Gelişme durdu gibi, ağırlıklar artmıyor...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve pardusomer tarafından 2 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. pardusomer

pardusomer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya, Turkey
    Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar, yaklaşık 2 yıldır bodybuilding sporu ile uğraşıyorum. Bench press'te kaç aydır 80 kg'yi aşamıyorum, diğer hareketlerde de ağırlıklar artmıyor. Sizlere ilk sorum 2 yıl için bench press ağırlığı ideal mi ikinci sorum ise ağrılıklar neden artmıyor? Şimdiden hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Barış Öztürk bunu beğendi.
  2. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    699
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    bench press ağırlığının hesabı boyun kilon önemli, ayrıca amacın da önemli sonuçta bodybuilding yapıyorsun ağırlığın önemi bir yere kadar.

Aldığın kalori sabit veya düşükse o yüzden olabilir. Bazen ağırlığı düşürüp tekrar sayısını arttırmaya çalışmak da faydalı olabilir, mesela 80kg 10 tekrar yapabiliyorsun 70 kilo ile 15 yapabilecek durumdasın 70 kilo takıp 20 ye zorlayabilirsin bir süre. veya son seçenek olarak hareketleri yaparken yeni teknikler veya yeni hareketler deneyebilirsin vücuda tepki verdirmek için.

2 yıldır hiç ara vermediysen 1 hafta civarı ara vermeni de tavsiye ederim, iyi gelir.

3. pardusomer

pardusomer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya, Turkey
    tavsiyeleriniz için sağ olun. 2 ayda 3 ayda bir ara veriyorum 8-9 gün. Boy: 1.90 kilo 93 kg .

4. berkay7743

berkay7743 Üye

Beğenileri:
    600
    Ödül Puanları:
    103
    Kanka 80 kg 1 tekrar yapıyorsan biraz düşük 10.ayımda basmıştım 1.5 yılımda 105 kg 1 tekrar 2.yılda 120 kg 1 tekrardı 1.5 yıldan sonrası da askerlik işlemlerim vardı düzenli değil
    Moral bozmak istemiyorum ama sana taktik vereyim 5x5 programını uygula kreatin nox AOL arjinin ornitin lisin bcaa falan ekle beslenmeyi sağlam yap artacaktır hiçbirşey için geç değil :)
    ben kendi bastıklarımı bile düşük görüyorum kendime 90 kg biri 2 yılda 120-135 arası basabilmeli:) 90 kg de 135 basıyorsan süper oldun demektir.:)

5. octeniskrup

octeniskrup Üye

Beğenileri:
    2.290
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Finansal analist - personal trainer
    Yer:
    Yurtdisi
    Yahu 1500 kilo bassan ne yazar... Onemli olan ilgili kasin gerilimi, ust noktada sikabilmek, gerilim altinda birakabilmek bunu da mumkun olduginca kaldirabildigin en agir kiloda yapmak. Agirlik sadece bir arac.

Powerlifter filan degilsen takilma kilolara, kalori farki yarat , belirli zaman altinda kas uyarimini gerceklestir

farazi bunu beğendi.
  6. PrensDK

PrensDK Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Herkes bir şey yazmış ama yam cevap yok gibi. 2 sene için normal değil. Berkay'in da örnek verdiği gibi ben de 75 kiloyu, 4. Ayim ve 1 rm 105 girerim. Burada % 90 problem beslenmende. Rejim yapmaya ugrasiyorsan kilo yukseltememen normal

berkay7743 bunu beğendi.
  7. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    63
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Hocam yani agirlik artirimina gitmeye gerek yok ama gelisim icin bir egzersizin bir tekrarinin uygulanma suresini mi uzatalim gerilimi artirmak icin?

Bench pressi 4 snde yapiyoruz mesela. Bunu gelisim icin 6ya yada 8e mi cikaralim?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. octeniskrup

octeniskrup Üye

Beğenileri:
    2.290
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Finansal analist - personal trainer
    Yer:
    Yurtdisi
    Elbette arttirilabikiyorsa arttirmak lazim ancak yapabildiginiz en agir kiloda uygun gerilim altinda ( time under tension) bu kimine gore 2-1-2 kimine gore 1-2-1 tempo olur ve egzersizin ilgili kasin tam acisinda uygulanmasi ( full range motion) esas olandir. Elbette kisisel ozelliklerimize gore degisir bu durum.. Bunun yaninda direnc idmanlari ( hareketin en alt ve en ustunde statik tutuslarda) onemlidir.

Bahsettigim seyler vucut gelistirme sporu icindir. Powerlifting apayri bir konu.

9. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    63
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Evet en iyi gelisim icin artirilabiliyorsa artirmak lazim.

Butun branslarda ister vucut gelistirme olsun ister powerlifting ister olympic lifting crossfit, kisinin hareketi teknigine uygun uyguladigini kabul etmek zorundayiz.

Full rom, pause ise pause, eklem kilitleme ise eklem kilitleme...

Arkadas da artiramiyorum diye sormus.

Bu durumda teknigine uygun 1500 basarsa iyi oluyor aslinda.

10. Cengizhan CAN

Cengizhan CAN Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Balıkesir
    Geçen kış 1,1.5 yıllık idim bar dahil 140 kg girip 6-8 tekrar basabiliyordum. 181 / 82 boy kg idi. Yağ oranım da epey düşük.
    Önemli olan doğru form ve sendeki etki. Ağırlıkların rakamsal değerlerini önemsememeliyiz. Önemli olan kasın izole olması ve sendeki tepkime.

berkay7743 bunu beğendi.
  11. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    63
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Yahu elbette dogru form onemli.

Ama zaten formun dogru oldugunu kabul etmeliyiz. Yoksa hicbir seyi hicbir seyle kiyaslayamayiz.

Arkadas gelisemiyorum 80de kaldim demis. Yani platoya girmis. Biz ona bosver bilader 90 yapsan nolcak. Sen 80de takili kal onemli olan 2sn kurali mi diyecegiz?

Soru bu.
    ---------------
    Yada su da bir yaklasim olabilir.

Bench press 80kg vucut gelistirme bransinda cogu kisi icin yeterli bir agirliktir (yani 30ar kilo her iki tarafta). Daha fazla artirilmasina gerek yoktur. Bu sekilde agirlik artirilmasa bile atiyorum 6 ay, 1 yil calisildigi zaman istenilen kat kutlesine ulasilir.

Bunu diyebilir miyiz?

Son düzenleme: 11 Ağustos 2016
  12. Cengizhan CAN

Cengizhan CAN Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Balıkesir
    Partner bu işte önemli faktördür. Partnerini seçmeli/değiştirmeli diyebiliriz. Besin takviyelerini gözden geçir diyebiliriz. Antreman sisteminde az tekrar(6)/çok set(6)/ağır kilo yani bulk sistemini deneyebilir. Dinlenme ve beslenmesini yeniden gözden geçirmeli, şeklinde çözümler önerebiliriz.

13. berkay7743

berkay7743 Üye

Beğenileri:
    600
    Ödül Puanları:
    103
    Hocam 3.5 dolu düzenli senede 150 de 6 girdim 1.5 yılda siz aynısını girmişsiniz. Doğal olarak birde.
    Bin defa helal olsun.
    Sıfırdan 1.5 yılda bunu başardıysanız Türkiyede sayılı insanlar arasındasınız.
    Tamam bende doğaldım o zaman ama 3.5 düzenli sene nerde 1.5 nerde

14. Cengizhan CAN

Cengizhan CAN Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Balıkesir
    68 kg başladığım bu spora 1.5 sene sonra 82,5 kilo olmuş olarak teraziye çıkar oldum.
    Antremanlarımı hiç aksatmadım, uyku + beslenme + dinlenmeye önem verdim ve kaliteli besin takviyeleri kullandım.
    Squat serbest 160, smith machine 190, leg press 500+ giriyordum. Ramazan ayında oruç öyle bir vurdu ki malum darbe teşebbüsü vs derken şuan 78.5 kg deyim. Fakat bu defa da yağ oranım çok düştü. 2017 Mayıs için hedefim 90 kg olarak girmek. Temiz 90 kg. Bakalım hayırlısı.

berkay7743 ve Barbell Training bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş