Gelişme = Kaslarda; (Agrı + Acı + Kasılma)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pump Forever tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 195 üye.
  1. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Bu konu ile ilgili bir cok yorum wardır ama tek post altında toplanmaya deger bir konu oldugu aşikar...

Hep söyledigim gibi benim icin GELISME = ACI , AGRI , KASILMA .. eger bir kası gelismesi icin yterli sekilde uyarmıssanız, mutlak surette bu size ( baraj yol .. :p ) agrı acı ve kasılma olarak tepki ile beraber gelişme olarak geri donecektir..
    Gögüs calıstıktan iki gün sonra gogusunuzun cesitli noktalarına bastırın parmagınızla, eger calıstırdgınız bölgeler ( üst - orta - alt) hic acımıyorsa, antreman ile ilgili bir problem soz konusu.. Uygulanan siddeti bir sekilde arttırmanız gerekir.. Bu konu ile ilgili herkes benim gibi mi düsünüyor??

Emrem, İshak01, hikolar123 ve diğer 71 kişi bunu beğendi.
  2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Bunda da bir çan eğrisi sistemi var bence. Aşırı acı da kası antreman sonrası yeterince besleyemediğimize, katabolik etkiye maruz bıraktığımıza işaret ediyor olabilir. Optimum bir ağrı/acı hissi olmalı ama o seviye ne? İşte asıl mesele bu:)

İshak01, Leopara, Coni Bravo ve diğer 34 kişi bunu beğendi.
  3. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Spra ilk basladıgımızda HAMLIK agrısı diye warsaydıgımız agrı da bence GElismeye yöenelik bi agrıdır, agrı acı ne kadar cok o kadar gelisioruz, baslarda agrıda cok bastırdıgında acı da, o zaman gelisme de cok... Mantelite bu bence..

Bu arada Scharzxxl dediginden soyle bir sonuc cıkabilir " anabolic etki agrıyı engeller, ii beslenen kas agrımaz.. " ikisi arasında bir direkt ilişki olduguna katılmıyorum ben..

İshak01, kerembas54, efecTive ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.074
    Ödül Puanları:
    0
    Acı olmadan olmaz, agrı eger ıkı uc gun ıcınde gecıyorsa sıddetlı ve etkılı bır calısma yapmısızdır, daha uzun suruyorsa
    bıraz fazla kacırmıs ve overtraınıng rıskıne gırmıs olabılırız, ama hıc bır agrı sızı yoksa gercektende lımıtlerın altında dolastıgımız kesın.

Bununla ama antrenman sırasındakı acıyı karıstırmamak lazım , yanmayı hepımız bılırız hareketı yaparken hıssederız, ancak
    anlık bır acı ve hareketı bırakıncada devam eden bır etkı tehlıkelı olabılır, bunlar lafla anlatılmayacak seyler herkes bu hıslerı
    zamanla degerlendırmeyı ogrenır.

Kısacası No Pain No Gain pumpcım, her zaman dedıgımız gıbı

İshak01, Ocensers, cecinar ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    Ağrı olayı benimde kafamı yoran bir olay, bazı hareketleri ne zaman yaparsam yapayım ağrı olur.
    Bunlara örnek,
    Squat
    Deadlift

Ancak itiraf edeyim diğer hareketlerde ağrı hissi çabucak kayboluyor.
    Bilemiyorum, ağrıtmak için uğraşmak mı lazım?

Her kası ağrıtabiliriz.

Biceps için, negatifi çok yavaş cheat curl
    Omuz için, drop setli omuz press ve lateral compound seti.
    Triceps için negatif tekrarlı dumbbell extension.
    Göğüs için, 10*10 alman volume idmanı...

Ancak, ağrının bir sebebide, kasın uğradığı travma.
    Kasa en çok ağrıyı veren şey, negatifte bekletme yaptığımız "eccentric training", gecikmiş kas yorgunluğuna sebep oluyor.
    Bununla ilgili, "delayed muscle soreness" hususunu araştırmak gerekiyor.

Bence ağrı gelişmenin işareti sayılamaz diyeceğim, ancak itiraf edeyim kaslarım ağrıdığında bu bana çok heyecan verir.
    Acı bir itiraf, kaslarımı ağrıtma yöntemlerini çok iyi bildiğim halde bunları uygulamak konusunda biraz korkağım, ancak son zamanlarda el attığım deadlift'in ağrısı çok hoşuma gitti, içten içe, tüm bölgelerde bu ağrıyı arar oldum.
    Yukarıda belirttiğim yöntemleri uygulayarak her kasımı asit dökülmüş gibi yakmayı düsünmeye başladım, o yüzden bu konu hoşuma gitti.

İshak01, Kassam, Ocensers ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  6. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    0

no pain no gain e hep karşı çıkmışımdır. he tabiiki antrenman esnasında hareketler icra edilirken acıyı hissedeceksiniz ama çok kişi dinlenme esnasında da acı duyulması gerektiğini iddia ediyor. ağrı şarttır ancak acı aşırı çalışma belirtisidir.

grafikte gördüğünüz üzere overtraining durumunda gelişim bir yana eski halinize dönüşünüz bile uzun zaman almaktadır. ama bu şu değildir. aman over olmiim az çalışayim çiçek gibi olayım. gerekirse birkaç kez over olun. (yeni başlayanlara tavsiye etmem, spordan soğuyabilirsiniz) ileri seviyelerde kimi zamanlar kantarın topuzunu hafiften kaçırın. kumar oynayın. over olmazsanız şimdiye kadar manita idmanına yakın idman yaptığınızı anlarsınız, over olursanız da, belki 1 hafta kaybedersiniz ama okuyarak araştırarak asla öğrenemeyeceğiniz bir bilgi olan tecrübeye sahip olursunuz.

İshak01, Ocensers, kerembas54 ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
  7. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Overtrain oldugunu anlayan var mı?? Nasıl anlarsınız ki??

Bu arada bi konuyu netleştirrelim, benim bahsettimgim ACI AGRI ve KASILMA, antreman sırasında olan deil sonrasında ortaya cıkandır...
    Agır kilo agrı icin bir " olmazsa olmaz " limitlerinizi zorlamdan bi süre sonra agrı acı duyulmuyor bu da moral bozuyor.. Gogus antremanı bitmesininin uzerinden 3 gün gectikten sonra hala gogsüm agrıyorsa dogru bir antreman siddeti yakalamısım demektir ...

İshak01 ve kerembas54 bunu beğendi.
  8. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben kendi overtraining semptomlarımı yazayım. Salona gitmek ölüm gibi geliyorsa, hareketlere hevessiz giriyorsam, kilolarım artmıyor hatta zorlaşıyorsa, bir an önce bitsin diye açlışıyorsam ara veririm dinlenmek ve özlemek için. Kötü günler olur tabi ama 3-4 antreman böyle geçtiyse frene basarım. Kafanın dinlenmesi de gerekiyor tabi.

rocky07, İshak01, kerembas54 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    No Pain No Gain felsefesi bir yere kadar mantıklı. Aynen Lada'nın da belirttiği gibi abartırsak ve aşırı ağrıya sebep olan bir idman yaparsak (6-7 gün geçmeyen kas ağrısı, yorgunluk vs.) bu overtraininge girer ve hiçbir işe yaramaz. Öte yandan kendimde yaşadığım tecrübe sonucu farkediyorum ki sağlam bir idman ve beslenmeden sonra bile kas en az 1-2 gün ağrımıyorsa gelişmiyor veya çok az gelişiyor demektir. Ben o ağrı hissini bodye başladığımdan beri hep yaşarım ancak bazı ağrımayan veya zor ağrıyan kaslar var, bunları da fazla kafaya takmadan çalıştırmaya devam etmek lazım onlar şekillerinden veya yapılarından ötürü az ağrıyan ama gelişen kaslar (bende omuz ve biceps böyle). Overtraining konusu da tecrübeyle alakalı bir husus, ben yeni yeni overtraining semptomlarını çok rahat görür oldum. Özellikle uykudan nasıl uyandığımız çok önemli, overtraining yaşadığım zaman en az 7-8 saat uyumuş olsam bile uykudan dayak yemiş gibi uyanıyorum.

İshak01, mcan09, kerembas54 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    0
    pump sen hiç overtraining olmamışsın. çünkü over olduğunda bunu kesinlikle anlarsın :) tabii bununda seviyeleri var. atlas güzel anlatmış. ancak salona istemeye istemeye gitmek ayrı gidecek durumda olmamak ayrı. günlük işlerinizi aksatacak kadar acı veya ağrı,rutin antrenman periyodunuzda kullanılan kiloların azalması over belirtisidir.

11. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    benim vücudum çalışırken ağrıyor ama ertesi gün bir şey kalmıyor sorun ne acaba

kerembas54 ve qokhaninci bunu beğendi.
  12. gardyan

gardyan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yaa abicim ben antrenaman yaparken kaslaım acı yapıo bende bu acıya daya namayarak kesiyorum çalışmayı ama kaslarımda hiç bi acı hisset miyorum bastırdığım da

kerembas54 bunu beğendi.
  13. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    O zaman acının üstüne git antreman sıraında ( bu arada acı derken yanmadan bahsediorum, sakatlık acısı deil ..)

kerembas54 bunu beğendi.
  14. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.074
    Ödül Puanları:
    0
    Calısmayı kesmeyecegın yanmaya dayanabılecegın bır kılo ıle calısmalısın, her sete baslarken kac adet basacagın kesın bellı olmalıdır ve bu adet gerekırse partner yardımıyla gerkırse cheatıngle mutlaka cıkarmak gerekır,

Set/tekrar kararlılıgı bu sporda cok onemlıdır, gelısme ıcın programında yazılı olana harfıyen uymalısın, yoksa sabıt bır program uygulamamıs olursun ve hangı sıstemden sonuc aldıgını vucudunun tepkılerını goremezsın. Tersıde mumkundur,
    yanı kaslardakı yanma hıssıne gore hareket etmek ama buna gelmek ıcın uzun bır body gecmısı gerekır o zamana kadar programa sadık kalınmazsa ıkı ılerı bı gerı duzensız gelısım gerceklesır.

15. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    "iyi bir bodyci tekrar saymaz, vücudunu cok ii tanır ve acı-yanma ile oynayarak, en etkin calısmayı yapar" önermesinin ne zaman %100 uygulanabilegini merak ediorum..
    Masteer senin gecmisin cok fazla bu sporda, sen bile halen tekrarları sayıyorsun yani tam anlamıyla vücudunu dinlemiorsun, o zaman bizim durumumuz daha da zor olacak

İshak01, lasthunter, kerembas54 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.074
    Ödül Puanları:
    0
    Pump,

Gogus dısında tekrarları sayıyorum, ama set sayısına ve hareket turu ve sayısına cok baglı degılım, hısse ve motıvasyona gore hareket edıyorum.

Tekrarın hıc sayılmadıgını pek sanmıyorum, belkı eskıdıkce bıraz daha az onem verılıyordur, sete gırerken ama bellı bır sayıı belırlemek kendını zorlamak acısından faydalı , sadece yanma hıssıne gore bu kadar yeter dersek kendımızı tam zorlayamamıs olabılırız.

Ilk ıkı sene bırakın setı tekrarı saymayı her antrenmana aıt not tutuyordum

17. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.069
    Ödül Puanları:
    0
    Beni çok etkileyen bir araştırmayı paylaşmak istiyorum, amerikan futbolcuları üzerinde denemişler, adamlara kaç kilo bastıklarını söylemeden kilolarının yarısı kiloyla enseye press yaptırmışlar, ortalama olarak 43 tekrar yapmış adamlar.
    Normalde ortalama 20 civariymiş sanırım.
    Ben buna inaniyorum, biraz zihnimize koyduğumuz setler var.
    Hele Pump Forever bilecektir, ben bu konuda özellikle sabıkalı bir adamım, kendimi frenlemek konusunda tanıdığım bir çok kişiden iyiyim.
    Tartışılan konu tam olarak bu değil, ama zihinsel set ve idmanlarda insanın kendini sınırlarını aşmasının önemini vurgulamak istiyorum.
    Zaten bilinen şeydir, sinirsel uyarım, kaslarda çok büyük bir güç potansiyelini ortaya çıkartır.
    Bunu kendi kendine yapabilen insan sayısı az,
    Muscle Mag'in sahibi, sevilen yayıncı, eskinin vücutçusu Bob Kennedy anlatıyor.
    İngilterede küçük bir salonda 3-4 arkadaş çalışırlarmış, oldukça estetik, normal standartların çok üstünde vücutları varmış.
    Bench Press'te 120-130, omuz press'te 60-70 gibi müsabık olmayanlar için güzel kilolar basıyorlarmış.
    Salolarında oraya konferans vermeye gelen Reg Park 4 idman boyunca çalışmış.
    O 4 idmanda, ona bakarak her egzersizlerine 5-15 kilo ilave etmişler.
    Creatinesiz, kürsüz :D
    Zihin gücü ve motivasyonun bu derece güçlü etkileri var.
    Kendimize sınır çizmek açısından bazen tekrar saymak kötü, ama çok prof. olmadan tekrar saymadan çalışmak imkansız.
    Ama bence bazen, bizden çok ileri birisiyle, kendimizi onun komutlarına uymaya zorlayarak idman yapmak çok faydalı olabilir.
    Gelinim sana diyorum, Blitz'im sen anla, Pump Forever sana da eyvallah :D

İshak01, cecinar, kerembas54 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Devamlı değil ama 1-2 haftada 1 kendimizden çok çok ileride olmasa da ileri birisiyle çalışmak iyi olabilir gerçekten katılıyorum sana ;)

kerembas54 bunu beğendi.
  19. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Tekrar sayısı nedir ki?? yapılan arastırmalara gore
    1-4 tekrar gücü arttırır
    5-12 tekrar hacmi arttırır ve gelişimi saglar
    12 + definasyon

Vücut gelistirme baglamında hedefimiz gücümüzün mevcut an icin minimum %80-90 nini karsılayarak 6-12 tekrarı saglayacak agırlıkla calısmak... Bunu becerebilirsek gelismeyi tetikleriz..

Bugünden itibaren bi sistem uygulamaya baslanabilir.. tek tekrar yapabileceginiz max kilo x 0,67 = nizami 10 tekrar yapabileceginiz kiloyu verecektir.. biraz daha bunu arttırarak. x 0,75 yarap 6-8 tekrar arası yapabileceginiz kiloyu belirleyip, bu kilo ile tekrar saymadan sadece agırlıga konsantre olarak, ve gücünüzü test ederek calısmaya baslanabilir...
    örn 140 kg max tek tekrar benchiniz warsa... 140x0,75 = 105 kg lık bi bar hazırlayıp ısındıktan sonra 4 set tekrar saymadan yapabildginiz kadar calısmak... ( 4 x MAX ) ve bu sistemi yawas yawas tüm hareketler icin uygulamaya baslamak...

GorkemX3, İshak01, kerembas54 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Benim kafama takılan olay da bu zaten. Benim mesela göğüs antrenmanımdan sonraki 3-4 gün böyle merdivenden falan inip çıktığımda elimle göğsüme dokunduğumda acı var. Ancak ve ancak gelişme yok. Kafayı yiyeceğim yahu, sorun nerede çözemedim. Supplement desen var, beslenme desen var, pain desen var. :x

mcan09 ve kerembas54 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş