Günlük, Kilo Başına Kaç Gram Saf Protein

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ibrahimmmm tarafından 11 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ibrahimmmm

ibrahimmmm Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Başlıktan da anlaşılabileceği gibi kilo başına günlük kaç gram saf protein almalıyız. Örneğin normalde kilo başına 1,5 gram protein aldığımızı varsayarsak, bu proteini et ile karşıladığımızda 80 kilo olan birinin aldığı 120 gram et proteininin biyolojik değer olarak 120*0,75=90 gram saf protein olarak alırken bu 120 gram proteini soya fasülyesinden aldığında 120*0,40=48 gram saf protein almış olacak.
    Örneğin ben her öğün 1 olmak üzere ara öğünlerde 1 tane yesem günde 4 ekmek yiyorum.(niyeyse ekmekten vazgeçemiyom yaw :lol: ) Sadece ekmekten günlük 40 gram saf protein alıyorum.
    Şöyle bir hesap yaparsak 1 ekmek 200 gram 4 ekmek 800 gram olduğuna göre ekmekteki protein oranı yüzde 9,8 olduğuna göre ve biyolojik değeri yüzde 53 olduğunu hesaba katarsak;

800*0,098= 78 gram kaba protein
    78 * 0,53= 41,552 gram sapsaf protein eder ve karbonhidrat cabası. Bunun etlisi, sütlüsü yemeği var. Antrenmanlarda aldığımız wheyler var. Bunun sonu gittikçe gidiyor.

En önemli sorum ise şu;
    Örneğin soyadaki kullanılmayan proteinler karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarır mı?
    Bir insan günde 300 gram soya yediğini farzetsek, 300* 0,80=240 gram kaba protein ve 240*0,4= 96 gram saf protein eder. Yani 240 tan 96 çıkınca 144 gramlık vucut tarafından kullanılmayan protein vucuttan geçerken herhangi bir organa zarar verir mi? (fazla proteinden kaynaklanan hastalıkları biliyoruz)
    Biraz uzun oldu ama bu sorulara cevap bulursak protein alımı konusuna son noktayı koyarız herhalde. :)

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    sevgili ibrahim
    bu protein meselesini bu kadar zorlarsan inan bodyden soğursun..
    alman gereken protein hesabı çok ama çok basittir.. bu sporu hakkıyla yapıyorsan kilon*2 ya da kilon*2.2 gibi bir hesap yapabilirsin.. mesela 80 kiloysan 160-180 gram gibi protein alman yeterli..
    besinlerdeki protein değerlerini ise besin değerlerini gösteren her türlü sitede bulabilirsin.
    ( www.besinler.com )
    bilmen gereken tek şey bitkisel kaynaklı besinlerin protein değerlerini yaptığın hesaba eklememen.. çünkü ya ihmal edilecek derecede düşük protein içeriyorlardır ya da içerdikleri proteinlerdeki aminoasit zincirleri eksiktir.. (soyada, baklagillerde olduğu gibi)
    bu nedenle vücutçuların protein hesaplarında baz aldıkları protein değerleri et ve süt ürünleri üzerindeki değerlerdir..

missfit bunu beğendi.
  3. ibrahimmmm

ibrahimmmm Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Eee peki hayvansal proteinleri hesaplayıp, bitkiselleri atladık diyelim bu es geçtiğimiz proteinler sonra hastalık olarak geri dönmez mi bize. Bence bitkisel proteinleri hesap etmeden olmaz bu iş. Sonuçta onlarda protein. Mesela kırmızı etteki proteinin bijolojik değeri %76, soyanın %40. Yani kırmızı etteki proteinin %76 sı vucut kullanılırken, soya proteininin %40 ı kullanılıyor. Geri kalan değerler ise vucut tarafından atılıyor.
    Ayrıca ben normal protein alımının kilo başına 1,5 gram olduğunu fazlasının zararlı olabileceğini okumuştum. Normal insanlarda ise kilo başına 0,8-1,1 gram arası idealdir.
    Soruma tam cevap alamadım ama gene de teşekkür ederim. Bir noktada haklısın. :D

4. ibrahimmmm

ibrahimmmm Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum verdiğin link bir harika. :eek:
    Çok çok teşekkürler. ,uper

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bitkisel proteinlerin yaratacağı fark cok fazla olmadığından saglık açısından sorun olmucaktır.. (sonuçta hergün soya yiyecek değilsin)
    protein alımı sporcularda 1.5 gram olabilir ama kas geliştiren vücutçularda bu oran diğer spor dallarına nazaran daha da fazladır.. bu nedenle kilo başına 2 gram ile 2.2 hatta 2.5 gram arasında değişebilir..
    1.5 gram protein alımının yeterli olacağını iddia edenler de var.. ancak protein alım miktarı insanın biyolojik ve genetik faktorlerine göre değişim gösterebilir.. kendi vücut tepkilerini izleyip tecrübe kazanmak en doğrusu..
    bu nedenle kendi tecrübelerime göre önerim disiplinli çalışan bir vücutçunun kilo başına en az 2 gram hayvansal protein almasıdır..

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    rica ederim yararlı olduysa ne mutlu..

Burak Sertman bunu beğendi.
  7. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Çalışan biri için günlük değeri almak gerçekten çok zor öğünleri kendin götürmek zorundasın dışarda yediğimiz yemeklerin sporcular için veya sağlıklı beslenmeye yönelik devam ettirmek bayağı zor

8. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Tebrikler, 11 yıl önceki konuya cevap yazıp, bilgilerinle bizi ve tüm BB camiasını aydınlattığın için.
    11 yıl gibi bir sürede bu bilgilere ulaşman ve bizimle paylaşman oldukça heyecan verici! :D

9. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    umarım çok heycanlanmamışsındır kalbe zararlıdır kardeşim :)

10. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Merak etme salgılanan noradrenalinden dolayı sıkıntı yok ;)

11. bulkyfighter

bulkyfighter Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Haklısın hem çalışıp hem de günlük değeri karşılamak zor. Ben şahsen örneğin fıstık ezmesi ile aldığım proteinleri de bu günlük almam gereken protein sayımına ekliyorum. Sonuçta protein olarak görüyorum ama yağ oranı çok yüksek 100 gram fıstık ezmesinde . Sürekli et yemeye bütçe yetmiyor bir şekilde denkleştirmeye çalışıyoruz günlük kg başı 2-3 gram aralığını :)

12. Salih Tufan

Salih Tufan Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    bu yaptıgın spora göre degısır kardesım ama ortalama kılonun 1.8 katı ladar alman gerekıyor

13. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    adale yapısına göre buna boy kilo ve hedef doğrultusunda plan yapman gerekir tahminen 2 katı kadar

Sayfayı Paylaş