Gaza Gelmek Icin bir Arnold yazisi!

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ayaz tarafından 4 Eylül 2006 başlatılmıştır.

1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Arkadaslar, ben su gün olmus halen antrenmana gitmek icin evden cikmadan bu yaziyi bir kere okurum..
    kesinlikle size de tavsiye ederim.

Bodybuilding’in seher vakti-1971. Bodybuilding popularitesini günden güne arttiriyor, cok kaliteli yeni yeni sporcular sahnelerde yerlerini almaya basliyor. Bu siralar Mike Mentzer’in gelistirdigi HIT-sistemi (Hight-Intensiyty training) sporcularin kafalarini yavas yavas yerlesmeye basliyor. Genc Casey Viator’un bu sistemle calisarak1971’de Mr.America ünvanini almasi HIT’e ilgiyi daha cok yogunlastirmisti. Cünkü henüz bir kac hafta öncesinde Vitaor Jr.Mr.America yarismasini kazanmisti ve simdi de Most Muscular, Best Arms, Best Back, Best Chest, Best Legs, bütün dallarda birden cosmustu. Casey Viator Arthur Jones tarafindan calistiriliyordu. Jones “Daha az’i daha cok “ düsüncesinin öncülerinden ve Nautilus aletlerinin icatcisiydi. Viator yarismaya 4 hafta kala 6 ama inanilmaz derecede agir idman yapmisti. Tabi HIT konusunda görüsler ikiye ayriliyor, ancak Viator diger sporculara bu sistemin etkinligini kanitlamisti.
    Kisa bir süre sonra Arnold Schwarzenegger ve Franco Columbu Jones ve Viatoru antrenmanlarini izlemek icin ziyarete gelir. Antrenmani izledikten sonra Arnold 1972’de bir amerikan body dergisinde yayimlanan su makaleyi yazar:

“Viator bir yaratik! Ben hayatim boyunca bu kadar zalimce, gaddarca, acimasizca nerdeyse intahar derecesinde gecen bir idman görmedim. Agirliklari adeta öldürüp imha ediyor. Makinalari bir kasabin et parcaladigi gibi parcaliyor. Isterik olana kadar kendine eziyet veriyor.O kadar zoraki tekrarlar cikariyor ki set esnasinda, insanin sadece izlemekten kusasi geliyor. Kendisine ettigi iskenceden ve cektigi acilardan surati masmavi oluyor. Kaslarina o kadar cok kan pompaliyor ki, kaslar adeta bir zeplin sekli aliyor. Her set acimasizca, merhametsizce kaslar artik pes edene kadar tamamlaniyor. Kaslar sisiyor..sisiyor..%200..%300..hayir DAHA FAZLA!! Ama bu hepsi degil. Set’in biri biter bitmez diger harekete geciyor. Araliksiz!
    Hareketten harekette, makinadan makinaya, yazamayacagim kadar hizli geciyor. Her harekette öyle bir infilak ediyor ki set’in sonunda hic bir kas lifinin kesinlikle kimildamaya takati kalmiyor. Gözü dönene kadar vücudunun tüm adelelerini pompaliyor. Hic bir Bodycinin bu zamana kadar erisemedigi bir tutkunluk ve sadakat derecesi var bu adamda. Ben bu idmani hergün yapmak zorunda olsam, aninda ucak biletimi alip Avusturyaya tasinir ve oarada kayak ögretmenligi yapardim“

Leopras, Salash ve kenan_23 bunu beğendi.
  2. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    bu ne ya?

o herifin çalışmasına mı şaşırayım yoksa Arnold'un yazısına mı? :eek: :shock:
    ikisine de olsun... ;)

3. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    bence bu gaz, gaz yapar...

bence bu gaz, fazla "hardcore"... :lol:
    ama, "sadakat ve çaba" vb. açıdan takdire şayan-örnek alınası...
    öbür türlü, bu herifler çıldırmış olmalı, yaptığı kürler, onlara az gelmiş galiba...
    (ki yapıyorlarsa belki de onu da yapmıyorlardır, iyice "hardcore" :badgrin: )
    saygılar...
    ilginç "Mike Mentzer" yazı dizisi için, +rep...

4. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Eskiden de HIT'in şiddetli bir antrenman tekniği olduğunu bilirdim. Ama bu kalın yazıyla belirttiğin kelimeleri tekrar okuyunca (eğer çeviriler doğruysa) HIT'i tam olarak anlamadığımı düşünüyorum. Benç presste 110-120 kg'ı 2-3 tekrar anırarak yaptığım zaman işte bu HIT oldu derdim kendi kendime. Ancak yazında bahsettiğin % 100, 200, 300 (max tek tekrarın katları) ile hiç çalışmadım. Türkiyede bu bahsedilen tipte çalışmayı uygulayan pek manyaq yoktur sanırım. Standart verilen çoğu program en az 6-8 tekrar. Çoğu bu setleri rahatça ter akıtmadan bitiriyor.

Ama Arnold'ın bu yazısına bakarak ön yargılı yaklaşmamak lazım. Biliyosunuz Arnold Joe Weider'in adamıydı. Joe Weider'in sistemi de farklıydı. Belki bu kadar da abartılı değildir. Bu hit konusu ilgimi çekti. Bir de ben kendim araştırayım. Bakalım ben neler bulacağım.

Tekrar teşekkür ederim.

5. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
  6. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Arnoldun bahsettigi yüzdelik rakamlar kaslarin sisme oraniyla ilgili.. tabi abartarak yazmis.. yani kaslara o kadar kan pompalaniyor ki %200, %300 daha fazla hacim kazaniyor.. senin anlattigin sekilde antrenmana HIT diyebiliriz evet.. ben mesela 120 kg bench girince 6 tekrarda cok cok zorlaniyorum, ama yine de o an kendi irademle savasim son tekrarimi yardim almadan basiyorum.. ben de buna kendimce HIT diyorum..

gorgeouskykhan, tesekkürler rep icin

ceviriler bire bir dogru... aslinda Arnold'un o antrenmani kötülemek ya da kücümsemek gii bir amaci yok.. sadece saskinligini abartili bir sekilde dile getiriyor..
    ancak ben de sunun farkina vardim.. almancadan türkceye birebir cevirince daha bir hardcore havasi yaratmis.. ingilizceden örnek vereyim..

"killing the weights"'i türkceye "agirliklari öldürmek" olarak cevirince daha bir ürkütücü oluyor..haklisin

7. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
  8. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya

ben bu videonun grüntülerini bir yerde izlemistim.. ama bugün saatlerce arastirmama ragmen bulamadim.. videoda hakatten sagliksiz gözüküyor iki kardesler.. insallah bulurum videoyu.. ben de tekrar izlemek ve sizlerle paylasmak isterim

9. mourndare

mourndare Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    en son yollanan post'un üzerinden 4 yıl geçmiş ama olsun belki birinin işine yarar

http://www.tugagym.info/?cat=25

10. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    cris cromier de dorian yates in spor salonunda bu tarz bir antrenman uyguluyor kendisine. kusuyo falan. saçmalık bence.

Sayfayı Paylaş