Gerçek bir moral bozukluğu...-OMUZ ÇIKIĞI SONRASI, GELİŞTİRME NASIL OLMALI?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve no_surprises_please tarafından 6 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. no_surprises_please

no_surprises_please Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar,
    Foruma yeni üyeyim,

Bundan 2 hafta önce sağ omzumda çıkma meydana geldi.
    Olay, voleybol oynarken 3 metre civarında bir mesafeden sol çapraz mesafeden oldukça sert bir şekilde gelen topa refleks olarak sağ kolumu vücüdumdan en uzak mesafeye açmam ve çevirmeye çalışmamla gelişti.

Şu an bandajlı ve 10 gün kadar sonra bandajdan çıkacak.

Siz diğer insanlardan çok daha iyi bilirsiniz ki, bu, insanın kendi bedenine olan inancını kaybetmesine yol açıyor. Manevi olarak son derece müteessir olduğumu belirtmek isterim. Yüzme, kaldırma gibi hareketlerin kısıtlanmış olacağı düşüncesi beni çok huzursuz etmekte.

Normal hayatımda bu olayın bir daha tekrar etmemesi için omuz ve çevresindeki kaslarımı geliştirmek istiyorum.

SİZCE BUNU NASIL YAPABİLİRİM?
    SPOR SALONUNDA YAPILACAK EGZERSİZLERİN FAYDASI OLUR MU?

Bu durumun yüzerken ileri doğru kulaç atma ya da günlük hareketlerimi kısıtlamaması için ne yapmam gerekmekte?

Arkadaşlar cevaplarınız benim için çok önemli, maç sonrası sevinç içinde taraftara forma atan FB'li kaleci Volkan'ın, ve 2 ay arayla 2 omzu da çıkan BJK'lı Gökhan Zan'ın şu an sahalarda profesyonel hayatlarına devam ettiklerini görüyoruz. Bu kondüsyona nasıl ulaşılıyor?

Boyum 183, kilom 76. Kaslı bir vücuda sahip değilim. Mesleğim satış ve aktif bir spor yaşantım yok. Amacımsa kol kaslarımı tamamen güçlü hale getirmek. (ve pek tabi, omzumu yeniden çıkarmadan)...

Özetle geri dönüş nasıl olmalı, nerden başlamalı?...

İlginize şimdiden teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyorum.

Saygı ile...

2. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle geçmiş olsun.

omuz kaslarına biraz daha ağırlık veren bir vücut geliştirme programı seni hedefine ulaştıracaktır. hafif kilolarla, çok zorlamadan çalışmalarını sürdürebilirsin. omuz çıkığı demek, omuz kapsülünün (sanırsam ingilizcesi rotator cuff tı) zedelenmesi de demek olduğundan, çalışmalarında biraz ağrı çekmen muhtemel, ama yavaş yavaş geçeceğini umuyorum.

geri dönüş spor salonunun kapısından içeri girmek şeklinde olmalı bence. ayrıca arada bir yüzme de faydalı olacaktır.

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    geçmiş olsun..
    oldukça riskli bir konu bu tür sakatlık sonrası rehabilitasyon dönemi için program yazmak oldukça bilgi ve eğitim gerektirir..lütfen yardımcı olmaya çalışırken dikkatli olalıım..

rotator cuff omuz kapsülü değil omuz ekleminde başlı başına bir kastır ve rotasyon görevi görür..

4. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    ben program yazmadım diez, zaten arkadaşın durumunu tam olarak bilip anlamadan kimse program yazamaz, ben bilsem de yazamam, ama genel sistem olarak böyle bir öneri normal. basit bir çıkık olmuşsa, geçtikten sonra omzu güçlendirmek için. mantıklı görünen bir doktor kontrolünde omuza özel dikkat gösterilerek yapılacak hafif antrenmanlardır, ağırlık vermek derken zorlamayı değil, dikkatli ve kontrollü çalışmayı kast ettim.

bilgili ve eğitimli arkadaşlar yakında yazacaklardır buraya zaten. ben fikrimi söyledim bilgim dahilinde. umarım sakıncası yoktur.

sevgiler.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu tür konular riskli konular..
    yanlış yönlendirmeme adına bu uyarıyı yapmak bizim görevimiz takdir edersin ki..maksat illede cevap yazmak değil doğru yönlendirmek olmalı..omzun güçlendirilmesi ve hafif ağırlıkla/ağırlıksız bir program uygulanacağı zaten malum..

lütfen konuya dönelim..

KaRaBaSH bunu beğendi.
  6. no_surprises_please

no_surprises_please Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bir de, bu iş için önerebileceğiniz bir fizik tedavi-geliştirme merkezi var mı? Daha önceden yardım aldığınız veya önerebileceğiniz?

Teşekkür ederim.

7. Enigma

Enigma Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    aynı talihsiz olay sanırım benim de başıma geldi.Okulda bi çocukla kavga ederken yumruk atmak için sol kolumu bayağ dengesiz bir şekilde savurdum sonra omuz çıktı işte.Bir iki dakka hareket falan etmedim,eğilip kaldım kol oynamasın diye sonra tuttum kolumu yukarı doğru hızlı bi şekilde ittirdim küt diye bi ses geldi oturdu heralde.kolum başımdan yukarı kalmıyordu kasıyodu bayağ.Doktora gittim anlattım olayı omzun çıksa duramazsın fazla oynatma geçer dedi yolladı :mad: bandaj falan yok tabi bizde fazla koruyamadık 2-3 ay kolumu 180derece yukarı kaldıramadım.şimdi bile olaydan 8 ay sonra omuz çalışırken kol yerinden çıkcak gibi oluyor adam gibi ağırlık takamıyorum :(

Sayfayı Paylaş