Gece Yatmadan Önce Yenilen Yemek

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ulscnkrdmn tarafından 31 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. ulscnkrdmn

ulscnkrdmn Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Gece yatmadan önce yenilen yemek uyku süresince depo edilir ve kilo alımına sebep olur diye biliyordum fakat forumdaki bazı beslenme günlüklerinde yatmadan önce protein ağırlıklı yiyecekler yenildiğini duydum. Bu olay kafama pek yatmadı, mantığı nedir bu olayın bana bir anlatır mısınız?

2. dungean

dungean Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Gece boyunca, yaklaşık 8 saat boyunca vücudu bir şekilde beslememiz gerekir. 8 saat aç kalmak biz sporcular için felaket bir şey. Bu nedenden dolayı, gece yatmadan önce genellikle casein proteini (sindirimi uzun süren) içeren besinler almak zorundayız. Örnek vermek gerekirse: süzme peynir, yoğurt, süt vb.

Son düzenleme: 31 Ekim 2012
    khephnes ve ulscnkrdmn bunu beğendi.
  3. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    bazen tecrübeli insanlar dediklerini yapmalı yaptıklarını yapmamalı. uyku iç organlarınızında dinlenmesine fırsat verir. uyku sırasında yenilenme sürecine geçersiniz. o ıesnada aktif olarak midenizin dolu olması size fayda getirmeyecektir. gece hormonlara aitir gece büyüyeceksiniz alacağınızı uyumadan evel 2-3 saat evlden maksimum alın ve gece bırakın hormonlarınız çalışsın böbrekler karaciğer biraz dinlensin.

tekrar ekleme(eklemeden duraıyorum :) ): amino asit havuzunuzu zati gün içinde dolduruyorsunuz. uyku payını ayırın orda aç kaldığınız 8 saat farklı bir işlemin yaşandığı 8 saat. uyurken sadece glikojen depolarınız boşalır. kaltkınızdada zaten günün en sağlam öğününü yemeye hazırlanırsınız kahvaltı önemlidir.

Son düzenleme: 31 Ekim 2012
    ulscnkrdmn ve triptofan bunu beğendi.
  4. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    yatmadan hemen önce kimse yemez 1 saat önce maks yenir yatmadan öncede kaliteli yağ alınıp yatılır (kuruyemiş)

ulscnkrdmn ve letsev bunu beğendi.
  5. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    kuruyemiş yemenin mantığı gece çalışan hormonlar daha etkili tetiklmektir. mideyi yormadan sadece az bi miktar tüketilir.

ulscnkrdmn ve AkrepHan bunu beğendi.
  6. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103

Sevgili ulscnkrdmn ,

Gece yatmadan önce body building görüşüne göre uzun sindirimli içeriğinde casein bulunduran yiyecekler tüketilir bunlar nedir hemen bir örnek vereyim

Lor peyniri sütten olan kesiminde casein bulunur vede sindirimi uzun sürdüğü için yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilir .

ulscnkrdmn bunu beğendi.
  7. brhmcr

brhmcr Guest

Kuruyemis yerken mantigi biraz acabilir miyiz? Ne gibi hormonlar nasil uyarilacaklar?

8. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    örnek yer fıstığı testesteron seviyesini yükseltir sevgili brhmcr. aç karnına yendiği zaman etkisi daha fazla olur.. he yer fıstığı testereon dobinginidr değildir sadece yükseltir. yok tatmin olmadım kaynak derseniz zahmet edip onlarıda bulablirim bi vakit.

ulscnkrdmn ve (silinen üye bunu beğendi.
  9. brhmcr

brhmcr Guest

Kizma Letsev :) merak ettim.

Kuruyemis alimi gec saatlerce yaninda fazla kaloriyi getirecek, eger kontrollu bir sporcu degilse sikinti dogurabilir mi acaba? Yani toplam kalori dengesini asiyorsa bu durum genelde de kuruyemisler fazla kalorili oluyor.

10. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    estafurulah sizin gibi değerli forumdaşlara kızlır mı.. ben zaten gece uykuya sindirim sisitemini yoracak şeylerle geçilmemesi gerektiğini kendi fikrim olarak belirttim. yazdığım gibi bir kase kuruyemişten bahsetmiyoruz 25 gram 30 gram fıstık yeterlidir. he gece yatmadan evel illa alınmalımıdır tabiki hayır ara öğünlerde aç karnına alınması daha iyi( unutmamak gerekki bizler ekmek yemiyoruz alacağımız kalori kuruyemişlerden olsun olacaksa) ama yatarkende alınırsa testesteron hormonunu dahada iyi tetiklemeye yarayacağı kesin.

ulscnkrdmn ve (silinen üye bunu beğendi.
  11. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Ara öğünlerde bolca tükettiğim bademin bu kapsamda farklı bir işlevinin olduğunu duymak beni mutlu etti açıkcası.

ulscnkrdmn bunu beğendi.
  12. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    İllaki gece kasları beslemek için birşey yemek istiyorum dersen birşey bulamıyorsan lor peyniri tüketebilirisn.

ulscnkrdmn bunu beğendi.
  13. brhmcr

brhmcr Guest

:) Ben ara ogunlerde alinmasi taraftariyim zaten testosteron gun boyunca salgilanan bir hormon, tabi sabaha karsi olan atak donemi ayri :)

Aslinda benim merakim acaba daha ince bir ayrinti mi var di aksam alinacak kuruyemis konusunda.

Testo konusunda sahit oldugum en etkili yag hayvansal yag, evet ne yazik ki saglik konusunda pek yararli olmayan kirmiz etin yagi ornegin bu konuda esi benzeri olmayan yag ancak pek tercih etmiyoruz tabi.

Bu arada gece sindirimin yorulmamasi husunda sana katilmaya basalayacagim sanirim. Asiri asidik beslenmeye dayali mide asidimde problemler olusmaya basladi.Bunu gece aldigim lora bagliyorum. Ancak gelisim noktasinda cok iyi gidiyorum.Ama once saglik :)

Bir donem Draft in gunluklerinde kiymaya basladigi donemde ki guc artisi cok dikkatimi cekmisti.

14. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    piramitlerde dünya harikaları arasında gösteriliyor, çin seddide. ama hepsinin harcında 1000 lerce ölü insan var. iç organlarımıza kaslarımız kadar sevelim bence. onlarıda fazla yormaya hakkımız yok. eğer egolarımız yüksekse cesedimiz yakışklı olsun mantığındaysak organlar harcanabilir ama sağlığınızı hayatı önemsiyorsanız hırsları kontrol etmekte fayda var diye düşünüyorum.

ulscnkrdmn, dungean, mr_dblue ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. ulscnkrdmn

ulscnkrdmn Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Biraz ikilemde kaldım ama sanırım letsev'in tavsiyesine uyacağım. Hepinize çok teşekkür ederim. :)

letsev bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş