Gaz ve şişkinlik, yanlış olan şey beslenmem mi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Tormentorius tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,
    Yaklaşık 1 haftadır aşırı gazım var ve şişkinlik yaşıyorum. Resmen fit bir görünümden aşırı şişman bir insan görünümüne geldim bir haftada, hamile gibi dolaşıyorum. Aynı zamanda kabızım da sanırım, günde 1 kere buyuk tuvaletimi yapıyorum ve o da eskisine nazaran çok az seviyede oluyor. Biryerde hata var ama nerde kestiremedim açıkçası.. Yemek düzenimden şüpheleniyorum. Sizinle paylaşayım.

sabahları 5 yumurta, 1 bardak meyva suyu.
    Oglen yağsız makarna, light ton balığı.
    Antremandan önce 4 tablet dymatize super amino 4800
    Antremandan sonra 4 tablet dymatize super amino 4800 ve 1 ölçek ultimate nutrition protein tozu su ile karıştırarak içiyorum ( bazen üzüm suyu ile ).
    Antremandan sonra 1 meyve (muz veya elma )
    Akşam yemeğinde ton balığı yada tavuk eti yanında makarna veya pilav yiyorum.

Beslenmem tam olarak böyle. Sizce bu şişkinliğimin sebebi beslenmem olabilir mi? Bu sorunu gidermek için bir tavsiyeniz varsa çok sevinirim.. Teşekkürler.

2. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Yine ben, ilk yazımı yazdıktan 20 dakika sonra falan dayanamadım ve hastaneye gittim. Çünkü internette araştırdım ve gaz'ın sonuçlarının çok kötü olabileceği yazıyordu. Herneyse birton röntgenler, kan testleri falan yaptırdım. Gazın var ve kabızsın dediler. :) Lavman tedavisi uygulayacaklarını söylediler. Herneyse hiç hoş olmasa da sakallı, bıyıklı abimiz malum tedaviyi uyguladı. Sonuç olarak yumurtayı bu kadar cok almamamı ve sebzeye de ağırlık vermemi ve bu saatte hastaneye gitmememi önerdiler :) Olansa 1 hafta antremanlarıma ve 225 tl me oldu..
    Aman siz de dikkat edin, herkesin bünyesi aynı değil sonuçta, birisi 20 yumurta yiyor diye sizin de bünyeniz kaldıracak diye birşey yok..

precorefx bunu beğendi.
  3. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bu şişkinlik olayıda bende dışarı çıktığım zaman oluyor..
    Çok yiyim az yiyim, genelde dışarı çıktığım zaman bir yerlerde otururken şişkinlik başlıyor...
    Bu gaz çıkararak rahatlanacak cinsten değil, ne zaman eve geliyorum, pantalonu çıkarıp atıyorum, uzanıyorum o zaman geçiyor..
    Ne yapmak lazım çözemedim henüz..

4. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Kabizlik olmamasi icin lifli besin tuketimini arttirmalisiniz, ayrica sabahlari ilik bir bardak su icmek de cok faydali sindirim uzerinde. 20 yumurta yiyorsaniz ona gore de sebze tuketmeniz lazim. Ozellikle marul, ispanak tarzi kalorisi dusuk, lif orani yuksek besinler sizin isinize yarayacaktir. Kabizlik ile ilgili gerek site icin gerekse google'da arama yapmanizi tavsiye ederim.

225 ytl'e ben de acidim :). Gecmis olsun.

Achilles1980 ve Tormentorius bunu beğendi.
  5. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Yahu bıktım bu gazdan!!
    Tam geçti diyorum, 2 gün sonra pat diye göbek hamile gibi çıkıyor.
    Doktora gittim testler yaptırdım, supplement kullandığımı falan söyledim,
    aldığım cevap "aaa kullanılır mı oyle şeyler onlar yapıyo gaz bırak hemen, o kadar yumurta yenir mi hiç??" bir de dalga geçiyor..
    Gaz bir ara gittiğinde yumurtayı tamamen bırakmıştım ama tekrar oldu, o yüzden problem yumurtada degil bunu anladım. İlk başlarda protein tozunu süt ile içiyorum arada o yüzdendir dedim, su ile kullanmaya basladım, yine aynı.. Alerjim mi var acaba toza diyorum, ama bu durumla karşılaşan kimseye rastlamadım daha.. Acaba diyorum aminoasitler mi yapıyor, o da mantıklı gelmiyor pek, çok sık almıyorum çünkü..
    Tekrar yazayım, kullandığım ürünler Universal Nutrition Ultra Whey Pro ve Dymatize Super Amino 4800. Böyle bir problemle benden başka karşılaşan varsa yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler..

(Dipnot: konuyu hortlatmak istemezdim fakat tam bir sonuca varışmamıştı daha once, anlayışınız için teşekkürler. )

6. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    maalesef çözümü bilemiyorum ama günlük yağlı sütle protein tozu kullanımının gaz yaptığını biliyorum. Bir de gazın olduğu vakit karnına sıcak su torbası koyabilirsin ya da mide spazmına karşı ilaç alabilirsin rahatlatır bunlar seni. Tekrardan geçmiş olsun

Tormentorius bunu beğendi.
  7. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    galiba sofradakileri 2-3 dk da silip süpürüyorsun..yemek yeme işlemi 20-30 dk sürmeli küçük lokmalarla olmalı...

ayrıca hiç lif tüketmiyorsun...sistemi tıkamışsın

düzenli koşulara başla özellikle deparlı

su içiyormusun ? yazmamışsında .)

8. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Evet hızlı yiyorum, 5 yumurtayı 5 hamlede tüketebilirim 2 dakika içerisinde :) Lif 'i ve hızlı yemeyi duymustum ama cok onemsememiştim, o konuda çalışmalara başlıyorum şuan itibariyle.
    haftada 4 gun antreman günleri 3er litre su içiyorum en az, oteki gunler çok dikkat etmiyorum ama az değil yinede.. Tesekkur ederim super hornet.

Şuan ilaç olarak metsil pastiline başladım, günde 3 tane atıyorum ağzıma.. Gerçi çok yüksek oranlarda gaz problemi olanlarda çok işe yaramadığını söylüyorlar..

9. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    http://www.hekimce.com/index.php?kiid=4485

10. trasker

trasker Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    öğünlerine lifli gıdalar katlmalısın. bağırsaklarının çalışmasını sağlar. öğün aralarında ve akşam yatmadan önce kabak çekirdeği ye. süt kullanımına gelince, UHT sütlerin içindeki sütün sindiriminde görev alan enzimler yok olduğundan uht sütler şişkinlik yapar ve rahatsız eder. günlük süt denilen sadece pastorizasyona tabi tutulmuş sütleri tüketebilirsin hem içindeki vitamin değerleri daha yüksek ve daha besleyicidir.

bunun dışında sormak istediğim bir şey var. neden pilav tüketiyorsun? bunu hiç anlayamamışımdır. pilav yani pirinç kana çay şekerinden bile hızlı karışır ve kan şekerini daha hızlı artırır ki hiç de uzun süre enerji verecek bir besin kaynağı değildir bunun yerine hem lif hem vitamin hem insülin metabolizması açısından bulgur pilavını tercih et.

11. trasker

trasker Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    gaz olayının dışında sana bir tavsiyem, bir günde bu kadar fazla ton balığı tüketme. her ne kadar ton balığı diğer büyük balıklardan daha az civa içerse de yüksek miktarlarda düzenli olarak alıyorsan(benim eskiden yaptığım gibi) vücudun için zararlı olur. civanın vücutta yeri yoktur. günde 50 g ton balığını geçme derim ben. sabah kompleks karbonhidrat al, müsli yulaf ezmesi ya da kepekli ekmek tam tahıllı ekmekler gibi. pilav değil de bulgur yemeni öneririm. (zaten kompleks karbonhidrat yahut karın doyursun diye pilav ve patates yiyenleri hiç anlayamamışımdır glisemik indeks denilen bir olgu var.)

12. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    süt malesef çok gaz yapıyor bendede..Protein tozuyla birlikte günde yaklaşık 1 litre süt içiyorum ve inanılmaz bir gaz oluyor gün içinde.

13. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Gaz yapıyor derken karnınız şiş mi oluyor günlerce yoksa normalden fazla mı gaz çıkartıyorsunuz? Benim durumum karnımın hamile gibi şiş olması malesef :(

Bu arada lifli gıda tüketimine başladım, sabahları k-flakes+ yulaf karıştırıyorum. yulaf ezmesini tek başına tüketemiyorum maalesef. Bunun yanında activia tüketiyorum günde 2 tane. Faydasını görürsem paylaşacağım.

14. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim.
    Süt konusunu araştıracağım, şuan için pastorizasyona ugramış sütü nerde bulabileceğimi bulamadım. Pilav tüketmemin özel bir sebebi yok. Ögrenci evinde olduğum için kendi imkanlarımla yapabildiğim fazla yemek olmadığından mecburen arada bir pilav yiyorum. Bulgur pilavını da severim, bundan sonra onu deneyeceğim.

15. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0

Her ikiside..hem göbeğim şiş duruyor hemde olur olmadık yerlerde gaz çıkartma oluyor.

Activianın sonuçlarını bende merak ediyorum

16. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    yulaf ezmesini lezzetli hale getirmenin binbir yolu var...
    mesela yulaf ezmesini yoğurt + toz kakao + muz +portakal suyu ile hazırlamak...benim için dehşet bir tat.....hyper_

mısırdan yapılan cornflakes sağlıksızdır

sütün gaz yapmaması için ılık içilmeli ayrıca içine toz kakao atarsanız ve birazcıkta lif tüketirseniz yanında gaz yapma ihtimali sıfıra yakındır :badgrin:

17. ngt_psy

ngt_psy Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Spor esnasında ve sonrasında tükettiğim yaklaşık 1.5-2 Litre su da benim karnımı şişiriyor, ve akşam yemeğinde daha da şişiyor. Yani su bile şişkinlik yaptırıyor, Sabah saatlerinde normale dönüyor.

18. KarameLek

KarameLek Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İstanbul

Doktora gitmekle iyi yapmışsınız :) o lavman tedavisini bilirim çok kötü umarım bidaha basınıza gelmez:eek:ama yapıcak baska sey yoktu demek ki;) Gecmis olsun

19. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    benide korkuttun şimdi ama bende kabızlık yok ondan eminim:)

20. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa

Sayfayı Paylaş