Günlük Gelişimim Ve Sorularım...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve gomekurt tarafından 17 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle herkese merhaba, foruma birkaç gün önce kayıt oldum, sormak istediğim ve tavsiyelerinizi almak istediğim pek çok konu var, teşekkürler….

Öncelikle Ektomorf yanı baya bir ağır bassa da ektomorfla Mezomorf arasında bir vücudum var. Yaptığım testte ve okuduğum şeylerde böyle bir izlenime vardım. Tabi yanılıyor da olabilirim. Zayıfım, hem de baya bir zayıfım.

Boy:1.75
    Kilo:59
    Vücut:Mezomorf-Ektomorf(ağır basıyor)

Daha önce 2 ay lık bir Body geçmişim oldu(1 yıl oldu fazla bir zaman) Tabi evde de 3-4 ay aralıklarla yoğun olmadığım vakitlerde evde çalışdım Dumbell ile. Her neyse body’e gittiğim zamanda hocam sadece şekerli yağlı gıdalardan uzak dur bol bol makarna, yumurta süt ürünleri tüket dedi o kadar. Sonra zaten kaçtı kayıplara karıştı gitti spor salonu kapandı.

S1:protein değeriyle yağ değeri bazen aynı oranda oluyor, bu gıdaları almalı mıyım?
    S2:Dün Trafik kazası geçirdim ve sol avuç içimdeki kaslar ezilmiş elim şişti, bu kasların yenilenmesi ne kadar zaman alır. Kalıcı bir etkisi olur mu?
    S3:Büyük kas grupları 3 günde küçük kas grupları 1 günde iyileşiyormuş. Şimdi ön kol kasları sanırım küçük kas grubu. Ben bu kasları 2 günde bir çalıştırmak yerine niye haftada 1 kez çalıştırıyorum? Sitede her has grubunu haftada 1 kez çalıştırmayla ilgili bir sürü şey varda.
    S4: Birde bana hangi kas grupları büyük hangi kas grupları küçük bilgi verir misiniz?
    S5:Yeni Body salonuna gittiğimde en son 2. Programa geçmiştim, o programdan devam ettirmeliyim baştan mı başlamalıyım?
    S6:Mekik hareketini yaparken, elim boynuma gitmemesine rağmen ve boynumu zorlamama rağmen boynum bir süre sonra ağrımaya başlıyor, doğal mı bu?
    S7:Ektomorfların çok uğraştırıcı, zor kaslana bildiklerini söylemişsiniz, mezomorfların ise işinin en kolay olduğunu. Şimdi ben ikisinin arasındayım, sizce benim kas kütlemi geliştirmem kilo almam ve gelişmem zor mu olur kolay mı?
    S8:Son olarak da sitede her ne kadar araştırsam da tam bir sonuç bulamadım. Antrenmandan sonraki kas ağrıları daha doğrusu kas bölgesine dokununca hissedilen o acı zararlımı yararlımı? Yani bazı yerlerde kaslar ölüyor felan yazılmıştı sanırım ya da ben öyle anladım. Kötü bir şey değimli bu?

Saolun şimdiden, Body salonuna gittiğim gibi gelişmelerimi sürekli buraya yazmayı düşünüyorum. Yakında yağ oranımı, kol bacak göğüs ölçülerini de koyacağım buraya. Saolun… :)

Son düzenleme: 17 Aralık 2011
  2. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Sonunda ekleme fırsatı buldum ...

*boy:1.75
    *kilo:59
    *kol:35
    *ön kol:27
    *gögüs:84
    *omuz:102
    *bel:79

Tam olarak emin değilim ama doğru ölçüler buna yakındır sanırım. Bu arada öyle çok kaslı felan olmak istemiorum, mankenler gibi bir vücudum olsun yere mesela
    https://www.itusozluk.com/gorseller/brad+pitt/1499 şu tarz. İlk aşamada yeterli olur. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Pek birşey belli değil ama umarım yardımcı olur...

Sanırım bir süre daha body salonlarından uzak kalıcam gibi

Son düzenleme: 1 Ocak 2012
  3. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Bu konuyla ilgilenilmiycek mi :/

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kol ölcün %100 yanlış

c1) kiloyu aks olarak almak gerektıgı ıcın proteın degerı yuksek yag degerı düşük olanalra yonel ornegın lor peynırı tavuk gogusu balık hatta kırmızı et bunları kendı yagında yanı extra yag yakmadan tuketırsen proteın almıs olursun yagda mınumum almış olursun örneklero çoğalta bılırız ben bır kaçtane yazdım.

c3)haftada 1 kere yeterlı daha yenısınız onemlı olan fazla çalılmak degıl beslenme ve dınlenme.

mesala gogus calısırken trıceps ve omzuda devreye gırıyor azımsanmıycak kadar çalışmıs oluyorlar yanı anlatmak ıstedıgım herhangı bır kası çalıştırırken bır baska kas grupları daha calısıyor yanı sureklı calısmıs oluyorlar ön kol bırcok harekette devreye gırıyor zaten calısmıs oluyor.

c4) S - Kasların Çalışma Sırası Önemli Midir ?
    c - Çalışma prensibi ve verimlilik açısından önemlidir. Kaslar büyükten küçüklere doğru çalıştırılmalıdır. Geniş kaslarınız yeterince gelişmişse zayıf olan kasları çalışmakla başlayabilirsiniz. Genelde şu sıra ile çalıştırmayı tercih etmelisiniz:

* Quadriceps (Bacak)
    * Pectoralis (Göğüs)
    * Latissimus (Sırt)
    * Hamstring (Arka Bacak)
    * Deltoid (Omuz)
    * Calf (Baldır)
    * Triceps (Arka Kol)
    * Biceps (Pazu)
    * Forearm (Ön Kol)
    * Wrist (Bilek)
    * Abdominal (Mide ve Karın)

Bu kuralın önemi şudur : Geniş kasların büyümesi için daha çok çalışması gerekir. Eğer Triceps'lerinizi çok yorarsanız, göğüs kaslarınız için en verimli olan "Bench Press" hareketini, triceps kaslarınız bitkin olacağından, çok etkili ve ağır kilo ile yapamayacaksınız ve bundan dolayı göğüs kaslarınız iyi gelişmeyecektir.

Bacak için en verimli hareket olan "Squat"tan evvel mide ve karın kaslarınızı yorarsanız, Squat hareketindeki veriminiz düşecektir. Çünkü mide ve karın kasları squat hareketi için çok önemlidir ve bacak çalışmasından evvel çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.

c5)Bence sıfırdan başlayın.

c6) tam kalkıyorsundur belkıde yarım kalk fazla tekrar yapma karın kasları dıger kaslardan farkı yok

c7)S- Kaç ayda vucudum çıkar?
    C- Bu tamamen sizin genetiğinize, doğru beslenip beslenmediğinize, dinlenmenize ve doğru çalışmanıza bağlık olarak değişecektir.

c8)Ağrıyan bır kas kadar tatlı bır his yoktur ve çok doğaldır çalışmış anlamına gelıyor ve ağrı bitene kadar aynı kası çalıştırma benı dınlendır dıyor mesala bacagın agrıyorsa gogus calısabılırsın ama bacaka grıyor ve ogun bacak calısıcaksan çalışmasan daha ıyı

5. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Kol omuz ile dirsek arasındaki bölge değil mi? yanlış ölçtüğümü tahmin ediyordum bir daha ölçücem.

Hmmm çok sağol bilgilendirme için, şu çalışma sırası çok işime yarayacak gibi çok düzensiz çalışıyordum çünkü. Ancak S2'ye bir cevap yok sanırım, şimdilik bastırınca acı hissediyorum çalışmamı felan engellemiyor elim umarım hiç hasar kalmaz.

S1) Mekik oalyında ise fazla kalkmıyorum yani videoalrda felan izledim o tür yapıyorum, hızlı yapınca ağrı ve acı hissettiğimden hızlı yapıyorum ozaman oluyor ağrı, yavaş yapınca ne karın kaslarında acı oluyor ne boyunda ağrı? sizce ne yapmalıyım?

s2)Şekerli, asitli gıdalar niye yasak? Misal enerji vermemezmi bize? Yağda yok yani proteinde olmasa...

S3) Diyetleri uygulayamıyorum, malum ev aile hali ne pişerse onu yemek zorunda kalıyorum. Belli bir tavsiyeniz varmı?

S4) Bir yanda mantı, pizza, karnı yarık gibi yiyecekler dururken makarna yemek insana feci şekilde koyuyor. Bu konuda napmalıyım? Yani arada azıcık bir şey yesem ne tür bir zararı olur?

S5) okuldayken ara öğün olarak yumuta beyazı peynir felan yiyemiyceğimden kaşarlı tost yesem tamamen yerini tutmasa da idare edermi?

Son düzenleme: 4 Ocak 2012
  6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Karbonhidratların görevleri nelerdir?

Karbonhidratların temel görevi vücuda enerji sağlamaktır ve sporcular için temel enerji kaynağıdır. Ayrıca, sindirim enzimleri tarafından parçalanmayan, posalı karbonhidratlar da, kalın bağırsakların çalışmasını arttırarak, zararlı artık maddelerin bağırsaklarda uzun süre kalmasını önlemektedir. Karbonhidratların kaynakları nelerdir?

Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere 2 grupta incelenmektedir ve sporcuların basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları tüketmeleri, performansları ve sağlıkları açısından önerilmektedir. Basit ve kompleks karbonhidratların kaynakları aşağıda gösterilmiştir.
    Karbonhidratların Kaynakları

Basit karbonhidratlar

Çay şekeri
    Reçel
    Marmelat
    Bal, pekmez
    Şekerlemeler
    Meyve
    Süt Kompleks karbonhidratlar

Ekmek
    Pirinç
    Makarna
    Kurubaklagiller
    Sebzeler
    Tahıl ürünleri Sporcuların beslenmelerinde kompleks karbonhidratlar olan pilav, makarna, ekmek, kurubaklagiller, sebzeler ve diğer tahıl ürünleri muhakkak bulunmalıdır.
    Sporcular için karbonhidratlar neden önemlidir?

Egzersiz sırasında enerjinin temel kaynağı karbonhidratlardır. Yiyeceklerle alınan karbonhidratlar, karaciğer ve kaslarda glikojen olarak depolanır. Kaslarda 300-400 gram, karaciğerde 75-100 gram kadar glikojen deposu bulunmaktadır. Sporcular, yüksek karbonhidratlı beslenme ile glikojen depolarını yaklaşık 1.5-2 kat kadar arttırabilirler. Sporcularda glikojen depolarının çok azalması veya tükenmesi (antrenman sonrasında veya yetersiz karbonhidrat alımı nedeni ile olabilir) kronik yorgunluk veya sürantrene durumlarına neden olabilmektedir.

mekiği yavaş yapın sadece mekıgı degıl her ahrektı yavas yapın hızlı yapınca kas az çalışır

arada kaçamak yapın tabi ınsanlık halı hepımız yapıyoruz yapmasak hayat sıkıcı olur bıkarız

7. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Anlıyorum... Peki bazı kişiler ekmek tüketilmemesi gerektiğini söylüyor bu sanırım yanlış ben hiç ekmek yemiyordum. Basit olmasına rağmen bal felan tüketiyorum sorun olurmu?

Son olarak şu an tek bir dumbell'a sahibim, bu yzüden tek dumbell ile yapılan haretleri yapmaya çalışıyorum sorun olurmu?

Son düzenleme: 4 Ocak 2012
  8. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Boy:1.73
    Kilo:55-60

Antrenman:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/e...ell-t8554.html

Beslenme :

Sabah 08:00 kalkış

3 tam yumurta (18 protein)
    10 çay kaşığı bal
    5-6 zeytin
    bir iki dilim ekmek

Saat 11:00

200 ml çikolatalı süt 2,70 protein
    200 ml muzlu süt 2,72 protein

Saat 13:30

Bir kase kuru yemiş (Fıstık) (20.6 gr protein)

Saat 15:00

bir porsiyon patates yemeği
    bir porsiyon pirinç pilavı
    bir porsiyon zeyrin yağlı marul,havuç salatası

saat 17:30

Bir bardak vişne komposto
    Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu

18:00-19:00

antrenman

20:00

Ton balıklı bir porsiyon pilav (25 gr protein)

saat 23:00

Bir bardak süt, biraz bal ve yatış (6 gr protein)

Evet eksiklerim ve yanlışlarım neler acaba ?

Toplamda 75 gr protein almışım sanırım :/ en az 100 gr almam gerekirken patates yemeğinin protein miktarını felan saymadım çünkü hiç bir yerde yazmıyor ama 10 gr bile olmadığını düşünüyorum :/ bu yüzden ekleme gereği duymadım.

9. ph0enix

ph0enix Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    allah allah 17-18 yaşında boyun 1,75 ken şimdi 1,73 olmuşsun :) body boyu kısaltmazki sadece durdururdu ama tabi bu söze ben inanmıyorum da senın neden kısaldıysa yanlış olmusun galiba

10. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Kendi başıma ölçtüğüm için öyle :) Biraz yanlış hesap yapmışım gerçeği 1.73 tür. Mesajıda düzeltemediğim için kaldı öyle :D keşke 1.75 olsaydım.

11. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Sabah 08:00 kalkış

3 tam yumurta (18 protein)
    10 çay kaşığı bal
    5-6 zeytin
    150 gr peynir(17 gr protein) (22 gr yağ :/ )
    1 bardak ıhlamur
    1 bardak vişne komposto

Saat 11:00

200 ml çikolatalı süt 2,70 protein
    200 ml muzlu süt 2,72 protein

Saat 13:30

Bir kase kuru yemiş (Fıstık) (20.6 gr protein)

Saat 15:00

bir porsiyon patates yemeği
    bir porsiyon pirinç pilavı
    bir kase vişne komposto

saat 17:30

Bir bardak vişne komposto

18:00-19:00

antrenman bacak çalışması

20:00

Ton balıklı bir porsiyon pilav (25 gr protein)

200 gr peynir (22gr protein ) 34 gr yağ :(
    300-400 gr yoğurt 15-20 gr protein

Toplamda 122 gr felan protein aldım dün kü proteinim bayağı iyi hehehe bench_O :D

B ugünde aynı başarıyı göstereceğim ama süt hala alamadım :(

her günüme 3x max olmak üzere şınav ve mekik eklemeyi düşünüyorum. Çünkü tek bir dambılım olduğu için eksik kalıyor göğüs çalışmalarım

Son düzenleme: 14 Mart 2013
  12. gomekurt

gomekurt Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Sabah 10:00 kalkış

1 tam rafadan ve kaynamış yumurta(12 protein)
    10-15 zeytin
    150 gr peynir(17 gr protein) (22 gr yağ :/ )
    1 bardak şekersiz çay

Saat 13:00

yarım ekmek
    150 gr peynir (17 gr protein) (22 gr yağ :/ )
    1 biber
    domates

Saat 15:30

yarım kokoreç (pof pişmanım hala)

saat 20:00

bir bardak elma suyu

20:30-21:30

antrenman sırt arka kol

22:00

Ton balıklı bir porsiyon makarna (25 gr protein)

200 gr peynir (22gr protein ) 34 gr yağ
    1 bardak süt gr yoğurt 10-15 gr protein

bugünkü beslenme programım bu toplam 103 protein :/ 120 110 arası olmalıydı. makarnayı yerken biraz fıstık yerim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:52 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:20 ----------

S-1) Aldığım yağların ne gibi zararı olur?

S-2)Bazen kaslarım ağrıyor ağrımasına ama çok sıkınca acıyor yani bu doğalmı ağrısı tutulma gibi böyle...

Sayfayı Paylaş