Günlük karbonhidrat ve protein !?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Abdullahhate tarafından 20 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Abdullahhate

Abdullahhate Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Forumda okuyup araştırarak çok şey öğrendim fakat aklımda yer etmeyen bazı şeyler var, yardımcı olursanız sevinirim. Ben sabah 9 akşam 6 çalışıp akşam 6dan sonra spora gidiyorum, buna istinaden;

1- Günlük karbonhidrat ihtiyacımı nasıl anlarım? Öğlen yemeğinde yediğim bir tabak pilav yada makarna yeterlimidir?
    2- Spora gitmeyeceğim günler karbonhidrat almalımıyım?
    3- Protein ihtiyacı için sabahları yediğim 1 fincan lor peynir ile 2 yumurta beyazı yeterlimidir? yada 1 bardak süt?
    4- Şu kadar gram protein bu kadar karbonhidrat falan al deniyor forumlarda fakat ben bunların gram ağırlıklarını nasıl bilicem?kafa_

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
    bench_O

2. Ulysses

Ulysses Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle sabahları 4 Beyaz, 1 Sarı genel tavsiyedir.
    Salona gitmeden 2 saat önce komplex karbonhidrat almalısın. Antremandan yarım saat önce 500 ml su tüketilmelidir.
    Antreman bitimi 75-100 ml civarında basit karbonhidrat alınmalıdır. (Meyva, Meyva suyu, Süt, Yoğurt, Bal) Karbonhidrat ve protein arasında 1:1 oluşturmak için 60 gr da protein gereklidir.
    Uyumadan öncede casein protein alınmalıymış çünkü whey pro'lar kana çabuk geçiyormuş sanırım.
    Bunlar kendi derlediğim bilgilerim büyüklerim gördükleri yanlışları düzeltsinler lütfen.

3. Abdullahhate

Abdullahhate Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim. Peki mesella 60gr protein demişsin, işte bunu nasıl ölçücem? Ne kadar lor peynir 60gr proteine denk gelicek nasıl hesaplıycam.

Birde 4beyaz1 sarı kilo yapmazmı çünki genişlerken birazda göbek yaptım gibi geldi (hocanın dediğine göre akşam 6dan sonra aldığım karbonhidratlardan dolayıymış)

4. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Besinlerin besin değerleri arkasında yazar oradan takip edebilirsin. Kaldı ki yeni başlayanlar için gramaj hesabının o kadar önemi yoktur. Sen o besinleri düzenli tüketmeye alışacaksın ilk başlarda. Gram hesabı sonra.

Sabahları 4 beyaz 1 sarı kilo yapar mı demişsin. Kilo yapmasından kastın yağ yapması diye düşünüyorum. Pek te alakası yok ayrıca sabah aldığın yumurta proteini çok faydalıdır. Hocanın dediği doğru sayılabilir. Uyumadan 3 saat öncesine kadar fazla ağır yememek lazım. Antreman sonrası o saatlere geliyorsa bilemem. Ama akşamları fazla ağır yememek lazım.

5. Abdullahhate

Abdullahhate Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yok gramaj hhesabı derken arkalarında yazıyor besin değerleri ama mesella ben nasıl bilicem kaç kaşık yersem 60gr proteine denk gelir? bunu diyorum yani. Ölçek falanmı kullanıyorsunuz? benim sporda 8.ayım. Daha dikkatli beslenmek istediğimden soruyorum. Birde öğlen yediğim bir tabak pilavdan sonra akşam 6da gideceğim spor için tekrar karbonhidrat almam gerekirmi? Yoksa sizce yeterlimidir? Spordan çıkınca hafif karbonhidrat için elma falan yiyorum.

6. CobeWilliams

CobeWilliams Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Benim sana önereceğim 500ml.light süt /15gr protein 22.5gr karbonhdrat
    4 yumurta akı/ 30gr protein
    150gr yulaf ezmesi / 17gr protein '80.3gr'karbnhidrat
    1 muz
    1 corba kasıgı bal ve yarım avuc fındık(varsa)
    = minimum 62gr protein /102.8gr karbonhidrat
    Eğer aroma istiyorsak istege göre kakao koyabiliriz.
    güzel kardesim bunları blendıra atıp iyice sıvı kıvamına getirene kadar karıstırıyorsun sonra bi shaker veya pet şişeye koyup antrenmandan sonra içiyorsun.antremana cıkmadan önce hazırlamanı öneririm cok beklemiş olmasın 1 gün gibi. faydasını göreceksin 'sunu unutmayalımki sıvı kana daha cabuk karısır sindirimi kolaydır.

mJw ve Serkoss bunu beğendi.
  7. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Hocan saat 6 dan sonra almana bağlamış ama sen günlük atıyorum 2000 kalori alman gerekiyorsa ve hala bunun tamamını almadıysan.İstersen akşam 10 da yap antrenmanını yinede göbek bağlamaz yani asıl önemli olan günlük aldığın toplam kalori miktarıdır.

8. Abdullahhate

Abdullahhate Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Kaloriye çok dikkat ediyorum, 2000 kalori bile almıyorum günde

9. Mithat

Mithat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    benim Anlamadığım Şöyle bir şey var 2000 kalori demek 2000 Kcal mı 2000 kj mi ?

10. HUMOR

HUMOR Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    EDIRNE
    2000 kcal demek.
    kj enerji birimi olup 1kcal=4.1868 kj dür.

Özetle bakmanız gereken kcal(kalori)'dır.

mJw bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş