günlük protein ihtiyacı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve efekan tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    Bir çok arkadaşımızın günlük protein alımı hakkında soruları var bu sorularına cevap olarak bir konu yayınlamak istedim umarım beğenirsiniz . saygılar

Protein vücut için çok gerekli bir bileşendir.
    Kasların ve bağlantı dokularının beslenmesi, yaşaması ve tamiri, vücudun su dengesinin düzenlenmesi, ana hormon ve enzimlerin üretilmesi ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Sağlıklı ergen erkek ve kadınlar için, günlük gerekli miktar, Kg başına 0,8 gramdır.
    Yani vücut ağırlığına göre, ortalama bir insanın, günlük 40-65 gr arası Protein alması gereklidir.

bu miktar ; kişinin
    1- yaşına
    2- mesleğine
    3- cinsiyetine
    4- günlük aktivitelerine
    5- kilosuna ve boyuna
    6- metabolik bir hastalığı olup olmadığına göre değişir.

* örneğin günlük 2000 kalorilik beslenme rejimi uygulayan bir ergen kişi için, 50 gram protein alması uygundur.

* Eğer düzenli olarak egzersiz ve spor yapan birisi iseniz ; bu miktarın egzersiz yaptığınız günlerin sayısına bağlı olarak % 25-50 arttırılması gerekir.

* mesela bir kişi için günlük 200 gr..protein ihtiyacı olabilirken , bir başkası için en fazla 30 gr. da olabilir.

*protein ihtiyacının ; balık, yağsız et, kümes hayvanlarının etleri, az yağlı ya da yağsız süt ürünleri, bakliyat, tahıl ve soya gibi sağlıklı ve protein açısından zengin DOĞAL ürünlerden alınması en SAĞLIKLI yöntemdir.

KAYNAK: Uzm. Dr. Ümit Hazar

Son düzenleme: 31 Mart 2012
    NacHo, Danny Boy ve SiR_Arawn bunu beğendi.
  2. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    43
    Bu doktorun 1-2 yazısını okumuştum daha önce protein tozu ile ilgili. İtiraz eden olmuş o yazılara onlara verdiği cevapları da okudum. Bundan sonra 2+2 dört yapar derse bile şüphe ederim.

3. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    saygı duyarım düşüncelerine . ama bana mantıklı geldi bu yazısı

akan555 bunu beğendi.
  4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    843
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    İyi ki paylaşmıştın günlük alınıcak protein konusunda konular açılmaya başlıyordu aydınlatma oldu yanlız benim kafamda bir soru işareti var.Elinizde acaba bütün Protein veren besinlerin listesi var mı? Yani bunun tamı tamına her Protein veren besine kadar sırayla verdiği protein değerleri olan bir site veya bir liste var mı? sitemizde...

5. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    0
    protein veren besinler internette cıkması gerek galiba...
    şimdi gel gelelim konuya paylaştıgın yazıda spor yapmayan normal bir insanın günlük protein alımından bahsedilmektedir...
    nasıl insanları metabolizma yaş kilo diye ayırıyorsak protein alırken,sporcularıda steroid kullanan , kullanmayan diye ayırabiliriz bence.cunku steroid almayan bir insanın bu sporda işi hayli zor gunluk kg bası 2 g protein almalı.steroid alan insanın protein ihtiyacı kas buyuklugune göre cok daha farklı olacaktır...

6. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    43
    Buyrun sizlerde okuyun bana hak vereceksiniz.

http://www.umithazar.com/hastalik.te...5/protein.tozu
    http://www.umithazar.com/hastalik.te...tozu.kullanimi
    http://www.umithazar.com/hastalik.te...4/Protein.Tozu

Yazılardan alıntılar.

eğer vücut geliştirmek için protein tozu veya aminoasit hapı kullanacaksanız , hiç tavsiye etmem.. günde 6 tane aminoasit hapı yerine 1-2 tam yumurta yemeniz aynı değerleri verir.
    ....
    İnsanlar arasında şöyle bir yanlış kanaat vardır.’’Vücut geliştirme sporunu bırakınca kaslar sarkar’’ yanlış bir kanattır.

Doğrusu şudur; Kasların sertliği gider ve kasın kütlesi küçülür.Sarkma olmaz.Lakin sporu bırakınca yanlış ve dengesiz beslenme sonucu yağlanma olacağı doğrudur.

Yalnız; protein tozu ve Aminoasit kullanımında kasta sarkma olur.Buda bir gerçek.Bunlardan uzak durmak gerekir..
    ....

Yağlı besinlerden uzak durun.

Karbonhidratı abartmadan yeterince alın.(Makarna,ekmek,un mamulleri,şeker v.b)

Ne bir kaynak ne bir bilimsel çalışma örnek göstermiş. Adamın protein tozlarının, amino asitlerin ne olduğundan, neden kullanıldığından bile haberi yok. Bir de bütün sitelerde makale havası ile paylaşılmış. Laf kalabalığından başka bir şey değil.

KaraFırtına ve Ocensers bunu beğendi.
  7. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    413
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    Anlamadım şimdi protein yararlımı zararlımı onu öğrensek süper olacak :D hiçkimse düzgün bir bilgivermiyoki

8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    843
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Protein kas gelişimi için gerekli ve yararlı birşey.Aşırı düzeyde fazla veya çok az almadığın sürece problem yok.

9. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    allah aşkına kalkan333 yazımı okumadın galiba ilk paragrafa bak hiç olmazsa . :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:42 ----------

Kısa bi araştırma yaptım ve bazı besin gruplarının protein değerleri ve diğer değerlerini belirten bi kaç tane tablo buldum bunlar;

BAZI DENİZ ÜRÜNLERİ

BAZI KURUYEMİŞLER

SEBZELER

ÇORBALAR

NacHo bunu beğendi.
  10. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    413
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    haklısın :D ama son yazındada kötülüklerinden bahsetmişsin kafam karıştı

bu arada protein tozunu az alırsak ne gibi zararları olur ?

11. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    621
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Kilo başı 2 gr protein olayına katılmıyorum.Kasların aldığımız proteinlerin belli bir kullanma sınırı vardır ve bu kişiden kişiye değişir.Örnek vericek olursak vücudunuzdaki kaslar günlük 60 gr. proteini kullanıyorsa siz 100 gr. protein alsanızda bunun size katkısı olmaz.Spor yapan ve hacimli kişilerde günlük protein ihtiyacı azda olsa değişiklik gösterir.Tam anlatamadım ama Danny Boy görürse net bi şekilde açıklayacaktır.

Son düzenleme: 1 Nisan 2012
    Danny Boy bunu beğendi.
  12. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Karaciğeriniz siz ne yaparsanız yapın belli bir miktar protein sentezler. Yiyeceklerin protein kalitesi de önemlidir.
    Mesela bir bifteğin protein kalitesi 80 puan iken bir ton balığının protein kalitesi 120 puandır.

Son düzenleme: 1 Nisan 2012
    efekan bunu beğendi.
  13. face1tr

face1tr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki kutusunda "yavaş karışımlı protein içeriği" gibisindenibareler bulunan ürünler hakkında konuşabilecek var mı?

mesela whey protein hemen kana karışoyor, ancak kimi proteinler de aldıktan 10 saat ya da daha fazla süre sonunda vucüda etki ediyordur. sanırm söz konusu yavaş karışımlı proteinlerden kasıt bu ola gerek? Bu tür proteinler, gün içinde sürekli hareket eden birinin işine yarayacaktır. gibime geliyor? bu işin aslı nedir?

14. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    aynen ole eklencek pek bır sey yok aslında :)

yanı basıt mantık sudur cok proteın almak degıl gereken kadar proteın almak onemlıdır bunun adı da pozıtıf nıtrojen dengesıdır yanı kanda yeterlı amıno asıt dengesının saglanması :)

fazla proteın alırsak ne olur dersenız vucudunuz bunu amıno havuzuna eklemıcektır sadece enerjı uretır bunlardan kı proteın pahalıdır bole bır seye gerek yok :)

dogada kı en kalıtelı besın yanı ınsanda sındırımı ve sonrasında kı mukemmel amıno profılı tam yumurtada mevcuttur tam olarak 97 dır ama 100 dıye alınır yanı gold standart :)

mesela wheylerde yazar % 104 dıye bu nedır sudur sız 10 gr yumrta proteını alırsanız vucudunuz bundan 10 gr proteın sentezler :) lakın 10 gr bu wheyden alırsanız vucdunuz bundan 10.4 gr proteın sentezler :)

ve evet kalıtesıde cok onemlıdır yanı sudur kalıtelı olması mesela bıftek yedın bundan 50 gr aldın vucudun bunun 40 grmını kullanır :) ama mesela proteın kalıesı 50 olan bır sey eydın bunun 25 grmını kullanır :) mı acaba bunalr eskıden ole denırdı artık ole degıl :) neden bıftek 80 dımı sen bunun yanında patates puresı + garnıtur yedın + pılav da yedın noldu o 80 olan kalıte oldu 115 yanı sen amıno asııt profılını zengınlestırdın ve mukemmele ulastın :)

zaten o yuzden denırkı tek bır proteın kaynagı almayın en basıtınden ıyı bır menu sole olur :)

100 gr tavuk etı + mercımek yemegı + bulgur pılavı + humus = noldu amıno profılı super oldu proteın cesıtlendı ve mukemmellestı :)

hayır aslında yanlıs anlamısın :)

solekı mesela yavas karısan proteınlere ornek kaseındır sen aldın bunu dımı 7 saat surer sındrımı ama bu demek degıldır kı 7 saat sonra emılır :) yavasca emılır yana kana yavas gecer :)

karısım proteın tozları sadece wheye gore daha ıyıdır cunku daha ıyı bır amıno asıt dengesıne sahıptırler :)

Son düzenleme: 3 Nisan 2012
    Akhilleus, ads1940, efekan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. Froents

Froents Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    190 GR ' İşkembe Çorbası ' nda 50gr protein mevcut ve yağı oldukca az. tavsiye ediyormusunuz sporculara :)

16. 50promil

50promil Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    güzel bilgiler vermişsiniz fakat şu sorunun cevabını anlamadım; kaslarımın günlük kaç gram proteine ihtiyacı olduğunu nasıl belirleyeceğim

17. KaraFırtına

KaraFırtına Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    0,8 g/kg beslenen çocuklar kısa kalıyor. Bir sporcu için en az 2 g/kg olmalıdır.

18. Abdulvahap KARA

Abdulvahap KARA Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Üniversite yıllarımda bitirme tezimi body building te beslenme üzerine yapmıştım. Kanaatim ve bulduğum sonuç günlük kilogram başına 1.2 gr dı.
    (80 kilo bir sporcu için 96 gr protein gibi.) Gençlik yıllarımda iyi kas yapmıştım hiç protein tozu kullanmadım. Çalııştığım oranda kaslarım gelişti. Kaslarımda hiç sarkma olmadı. Şimdi 40 yaşımdayım 40 cm pazu ile tekrar spora başladım. profesyonel olmayan body sporcularının protein tozu kullanmaları şart değil gibi geliyor bana.

19. Mericc_91

Mericc_91 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba hocam sen bu iş için baya araştırmıssın anladığım kadarıyla protein tozu hiç mi kullanmadın ? ve kilo başına 1.2 gram protein alımı ve düzgün beslenmeyle istediğin oranda kas kütlesine ulaştın mı...birde gerçekten beslenme programını merak ettim..

20. Abdulvahap KARA

Abdulvahap KARA Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba
    1999 yılında sadece 2 kapsul amino asit almıştım ve 3 yıl idrar yolu iltihabı ile boğuştum. ihtimal bozuktu ama ben de protein tozlarına ön yargı oluşması için yetti. İstediğm kas kütlesine yaklaşmıştım çalıştığım yıllarda.
    Şimdi bir salonda fitness hocalığına başladım. Bazı üyelerim protein tozu kullanıyor kullanmayanlara oranla antrenmanda daha çok yüklenebiliyorlar (profesyonel olmadıkları halde prof gibi ağırlık basıyorlar ama zamanla enerji metabolizmaları geliştiğinden büyüme yavaşlıyor. Eğer tozların içine anabolizan stereoid katılmışsa büyüme devam ediyor ), toz almayanlar daha az yükleniyor gelişme iki grupta toz alanlar da azıcık hızlı. Beslenme işi, sporda da hassas bir yerde.
    Body yaparken bazal glisemik indeksi çok yüksek olan üzüm pekmezini su ile seyrelterek ara ara içiyorum bu antrenmanı rahat çıkarmamı ve enerji ihtiyacımı proteinden değilde şeker den karşılamamı kolaylaştırıyor.
    Genel de gün boyu yediklerimin protein değerini kabaca hesaplayıp kilo başına 100 gr mı bulmaya çalışıyorum.
    1999 daki halim. VAHAP BUDY 10.jpg

Sayfayı Paylaş