gece yemek yemek En çok bilinen efsane çöktü yeni haber AA Giriş Saati :

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve boksbody tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    en çok bilinen efsane çöktü

Geceleri yemek yemenin, sanıldığı gibi kilo aldırmadığı, aksine metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştırdığı belirlendi.

"Medicine & Science in Sports & Exercise" dergisinde yayımlanan bir çalışma, yatmadan yarım saat önce içilen sütün erkeklerde protein sentezini artırarak daha fazla kas yapılmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada ise uyumadan önce protein ya da karbonhidrat içeren hafif bir şeyler atıştırmanın, metabolizmayı hızlandırdığı keşfedildi.
    Çalışmaya katılanlar, iki gruba ayrıldı. İlk grubun, yatmadan önce 150 kalori almasına izin verildi. Çalışma sonucunda ilk grubun, gece hiçbir şey yemeyen ikinci gruba oranla daha yüksek bazal metabolizma oranına sahip olduğu belirlendi.
    Yine aynı çalışma, yatmadan önce bir şeyler atıştıran kişilerin sabah daha az açlık hissettiğini gösterdi. Bilim adamları, gece özellikle protein açısından zengin gıdalar tüketenlerin, ertesi gün öğünler arasında fazla acıkmadığını söyledi.
    Wayne Eyalet Üniversitesi'nde yapılan farklı bir çalışma ise yatmadan önce lif açısından zengin gıdalar tüketen kişilerin daha kolay kilo kaybettiğini gözler önüne serdi.

kaynak:sabah gazetesi
    En çok bilinen efsane çöktü - Sabah - 30 Nisan 2013

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:24 ----------

not:kendimce şunu eklemek isterim ki burda kasdelien oturup tıka basa yemek değildir
    bence hafif atıştırma şeklinden bahsediyor
    herşeyin fazlası zarardır

dishiwelet, nofear, Shredded ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Shredded

Shredded Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bir arada et yemeyin diyorlardı sonra et yiyin demeye başladılar.
    Ben 4 saat önce yemek yenilmenin kesilmesi taraftarıyım.

3. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    şu an bütün haber sitelerine koymuşlar bunu ama milletimiz yanlış anlayıp gece hurra çikolatalar,tatlılar derse vay halimize :) ben 11 de yatan birisi için 7'den sonra yemek yenilmemesi taraftarıyım.ama habere göre atıştırmalık gibi bişey olabilirmiş :)

kartals340 ve Shredded bunu beğendi.
  4. Shredded

Shredded Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Pek sanmam dominos vb. firmalar gece saatlerini uzatabilir bence :D

kartals340 ve nofear bunu beğendi.
  5. boss333

boss333 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Böyle haberler ara ara çıkıyor zaten Shredded in dediği gibi bir arada kırmızı et yemeyin kanser yapıyor mide öğütemiyor v.s gibi haberler çıkıyordu sürekli, sonrada haftada en az 1 kere kırmızı et tüketin demeye başladılar bu konuda kırmızı et konusuna döndü.Akşam saatlerinde yemek yeme işi kendi görüşümce kişinin aktivite ve kalori ihtiyacına göre değişir.Akşam yediğiniz yemek günlük tüketmeniz gereken kalori miktarınız içinde kalıyorsa kilo aldırmaz diye düşünüyorum tabi tükettiğimiz gıdanın düşük Gİ li olduğunu varsayarak konuşuyorum.

6. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    gece yemek yemeği alışkanlık haline getirdiğim dönemler oldu
    direk etkisini görmüşümdür kilo ve yağlanma olarak. yazın kapıya geldiği şu günlerde bu araştırmayı dikkate almayın derim :)

Shredded bunu beğendi.
  7. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    şahsen 9dan sonra yemek yemıyorum 11de yatıyorum.bu haberle beraber acaba gece yatmadan önce 3-5 yumurta atsam mı diye düşünmüyor değilim.

8. doğanzzv

doğanzzv Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Gece yemek yedıgım zaman ne olursa olsun sabaha ıstahım olmuyor ve o gun en onemlı ogun olan kahvaltı zehır oluyor

Available bunu beğendi.
  9. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Onemli olan 24 saat icerisinde toplam kac kalori yediginiz. Ogun zamanlamasi ve sayisi genel olarak vucut kompozisyonu degisikligi acisindan cok etkisiz.

Ama insanlarin gece yemekten anladigi su oluyor; gun icinde ihtiyacin kadar ye, aksam da gec saatte sonra atistirmalik kuruyemis tatli meyve vs. Ekstra alinan her kalori depolanir.

Sahsen yaklasik 3 aydir kahvalti yapmadan ve aksam yemeklerini hep gec yiyerek kilo veriyorum. (Ingermittent fasting yapiyorum)

technical1967, dishiwelet ve dungean bunu beğendi.
  10. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Ben de Ex gibi 3.5-4 aydır kahvaltı yapmadan, IF(Intermittent Fasting) uygulayarak kilo alıyorum. Sonuç olarak, ne zaman ne yenildiğinden daha çok gün içerisinde toplamda ne yediğiniz önemli. Karışınızda iki canlı örnek var. :)

Extravaganza bunu beğendi.
  11. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    o konuda haklısın esas olay toplam kalori fakat o akşam yemeğini erkene çeksen gene aynı şekilde devam etsen daha verimli olur kilo vermen bence.
    ben bir dönem uzun süre tek öğün beslendim. tek sağlam öğün, geri kalan tüm gün sütlü nescafe ile yaşadım baya bir süre. o tek öğünü öğlene çekince kilo veriyordum. gene aynı şekilde 2 kişilik emeği yiyordum bir oturuşta...

Extravaganza bunu beğendi.
  12. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Gramaj saymazsan bilemezsin. Iki kisilik yemek objektif ve somut bir olcut degil.

Ben yemeklerimi tartiyorum boluyorum. Gram hesabi ile hazirliyorum. Ogun saati vucudumda degisiklik yaratmiyor. Ama kalori artisi ogun sayisi ve zamanindan bagimsiz olarak tartida etkisini gosteriyor.

If yaptigim icin kahvalti atlayip oglene kadar yemiyorum aslinda bu da bir zamanlama ama daha cok gh artisindan faydalanip diyette kas kaybini minimize etmek icin.

Warrior diet tarzi tek ogunlu diyet bana mantikli gelmiyor. Cok fazla makro yemek gerekiyor. Warrior tarzi diyetler ile bulk yapmak bence mantiksiz ve uygulama disi (impractical) bir ogunde 3000-3500kcal yemek akil kari degil. Yag yakiminda 3-4 ogun, bulk donemde 6-7 ogun ideal aslinda.

technical1967 bunu beğendi.
  13. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    gece derken en geç 10 da yenilmeli bence.Sabah 5.30 da kalkan biri olarak maximum 8 saat aç kalmaya çalışıyorum daha fazlası sabah yorgun uyanmama neden oluyor.Akşamları 150 gr yulaf yiyip yatıyorum hem hafif hemde temiz Karbo :))

14. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Ben olaya zayıflatıp zayıflatmadığı şeklinde yaklaşmıyorum. Bence önemli olan gün boyu faal olan sindirim metabolizmasını dinlendirmek ve istirahat esnasında hormonal sistemin daha verimli çalışamasını sağlamaktır.

Bu konuda eğer mümkünse yatmadan ortalama 3 saat önce katı besin tüketmeyi kesmenin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Yatmadan önce birşey tüketmek isteniyorsa bu sinir sistemini rahatlatıcı bitkisel çaylar veya arzuya göre belki ZMA olabilir.

15. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    gece süt ve süt ürünleri gh'nin salgılanmasını engelliyor deniyordu buna ne dicez ?

16. brhmcr

brhmcr Guest

Cok konusuldu insulin GH ters iliskisi ortada sut seker icerir dogal olarak insulin artirir, ancak tum sut urunleri suclu degil lor mesela insulin arttirmaz.

Gece yemek yemek kalori saymayan, gram tutmayan adama kilo aldirir. Yani tecrubeli olanlar kalorisi sayar keyfine bakar, ama saymayanlar icin veya bu konularda uzaktan ilgili olanlar icin gece yemek yemek kilo aldirir demeye devam edelim derim.

17. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    150 kcal sadece

Ben buna yemek yemek olarak düşünmem.

Yemek diyince aklıma 600-700 kcal geliyor.

Son öğünüm akşam 18.00 mutluyum. :)

18. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuyu gördüğüme sevindim. Gece 7-8'den sonra yemek yememek gerektiği o kadar sık karşılaşılan yanlış bir bilgi ki ve o kadar çok tekrarlanıyor ki, forumda da artık bu yanlışa düşenlere cevap vermemeye başlamıştım. Sabah gazetesi konuya yeni uyanmış ama gece yemenin fazladan kilo aldırdığı uzun yıllar önce çökmüş bir mitti.

19. vibrant

vibrant Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Haber ilginç ve bir o kadar da yanıltıcı bence.Bazı doktorlarda gün içerisinde hormon değişimleri yaşandığını bununda kilo alıp-vermeye etkili olduğunu söylemekte.Dolayısıyla geceleyin vücutta hormonal dengelerin değişmesi sebebiyle yağ depolaması söz konusu.
    Ek olarak; uyku sırasında mide çalışmasını durduruyor veya minimuma iniyor diye biliyordum.(Hakkikaten yiyip yattığım zaman uyanınca midemde yanma oluyor,şişkinlik hissediyorum)

Sayfayı Paylaş