Gelişmiş bir vucut için evvela kollar ...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve GyMania tarafından 16 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Üst kısmı çalıştırırken yükün büyük bölümünü neremiz sırtlamaktadır? Kollarımız yan, önkol, triceps ve bicepslerimiz. Tricepsleri kuvvetli birisi şüphesiz "itme" hareketlerinde, bicepsleri kuvvetli birisi ise şüphesiz "çekme" hareketlerinde bahsettiğim bölgeleri zayıf olanlara fark atacaktır.

Tricepsleri kuvvetli birisi bench presste çok iyi period çıkaracaktır. Ben o yüzden diyorum ki kollarımızı çok iyi inşa etmeliyiz ki üst kısmı iyi geliştirebilelim.

Önkollar ise bilhassa kavramanın ve kaldırmanın sağlıklı ve temiz olabilmesi için hiç ihmal edilmemesi gereken yerlerdir. Önkolları zayıf olan birisinin bicepsleri zaten yeterince kuvvetli olamaz. Çünkü ağırlığı düzgün kavrayamayan ve kasa hareketi yediremeyen birisinin bicepslerinin iyi olduğundan bahsetmek de imkansızdır.

O yüzden arkadaşlar kolları iyi inşa edin. Edin ki bu sayede sağlam bir üst vucut elde edin.

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Fakat kolları geliştirmek içinde bacakları çalıştırmalıyızki kollar gelişsin ve tek bölge zaten gelişemez yani önce kolumu geliştireyim daha sonra güçlü kolla heryerim gelişir mantığı yanlıştır..

Kolumuzda bir ağrı olupta bu adductor dış bacağa kadar iniyorsa burada anlayacağımız olay adele bir birine bağlıdır ve ortak çalışarak gelişirler vucudun diğer adeleleri ne kadar kuvetli olursa kol kasıda o kadar gelişir ve güçlü olur kanın dağılım yapması için bazı köprüler küçük bazı köprüler büyük olursa dağılım başarısız gelişimde yavaş olur

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    bacak çalışırken, göğüs, kol ve omuzlarımda gerginlik olmasının sebebi de bu sanırım.

vücudun üst kısmı (kol-göğüs-sırt-omuz) çalıştırıldığında toplamda 3 mg. hormon salınımı oluyor ise, vücudun alt kısmı (bacaklar) çalıştırıldığında 5 mg. hormon salınımı oluyor.

hormonun fazla salgılanması gelişimi tabiiki olumlu etkileyecektir. sadece üst bölgeye yüklenen çok sayıda arkadaş var :)

(mg. lar yanlış olabilir, tam emin değilim rakamlardan)

4. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Üst bölgeyi çalıştırırken ağırlığı ne ile tutuyoruz? Bilekler ile. Nasıl kaldırıyoruz, itiyoruz, çekiyoruz? Triceps ile biceps ile önkol ile. benim kastettiğim tek bölge olayı değil. temel atarken kola ağırlık vermenin , en azından ilk 3 ay, diğer bölgeleri geliştirmeye pozitif etki sağlayacağı yönünde...

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Mademki burada ilk üç aydan bahsediyyor ve ağırlığa hiap edecek guruplardan bahsediyorsak burada büyük adeleler öncelikli olur derim

Fakat yinede her yerin eşit olarak çalışmasından yanayım örnek vermek gerekirse çok hızlı giden bir arabanın yada çok güçlü bir arabanın gücü hangi parçadan alır diye sorarsanız eğer yanıtım yine tümü olacaktır..

Bir kişiye ilk 3 ay sadece kol verelim üç ay sonra sakatlayacağı ilk bölge bel olacaktır vucudun emisyonu azaldığı ve kol kuvetli fakat abdominaller ve romboid bel kasları zayıf diye bel etkilenecek ikinci olarak omuz sakatlanacak çünkü kol çok güçlü olduğu için ağırlığı dağıtabilece fakat omuz zayıf olduğundan bu ağırlıktan nasibini alacaktır..

Ayrıca ilk mesajında kol güşlü olursa çekmek o kadar kolay olur demişsin fakat kişinin kol çok zayıf öyle bir barfinks çekiyorki kolu 50 cm olan bir kişi onun yarısını çekemiyor sırt omuz kolun hareketini belirleyen ve kolu yönlendiren guruplardır.. bu guruplar kola katkısı kolun bu guruplara katkısından buyuktür.
    Çok güçlü ve büyük kollara sahibim fakat kolumun büyük olmasında vucudumun çok emeği var :)

6. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Animalpak sitesinde ki DEVASA KOLLAR İNŞA ETMEK ÜZERİNE ingilizce bir makalenin TR çevirisinden bir bölüm ne demek istediğimi güzel ifade ediyor. Ana kas grubu göğüsleri iyi geliştirmenin esası devasa tricepslere sahip olmaktır. Gerçi minimal bilgiye sahibim ancak bu öğrenmeme ve kendimi geliştirmeme engel değil.

Devasa tricepsler

Bizim kültürümüzde en yüksek değer verilen kabiliyet yüksek derecede kilo kaldırabilmektir.Bu bench press olabilir , military press olabilir , barbell incline ve yada decline olabilir ve yada sadece 3 basamaklı ağırlıkları kaldırmak olarak yorumlanabilir. Demir dünyasında ciddi ağırlık kaldırabilmek cok değerli bir kaynak ve prestijdir.Gerçek hayvanlar bilirler ki , çok şaşırtıcı ve şok verici kuvvet gösterebilmek için hareket antrenmanlarında en ufak nokta bile gözden kaçırılmamalıdır.İnsanlar biliyorlar ki inanılmaz ağırlıkları kaldırmak için büyük değerde ikinci kas gruplarına ihtiyaçları vardır evet duydunuz beni eğer büyük adamlarla press yapmak istiyorsan çok büyük kuvvetli eşek kadar kuvvetli triceps ler senin ihtiyacın olandır bunlar sana gereklidir.

http://www.animalpak.com/html/article_details.cfm?section=training&ID=194

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    İtenek kas gurubunun kaldıraç kas gurubu ile çok büyük alış verişi yoktur kişi barbel curlda 10 kilo kaldıramazken bençte 60 kilo kaldırıyor birinde kaldıraç kuvetini kullanıyor diğerinde itenek kuvvetini sırtı dümdüz bir adamın bençte 100 kilo bastığını gördüm buda demektirki bir adeleden diğerini sorumlu tutmamaktır...

Çekici kuvvete ise kavrama kas gurubunun kuvetli olması kafidir sinan diye bir öğrencim (extensor) uyarılarıma rağmen d.rowing te 40 kilo ile çekiş yapıyor fakat barbelde 15 kilo kaldıramıyor ve 33-35 civarı kollara sahip

demek istediğim kişiler tüm hareketleri yaparken koldaki gücü kullanmazlar elin kavraması yeterlidir

Yukarıda yazmıştım ilk sakatlanacak yer bel olur diye

Bir kişiye ilk 3 ay sadece kol verelim üç ay sonra sakatlayacağı ilk bölge bel olacaktır vucudun emisyonu azaldığı ve kol kuvetli fakat abdominaller ve romboid bel kasları zayıf diye bel etkilenecek ikinci olarak omuz sakatlanacak çünkü kol çok güçlü olduğu için ağırlığı dağıtabilece fakat omuz zayıf olduğundan bu ağırlıktan nasibini alacaktır..

buyur https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=7235

bodybuiilder isimli arkadaşımız dediğin gibi yapıp önemli olan bölgeleri sona atmış ve şimdi yaptığı yanlışa çare arıyor bu arkadaşımız gibi çok sayıda insan gördüm gelişim asla yukarıdan başlamaz gelişim aşşağıdan başlar.

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Tartışılmaya değer bir konu seçilmiş

Bu durum egzersizden egzersize veya egzersizin yapılış şekline göre değişmez mi, bana öyle geliyor.
    Mesela bench press i dar tutuş olarak yaptığımızda tricepse daha çok ihtiyaç duyuluyor gibi geniş tutuşta öyle değil
    Peki neden barfiks setini bitirdiğimizde yorgunluğu en çok bicepslerimizde hissediyoruz, çoğu egzersizde hareketi yapan gurubun eşit olarak güçlenmesi gerekir. Ama bağzılarında kol olmadan olmuyor gibi

Salona bir kaç eski sporcu gelir dönem dönem uzun bir aradan sonra, formdan düştüklerini söylerler toparlanmak içinde ilk önce kola ağırlık verirler ilk iki hafta falan, doğru mu yapıyorlar bilmiyorum ben yapmam öyle kesinlikle.

Saygılar

Sayfayı Paylaş