Gerekli Protein Miktarı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve marky02 tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. marky02

marky02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar.Yeni diyet ve spor programımla yaklaşık 10 günde 3 kilo falan verdim,beslenmemi benim ebatlarımda ve yaşımda olan,ve kilo vermeyi başarabilmiş arkadaşların listelerini örnek alarak çıkardım.Ancak bazı sitelerde aldığım besinlerin değerlerini hesaplattığımda,aldığım protein miktarının 115 civarı olduğunu gördüm.Şu anda 115 kiloyum ve 1.86 boyum var.Forumda yazılanlara göre almam gereken protein bunun 2 katı,acaba bunu nasıl sağlayabilirim?Bu arada 5 gün spora gidiyorum,4 ü 1 saat hiit ve normal kardiyo,1 gün ise ağırlık çalışıyorum.Beslenme programım;

Sabah(9:30) 2 tam yumurta,1 domates,1 salatalık,1 dilim tam buğday ekmeği,75 gr lor peyniri

Ara öğün (11.30) 15 adet(fındık,badem,fıstık vs.)

Öğle (13.30-14.00) 150 gram haşlanmış tavuk veya yağsız tavuk ızgara veya tonbalığı,4-5 kaşık yoğurt, 2 dilim tam buğday ekmeği veya 2-3 kaşık bulgur pilavı

Kardiyo antremanı ( 16.00) 10 dakika bisiklet,25 dakika koşu bandı(hiit kardiyo 1.5 dk 6 km/h ile yürüyüş,1 dk 10 ile koşu) 20 dakika 6.5-7 ile yürüyüş.

Antreman çıkışı(17.15-17.30) 1 yeşil elma veya 15 adet kuruyemiş

Akşam yemeği(19.00) 150 gram tavuk veya kırmızı et veya taze fasulye yemeği,1 dilim ekmek,3-4 kaşık yoğurt,soğan ve domatesten oluşan salata

2. marky02

marky02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    25 kişiden yokmu yardım edebilecek birisi :D

3. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    ilk önce forumda belırtılen mıktarlar genelde hacım almak ıcın gereken proteın ıhtıyacı ancak senın en azn 25 30 kg fazlan oldugu ıcın önce defıne olman yag yakman lazım yag yaktıgın zamanda kılo basına0.8 gram proteın sana yeterlı olacaktır. karbonhıdratınıda buna uygun bıcımde kılo basına 1-2 gram arasında alırsan yeter hatta1-1.5 gram arasında alyanı 2 bıle alma :D

mr_dblue bunu beğendi.
  4. marky02

marky02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Eyvallah teşekkürler o zaman değiştirmiyorum programı aynen çalışmaya devam :)

5. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Umarım bu genel yorumun değildir. Kilo verirken bu oranlarda protein alımı yaparsan kaslarının vücut tarafından nasıl yendiğinin çok güzel bir örneğini göstermiş olursun. Protein' in dozajı artacaksa bu yağ yakımı-kilo veriminde olur.

Kilo vermek , insan vücudunda katabolik sistemin hakim olduğu süreçtir. Bu süreçte protein miktarını yüksek tutmak minimum kas kaybı ve vücudun enerjiyi & rutin hücre onarımında kullanacağı proteini, iskelet kaslarındaki proteinden çok, mümkün olduğunca yiyeceklerle aldığın proteinden karşılamasına yardımcı olur.

Kilo başına 0.8 gram hacim döneminde de , özellikle cutting safhasında da çok az. Oldukça kas kaybedeceksindir.

Son düzenleme: 15 Kasım 2012
  6. marky02

marky02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    O zaman en üstte belirttiğim listeye ve soruma verebileceğin bir cevap varmı acaba nitrococuk kardeşim :)

7. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme listendeki yiyeceklerin toplam kalori , protein, karbonhidrat ve yağ değerlerini hesapla. Ağırlık çalış.

Diyetindeki protein miktarı az çıkıyorsa, o zaman daha fazla yiyeceksin bu kadar basit.

Whey kullanabilirsin. Az kalori ile yüksek ve kaliteli protein almanı sağlar.

8. marky02

marky02 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Yabancı bir siteden hesabını yaptım yukarıdaki listenin; yağ 104,protein 115,karbonhidrat ,55 kcal de 1600 falan çıkıyor eğer yanlış değilse :) Et yiyerek proteini artırabilirim ancak bu kcal miktarını da artırmaz mı o zaman?Cevabın için sağol bu arada,haftada 1 gün ağırlık çalışacağım.

9. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Karbonhidrat miktarı 55 olamaz.

Boyunu, kilonu, yaşını bilmiyorum ama bayan değilsen 1600 kcal çok az. İşe 2500 kalori ile başlayabilirsin. 1-2 hafta , '2500 Kcal' lik alım yap, kilo verip vermediğini kontrol et, eğer kilo vermediysen kalori miktarını 200 kalori daha azalt.

Sayfayı Paylaş