Gece Acıkıyorum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve RaPPeRuA tarafından 14 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Kilolu biri olmamama rağmen göbeğim var. Hocamda saat 18.00dan sonra karbo tüketme dedi. E ben zaten gece 3-4gibi uyuyan biriyim. 9saat var arada. Haliyle acıkıyorum. Çökelek tüketsem bir zararı olurmu yağlanma bakımından? Yahut Lor?

2. brhmcr

brhmcr Guest

Birincisi bu sporu yapacaksan önce o yatış saatini normale döndür, ikincisi gün içinde kan şekerini dalgalandırma ki gece acıkma şokları geçirme çok acıkırsan yağsız tuzsuz yogurt,peynire yönelebilirsin.

3. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    bence sen uykunu düzene sok.zira büyüme hormonunu yagların artışını olumsuz yönde etkilediğini biliyorum.ve uyku çok önemli.11 de yat tavsiyem.olmuyor diyorsan light yogurt 1 kase

RaPPeRuA bunu beğendi.
  4. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Maalesef 3 senedir uyku problemim var. Uykuya dalmada zorluklar çekiyorum. Yatakta 5saat kıvrandığımı hatırlıyorum.Fakat gerekli olan 8saat uykumu alıyorum. Teşekkürler

5. kabus2213

kabus2213 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Lor tüketip yat ben şimdi 150 gr alıyorum bitince uyuycam.

hogan bunu beğendi.
  6. brhmcr

brhmcr Guest

Gerekli olan uykunun zamanlaması onemli 22-06 arası genel anlamda GH tan yararlanılan en iyi period.

Uyku kalitesi için ZMA, uykunun gelmesi içinse melatonin kullanabilirsin.

7. ahmet199

ahmet199 Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    yazında erken yatamıyo insan ya abi sahuru bekliom ben yemek yiyom öle yatıyom kışın erken yatabilioruz ama yazın erken yatabilsek bi :D

8. brhmcr

brhmcr Guest

Ramazani bu kuralin disinda tutuyorum :) Sahura kadar bekleyip sonra uyumak gelenek olmus :)

9. ahmet199

ahmet199 Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    bende göbek yağlanma yok zaten ben kilo almaya calısıyorum yediklerimede acayip dikkat ederim ama proteinli besinleri filan çok yemeye calısırım güzel oluyo sahurda yemek yemek ya :D

10. kratos1

kratos1 Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    biyolojik saat dedikleri olay arkadaş için geçerli olablirmi acaba?

11. brhmcr

brhmcr Guest

Biyolojik saatten kastiniz nedir acaba? Metabolizmanin kendini ve biyolojik dengesini duzene gore adapte edebilecegi teorisi mi?

12. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    uyku düzeni için melatonin işe yarayabilir mi acaba istersen bi doktora danış?

RaPPeRuA bunu beğendi.
  13. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    bhmcr'ın da dediği gibi melatonin alınırsa ( özelliklede akşamları) biyolojik saati geri alır yada uykuya dalma süresini azaltır kısacası uykunuzun gelmesini sağlar. Epinefrinde ta tersi. Özellikle Jetlag durumlarında kullanılır. Gerçekten insanın nevri dönebiliyor burdan kalkıp ABD'ye gidince.

14. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    illa uyuyacam diyorsana geç gidip akşam öğünü ara öğün yiyecesksin. kuruyemiş,süt,GI sı düşük meyveler lor karbonhidratsız protein öğünleri bunlar güzel olur bence

15. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Hoca büyük ihtimal en geç 12de yattığınızı varsayarak öyle bir söylemde bulunmuştur. Uyku düzenini değiştirmek en mantıklısı.Olmuyorsa beslenme programını uykuya göre kaydırmak bir nebze mantıklı olabilir..
    Uyku problemleriyle yaklaşık 4 senedir mücadele veriyorum.Tıbbi yardım da aldım uzun süre..Melatonin 15 günden fazla kullanıldığında beyinin kendi melatonin salgılarını tembelleştirebiliyor.Bir de uykuya daldıktan sonra kesik kesik uyuyup uyanma probleminiz varsa zaman salınımlı melatonin kullanabilirsiniz.
    Psikiyatriste giderseniz çok kısa zamanda gerekirse düzenleyici ilaçlarla çok hafif dozda uyku düzeninizi yerine oturtup daha sonra ilaçları bırakabilirsiniz..
    Melatoninin Doğru Kullanımı ile ilgili bir yazıyı Türkçe'ye çevirmiştim bu işlerle meşgulken.Forumun ansayfasında olması gerekiyor.

16. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    "Akşam saatlerinde itibaren acıkıyorsanız, gece atıştırmalarınız varsa bunun birkaç nedeni olabilir.

Dilara Koçak'ın yazısı....

Takip ettiğim danışanlarım içinde “Sanki iki farklı insan gibiyim. Gün içinde hiç acıkmıyorum, her şey akşam başlıyor” diyen çok fazla kişi oldu. Eğer siz de benzer şikayetlerden muzdaripseniz, belki aşağıdaki ipuçları bu sorununuzdan kurtulmakta faydalı olabilir.

1.KALORİLERİ DAĞITAMAMAK

“Sabah aç hissetmiyorum, bu yüzden kahvaltı etmiyorum, böylece saat 14.00-15.00’e kadar kalori almadan kendimi tutuyorum ama gece yarısı iştah canavarım uyanıyor” diyenlerdenseniz, yaptığınız hata da çözüm de cümlenizin içinde saklı. Sabah kahvaltısında iştahlı olup gece iştahı köreltmek için öncelikle akşam yemeklerinizin boyutlarını sınırlandırın, birkaç gece atıştırmalıklara direnin, göreceksiniz ki sabah çok aç uyanacaksınız ve gün içinde dengeli seçimler yaptığınızda gece acıkmayacaksınız. Aç olmasanız bile, sabahları küçük de olsa bir şeyler yemeye özen gösterin. Kendinize, çocuklarınıza davrandığınız gibi davranın, onların nasıl öğün atlamalarına, kahvaltı yapmadan evden çıkmalarına izin vermiyorsanız, kendiniz için de aynısını uygulayın.

2.REAKTİF HİPOGLİSEMİ

“Akşam yemeğinden sonra sanki hiç yemek yememişim gibi 1 saat içinde yeniden çok acıkıyorum ve tatlı yemeden duramıyorum. Üstelik yedikçe yiyesim geliyor” diyorsanız mutlaka endokrinoloji ve metabolizma uzmanı bir hekimle görüşmelisiniz. Doymak bilmeyen tatlı ihtiyacı ve kilo verememe şikayetleri genelde bu sonuçla birleşiyor.

3.DEPRESYON

Aslında obez bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda, bireylerin depresyon sebebiyle yedikleri için mi obez oldukları veya obez olma şikayeti sebebiyle mi depresyona girdikleri tam olarak belirlenemiyor. Ortak görüş, obeziteyle depresyonun sıklıkla bir arada görülmesi. İştah artışı ve kilo alımı depresyonun yaygın belirtilerinden. Ayrıca, depresyon için geliştirilmiş birçok ilacın yan etkisi de kilo almak olabiliyor. Depresyon ve kilo alımı kısır döngü haline geliyor. Sıkkınlık, yalnızlık, izole hissetme ve birçok farklı diğer duygusal sebepten dolayı yemek yediğinizde, kilo alıyorsunuz.

O zaman da daha depresif hissediyorsunuz ve kendi beden imajınızla mutlu olmuyorsunuz. Bu da sizin kendinizi daha rahat hissetmek ve bu olumsuz duygularla baş edebilmek için yemeklere yönelmenize yol açıyor olabilir. Bu durum özellikle birey kendiyle baş başa kaldığında yani aile, iş veya arkadaş ortamından koptuğu gece saatlerinde tıkınırcasına yemek şeklinde kendini gösterebiliyor.

GECE ATIŞTIRMALARI TESTİ

Eğer aşağıdakilerden en az üçüne sahipseniz bu konuyu çözmek için bir terapist ve beslenme uzmanıyla görüşmenizde fayda var.

* Kişinin sabah kahvaltısında iştahı çok az ya da hiç yoktur. Sabah kalktıktan sonra saatlerce ilk öğünü erteler. Aç değildir ya da bir gece önce ne kadar çok yediğine üzülüyordur.
    * Akşam yemeğinde yediklerinden daha fazlasını sonrasında yer.
    * Günlük gıda alımının yarısından fazlasını akşam yemeğinden sonra yer. Gece atıştırmak için yataktan kalkabilir.
    * Bu davranış kalıbı en az iki ay boyunca devam eder.
    * Kişi yerken, kendisini asabi, kaygılı, üzgün ya da suçlu hissedebilir.
    * Gece yarısı atıştırmasının stresle ilişkili olduğu düşünülüyor. Kişinin, özellikle geceleri ruh hali dengesiz olabilir
    * Uykuya dalmada veya uyanık kalmada zorlanır. Sık sık uyanır ve atıştırır.
    * Çoğunlukla karbonhidratlı besinler tercih eder.
    * Gece yarısı atıştırmaları, oldukça kısa aralarla yapılan yiyeceklere saldırma şeklinde olmaktan çok, gece saatleri boyunca devamlı olarak yeme davranışına deniyor.
    * Kişi bazen gece yediğinin farkında bile değildir, sabah uyandığında fark eder"

alıntıdır kaynak: http://www.haber365.com/Haber/Gece_Neden_Acikiriz/

Son düzenleme: 20 Ağustos 2012
    kratos1 ve (silinen üye bunu beğendi.
  17. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    saat 18de yemek yiyen biri saat 03.te uyuyorsa saat 1civarı acıkması normal değilmidir? 7 saat?

18. brhmcr

brhmcr Guest

gayet normal zaten o kadar ac birakmak nedendir o kismini anlayamadim. Beslenme programini dogru ayarlarsan gece 23 te bile yesen, ne olabilir ki? Onemli olan gunluk kalori ihityacin ve bunlarin makrolarinin yuzdesi, gerisi teferrauat.

19. kratos1

kratos1 Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    aynen öyle kusura bakmayın arkadaşım pc başındaydı açıklamamış durumu :) RaPPeRuA güne 11 12 gibi başlıyıp 3 4 gibi yatıyosa ve bunu uzun süredir yapıyosa metabolizması buna alışmış olabilirmi? büyüme hormonundan belki 12 gibi yatan birine göre daha geç yararlanıyo olabilir diye düşündüm.

Ayrıca geceleri lor yemende bi sakınca görmüyorum yağ oranı düşük sonuçta ve uyurken gerekli olan proteinin bi miktarını karşılayabilirsin bu yolla.

RaPPeRuA bunu beğendi.
  20. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Benim anlayamadığım bişey var size sormak istiyorum diyelim ki benim Almam gereken kalori ihtiyacı 3500 kcal ben gün içerisinde 2500 kcak aldım gece 10 11 gibi 1000 kalori daha alırsam yağlanma = kilo olarak döner mi dönmez mi ? Aydınlatırsanız sevinirim...

Sayfayı Paylaş