Gercekten biktim artik sporu birakmak uzereyim

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Vidmasz tarafından 24 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Vidmasz

Vidmasz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Samsun
    Öncelikle herkese selamlar , 18 yasindayim 181 boyunda 85 kilodayim yaklasik 17 aydir spor salonunda oncesindede 5 6 ay evde kendi capimda spor yaptim. Suanda psikolojim o kadar bozukki sporu birakmayi dusunmeye kadar ilerledi bu. Her neyse konuya giriyorum. Hersey o kadar guzel gidiyordu ki antrenmanlarim cok iyi geciyordu surekli agirliklarim artiyordu kutle kazaniyordum ta kii ekim ayina kadar . Bunu tarif etmek o kadar zorki anlatabildigim kadariyla ,antrenmana basliyordum 2.setimde sanki 30dk calismis gibi bir yorgunluk nefes alip vermede zorlanma cok hizli ve sert kalp atisi, bas agrisi . 4 aydir bunu cekiyorum ama kalp rahatsizligimi diye dusundum defalarca ama oyle olsaydi her antrenamnda ayni sikintiyi cekerdim bu oyle biseyki 2 veya 3 antrenmanda bir yasiyorum bunu. Bunu yasamadigim antrenmandan sonra cok mutlu oluyorum evime mutlu gidiyorum gecti bitti diyorum her seferinde ama ertesi gun yine basliyor ve basa donuyorum. Bundan kurtulmak icin farkli yollara basvurdum, spor salonumu degistirdim,gunluk makrolarimi artirdim,esneme germe isinma vs suresini uzattim, dinlenme surelerimi uzattim kisalttim ama nafile bir turku kurtulamadim.Seker hastaligindan suphelenip gecen hafta saglik ocaginda kan tahlili yaptirdim ama bisey cikmadi konunun altina tahlillerin fotograflarini koydum. Dun sabah staja yetismek icin 3 5 dk gibi hizli kostum durdugumda kalbimde agri vardi hocama bahsettim kondisyon eksikligide olabilir dedi kondisyon calismalarina basladim yarinda kalp grafigi cektiricem insallah kurtulabilirim su lanet seyden yoksa canim ailem kadar sevdigim sporu birakmak zorunda kalacagim. Eger siz veya yakinlarinizdan arkadaslarindan biri boyle bisey yasadiysa buna sahit olduysaniz bana soyleyeciginiz bi kac sey vardir yardimlarinizi bekliyorum okuyup vaktini ayiranlara cok tesekkur ediyorum.

Bunlarda kan tahlili sonuclari.http://imgur.com/3JIH2Zp.http://imgur.com/7rToZnv

2. xbress70

xbress70 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Piskolojik bunalım olabilir çoğu zaman oluyor 1 hafta salona gitme ara ver merak etme 1 haftada gitmedin mi kaybetmiş olmassin aksine kazanmış olacaksın vücudu dinlendir hazır olduğunda tekrar dön her şey daha farklı olacak.

3. Vidmasz

Vidmasz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Samsun
    Ah ah yapmazmiyim onuda denedim 1 hafta ara verdim 2 hafta verdim ama basladigimda yine ayniydim malesef.

4. Osman Paşa

Osman Paşa Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    2 yıldır spor yapıyorsun 3 dakika koşunca kalbinde ağrı oluyor ve hocan kondisyon eksikliği olabilir diyor!
    Aman deyim şakaya gelmez bu işler, en kısa zamanda tam teşekküllü bir hastanede muayene olmanı tavsiye ederim.

5. iselvi

iselvi Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tahlillerinde kreatin kinaz değeri normalin üzerinde çıkmış.

belki sorunun bundan kaynaklanıyor olabilir. nette yaptığım araştırma neticesinde aşağıdaki bilgileri buldum.

Kreatin Kinaz (CK) yüksekliği
    Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız ve ağırlık antrenmanlarınızı olabildiğince ağır şekillerde gerçekleştirerek kas gelişimini tetiklemek için elinizden geleni yapıyorsanız itiraf etmemiz gerek ki normal bir iş yapmıyorsunuz. Emin olun, Atalarımız 250KG Bench-Press yapmıyordu. Çoğu zaman ağır kaldırmanın vücut geliştirme açısından önemli olduğundan ve bunun atalarımızdan bu yana vücudumuzun bir ihtiyacı olduğundan bahsedilir fakat bugün yaptığımız sporlarda uç noktalara gittiğimizi düşünürseniz ne 300KM Ultra Maraton koşmak ne de 250KG ile Bench Press yapmak emin olun normal değil ve Atalarımız böyle şeyler yapmıyorlardı. Peki Atalarımız yapmıyorsa biz de mi yapmayacağız? Tabi ki böyle bir kural yok fakat birazdan Kreatin Kinaz dengelerine bakarken aklınızda bulundurmanız gereken bir nokta var. Eğer haftanın beş günü farklı kas gruplarını sürekli öldürene kadar çalıştırıyorsanız siz normal bir iş yapmıyorsunuz.

Ağırlık çalışmaya başladıktan sonraki ilk check-up kontrolünüzde karşınıza çıkacak en garip sonuç Kreatin Kinaz testlerinin sonucu olacaktır. Referans değerlerinin kat kat üzerinde çıkacak olan bu sonuçlarla ilgili doktorunuza doğru bilgileri vermezseniz sizin kalp krizi geçirdiğinizi bile zannedebilir. Kreatin Kinaz iskelet ve kalp kasında bulunan bir enzimdir. Kanda aşırı Kreatin Kinaz bulunması ve oranın yüksek olması kas dokusunda hasar olduğunu gösterir. Bu hasar bir kalp krizi sonrasında kalp kasındaki hasar olabileceği gibi yaptığınız yoğun bir ağırlık antrenmanı sonrası iskelet kaslarınızda yaşadığınız hasar da olabilir. Örneğin Ohio Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar7 ağırlık çalışanlarda ciddi Kreatin Kinaz enzim artışları tespit etmiş. Malum ağırlık çalışıyorsanız zaten tüm amacınız kaslarınıza zarar vermek ve böylece tekrar yenilenme sürecinde kas gelişimi sağlamak ve büyümeyi tetiklemek. Tabi ki bu arada bir de sakatlığınız varsa Kreatin Kinaz değerlerinin daha da yüksek olmasını bekleyebilirsiniz. Vücut geliştiricileri bekleyen bir diğer süpriz de protein ağırlıklı beslenmekten kaynaklanıyor. University of Northern Colorado’da yapılan bir araştırmada4 protein ağırlıklı beslenmenin de Kreatin Kinaz değerlerini egzersiz süresince yüksek tutabileceği görülmüş. Kreatin Kinaz yüksekliği ve kas hasarı sadece ağırlık çalışanlarda değil maraton koşucalarında ve farklı spor dallarında da görülebiliyor.

Peki ne yapmalı?
    İlk aşamada Protein ağırlıklı beslenmeye devam etmek şart. Araştırmalar5 protein ağırlıklı beslenmenin uzun vadede Kreatin Kinaz seviyesi düşüşü için faydalı olduğunu gösteriyor. Sıvı alımınızı uygun seviyelerde tutarak böbreklerinizin işlemesine de yardımcı olmanız gerek. Maraton koşucuları üzerinde yapılan araştırmalarda3 Kreatin Kinaz seviyelerinin normale dönmesi 7-14 günü almış. Bu durumda 2-3 aylık yoğun bir çalışma temposundan sonra vereceğiniz bir haftalık bir dinlenme aralığının hemen sonunda kan testlerinizi yaptırarak vücudunuzdaki Kreatin Kinaz seviyesinin toparlanıp toparlanmadığını da test edebilirsiniz. Böylece ölçümlerdeki yüksekliğin böbreklerdeki bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da yakalama şansınız olabilir. Eğer yüksek seviyelerin kalp sorunlarından kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorsanız bu durumda da Kreatin Kinaz Isoform (CKMB) testi yaptırmanızda fayda olabilir. Kreatin Kinaz MB çoğunlukla kalp kasında bulunduğu için normal bir Kreatin Kinaz testine göre daha yardımcı olacaktır. - [ALINTI.]

Son düzenleme: 25 Şubat 2015
    Vidmasz bunu beğendi.
  6. Vidmasz

Vidmasz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Samsun
    Internettende arastirdim doktorda aynisini soyledi vucutta hucreler zarar gordugunde kreatin kinaz seviyesi yukseliyormus vucut gelistirme yaptigim icin kaslarda yikim oldugundan dolayida kreatin kinaz seviyesi yuksekmis

7. TylerRaziel

TylerRaziel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Muhtemelen yeterli protein alamadan ve yeterli dinlenmeden kaslarına çok yüklenmişsin.Bence yaklaşık 3 hafta dinlen ve en yüksek miktarlarda farklı gıdalardan protein al.

8. Vidmasz

Vidmasz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Samsun
    200gramı hayvansal 230 civarı protein alıyorum günlük , kilomun 5 katıda karbonhidrat alıyorum beslenme ve dinlenmede problem yok.

9. çaresizasosyal

çaresizasosyal Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    23
    85 kiloya neden 230 gram nerdeyse 3 katı protein

10. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    85 kiloya 230 gr protein steroid kürü yapan biriyle aynı oranda bir değer yoksa gereksiz

11. Vidmasz

Vidmasz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Samsun
    bugün bütün tahlillerimi yaptırdım cuma günü sonuçları alıcam inşallah önemli bi sıkıntı yoktur.

12. Vidmasz

Vidmasz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Samsun
    bütün tahlillerim temiz çıktı problem ne bi türlü anlayamadım .

Sayfayı Paylaş