Günlük ve Antreman Sonrası Şeker İhtiyacı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve l30n66 tarafından 7 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 115 üye.
  1. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu konuda Muscle & Fitness dergisinin Kasım 2010 sayısında çok güzel bir yazı vardı, onu okumuştum. Aynen alıntı yapıyorum.

"Şekerli yiyecekler yediğinizde, bu yiyecekler insülin seviyelerinizi arttırırlar. Bu da kas hücrelerinizin şekeri (kanınızdaki glikozu) almasına ve glikojen olarak depolamasına neden olur. Ancak insülin ayrıca şekerin yağ hücrelerine alınmasına ve yağa dönüştürülmesine de sebep olur ve yağ yakılmasını sekteye uğratır. Bu nedenle öğünlerde şeker tüketmek zararlıdır. Ancak şekerin faydalı olduğu bir zaman varsa, o da "antenmanların hemen sonrasıdır." Antrenman sonrası aldığınız şekerli gıdalar, kan akışınıza derhal dahil edilir ve böylece kaslarınız yeniden yakıt almış olur. İnsülini siz istediğiniz zamanda arttırmanız sayesinde şeker yağa dönüştürülmeyecek, onun yerine kas hücrelerine amino asitlerle birlikte yollanacaktır. Bu da daha fazla kas inşa edecektir. Ayrıca insülin de kasların büyümesini sağlayan protein sentezi işlemine devam edecektir."

"Şeker, genellikle kötü itibarı ile var olmaya devam edecektir ama antrenmandan hemen sonra alınan şeker iyidir. Çünkü insülin seviyelerinizi arttırır ve proteini kas hücrelerinize yönlendirir. Günlük hayatınızda şekerden uzak durun ama antrenman sonrasında şekerden korkmayın: 40 gram civarında protein içeren bir protein tozu ile birlikte ve 40-60 gram civarında hızlı sindirilen karbonhidratlar içeren şekerli gıda veya içecek alabilirsiniz."

1) 30 Ayıcık Şekeri (Jelibon, evet yanlış okumadınız) / 261 Kalori / 65 gr Karbonhidrat

2) 4 Dilim Beyaz Ekmek / 264 Kalori / 52 gr Karbonhidrat

3) 6 Yemek kaşığı Dekstroz tozu / 240 Kalori / 60 gr Karbonhidrat

4) 1 litre Gatorade sporcu içeceği / 200 Kalori / 56 gr Karbonhidrat

5) 2 servis Vitargo / 280 Kalori / 70 gr Karbonhidrat

Şu anda ben 87 kilo 1.80 boyundayım ve yağ yakıyorum. Bulk'a girdiğimde haftada 3 gün sadece ağırlık çalışması ve 1 gün de sadece cardio yapacağım. O vakit bu reçeteyi denemek için sabırsızlanıyorum, ben 20 tane falan jelibon yemeyi düşünüyorum. Pekmez, meyve vs taşıması zor olur, çalışma biter bitmez hemen tüketmek gerekiyor. Ağzına ata ata eve dönersin, süper olur.

Ama size tavsiyem bunu denemeden önce yağ-kas oranını ölçen bir tartı satın alın, Vatanbilgisayar'da 60-70 liraya Arzum ve Fakir'in var. Yoksa hiçbir şekilde bu işin tutup tutmadığından emin olamazsınız.

Son düzenleme: 12 Temmuz 2011
    Secretsoul bunu beğendi.
  2. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    aslında jelibon yerine balla karıştırılmış light süt alınamazmı ? zira jelibonun içinde neler olduğunu bilmiyoruz domuz jelatini , koruyucu falan varmışmış :)

3. veaN

veaN Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Muscle & Fitness dergisinin Ekim 2010 sayısında üzerinde durduğu bir konu ve sonuç olarak antrenmandan sonra "50 gr Haribo Altın Ayıcık" tavsiye ediliyor.

4. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu ayki sayısında (Peter Mensah kapaklı) ise antrenmanadan sonra doğal seçenek olarak 2 dilim beyaz ekmek ile 170 gr hindi jambon tavsiye etmişler. Ben hocaya jelibon konusunda danıştığımda katkı maddeleri var, onun yerine kuru üzüm ye dedi.

Dün antrenmandan sonra ise 2 dilim beyaz ekmek arasına 150 gr hindi salamı koyup yedim. Hem çok lezzetli hem de tam da ihtiyacım olan şeyler: Basit karbonhidrat ile protein. Herkese bunu tavsiye ederim.

5. onuriskenderun

onuriskenderun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kilo vermede spor sonrası üzüm suyu?

arkadaşlar merhaba. 187 boy 105 kiloyum. kas yıkımı ve spor sonrası basit şeker alarak kas yıkımını engellemek adına sitede neredeyse tüm konuları okudum. sorum şu: kilo verme ve yağ yakma amacıyla haftada 3 gün salona gidiyorum. kilo verme sürecinde spor sonrası ben de küçük üzüm suyu tüketmeli miyim? bunun kilo verme süresinde ne gibi etkisi olur. kafam bayaa karıştı çünkü.
    bu arada kardiyodan sonra 1 saat ağırlık çalışıyorum.

6. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    ben de antremandan hemen sonra sadece protein tozu kullanıyorum sonra da yemek yiyorum ama açıkçası bu başlığı okuduktan sonra büyük bi hata yapıyomuşum gibi hissettim. Protein tozu çikolatalı olmasa meyve suyuyla karıştırıp içmeyi bile düşünüyorum aklıma başka bi çözüm gelmedi ne yazık ki

7. gkrt_07

gkrt_07 Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Günlük beslenmem şu sekılde;

Sabah 9.00 : 2-3 Yumurta Beyazı + Lor Peyniri veya Az Yağlı beyaz peynir + Zeytin + Domates + Yeşil Çay + Belki Kepek Ekmeği + Biraz Yoğurt.

Ara: 11.30 Yeşil Çay ya da Sade Kahve (Şekersiz -Sütsüz)

Öğlen 13.00: Haşlanmış tavuk ile Salata Hazırlıyorum, İçerisinde Domates/Salatalık/Maydanoz/Göbek bulunuyor + Bazen Yanında Yoğurt bir kase (200gr)

Ara Öğün 15.00: Yeşil Elma

Ara: 15.30 : Yeşil Çay

Akşam Yemeği 17.30 - 18.00 civarlarında: 200gr Izgara Tavuk + Yarım Domates + Yarım Biber Tüketiyorum.

Sonrasında Spora gidiyorum.

Gün İçerisinde pek yağ ve şekerli yiyecekler almıyorum. Diyetteyim, Almalı mıyım?
    Ne Tavsiye edersiniz.?

----------------------------------------------------------------------------------------------

Şunu da Eklemek İstiyorum;

Yahu canım bugün acayip dondurma çekti, dondurma sezonu açılmış :)

Bakkal dükkanımız var, bugün bir girdim içeri dondurmalar bana bakıyor,ben onlara :)
    Bögürtlenli Bravo ya baktım. Besin Değerlerine.

1 Pakette
    Protein 6gr.
    Yağ 12gr
    Karbonhıdrat 24gr civarındaydı yanlıs hatırlamıyorsam.
    Şeker Yazmıyordu :/

Şuan Diyetteyim.
    genel olarak Yağlı,şekerli,tuzlu ve Karbonhıdratlı yıyeceklerden uzak duruyorum.
    Bu Dondurmayı yememde sakınca var mı gün içerisinde ara öğünde falan :)

Ya da Antremandan sonra? genelde akşam saatlerınde oluyor antremanım,9 gıbı bu dondurmayı yesem mesela :)

8. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Bi sorum olucak, çoğu kişi antreman sonrası kastaki glikojen depolarını doldurmak için meyve suyunun iyi olmadığını söylüyo, peki meyve suyuna ekstra şeker ilave etsek -bildiğimiz toz şeker- değişen bişey olur mu ?

9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    onun yerine %100 üzüm suyu alırsanız dimesin var mesela ben carrefourun kendisininkinide alıyorum arada bulamazsam tavsiye ederim hem tam basit şeker spordan sonra alınmalık yani :)

10. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Ya basit seker alicaz iste bu kadar off topic fazla.Maksat 30dk icinde max insulin,protein sentezi...
    Meyve yemek veya fruktoz almak vg de iyi degildir cunku fruktoz bi kac seneden beri liposeker olarak adlandiriyor cunku arastrmalar gostermistir ki, bu seker turu vucuda alindiginda(zamani farketmez) karacigerde yaga cok cabuk donusturuluyor ve direk depo yagi oluyor.bu demek degilki meyve yemiyelim.sadece glisemk indeksi yusek meyveeri sinirlandiralim..asaglikli gunler

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:19 ----------

Agir kardiyodan sonra 1 saat antreman fazladir vucut kortuzol salgilar.kas kaybetme ihtimalin artar.spor sonrasi basit seker alabilirsin post workte yaga donusme ihtimali azdir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:22 ----------

Dedigin dondurmada seker olmamasi mumkun degil,seker olmadan o dondurmayi satamazlar:D sekerle yagi ayni anda alirsan kacinilmaz olarak yag depolarsin.

11. DarkNRoll

DarkNRoll Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    antrenman sonrası basit şeker ihtiyacını bir türlü kendimde sabitleyemedim yani ne yemem gerektiğini ne içmem gerektiğini bir türlü anlayamadım herkes farklı şeyler söylüyor antrenman sonrası meyve suyu tüketmeyi düşünüyorum ama içinde fruktoz da var meyve suyunun o halde bizim istediğimiz bu değil...dimesin yüzde yüz üzüm suyu var bu nasıldır acaba arkadaşlar fiyat olarak biraz tuzlu ama mecburen alıcaz eğer faydası varsa..

12. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Canım kardesim kutu meyve sularinda sakkaroz glikoz surbu kullanirlar iste ihtiyacin olan o bakarsin kutunun arkasinda g.ikoz surubu/sakkaroz yazar cunku ureticiler meyvenin tum posasini kullanmazlar aradaki acigi sekerle takviye ederler.protein tozunla beraber 1 kutu istedigin aromayla ic o kadar iste off sezonda 2 tane icebilirsin kutusunda 36 gram seker var...

13. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    sözün özü budur. hep destek, tam destek. bunlar varken gidip de gainer adı altında da olsa şekere para verilmez. olmadı jelibon yesinler.

Creatia bunu beğendi.
  14. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Antrenman sonrası gainer tercih ediyorum çünkü gainer size sadece şeker vermiyor diğer kullandığınız şeyler gibi.Hem içinde şeker var hemde günlük karbonhidratımızın bir kısmını karşılıyor yani gün içinde durmadan makarna yememize çok gerek kalmıyor.

15. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Seker ihtiyaci sporcular tavsiye ediyor ancak bence gerek yok. Cellmass turu antreman sonrasi icecekler gayet iyi verim sagliyor.

16. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Antrenman sonrası üzüm suyu :) ideal.

17. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Üzüm suyu gainer karışımına ne dersiniz?

18. brhmcr

brhmcr Guest

Sahsi fikrim hicbirsekilde basit karboya ihtiyac olmadigi, aramizdan varsa profesyonel olan oyle sert bir idman cikarabilen, o da zaten vitargo veya maxy wize a yonelecektir.

19. Lodric

Lodric Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar birisi diyorki antreman sonrası şekere gerek yok peki.Ben çok araştırma yaptım ama.Antreman sonrası basit şeker tüketen birisiyle tüketmeyen birisi arasındaki gelişim farklarıyla ilgili bir yazı bulamadım bulan var ise yardımcı olursa sevinirim sonuçta kemal kılıçtaroğlu gibi belgelerle konuşmak lazım :D Birde çok merak ettiğim bir soru ek besin kullanmayanlar için zararlıdır demiyorum ilerde bende alıcam belki.Sadece kullanmayanlar için basit şeker alımı antreman sonrası 300-400 ml civarı deniyor.Peki sabah uyandıgımızda kas yıkımını durdurmak için antreman sonrası gibi basit şeker alımı yapmalımıyız ? veya illa üzüm suyu değilde 3 yemek kaşığı pekmez suyla beraber alabilirmiyiz yada sabah uyandıgımızda 1 elma yeterlimi ? protein tozu daha kullanmıyorum ve kullanmayan bir çok kişi var bu konuda bilgili arkadaşlar bizleri aydınlatırsa çok bedbaht olurum :)

20. gokoemmi

gokoemmi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    ben kalktığımda dediğin gibi pekmezden veyahut baldan yararlanıyorum bu doğru bir tercih birde üzüm suyu ile ilgili benim de kafam net değil bazıları içinde fruktoz olduğu için antrenmandan sonra içildiğinde fruktozun yapısından sonra kasa bir katkısı olmayacağı ve direk yağ olacağı görüşünde ben de bundan şüphelendiğim için jelibon tercih ediyorum biraz antrenman çıkışlarında sabah kalkınca da bal veya pekmez 2 çorba kaşığı kadar iş görecektir.

Sayfayı Paylaş