Gelişme = Kaslarda; (Agrı + Acı + Kasılma)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pump Forever tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 200 üye.
  1. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ben konuda size katılmıyorum arkadaşlar.

Bence 2 türlü ağrı vardır.

İlki sizin de açıkladığınız esneme ve germe hareketlerinin eksikliğinden kaynaklanan ağrı. Bu gelişim gösteren bir ağrı değildir.

Ben esneme ve germe hareketlerini antrenman başında ve sonunda düzenli yapan biriyim. Estetiğe önem veren biri olduğum için neredeyse antrenman sürem kadar stretching' e de süre ayırırım.

Fakat bu ağrıları gerçekten vücudu antrenmana doyurduğum zaman ben de yaşıyorum. Parmakla dokunduğunuzda olan bir ağrı bu ve bence bunun nedeni hasar gören kasların kendini yenilemesi.

Bir yerinizi çarparsanız o bölge belli bir süre ağrır. İyileşene kadar bu devam eder.

Sıkı antrenmandan kaynaklanan kas ağrısını da buna bağlıyorum ben.

Kendimi gözlemledim. Büyük kas gruplarında 2-3 gün süren bir ağrı (asla harekete engel bir ağrı değil, sadece dokununca hissedilen birşey), küçük kas gruplarında ise antrenmandan en fazla 48 saat sonra geçen bir ağrı oluyor.

Bunu şu bilgiyle de destekleyebiliriz:

- Küçük kas grupları kendini 48 saat, büyük kas grupları ise kendini 72 saatte yeniler.

Bu bilgi forumdan alındı. Linki bilmiyorum ama aratırsanız bulursunuz.

Bence sıkı antrenman yapıyorsanız ufak ağrılar olmalı.

2. cem_846

cem_846 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    kollar ağrımıyor

yahu ben ne yaparsam yapayım kollarım ağrımıyor.ne kadar ağırlık miktarı ve tekrar set vs artışı yapsamda bi ağrıma söz konusu olmuyor kollarda.bu bi sorunmudur?(şuanki dambıl kg ve tekrar set sayım 6kg 3set 46-36-36tekrar)

3. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    belkide programını değiştirme zamanı gelmiş olabilir
    incline decline versiyonlarla kasları değişik açılardan çalıştırıp veya hareketleri tamamen değiştirebilirsin belki
    denemeye değer

4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bodybuilding literatüründe, büyük kasların 72 saat, küçük kasların 48 saatte yenilendigi konusunda hem fikiriz..

antrenman gününden sonraki gün çektiginiz kas agrıları, sizin vücudunuzda yanlış giden veya farklı bir faaliyet sonucu vücudun fiziksel olarak size tepki vermesi demektir..

kas agrıları, o kadar cok nedene baglanabilir ki...bunu nasıl açıklayabilirim bilmiyorum, ama kısa bir özet gecebilirim..

kas agrıları, kaslarınızı gereginden fazla zorladıgınızda, ertesi gün bu agrı ortaya cıkabilir..antrenman programınızın değiştirmediginiz halde,set şekillerinde yapacagınız ufak oynama şekilleri(örnegin; setleri,forced reps , rest-pause sets vs..şeklinde yapmak bile o agrıların sebeplerindendir)..

yine başka bir sebep;kaslarınızdaki gerilimi gereginden fazla tutarsanız , bu kas liflerine zarar verebilir..bu da bir kas agrısı sebebidir..

antrenmanda bir kas grubunu gereginden fazla yormak veya genel olarak antrenman içerisinde, bir kas grubu o gün için cok fazla çalışmışsa, bu, ertesi gün kas agrıları cekebileceginizin sinyali olabilir..

bunlara ek olarak, yukarıda yazdıgım yorum da eklenince, en azından bazı sebepler daha açık görülür diye düşünüyorum..

yine de, her insanın anatomisi farklıdır, bunu, kişi kendine vücut yapısına bakarak yorumlayabilir ancak..ama şahsen hiç kas agrıları çeken birisi değilim, halbuki çok hardcore antrenmanları benimsemiş birisiyim..yani, bu olay bende çelişki oluşturabilir sizin mantıgınızla gidersek...dedigim gibi, herkesin anatomisi farklıdır, kasların doyum anı da farklıdır,dolayısıyla tepkiler de farklıdır...

5. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    benim değinmek istediğim ve sormak istediğim bazı şeyler var:
    kas ağrısı iyi değildir bu konuda hem fikiriz
    ancak kas ağrısı olmaması 2 nedenden kaynaklanıyor olabilir bu

1. olumlu: kişinin kas iskelet yapısı çok iyidir, beslenmesi kusursuzdur, yani kas ağrısına neden olan olabilecek etkenler ortadan kaldırılmıştır. kaslardaki küçük mikroskopik yırtılmalar antremandan sonra iyileşirken kendini yenilerken sinir hücrelerini uyarırlar ve ağrıya neden olanda budur. iyi hazırlanmış vucüt bunu hissetmez. doğru olan bu sanırım. yorumunuzu bekliyorum
    2. olumsuz: kası geliştirmek yerine sadece formunumu koruyacak düzeyde çalışıyoruz, bu durumdada ağrı olmaz. eğer ağırlık set rep bunlar değişerek ilerleme kaydedilemiyorsa program değişebilir.
    birde ağrının derecesi önemli 3 günden az olan ağrılar normal olmaması en iyisi bunda hem fikiriz. Fakat 3-7 gn arası sürenlere DOMs deniliyor ve olmaması gereken bir ağrı. bundan öteside yaralanma kategorisine girer bence.
    3 günden fazla sürüyorsa beslenme, adapte (yeni başlayanlar, bırakıp tekrar dönenler kısaca aşırı yüklenenler bilinçsizce) bunlara bakılmalı.
    ilk etapta ağrı olup şu anda olmuyorsa ve gelişme var ise kaslarda sorun yok herşey yolunda
    fakat gelişme yok ağrı yok ise program değişikliği mantıklı bence
    zaten bilim adamlarıda kas ağrıları nedeni üzerine %100 kesin sonuca varabilmiş değiller.
    ne kadar ağrırsa o kadar iyi deyip 1 hafta ağrı çekmek bilinçsiz, çünkü ilerde gelişme zorlukları estetik sorunlar yaşanıyor, alt yapı oluşamadığı için.
    yorumlarınızı duymak isterim

6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    eger iskelet yapısı iyi ve beslenme düzeni de iyise, agrıların olma ihtimali oldukça düşebilir, çünkü iyi düzeyde protein-karbonhidrat alan birisinin kas yenilenmesi daha hızlı olacaktır, bu da vücudun acı eşiği de biraz yükseltmiş olur..bu yüzden kas agrısı cekme ihitmali daha da düşer..

eger, iskelet yapısı iyiyse, agır antrenmanlar yapıldıgında, kas ve tendonlar güçlü olacagı için eklemler cok zarar görmeyecektir, bu yüzden, bu yönden de bir avanataj saglar..üstelik, bu kişi kaslarını cok zorlasa bile kas liflerinin zarar görme ihtimali düşüktür..yani, bana göre vücudun dayanıklılıgı, eklem yapısı kısacası, fiziksel yapı cok önemlidir kas agrıları üzerinde...işte, bu yüzden herkes için aynı şeylerin olmayacagından bahsettim..

eger, agrı şiddetli ve fazla sürüyorsa, o zaman kas lifleri ciddi bir şekilde zarar görmüş demektir ve bu kas yırtılmasına kadar gidebilir..bu başka bir agrı türüdür..

"ilk etapta ağrı olup şu anda olmuyorsa ve gelişme var ise kaslarda sorun yok herşey yolunda"---> bu durumda vücut belliki yeni bir programa adapte olma sürecinden cıkmış ve gelişim sürecine odaklanmıştır..

"fakat gelişme yok ağrı yok ise program değişikliği mantıklı bence"--->olabilir, bu, kişinin fizyolojisine ve antrenman şiddetine bakar..

Son düzenleme: 13 Aralık 2008
    cem_846 bunu beğendi.
  7. cem_846

cem_846 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    mümkün olduğunca tekrar sayılarını yüksek tutmaya çalışıyorum ağırlığıysa minimumda..6kgmın da hatrı sayılmaz bi ağırlık olduğunu sanmıyorum.yaşım gereği(15.5)açıkçası fazla ağırlık yüklemekten çekiniyorum;eklemlere baskı yapacağından ve dolayısıyla boy uzamasını direkt etkileyeceğinden..ama ağrımama sorununun programdan kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü bikaç kez test ettim vücudumu farklı ağırlıklar ve tekrar sayılarıyla.neyse ağrımasa da olur ya sorun değilse:)

8. ADON

ADON Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    sol omuzumda bir ağrı oluyo ağırlık ve barfikste antreman sırasında. nedenini lütfen yazarmısınız. her zaman olan bişey bu. ama sadece antreman sırasında

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kas ağrısı mı, eklem ya da kemik ağrısı mı?
    Doktora görünmenizde fayda var.

Ben de omzumu incittiğimde göğüs idmanı yapamıyordum ağrı yapıyordu.
    Doktor ise tendon incinmesi (yırtığı) teşhisi koymuştu.
    Üzerine gitmemin ise sakatlığı ilerlettiğini ve artroskopi olmayı gerektirecek düzeye getirdiğini belirtmişti.

Lütfen ihmal etmeyiniz.
    Ağrı yaşadığınız bölgenin üzerine gitmeyip en kısa zamanda kaliteli bir ortopediste muayene olmanızı öneririm.

ADON bunu beğendi.
  10. ADON

ADON Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Kas ağrısı. hatta omuz 3 parça olduğu için ortadaki parça ağrıyo diyebilirim. ama ara sıra jel kullanıyorum . pek etki etmiyo gibi

11. metin6

metin6 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    "ilk etapta ağrı olup şu anda olmuyorsa ve gelişme var ise kaslarda sorun yok herşey yolunda"---> bu durumda vücut belliki yeni bir programa adapte olma sürecinden cıkmış ve gelişim sürecine odaklanmıştır..

ooo bu iyi bi yorum olmuş hiç aklıma gelmemişti ..yani ağrının olmamasına rağmen gelişme varsa yada varda farketmiyorsan mesela; kas artık yeni ağırlıklara adapte olmadan zaten gelişim sürecine odaklanmış yavaş yada hızlı gelişimini gösteriyor demek ,sanırım bu birazda kas alışkanlığıyla alakalı (hatta kas hafızası) mesela bende de aynı şey soru işaretiydi.ne kadar nizamide(her bölge) çalışsak bicepsler en fazla hareket uygulamaya yatkın olduğumuz yada uygulamayı sevdiğimiz bölge..dolayısıyla bicepsleri mesela tek gün tek bölge dahi iyice zorlasan ertesi gün ağrı olmayabiliyor sadece dolduğunu hissediyorsun kaldıki ben bicepslerimden yeteri kadar memnun değilim

12. tnazlioglu

tnazlioglu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ben omuz idmanı hariç aşağı yukarı her idmanımı takip eden 1-2 gün tatlı olarak nitelendirebileceğim bir ağrı ve dolgunluk hissediyorum. hatta öyle enteresandırki akşam idmanlarımdan sonra ertesi gün kalktığımda ağrı mağrı yok...ancak öğle saatlerinden sonra başlayan ve en fazlada 2 gün sonra kesilen tatlı bir ağrı oluyor. çalıştırmış olduğum bölgeye parmaklarımla hafif bir baskı yaptığımda bunu daha net bir şekilde hissedebiliyorum. hatta öyle bir hale geldiki bunu hissetmediğim zamanlar ki bu çok nadirdir kendimi verimsiz bir antrenman geçirmiş olarak sayıyorum. bu ağrıyı hissedemediğim tek bölge ise omuzlar...olmuyor...olmuyor...zorlasamda tepinsemde olmuyor...bu omuz meselesinden bu başlık altında başka bir üyede bahsetmişti hatırladığım kadarıyla ancak mantıklı bir açıklamasını bulamadım maalesef. duyan bilen varsa yardım lütfen.

13. foxsi

foxsi Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tnazlioglu
    sana çok teşekkür ediyorum bende bu soruların cevabını arıyorum 2 ayım bitti bu sporda.samimiyetimle sölüyorum bunu sende oluşan hisllerin aynısı bende de oluşuyor.gögüs antremanın yaşadıgın olayın ta kendisi bende de oluyor.merak ediyorum acaba dogru olan bu mu ki dogru gibi.sen ne zmandır yapısun ve vucudundaki geşilmeden bahseder msisn bize????

14. alicanguler

alicanguler Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bende bu sporu 2 senedir yapıyorum we bütün hareketleri yavas yavas yedire yedire yaparsam ertesi 2 gün agrı oluyo

15. CRUNCHY

CRUNCHY Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kollarımı gerince dirsek içlerimde hafif bir acı hissediyorum buda gelişme habercisi acıya örnekmidir?

16. miaoumiaou

miaoumiaou Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Merhaba,
    asagida gonderdigim linkteki lunge hareketini yaklasik 4 kg dumbell'la 3*15 seklinde yaptim. ve bacak kaslarim su an cok sis ayrica inanilmaz agri var.
    kaslarımın büyümesi kalici mi? cunku kalin bacakli olmak istemiyorum! amacim sadece sıkılasmakti. (bu arada belki gereklidir, 53 kiloyum boyum 175. )
    http://www.fertilehealthy.com/blog/wp-content/uploads/2009/01/lunge.jpg
    simdiden tesekkür ederim

17. Battemberg

Battemberg Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Açıkcası ben çalıştığımda 2 gün boyunca ağrım oluyo. Mesela Sırt-Triceps çalıştığımda ertesi günüm off fakat diğer gün Omuz antremanım olduğumda hala triceps ağrım oluyor kolumu kastığımda. Vucudu oturtana kadar bazı kasları 2 kere yapmak gerektiğine dair gorusler var. Fakat 2 kere yapınca bir kas ağrısı devam ederken onu ilgilendiren kası çalıştırıcağımız gün geliyor. Doğrumudur kas ağrısı devam ederken buna bağlı bir kası çalistirmak? Mesela Triceps Omuz gibi. . Kafamda soru işaretleri kaldı bu konuda.

18. jekvek

jekvek Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    kasılma

arkadaşlar bana çok kasılma geliyor neden ki şöle hafif bir esneme harekti yapayım hmn kasılıyor vucudum neden olabilir sizin görüşleriniz dikatte alacam şimdiden teşekür ederim
    allaha emanet olunuz kendinize iyi bakın

19. psykopat81

psykopat81 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    ağrıyan kaslarınıza sıcak uygulayın ..

20. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    pazartesi göğüs çalıştım bu gün çarşamba hala bastırınca acıyor..bu acımasının sebebi gelişmesinden mi? büyük kaslar ve küçük kas gruplarının gelişme süreleri nedir acaba?

Sayfayı Paylaş