Günde kaç Litre Su içilmelidir ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bedo123 tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz ?

Anketin kapanma tarihi 24 Mart 2013.
  1. 1 Litre

4,8%
  2. 2 Litre

29,9%
  3. 3 Litre

42,5%
  4. 4 Litre

22,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba;

1-İste yad isteme zaten antremanda tereyeceksin su alımı olsun olmasın çünkü gün boyu ter içinde kalmıyoruz ve vücut enerji harcıyor bu enerjiyi terlediği için harcamıyor enerji harcadığı için terliyor. :)
    [Vücut terlediği içni enerji harcamaz; enerji harcadığı için terler)
    2-Su sindirim uğramaz mineraller ve vitaminlerde öyle :) suyun sindirim sistemini çalıştırdığı doğrudur ama antreman yaparken sindirim sistemimiz zaten çalışıyor :) sindirim sistemimizin durması kalbini zamanla durmasına yol açar çünkü vücut sürekli enerji harcar ve o enerjiyi sağlamak içni sindirim sürekli gerçekleşir bazen 10 saat önce yediğimiz et bile sindirimi hemen bitmez :) yani antreman günleri sabah bir şey yemememiz gerek bunun için ki buda diğer dedikleriniz gibi saçmalık :)
    3-bu tamamen psikolojik terlemenin neden olduğunu bilen BİLİNÇLİ kişiler terlediklerinde kendilerini yorgun hisetmezler hızlı nefes alma ve terleme arasında bir bağıntı YOKTUR.
    4-Buda yukarıdaki madde gibi psikolojik siz su içmemeye devam edin ama forumda kimse su ve havlusunu almadan antremana gitmek gibi bir hata yapmaz. Sizinkisi millete yarar değil kendi gördüğünüz zararı herkese empoze etmektir. Bağnazlıktan farklı bir şey yapmıyorsunuz.

Sizin fazla dediğinz suyu bu forumda çok zayıf sporcular bile sadece antremanda içiyor fazla denmesi için günlük 7 litre su geçilmelidir o zaman hastalıklar su zehirlenmeleri ortaya çıkar :) ama suyu 1 2 litreyle sınırlamak yada susadığında su içmek (eğer normal 3 4 litre içiliyorsa eyvallah) hastalıklara ciddi şekilde neden olur :)
    Shake in içeriği bilinmediği için reklama amacı olamaz mantıksal tutarsızlık dediğimiz olaya ters :)

Su hayattır sevgili Bodyforumtr su için

iyi forumlar

2. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Dünyayı bırak, ülkemizi bırak, ailene, akrabana ve akradaşlarına bak. Kaç kişi günde 3-4 litre su içiyor. Senin mantığına göre şimdi dünyanın yarısının ölmesi lazım. 2 litreden az içersek ölürüz diyorsun. :D :D

3. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    yazın hele kıbrısın yazında ortalama 5-6 litre içilebilir. ancak kışın tr ye döndüğümüzde 2-2.5 litre anca içiliyor

4. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ölürüz demedim akrabalarıma bir bakayım

hmm

2 litreden az su içen ve bunu söyleyen kişilerden birisi babaannem vefat etti.
    Nedeni: Böbrekte taş oluşumu ve o taşı düşürmek için gittiği hastanenin ilgisizliği. (sonuç olarak böbrekler kötü durumdaydı)

teyzemin oğlu ve halamın kızı az su içiyor ikiside böbrek yetmezliğiyle meşgul.

bunun dışında 3-4 litre spor yapanlar içmeli 2-3 litre yapmayanlar içmeli ortalama olarak bu ama günlük spor yapmayan birisi 1 litre yada 1.5 litre su içerse üstteki örneklerden biri olabilir belirtmemiştim spor yapanlar için oknuşuyordum ama madem normalleri kattın bende ekleyim o zaman normal sporsuz insanlar bile 2 litreyi geçmeli günlük en az

5. sp3ctral0

sp3ctral0 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13

Kaslar ve kemikler hücrelerden oluşmuyor mu? Ben de buna gülerim :) Çizgili kas hücreleri, düz kas hücreleri... Vücudumuzda ki herşey hücrelerden oluşmuştur. Ha ölü hücreler vardır, aktif yaşayan hücreler vardır o ayrı... Fakat herşeyimiz hücrelerden oluşmuştur. Bu yüzden sizde biraz yazdıklarınızı okuyup ondan sonra yazmanızı tavsiye ederim.

İyi forumlar :)

AkrepHan bunu beğendi.
  6. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Bende aynı soruyu profesör akrephan 'a sormuştum? Cevap gelmedi.
    şimdi açıklar yüzdelerle kemikte kalpte kastaki su oranlarını. :)

7. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Günlük su ihtiyacı kişiye göre değişir. Bunun optimal düzeyi idrarınızın sarıdan ziyade su rengine yakın olacak şekilde oluşudur. Elbette idrarınızı uzun süre tutarsanız ne kadar içerseniz için renk koyu olacaktır orası ayrı! Böbreklere yük bindirecek antibiyotik türevi ilaç kullanılıyorsa içilen su miktarı belli ölçüler dahilinde artırılabilir.

Spor yaparken azar azar sıvı tüketimi şarttır. Sıvı kaybettikçe kas ve tendonlara bağlı sakatlık riski artar. Kaldı ki dehidrasyonun ilerleyen safhalarında konsantrasyon ve sonrasında da bilinç kaybı yaşanacaktır. Kaldı ki susuzluk, antrenman performansını kan şekeri düzeyinden çok daha fazla etkiler ve verimi düşürür. Antrenmanda terlemeyen birinin ise suya ihtiyacı yoktur elbette, ancak antrenmanını gözden geçirmesinde yarar olabilir.

8. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Vücudun %60 ı sudur.
    Diyetisten bi hocamız burda gerekli olarak anlatmışl ama okumak denen beceriyle yakından uzaktan ilginiz olmadığı için açıp 2 tık yapıp okumayı seçmezsiniz diye önemli kısımlarını buraya yazıyorum :)
    Kanın %92'si, kemiklerin %22'si, beynin ve kasların %75'i sudur

Karbonhidratlarının tümünü

Yağlarının tümünü
    Proteinlerinin yarısını
    Suyunun %10'unu yitirirse yaşam tehlikeye girer.
    % 1'lik su kaybında a Hipotalamusta susama merkezini uyarılır.
    % 3'lük su kaybında a Kan hacmi ve fiziksel performans azalır.
    % 5'lik su kaybında a Birey konsantre olamaz.
    % 8'lik su kaybında a Baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü oluşur.
    % 10'luk su kaybında a Kas spazmı, aşırı yorgunluk, dolaşım - böbrek
    yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar.
    % 20'lik su kaybında a ÖLÜM !

İnsan vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Çocukların vücudunun su oranı yüksektir (% 70, yeni doğan bebekte ise % 90) ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Dolayısıyla yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir. Yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50'dir. Sporcuların su oranı ise standart kişilerden % 5 daha yüksek seviyede olması gerekmektedir. Yapılan egzersize bağlı olarak su içimi artırılmalıdır. Vücutta egzersiz sırasında kaybedilen suyun yerine konulması ve tekrar vücut su dengesinin sağlanması için yeterli su tüketimi şarttır. Su tüketimi egzersiz sonrasında olabileceği gibi, vücudu su kaybına hazırlamak adına egzersiz öncesinde hatta egzersiz esnasında da (15'er dakikalık aralıklarla yudum yudum su içilmesi şeklinde) olabilir.

VÜCUT SU ORANI TABLOSU

SU ORANI Erkek Kadın
    Az < % 55 < % 50
    Normal % 55 - 65 % 50 - 60
    Şüpheli > % 75 > % 70

Suyun kısaca yararları:

• Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını, ayrıca atık ürünlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlar.
    • Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularının nemlenmesini sağlar.
    • Vücuttaki kan, gastrik sıvı, tükürük, amniyotik sıvı (gebelikte) ve idrar gibi vücut sıvılarının büyük bir kısmı sudur.
    • Dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine katkıda bulunur.
    • Cilt sağlığında, bağışıklık sisteminde, vücut ısısının denetiminde, ödemin atımında rolü vardır.
    • Tükürük ve mide salgısında besinlerin sindirilmesinde görev alır.
    • Kilo alıp vermeden dolayı oluşan sarkmaları sporla birlikte önler.
    • Vücudun ihtiyaç duyduğu iz minerallerin pek çoğunu sağlar.
    • Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve mesane kanseri riskini düşürür.
    • Zayıflama diyetlerinde metabolizmayı çalıştırmanın yanında, midede hacim oluşturarak tokluk hissi vermede işe yarar.

Su içmek için susamayı beklememeli !

suyu su olarak içmek gerekir
    nedeni ise su dışında alınan sıvıların çoğunun su atımını arttırdığıdır.

Bu makaleyi yazan Turgay KÖSE kimdir?
    http://www.tavsiyeediyorum.com/diyetisyen_3899_turgay_kose.htm

kaynak:http://www.doktorsitesi.com/yazi/suyun-onemi/1247

bu adama güvenmiyorum dememen için turgay köse kimdir kısmını ekledim

bide saçma sapan bir kanıt istemişsin :) hücreler hakkında onuda açıklayım:

hücreler bildiğiniz gibi sitoplazma ve çekirdekten meydana gelir ve hücrenin çoğu sıvı=su dur :) eğer biyoloji bilginiz yoksa hemen eklemek isterim:
    (not çekirdekten dolayı katılık gibi bir kuramk ortaya atmayın lütfen :) çünkü çekirdeğin içeriğinde çekirdek öz sıvısı felan var yani çekirdekte sadece katı[tamamen] değildir)

Sitoplazma

Mikroskopla bakıldığında hücrenin yapısı, keratin (kırmızı) ve DNA (yeşil)

Hücre zarı ile çekirdek zarı arasında kalan hücre bölümünü kaplayan, homojen nitelikte, kolloidal ve devamlı değişim halinde bulunan bir eriyiktir. Sitoplazma inorganik maddeler (çeşitli iyonlar metal tuzları, asit ve bazlar), organik maddeler, (protein, yağ, karbonhidrat, nükleik asitler, hormonlar) ve % 60-95 arasında değişen sudan ibarettir. Sitoplazmanın içerisinde çeşitli canlı yapılar (organeller) ve cansız yapılar (inklüzyon cisimcikleri) bulunur. Canlı hücre maddesine “protoplazma” denir. Protoplazma, yapı bakımından sitoplazma ve çekirdekten oluşur.
    Büyük oranda sudan ibaret olduğu halde ne sıvı ne de katı özellik gösterir yani kolloidal yapıdadır. Sitoplazma çözünmüş ve dağılmış tanecikler içerir. Bu çözünen taneciklerin miktarı hücre türüne göre değişiklik gösterir. İçinde bulunan genel organeller şunlardır

kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Hücre

size en baştan itibaren neden insan vücudunun %60 ının su olduğunu anlattığımı düşünüyorum bunun için herhangi bir ücret talep etmiyeceğimi belirtmek isterim :D ama konuyu bir özet geçersek

insan vücudunun %60 ı sudur çünkü insan vücudu hücrelerden oluşur sudur çünkü hücrelerinde %60-95 arasındaki alanı sudur.

İyi forumlar :)

Son düzenleme: 1 Ekim 2012
  9. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Azil zinde arkadaş anti su derneği gibi bir oluşum başlatsanıza siz ? Su ile ne ilgili ne biliyorsanız bildikleriniz ve buraya aktardıklarınız eksik ve yanlış bilgilerden oluşuyor çoğunlukla.

10. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Ozaman acıkınca yemeliyiz ? sporla ugrasan birisi için çok yanlış bir mantık.

11. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    İlk yazdığın doğru, ikinci yazdıkların aman aman, aman susuz kalmayın çok fena...gibisinden yok tendonlarda sakatlık...
    Yani bu kadar korkuyorsan birşey olacak diye ağırlık çalışma...

iyi dokuların kas kemiklerin hücreden oluştuğunu öğrenmiş güzel,
    sıvı = su değildir veya çoğu sudur diye geçiştirmişsin. Sallamasyon.
    yerçekimini açıklamak için bir newton kanunları,
    birde izafiyet kanunları vardır. buda ona benzemiş...
    Pratikte pek yararı olmayan ayrıntılar...
    tekrar soruyorum %3 - 5 -9 herneyse su kayıplarını anlaşılır açıklarsan.
    4 saat mi 5 saat mi 2 gün 3 gün susuzlukta diye...araştır bakalım...
    denemeni tavsiye ederim...deneysel ol biraz...
    ama korkarsın şimdi birşey olur diye... :)

Antrenmanda su içmeyin ve mümkün olduğunca aç girin kaslar ortaya çıksın.

sporla uğraşanların mantığı nedir? yemekle su içmeği aynı mantıkta mı düşünmek gerekiyor.?

12. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Olaya tersinden bakıyorsun. Yazdığım tabiat kanunudur, kaybettiğini telafi edemezsen yıkım olur, kaybetmiyosan sorun yol elbette. Antrenmanda sıvı ve elektrolit kaybı yaşayan biri bunu telafi etmezse sakatlık tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Elbette diyorsan ki ben terlemiyorum, o halde programını gözden geçireceksin. Yahut çok soğuk yerde çalışıyorsan onun da sakatlığa davetiye çıkardığını bilmen gerekir. En iyi antrenman içeceği mineralli sudur. Soda değil ülkemizde olmayan mineralli su.

Ha; dersen ki ben su içmem 2 kilo marul yerim afiyet olsun :)

13. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

Ağırlık çalışırken sakatlanma riski her zaman var.su içmezsen bu sakatlığa değil hastalığa sebep olur. Sıvı ve su aynı değildir hahahahahha :D :D :D dünya üzerindeki tüm sıvıların içeriğinde su bulunur herhangi bir örneği ele alıp incelersen görürsün :) ben yukarıda gayet bilimsel açıkladım sen bunlara oturduğun bölgeden bilimsel olmayna ve kaynaksız olarak açıklama getirmen gerçekten beni bu forumda güldüren nadir şeylerden :) yukarıda yazdıklarımı bir kere okuyabilseydin (ki forum olarak senden böyle bir şeyi beklemiyoruz) su kaybının ne olduğunu günlük ne kadar su kayubettiğimizi ne kdar su içmemiz gerektiğini suyu ne zaman almamız gerektiğini anlardın boş kafadan çok ses çıkar diye bir atasözü var o buraya cuk oturur :)

yukarıdaki kaynağı hiçmi biriniz okumadınız :S su su olarak tüketilmeli

gerçi milletimizin genel olarak okumayla problemi var bunun nedeni olarak böyle düşüncelerin çıkması normal

14. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    ben şöyle söylim ben en az 3 litre içiyorum ama bu sporla ilgilenmeye başladığımdan beri eğer ki evde olursam hele kesin 5,5 litreyi geçiyorum.Şıklarda 5,5 litre ve üstü olmadığı için oy atamadım :/

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    insan su ihtiyacının 1/3 ünü direkt sıvıdan, 2/3 ünü ise besin konvartasyonundan sağlar...

tabi ki, oturup 5 -6tane sulu mandalina ya da portakal yediğinde ejkstra su ihtiyacı pek olmaz...

sıcaklık, süre, nem , yiyecek , perormans , kişinin kilosu vb hepsi gerekli su miktarı ile ilintili direkt olaylardır...

normal şartlarda bir sporcunun 75 kgs olan, yani 22 derece celcius , nem % max 40-50 lerde olan bir ortamda

-sporcu 900 cc su içmesi
    -bunu bölerek güne yayarak
    -ağır idman yapmakta ise ve ter varsa ekstra 250-300 cc içmesi yeterlidir...

16. brhmcr

brhmcr Guest

Genel ilke olarak 30 ml * kilonuz günlük su ihtiyacınızı verir,dehidrasyon sağlayacak gazlı içecekler ve çaylar içinde içilen miktar aynı şekilde su ile yerine konulmalıdır.

17. halil_kalafato

halil_kalafato Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    Kilonuzu 30' a böldüğünüzde günde içmeniz gereken su miktarını bulursunuz.

18. Moonster

Moonster Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    azil_zinde , senin kadar cahilinide pek görmedim ömrü hayatımda =)

19. expert59

expert59 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bazi yorumlar tam anlamiyla komedi gercekten, cola meyve sulari vsyr. bunlari tüketeceginize su icin tabikide.. neyin reklami olabilir ki bu.. bu forumdaki herkes ya fit yada fit olma cabasinda degilmi ? su spor yapan insan icin cok önemli.. lütfen birakin bu isleri.. ayrica kahve ictiginiz zaman üzerine tekrar 1 bardak su icmelisiniz kahve vücüttaki suyu cektigi icin.. 2-3 litre iyidir kardiyo yapildiginda özellikle 4 litreye cikarilmasi gerekir vsyr. bunlar bilinen seyler ama bazi arkadaslar komik duruma düsmüsler.. biraz arastirsalarmis keske..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:03 ----------

5,5 litre cok, tavsiye etmiyorum. Kardiyo sonrasi 4-4,5 eyvallah.. kilon eger 100 ün üzerindeyse o ayri tabi.. istisnalar kaideyi bozmaz :)

20. Gookhan34

Gookhan34 Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ atımı için en az 2.5 litre içilmeli diye biliyorum.

Sayfayı Paylaş