Günlük 1 litreye yakın süt içmek ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Koc01 tarafından 1 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. operasyon1905

operasyon1905 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13

sn Bodysof, dünyada bir canlının başka bir canlının sütünü içememesinin nedeni sütü bulamamasından kaynaklanıyor, sen kedinin, köpeğin, kuşun, farenin, aslanın önüne bir kase tam yağlı inek sütü koy bakalım içiyormu içmiyor mu? İnsanlar sütü bulabildikleri için içiyorlar, o yüzden sizin ki biraz mantık hatası olmuş. Ayrıca yukarıdaki arkadaşların dediği gibi her sene bir besine savaş açılıyor sonra vazgeçilip ya o besin iyiymiş deniliyor (yumurta,makarna örneğinde olduğu gibi) ben böyle düşünüyorum..özellikle gelişim çağındaki çocukların süt tüketmesi gerekir fazlaca tüketenlerin diğerlerine göre diş ve kemik yapılarında farklılık olduğunu siz bile çıplak gözle görebilirsiniz, aynı şey bu sporu yapanlar içinde geçerlidir.

Koc01 ve Bodysoft bunu beğendi.
  2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sütün fazlası gerçekten zararlı olabilir ama Osman Müftüoğlu'nun yazısı böyle olup olmadığıyla ilgili bir fikir vermiyor çünkü çok temel bir ilkeyi atlıyor: "Korelasyon nedenselliği gerektirmez". Bu şu demek, örneği Layne Norton'dan çalıyorum, yazın dondurma yeme sıklığı artar, yazın cinayet sayısı da artar. Burada korelasyon var. Ama bundan yola çıkarak dondurma yemenin cinayete sebep olacağı gibi bir nedensellik kurulamaz.
    Bunu Osman Müftüoğlu'nun iddialarına uygulayabiliriz. Demiş ki, " Mesela hemen hemen hiç süt içmeyen fakir toplumlarda ya da çok az tüketen gelişme dönemindeki ülkelerde her yıl neredeyse 100 litrenin üzerinde süt tüketen ülkelerin kadınlarına oranla kemik erimesi problemine daha seyrek rastlanıyor. Örneğin sütten fakir beslenen Meksikalı kadınlar osteoporozla neredeyse hiç tanışmazken, her yıl litrelerce süt tüketen Amerikalı hanımlar osteoporozdan kıvranıyorlar! " Buna göre tüketilen süt miktarındaki artışla osteoporoz riski arasında korelasyon var. Ama nedenselliği kurmak için, yani "osteoporoz riskindeki artışın sebebi süt tüketimidir" demek için bundan fazlasına ihtiyaç var çünkü şunu öne sürebilirim rahatlıkla, yoksul ülkelerdeki kadınlar sıklıkla el emeği gerektiren işlerde çalıştıkları için kasları ve kemikleri daha sağlam oluyor, ABD'li kadınlar ise masa başı işlerde çalıştıkları ve akşam eve gidince kanepeye devrilip Oprah izledikleri için, yani hareketsiz, kaslarını eklemlerini zorlamayan yaşamlar yaşadıkları için osteoporoz riskleri artıyor. Astronotlar da benzer sebeplerle kemik erimesine uğrarlar, kanepedeki teyze gibilerdir çünkü hareket etseler bile vücutlarını zorlayarak kemiklerini sağlam tutmalarını sağlayacak bir yerçekiminden yoksundurlar. Bu durumda nedenselliği kurmak için daha ileri araştırmalar yapılması gerekli. Muhtemelen yapılmıştır da ama hiç oturup araştırmadım şu ana kadar.
    Diyelim ki sütün fazlası kemik erimesine sebep oluyor, fazladan kasıt ne? Ne kadarı? Tamamen hayvansal gıdalardan uzak durmamızı öğütleyen insanlar da var, onlar mı haklı bu durumda yoksa içilmesi zararsız olan belli bir miktar var mı? Bu miktar hangi araştırmaya dayandırılıyor? Spor yapmak kemikleri sağlamlaştırdığına göre ve biz de spor yaptığımıza göre bu fazla süt spor yapan ve yapmayanda aynı etkiyi mi gösteriyor, iki grup için de kemik zayıflaması anlamına mı geliyor? Yaş gruplarında etkisi aynı mı, mesela büyüme çağındaki ergende de mi kemikleri zayıflatıyor yoksa sadece ileri yaşlarda mı bu oluyor? Mesela Rppetoe'nun öğrencileri arasında (ki meşhur bir koç, çok sayıda öğrencisi var) yapılacak bir araştırmada bu ortaya çıkabilir. Eğer sütün kemikleri zayıflattığı iddiası geçerliyse Rippetoe'nun öğrencilerinde osteoporoz sıklığının yüksek olması lazım.
    Demek istediğim süt zararsızdır değil, yanlış anlaşılmasın. Varsa bir zararı ben bilmiyorum ama öğrenmek isterim. Ama demek istediğim şu, süt zararlıysa bile Osman Müftüoğlu'nun yazısı buna dair bir veri içermiyor.

Koc01, discovery ve Bodysoft bunu beğendi.
  3. Berkerion

Berkerion Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    Konya
    Talep:Arz
    Denge bozulduğu an haberler çıkar dikkat edin.
    Ceviz satışı düşerse faydaları, artar arz azalırsa tada muadili pazara girerse zararı anlatılır
    Çok tüketiminde cırcır yapar gaz yapar.
    Anneannemin ineğini sağdım evin kedisi içti + olarak ineğin kendi bile içti :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Pergamum43

Pergamum43 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Bende üniversite 1 e kadar her gün rahat 700 800 ml süt içiyordum malum mısır gevreği kahvaltı evde öle bişi izlerken içmelik filan gün içinde içmedim 1 gün olmadı bana tek zararı böle tırnakta beyza ufak noktasal beyaz lekeler olmuştu doktora gittim fazla süt içiyormusun dedi evet dedim fazla süt kansızlık yapar buna sebeb olablir pekmez vb kan yapan şeyler tüket sıkıntı olmaz dedi :D

5. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Arkadaşlar 1-2 kişiden örnek göstermek yanlış, benimde hergün 1 paket sigara içen ve ömrü boyunca alkol kullanan ama dimdinç 80 yaşında tanıdığım ihtiyar var.
    Süt, bir kere içtiklerimiz pek doğal değil, ayrıca laktoz ciddi anlamda sindirim sorunları çıkartan bir karbonhidrat. Ayrıca Glisemik indeksi çok yüksek, yani kan şekerini yükseltir.
    Bu nedenle vücut geliştirme için iyi bir kaynak değil.

6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Çok mesaj gelmiş, işlerimden dolayı foruma giremedim kusura bakmayın.
    Mesajları okuyunca çok şaşırdım ve bu kadar mesajın gelmesine sebep olan ilk mesajıma hemen döndüm ve baktım; "süt zararlıdır" kelimesi geçiyor mu?
    Baktım ne ben ne de Prof. Dr. Osman Müftüoğlu "Süt Zararlıdır" dememiş. Hatta ben yazının girişinde "Süt çok önemli bir besin maddesidir." demişim.
    Prof. Dr. Osman Müftüoğlu sadece bazı veriler aktarmış ki o bir bilim adamı güncel verileri aktarması gerekir.

Üstelik ben sözkonusu mesajımın sonunda bu konuyu açan "Koc01" adlı arkadaşımıza günlük 1 Litre'nin çok yüksek olduğunu, daha az tüketmesini, ayrıca yağsız veya yarım yağlı/laktozsuz olacak şekilde tercih etmesini önerdim.

Tüm bunlara rağmen "süt zararlıdır" sonucuna nasıl varıldı?

Süt zararlı olsa ben yoğurt tüketmem, yoğurt'da kalsiyum yok mu? Tam bir kalsiyum deposu! Benim tükettiğim yoğurdu kolay kolay kimse tüketemez!
    Hiç kimse süt zararlıdır demedi, ortada sadece bir takım veriler bunları hepimiz bilmeliyiz.

2 yıl önce ABD’de, Harvard Kamu Sağlığı Besin Bölümü araştırmasına göre, günde 3 porsiyondan fazla süt ürünü (1 bardak süt, 1 dilim peynir ya da 1 çay kaşığı kremaya karşılık gelen) tüketen erkeklerin spermlerinin sadece yüzde 7.5’i ‘normal’ çıktı. Süt ürünü tüketimi arttıkça, düşüş de yükseldi. Uzmanlar, bu düşüşün nedeninin, sütteki dişilik hormonları ya da çevre kirliliğiyle süte bulaşan maddeler olabileceğini belirtti. Nitekim yoğurt ve az yağlı sütte bu etkinin görülmemesi de bu tezi güçlendiriyor, çünkü kirli maddeler sütün yağında depolanıyor. (Kaynak)

Şimdi süt içmeyelim mi?

Hayır içmeliyiz, çünkü bunlar kesin veriler değil. Sadece çok yüksek oranda tüketmeyelim.
    Ben ilk mesajımda da belirttim "sevmediğim için tüketemiyorum" onun için arada ki açığı yoğurt'la kapatıyorum. İyi ki yoğurt var.

Sağlıcakla kalın.
    .
    .

Koc01, operasyon1905, exsisman ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Koc01

Koc01 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Kayseri
    Sütteki whey protein oranını yaklaşık %20 kabul edersek, 1 litre sütte yaklaşık 6-7 gram whey bulunur. Bu miktar çoğu kaynakça tavsiye edilen antrenman sonrası miktardır. Ben günlük protein ihtiyacımın %20-30 nu sütten karşılıyorum ;)

8. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Tirnaktaki beyaz noktalaron sebebi demir eksikligi diye biliyordum kardes. :confused:

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Pergamum43 bunu beğendi.
  9. Pergamum43

Pergamum43 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Valla doktor değilim ama 3-4 yıl önce öle demişti :))

Buchdich bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş