gecikmiş kas yorgunluğu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ghosttr tarafından 16 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ghosttr

ghosttr Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    izmir
    Gecikmiş kas yorgunluğu hakkında bilgi verebilecek kimse varmı?
    Yapılan antremanın ertesi günü değilde bir sonraki gün kaslardaki o tatlı ağrıları hissetmek gecikmiş kas yorgunluğumudur? Normalmidir? Kısaca nedir?

2. drakula

drakula Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Ben böyle birşey duyduğumu hatırlamıyorum. Kaslardaki ağrı genel olarak ertesi gün değil ondan sonraki gün daha şiddetli olur bu bilinen yaşanan birşey. Laktik asitten değil esas olarak liflerdeki mikro yırtıklardan kaynaklanıyor. Ağrı hissinin neden ikinci güne ertelendiğini bende pek bilmiyorum.

3. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ikinci gün olan ağrı normalde bana hiç olmadı en geç ertesi gün öğleden sonra falan olur genelde.ikinci gün oluşması ilginç geldi ama belki ertesi gün kasların tam dinlenmeden onları yormuş olabilirsin ya da başka bir fiziksel aktivite sonucu olabilir .

4. ghosttr

ghosttr Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    izmir
    çalışırken genellikle her harekete uygun süper set çalışıyorum, neticesinde şişen kaslar ertesi gün bile şiş oluyor, umarım overtrain olmuyordur? bilgisi olan varsa lütfen paylaşırsa sevinirim.

Ayrıca kas gruplarımı en az 5-7 gün arası dinlendiriyorum, yine umarım hata yapmıyorumdur, ama bir şeyin farkındayım böylelikle son setlerde daha fazla ağırlığa çıkabiliyorum. (Mesela Bench çalışmasını 3 gün arayla yaparsam 70 kg yi geçemiyorum ama 6 gün dinlenince 90 kg a çıkabiliyorum)(ayrıca yaş 36-37 bu olayın yaşlamı alakası var genelde böylemidir?)

5. drakula

drakula Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    gosttr: bence bunun yaşla direk bir alakası yok rejeneresyonun tamamlanması ve karbonhidrat depolarının dolmasının bu sürede tamamlanmasından olsa gerek. Yine uzun süredir çalışıyorsanız laktk asit toleransının artmasıyla da alakalı olarak antrenmanda kasları daha yüksek bir performans ve şiddetle çalıştırıldığı için toparlanmak için uzun süreye ihtiyaç duyuyor. volumü düşük yani kısa süreli antrenmanlar yaparak daha kısa sürede toparlanma dolayısıyla daha sık çalışma imkanı ortaya çıkarılabilir. Aslında birçok şekilde denenmeli.
    Kendimden gördüğüm birşey; geçen sene bölgeleri daha iyi performansa imkan sağladığı için 5-6 gün dinlendiriyordum özellikle göğüs bölgesi için bu gerekli oluyordu ve ağrılarda uzun sürüyordu, bu şekilde ağırda çalışıyordum motivasyonum çok iyiydi ama aslında gereksiz yere kendimi yırtıyordum. Daha sonra mesela 4 setli egzersizleri ilk iki hatta 3 seti düşük eforla veya kısa dinlenmeli yüksek eforla çalışarak çok daha iyi netice aldım toparlanma süreside azaldığı için daha sık çalıştım bu şekil daha çok yaradı gibi özellikle göğüste.

ghosttr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş