gainer yerine fındık

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve tute tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. tute

tute Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar kilo almak için gainer yerine fındık yesek ne farkı olur? 100 gr gainerda 400 kalori var genelde. 100 gr fındıkta da 500 kalori var. her gün 200 gr fındık yesek aynı kapıya çıkmaz mı?

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hergün 200 gr fındık yersen hangi kapıya çıkacağı belli olmaz ahaha. Ama kilo almak açısından evet, kalori kaloridir (çoğu zaman). Ve fındık gainerdan daha sağlıklı kaloridir.

K'', tute, redpack ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Findik bir miktar tuketildigi muddetce kesinlikle saglikli. Ozellikle kavrulmamis almanizi oneririm. Ancak omega 3/6 orani diye de bir gercek var. Saglik acisindan dikkat edilmesi gereken bir konu ama konumuzun disinda o yuzden girmeyecegim.

Ancak findigin kilo aldirip, aldirmayacagi konusu tartismali.

Zira "gainer" dedigimiz urunlere bakacak olursaniz, hepsi karbonhidrat yogunlukludur. Cunku karbonhidrat en hizli kilo aldiran sey (saglikli degil tabi, tam tersine hayatinizi karartirsiniz. Forumdaki karbonhidrat dusmanlarindanim :)).

Findik ise cogunlukla yagdan olusmakla birlikte bir miktar da karbonhidrat iceriyor. Yani kalori hesabi degil besin hesabi yapmalisiniz.

100 gram findikta 61g yag, 17g karb, 15g protein var.
    100 gram rastgele sectigim bir gainerda ise 0.8 gram yag, 87 gram karbonhidrat, 10 gram protein var.

En hizli sekilde kilo aldiran sey karbonhidrat. Bu yuzden gainerlar yogun miktarda karbonhidrat iceriyor.
    Yag ise OZELLIKLE yag yogunluklu beslenen insanlarda yag yakar ve kilo verdirmeye yardimci olur (bize anlatilan yalanlarin aksine). Yag yogunluklu beslenen insanlar daha kolay yag yakip, kilo verirler. Kalori hesabi yaparak yag yogunluklu beslenip, saglikli kilo almak da mumkun (bol bol tuketerek), fakat yagli beslenme biraz okunup, arastirilmasi gereken bir konu. Birdenbire dalinmamasi gerekiyor.

Hizli bir cozum veya gainera alternatif ariyorsaniz, karbonhidrat yogunluklu besin tuketmeniz gerekiyor. Bunlar da sekerli, unlu, karbonhidratli zimbirtilar. Bunlarin biraz daha "saglikli" olanlarini ariyorsaniz kompleks karbonhidratlarla bol bol beslenmeniz gerekli ayrica meyveyi de ("saglikli" seker) bol tuketebilirsiniz. Fakat dedigim gibi karbonhidrat yogunluklu beslenme sagligimiza yapabilecegimiz en buyuk kotuluk bence, taraftari degilim.

Gainerlar ise multivitamin takviyeleri vs ile desteklenmis olmakla birlikte dogal degil. Pratik denebilir sadece. Cozum sizin.

Son düzenleme: 6 Mart 2014
    tute bunu beğendi.
  4. tute

tute Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28

öncelikle rastladığım çok iyi oldu. ben de biraz vücut geliştirmeden çok işin biraz daha sağlıklı boyutuna biraz daha çok takılıyorum. beslenme günlüğüne de baktım. ilgimi çekti takipteyim bundan sonra:)
    fındık diye düşünmemin nedeni aslında daha doğal olması ve işlenmemiş olması. 3-4 aydır supplemnt kullanmadan 10 kilo falan aldım ama artık sıkıldım biraz. bi 10 kilo daha eksiğim var ve sağlığı da 2. plana atıp acele etmek istiyorum. yani bi 80-85 kilo olduktan sonra daha sağlıklı beslenmeye başlıcam. çünkü zayıflıktan çok sııkıldım ve obezliği tercih ederim şu an. bir süredir de whey kullanıyorum ama onun da kalorisi çok yüksek değil ve hala çok yemem gerek. günde 1 pakete yakın makarna yiyorum ama zor geliyor bir süre sonra ve 1-2 dikişte de 1000 kalori almak çok cazip ganinerla.
    bir de protein tozunun içine nişasta ya da un falan döksem bi faydası olabilir mi? gainer cazip geliyor ama bir yandan da doğal değil ondan alternatif arıyorum. ama yoksa da 1 ay falan kullanıcam sanırım:D

5. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    1 paket makarna yiyerek kendine iskence yaptigini dusunuyorum. Gainer'in neden sana cazip geldigini yazmissin, 1-2 dikiste 1000 kalori almak diye. Bunun benzerini evde yapmak zor degil. Sekerli, sutlu, muzlu, cikolatali, balli ne bileyim bircok yiyecekle deney yapabilecegin karisimlar (smoothie) icat edebilirsin. Tabi bunlarin karbonhidrat turunun iyi dusunulmesi lazim. Protein tozlari zaten genelde tatlari berbat olan seyler. Nisastayla vs. daha da katlanilmaz olacagini dusunuyorum. Daha normal bir karisimla tek seferde kalori alabilirsin yukarida soyledigim gibi. Belki o karisima yulaf tarzi seyler atmayi deneyebilirsin, bilemiyorum. Ayrica 1 paket makarnayi yiyerek kendini zorlayacagina, makarnanin yanina bol miktarda salata, kuruyemis, soslar vs. ekleyerek daha az makarna yiyebilirsin. Yani tek bir yiyecege katlanmak zorunda birakma kendini, cesitlendir ve cogunluk karbonhidrat olsun. Tabi dedigim gibi bu hizli fakat sagliksiz bir yontem.

Sabahlari sekerli fistik ezmesi ekmek de yapabilirsin. Tahin pekmez bir baska alternatif. Onemli olan karbonhidratin coklugu (hizli kilo almak icin tabi). Fakat bu tarz bir beslenmeyi hedefledigin kiloya geldikten sonra degistirmen gerekecek eger sagligini dusunuyorsan. Bu sefer de yeni beslenmene adapte olmaya calisirken kilo vereceksin. O zaman kalori ve besin ayarlamalari yapman gerekli bunu unutmamalisin, yoksa 10 kilo alacagim derken sagligina verdigin zarar bosa gitmis olacak.

Bir de ozellikle seker tuketimi ve tuketim sikligi konusunda dikkatli olmani oneririm, zira diyabet kotu bir hastalik. Seker - kompleks karbonhidrat dengesini iyi kurmak gerek.

Son düzenleme: 6 Mart 2014
    tute bunu beğendi.
  6. tute

tute Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    tavsiyelerini dikkate alıcam çok sağol:) 1 hafta süt deneyim o zaman. 1litre süt 400 kalori 2 muz atsam içine 600 kalori oluyor. bir kaç şey daha katsam 700 kaloriyi geçer. iyi bir alternatif gibi görünüyor.

7. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Rica ederim.

Tek seferde 1 litre sutu icmemeni, gun icerisine bardak bardak yaymani oneririm (boyle bir niyetin olmayabilir yine de belirteyim dedim, bazen insanlar kilo almak ve vermek icin mantigin otesinde seyler deneyebiliyorlar :)). Sutten baska bir karisim da yapabilirsin (meyve karisimlari vb.). Ayni kural bunda da gecerli. Mide genelde 1,5-2 litreyi tutma kapasitesine sahip. Ayrica bildigim kadariyla 1 saat icerisinde 3,5-4 litre civari sut icen insanlar direkt kusuyorlar (jackass). Herhangi bir siviyi kisa surede cok miktarda icmek (su dahil) cok tehlikeli (ozellikle dolasim sistemi ve bobrekler icin). O yuzden tek seferde maks kalori alma fikrinden uzak durmak lazim.

Sutteki kalori yine daha once dedigim gibi yag ve proteinden geliyor (laktozu saymazsak). Yapacagin karisimin kalorisini arttirirken karbonhidratli seyler eklemeyi unutma, sutun 400 kalorisine guvenme sadece kisacasi. Yulaf, misir gevregi tarzi seyler olabilir. Cikolatayi, baska meyveleri mikserden gecirebilirsin vs. Sutsuz sirf dogal meyve suyuyla karisimlar yapabilirsin (portakal suyuna blenderdan gecirilmis meyveler eklemek gibi). Artik yaraticiligina kalmis gerisi :) Bu sekilde yaglanacaksin tabi, sanirim istedigin de bu, kas olarak kilo almak kisa zamanda biraz zor. Bol sans :)

tute bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş