğrendim. Birgün hem gingo hem balık yağı aldım ve kendimi boşlukta hissettim araştırmalarım sonucunda bunu öğrendim.

11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar elbette sağlık ve spor takviyesi ürünleri bir kaç yıldır takip eden biri olarak gingko biloba'yı duydum, gördüm hatta dokandım !

Ancak kullanma gereği duymadığım için kullanmadım.
    Bence bir "mucize" falan değil Allah'ın biz kulları faydalansın diye yarattığı binlerce besinden pek bilinmeyen bir tanesi. Pek bilinmeyen derken şunu kastediyorum, isterse bütün dünya bilsin ama pazara markete bakkala düşmedikçe bilinmezliğini koruyacaktır.

Bence bu bilobabaya gelene kadar halk zekası yüzyılların tecrübesiyle ne gingko bilobalar bulmuştur. Bunların araştırılması gerek.

Batı Dünyasının orda burda bulup hap yapıp paketleyip bize yüksek fiyattan sattığı bitkiler faydasızdır demiyorum. Ama gingko'nun etkilerinin eşsiz olmadıklarına kalıbımı basarım. Yani gingkodaki etkiler eminim başka bir kaç bitki de daha vardır.

Bence bu tip takviye olaylarının arkasındaki ekonomik dolaplar da araştırılabilirse bu bitkinin kimler için "şifalı" olduğu daha iyi anlaşılır.

Yine de atakan'ın yazısını merakla bekliyorum...

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kök hücreler muhsafaza tanklarında saklanarak istediğiniz kadar saklanabilir hatta bunlarla ilgili kökhücre bankaları vardır. türkiyede okadarda yaygın değil fakat avrupada sözleşme mukabilinde sizde ve karşı taraf arasında saklanmak üzere 21 yıllık sözleşmeler yapılarak saklanmakta ücretler ise değişmekte enza 2500 avrodan başlayıp 10.000 avroya kadar çıkmaktadır.

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    siz değerli arkadaşlar dan özür diliyorum kitabı dün akşam bulamadım kaldırmısız bugun mutlak sürette bulur sizlerle yazarak paylaşacağım.

14. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    açıklamayı merakla bekliyorum bir ginko biloba kullanıcısı olarak...
    yapma ya :shock: ben balık yağı ile bir kutu ginko biloba bitirdim nerdeyse (120 tabletlik kutu) atakan_irresistable arkadaşımız bilir genel sağlık sorunları yüzünden check-up yaptırdım, yarın akşam sonuçları alacağım bakalım neler çıkacak...

15. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul

Şifa özellikleri:

Ginkgo yapraklarının özü flavonoid glükozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler) eczacılıkta giderek daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mevcut bilimsel araştırmalar Alzaimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede, başdönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada gingko özünün mutlak yararları bulunduğuna işaret etmekte olup, olası diğer faydalarına ilişkin çalışmalar sürmektedir.

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma Cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Biloba'nın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır.Aynı zamanda Hiroşima ve Nagasaki'de bile ayakta kalmıştır.

Ginkgo enerji içeceklerine sıklıkla katılmakta ise de, maliyeti nedeniyle içeceklerde kullanılan oran çok düşük kalmakta, dikkate değer bir etki yaratmamaktadır. Enerji içecekleri etiketlerinde bazen anılan ginkgo bağlantılı yararlar, genellikle plasebo etkisinden ibarettir.

İleri yaşlardaki insanların kullanması tavsiye edilir.

Yan etkileri:

Ginkgonun kan dolaşımı bozukları veya aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatıcı özellikleri olan ilaçları yüksek dozlarda alan kimselerde bazı istenmeyen etkileri görülebilmektedir. Ayrıca monoamine oxidaz engelleyici (MAOI) antidepresan lar alan kişilerce veya hamile kadınlarca kullanılması salık verilmemektedir. Yan etkiler kanama artışı, gastroentestinal rahatsızlıklar, mide bulantısı, ishal, başağrısı ve huzursuzluk şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu tür yan etkilerin görülmesi halinde, ginkgo kullanan kişi aldığı dozları (günde 40 ila 240 mg.) hemen azaltmalıdır. Yan etkilerin sürmesi halinde ginkgo kullanımı durdurulmalıdır.

Ginkgo biloba yapraklarından üretilen (ekstre olmayan) kapsül veya tablet formlar için günlük kullanım dozu arttırılabilir. Burada kullanılan Ginkgo biloba kapsül veya tabletin içinde bulunacak olan;

1. Eksre (İlaç Amaçlı) mı ?
    2. Ekstre (Gıda Amaçlı) mı ?
    3. Yaprak (Gıda Amaçlı) mı ? çok büyük önem teşkil eder.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mabet_a%C4%9Fac%C4%B1

castorpollux bunu beğendi.
  16. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul

Ginkgo Biloba:

Kognitif (bilişsel hastalıklar, periferal vasküler hastalıklar, yaşla ilgili makular dejenerasyon, vertigo, tinnutus ve erektil disfonksiyonlarda kullanılan bir bitkisel üründür. Yapılan çalışmalar Gingko Biloba'nın Alzheimer ve infarkta bağlı demansda kognitif performansı stabilize edebildiği veya düzeltebildiğini göstermiştir. Bu etkisi içinde bulunan terpenoidlerin ve flavanoidlerin farmakolojik etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Ginkgo Biloba'nın vazoregülasyonu değiştirdiği, bir antioksidan, nörotransmitter modülatörü ve triombosit-aktive edici faktörü inhibe edebildiği düşünülmektedir. Özellikle trombosit-aktiveedici faktörü inhibe edebilmesi nedeniyle perioperatif dönemde kullanımına dikkat etmek gerekir.

Ginkgo'nun içinde bulunan terpenoidlerin biyoyararlanımının yüksek olduğu gösterilmiştir. Oral uygulamadan sonra terpenoidlerin eliminasyon yarılanma ömürleri 3-10 saat arasında değişmektedir. Buna göre perioperatif dönemde olası kanama komplikasyonundan kaçınmak için Ginkgo kullanımına operasyondan en az 36 saat önce son vermek gerekmektedir.

İlaç Etkileşimleri (birlikte kullanılmaması gereken ilaçlar):

Antikoagülan ilaçlar (varfarin, heparin, tiklopidin, klopidogrel, dipridamol)
    Antiagregan ilaçlar (nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar)
    Parasetamol
    Pentoksifilin
    E vitamini

Yukarıdaki ilaçlar ile birlikte kullanıldığında spontan kanama riskini arttırabilir.

İnsulin ve oral antidiyabetik ilaçlar

Diyabetik hastalarda kan şekerini düşürdüğü için dikkatli kullanılmalıdır.

Antieplieptik ilaçların etkinliğini azaltır.

Uyarılar:
    Cerrahi operasyonlardan en az 36 saat önce kullanımı durdurulmalıdır.

Kaynak: http://www.ctf.edu.tr/farma/onersuzer/pdf/bitkisel_ilaclar.pdf

atakan_irresistable bunu beğendi.
  17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yazdığın çok güzel bir makale tebrik ederim tekrardan.ginkgo nun etkileşim ve yarılanma süreleri yazılmış oldukça faydalı benimde bir tıb kitabından yazaklarım vardı fakat tek başlık altında olamadığı için 200 başlık altından bulmak oldukça zor. ama umarm bulacağım bu yazıda harika.

18. Doggy

Doggy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    tanınmış bir doktorun söylediklerini aktarayım, (aklımda olduğu kadar)

şimdiki gençler ginkgo Biloba ya yönlendiriliyor/yönleniyor
    gençler bu yaşta evrelerde gingko bilobayı kullanmamalı
    yaşlılar kullanmalı(belli bir yaşı geçmiş olanlar)

19. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    doktorların geneli supplement dünyasına düşmandır, gnc bu kalıbı kırabilecek, ilaç sektörü ile kapışabilecek seviyeye henüz gelmesede bazı doktorlar hastalarına özellikle eklem arıları için supplement tedavisi uygular...Amerikada bile böyledir, ilaç sektörü doktorları avucunun içine aldığı için, doktorların supplementler için tarafsız yorumda bulunabilmesi çok zordur...
    yazdıkları tansiyon ilaçları insanı ölüme götürür birşey yoktur ama ginkgo'nun ilaç firmalarını tehdit eden gücünden nedense rahatsızlık duyarlar...(aids'ten çok ilaçların yan etkisinden ölen insan sayısı ABD'de daha fazladır!)

Emin olun doktorlar şimdi şu şifalı bitkilerle tedavi olayınada uyuz olmuşlardır...çünkü pazardan aldığınız maydanoz ile ne bir doktor ne eczane nede dev ilaç firmaları kar sağlar...ama bir doktorun eline düştünmü bir iki ilaç sonra o ilaçların yan etkisi için bir ilaç...ve ilaç firmaları uyuşturucudan bile daha karlı ve tatlı para kazansın, doktorların altına arabalar çeksinler...!

20. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın cotarpollux sizin yazdıklarınıza saygım sonsuzdur ve eminim doğrudur. fakat benim tanık olduğum bir olayı anlatmak isterim direk suplement tedavisi ile ilgili...

tiroid hastalığı olduğundan süphelenen bir hastaya gerekli tetkik ve tahliller neticesi sonunda hiç bir sorunu olmadığı söylendi fakat belirtileri mevcuttu tahliller aynı şeyi söylemiyordu bu durum karşısında hocamız coenzyme q10-ginseng gold white ginseng root ve l carnitine yazdı durumu merak ve sabır içerisinde izledim tek bir ortak nokta vardı markasııı GNC NEDEN OLDUĞU SORDUM aslında vatandaş testo tedavisini istiyordu fakat testosu normaldi. eğer düzelim olmasa diğer tahlil sonucunu bekleyecektik.. fakat bunlarda

işe yarıyormuş hocamın dediği buydu AMA BEN FAZLA İNANMADIM ( aman hocam buforumlara gelmiyordur umarım yandığımın resmidir..)

sırf bu değil acaba gizli bir anlaşmalarımı var nedir... orası muamma..

fakat şifalı bitkilere ben karşı değilim nitekim ilaçlar içinde bulunan eser maddelerin belirli dozajlarına vucut olumlu yanıt vermektedir ancak fazla yada eksik durumlarda olumsuz sonuçlar hatta zehirlenmeler mevcuttur..

Sayfayı Paylaş