Günde 20 tane pişmiş yumurtanın Beyazı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve hasanmurat tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim kullan ne istersen yap benimde umrumda olan bi olay değil..

ben sadece şunun içn dedim sadece günlük ihtiyacın 150 gr diyelim. 20 yumurta beyazı yedin 75 gr diyelim. 2 servis protein tozu 50 gr desek sütle içiyomuşsun . oda bi serviste 10 gr protein olsun 2 serviste 20 olur.

75+50+20=145 (yada buna yakın birşey çıkar)

şimdi sen günlük protein ihtiyacının yüzde 97 sini yumurta whey ve sütten karşılıycaksın. ama birsürü besin var mesela ET,TAVUK,BALIK,PEYNİR,FINDIK FISTIK , BİTKİSEL PROTEİNLER vs.vs. gibi bu kadar sağlıklı kaynaklar varken sence sadece 3 besinle kısıtlamak bunu ne kadar doğru ? bana bu olayın mantığını açıklayabilirmisin peki ?

Edit:

Değerli Üyemiz;
    Lütfen üyelere kullanıcı adları dışında kelimeler kullanarak hitap etmeyiniz. (kardeş, usta, abi, dostum vb. )
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 22 Kasım 2012
    mr_dblue bunu beğendi.
  2. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    İmkan varsa beyaz ve kırmızı et tüketimi cok önemlidir.

3. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Arkadaşlar profesyoneller şu kadar yiyor 50 tane yiyor vs.. gibi yorumlar yapmayınız lüften beslenme konusunda.. İnsanlar burada sizden cesaret alıp sağlıksız bir şekilde protein tüketiyorlar. Profesyonellerin yaptığı çoğu şey de sağlığa zararlı şeyler olabiliyor.

1 yumurta beyazında ortalama 3,5 gr protein vardır. 20 yumurta yeseniz 70 gram protein alırsınız fakat günlük almanız gereken protein miktarının ne şekilde alınacağı da önemlidir. Karaciğer diye bir organ var biliyorsunuz , yüksek protein alımı yapılırken düşünülmesi gerekilen bir organdır.

uzzman, exsisman ve mr_dblue bunu beğendi.
  4. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Karaciğer sorunu, zararlı vs. ..... Bunları geçelim lütfen günde 20 yumurta sarısı yemiyor arkadaş yumurta beyazı yiyor buda demek oluyorki 60 tanede yese bu beyazdan karaciğer problemi çıkarıcak birşey olmadığı için herhangi bir sorun olmaz tabi oturup 60 tane bir kerede yerse mide spazmı geçirebilir :D neyse gelelim 20 yumurta beyazına sabah 7 öğlen 5 öğleden sonra 4 akşam 4 yersen daha iyi olur.

5. hasanmurat

hasanmurat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşım 3 besin yediğimi nerden çıkartıyorsun. konuyu baştan sona kadar okursan yediklerimel ilgili küçük bir açıklama yapmıştım. sabitlenip kalmayalım ;)

Edit:
    Değerli Üyemiz;
    Lütfen üyelere kullanıcı adları dışında kelimeler kullanarak hitap etmeyiniz. (kardeş, usta, abi, dostum vb. )
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 08:43 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:40 ----------

uguresen89 saydıklarını zaten kahvaltıda tüketiyorum. yazdıkların kahvaltının olmazsa olmazıdır zaten :)

Son düzenleyen: Moderatör: 22 Kasım 2012
  6. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    tamam ye çok iyi çok güzel . bunu dememizi istiyorsun sadece

7. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Yumurta beyazının zararı olduğunu düşünenler bunu düzgünce açıklarsa iyi olur, tek yönlü beslenmekle alakası yok o zarar olarak gösterilemez.

20 yumurta beyazından alınacak protein 60-70 gr, en kaliteli protein kaynaklarının başında geliyor ve doğal, bence bunun size fazla gelmesinin sebebi başındaki 20-30 sayısı yoksa yumurtadan alınan protein fazla değil.

2-3 ölçek protein içildiğinde, yarım kilo 1 kilo tavuk yendiğinde de kimse ses çıkarmaz ama ne zaman biri yumurta dese herkes aman fazla yeme zararlı diye laf söyler, 1 senedir günde 5 tam 10 beyaz yumurta yiyen birisi olarak yumurta beyazının zararlarını öğrenmek istiyorum ben de.

Son düzenleme: 22 Kasım 2012
    dungean, Cellucorc4, hasanmurat ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. hasanmurat

hasanmurat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yumurta beyazı piyasada satılan en iyi protein tozundan bile daha kalitelidir. Şu da bir gerçektir ki yumurtadaki proteinin tamamı %100 yani sindirilir. tamamı kana karışır....

9. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    1 sene boyunca her gün 5 adet tam yumurta tükettiğinizi söylüyorsunuz , bu beslenme planınız hakkında herhangi bir diyetisyen yada doktor ile görüştünüz mü ? Ya da bu şekilde protein alımını onaylayan bir sağlık uzmanı lütfen gösterirmisiniz ?

10. hasanmurat

hasanmurat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Yumurtanın sarısında yağ ve kolestrol var günde 5 tane tam yumurta tüketmek kolestrol açısından sorun çıkartabilir. Sadece beyazını yemek daha faydalı olacaktır.

11. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Doktor, diyetisyen tavsiyelerini bırakalı çok oluyor.

Sözde sağlık uzmanlarına göre beslenmeni, yaşamını belirleyeceksen bu sporu da yapamazsın.

Daha geçen gün televizyonda ünlü bir doktor vücut geliştirme insan genetiğini bozuyor diyordu ve sırf doktor diye insanlar buna inanıyor, aynı şekilde vg kalbi büyütür, damarları patlatır, karaciğeri yağlandırır falan filan bir ton saçmasapan tavsiye veren doktor var ve bunlara inanan insanlar var.

Yumurta da aklanalı çok oluyor ve geçmişten bugüne günde 5-7 yumurtanın kötü kolesterolü tetiklediğini ve damar tıkadığını kesin olarak ortaya koyabilmiş bir tane araştırma yok, kolesterolsüz beslenmek erken yaşlanma sebebi yani o kadar önemli bir durum, böyle hayati önem taşıyan bir durumda doktorların insanları yanlış yönlendirmesinin altında da cahillik değil kurnazlık yatıyor, doktorların çoğu zaten ilaç firmalarına bağlı onlar tarafından pazarlanıyorlar dolayısıyla insanlara da çıkarları doğrultusunda tavsiye veriyolar, yani genell olarak doktorları/diyetisyenleri iplemiyorum - istisnalar hariç tabiki-, göbekleri fırlamış, yağ tulumu olmuş veya tam tersi bir deri bir kemik kalmış hayatlarında dumbbell görmemiş adamlar bana beslenme ve spor üzerine tavsiye veremez, adam karaciğerin yağlanır yumurta yeme yüksek proteinli beslenme diyor kendisinin karaciğeri zaten pert olmuş yağ oranından dolayı, bu adamın neyini dinleyeyim ben?

İşini iyi yapan, bilgili ve insanlara çok faydası dokunan sağlık uzmanları da var tabiki zaten onların verdiği tavsiyeler bizimle uyuşuyor ve diğerleri gibi hurafelere göre değil bilimsel kaynaklara göre veriyolar tavsiyelerini, bu laflarım hepsine değil yani.

Ayrıca şunu da ekleyeyim, beslenme uzmanları tavsiyelerini normal insanlara göre veriyolar, biz vgciler de normal insan gibi yaşamadığımız için o tavsiyeler bize yeterli gelmiyor.

Son düzenleme: 23 Kasım 2012
    Airoud, uzzman, hasanmurat ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Çok tuhaf bir yaklaşım , size sağlık konusunda tavsiye verecek olan insanlar illa 45 cm pazusu olan vg yapan doktorlar mı olmak zorunda ?

Siz vg ile uğraşabilirsiniz fakat organlarınız vg yapmayan insanların organları ile aynı. :) Bu yüzden beslenme konusundaki bazı bilinen bilimsel açıklamaları sizinde göz ardı etmemeniz gerekir.

Kalp damar hastalığı olan , kolestrol hastası olan vs.. insanlara hangi doktor hergün bırakın 5 i 2 tane yumurta yiyebilirsiniz sorun olmaz demiştir ?

Çok yumurta yediği için kolestrol hastası olan insanlar tanıyorum , ayrıca doktorların tavsiyeleri dikkate alınmalıdır , boşlanıp geçilmemelidir.

Günde 5 tane tam yumurta yiyebilirsiniz hiç bir sakıncası yok diyen nerede vardır ? Söyleyin bilelim..

13. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    @flamel

Kolestrol sadece yumurtadan olmaz. Iyi-kotu kolestrol denilen bir olgu var. Ve bunu genelde LDL ve HDL denilen bir olgu var.

Kabaca bir deyisle ldl iyidir hdl ve trigliserit kotu. Bu kotu kolestrolu gunde 3-4 yumurta sarisinin bu kadar tetikleyecegini dusunmuyorum. trigliserit yuksek ise hdl de yukselir. Buna etki eden baska yiyecekler de vardir. Sizin tanidiginiz o insanlar sadece yumurta yemekten kolestrol hastasi olmamislardir merak etmeyin.

Kendimden ornek vereyim. Cok alkol tukeden bir insandim bir kac ay oncesine kadar. 1 yilda 4 defa olcum yaptirdim. Kan testi. Ilk 3 testte trigleserit miktarim 200 un uzerinde idi max deger 150 sadece 3. olcumde 190 a inmisti. hdl de neredeyse sinirdaydi. Ve son testten sonra alkol tuketimimi bayaa bir azalttim ve 4. testte 140 a dustu. Tabi dogal olarak toplam kolestrol ldl hdl ve trig istenen seviyelerde.

Alkol basit bir ornek sadece anlatmak istedigim kolestrolun tetiklenmesini sadece yurmurta saglamiyor ve Rinkushichi nin dedigi gibi yumurta aklandi

14. Aurain

Aurain Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    flamel sana tamamiyle katılıyorum 20 30 yumurta abartı arkadaşlar lütfen gözünüzün yağını yiyim yapmayın şuan yumurtanın çok sağlıklı olduğunu düşünen arkadaşlar düşünmesinler şuan ki koşullarda bile çabuk yumurta üretimi için tavuklara bilmediğimiz neler veriyolar kim bilir. Bu yüzden 2-3 yumurta günde stabil yenmesi gerek, diğer öğünlerdende sağlayabilirsiniz protein gereğini. herşey yumurta değil. Saygılar..

15. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Peki arkadaşlar bir alıntı ile cevaplamış olayım yorumlarınızı ; (Alıntıdır) ;

Kanada'da yapılan araştırmaya göre, yumurta sarısının atardamarlar için sigara dumanıyla aynı zararlı etkiye sahip olduğu, 40'lı yaşlarda ise inme tehlikesi yaşatabileceği ortaya çıktı

Yine yumurta polemiği... Kanada'da yapılan bir çalışmaya göre yumurta sarısındaki kolesterol ile sigara dumanı kalp üzerinde aynı zararlı etkilere sahip. Özellikle Omega-3, vitamin ve antioksidan açısından zengin olan yumurta sarısının, beslenmede iyi bir rol oynadığı biliniyor. Ancak Kanada Western Ontario Üniversitesi'nden Prof. Dr. David Spence, 61 yaş üstü bin 200'ün üzerinde Kanadalı hastaya haftada üçten fazla yumurta sarısı yedirdi. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, haftada üçten fazla yumurta sarısı yiyen bazı deneklerde 'karotis arter' yani boynumuzun her iki tarafında bulunan şahdamarlarımızın sertleşmesi görüldü. Bu hastalık inme ile sonuçlanabiliyor. Bilim insanları, özellikle haftada üç kez düzenli olarak tüketilen yumurta sarısının, katılımcılardaki plak oluşumunun 40'lı yaşlarda daha da hızlandığını gözlemledi.

'FAZLASI DAMAR SERTLİĞİ RİSKİ'
    Prof. Dr. Bingür Sönmez (Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı):

Biz de kendi hastanemizde 65 denek ile bir araştırma gerçekleştirdik. Haftada 3 yumurta yiyen grupta kötü huylu kolesterol yükselmedi, iyi huylu kolesterol yükseldi. Her gün 1 yumurta yiyen grupta iyi veya kötü değişiklik gözlenmedi. 2 yumurta yiyenlerde ise iyi huylu kolestrol düşerken kötü huylu kolestrolün yükseldiği gözlendi. Damar sertliği risk faktörlerinde bir değişiklik olmadı. Bu çalışma sonucunda gün aşırı bir yumurta tüketilmesini öneriyoruz. Haftada üç kere tüketilmesi uygundur. Fazlası damar sertliği açısından risk oluşturabilir.

'KIRMIZI ET İÇİN DE GEÇERLİ'
    Prof. Dr. Mete Alp (Kartal Koşuyolu Yüksek ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahı): Ben haftada birden fazla yumurta sarısı yenilmesi taraftarı değilim. Kırmızı et için de aynı şey geçerli. "Her gün yenebilir, kolesterolü yükseltmez" laflarına asla inanmıyorum. Bypass olmuş, kalp damar veya aort damar hastalığı bulunan hastalarıma haftada 1-2'den fazlasını asla önermem. 45 yaş üzeri kadın ve 40 yaş üzeri erkeklerin de dikkatli olmasında fayda var.

'HAFTADA ÜÇÜ GEÇMESİNLER'
    Prof. Dr. Mesut Başak (Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı):

Yumurta sarısı kolesterolü yükselten bir madde. Bu zaten biliniyor. Bu çalışma da bunu teyit ediyor. Bu, kırmızı et ve sakatatlar için de geçerli. Ben kendim haftada 2 veya 3 yumurtayı geçmem. 14 yaşına kadar çocuklar her gün yumurta sarısı yiyebilirler. Yetişkinler, haftada en fazla 2-3 gün yumurta yemeleri gerekir. Haftada üçü geçerse kolesterol yüksekliği yapıyor. Bu da damarlarda sertliğe yol açıyor.

Günde 5 tane yumurta yemeyi öneren doktor gösterin ben vg yi bırakıcam.

16. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Bu konudaki yorumları tamamen oku, benim görüşümü savunan da var karşı çıkan da var, tüm yorumları ve verilen linkleri inceledikten sonra fikrin değişebilir, değişmese bile bilgi bilgidir işine yarar illa.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yumurtalar-sar-s-ile-beraber-t31914.html?p=442883&langid=3

Ayrıca lafı çarpıtıyorsun kalp hastalığı olan kolesterol hastalığı olan adama 5 yumurta ye diye kimse diyemez zaten aynı şekilde " spor yapmayan ve dengeli beslenemeyen " kişilere de 3-5 yumurta ye diyemeyiz, bu forum bodyforumu olduğu için sağlıklı ve vg yapan kişilere göre yapıyorum ben yorumumu, doktorlar zaten senin dediğin tarzda insanlara göre veriyor tavsiyeleri yani hastalığı olanlara, spor yapmayanlara, dengesiz beslenenlere o sebeple bizi pek bağlamıyor.

Ayrıca biz ciddi şekilde spor yapıyoruz ve sağlam besleniyoruz, sıradan insanlar veya kalp hastalığı, kolesterol problemi olan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar beni bağlamaz, bunları kaynak göstererek de doktor bana tavsiye veremez doktorlar zaten bu mantıkla olaya yaklaştıkları için saçmalıyorlar, obezler üzerinde yapılan bir araştırmayı kaynak göstererek insanlara karbonhidrat tüketmeyin diyen doktorlar var mesela ve doktor olmuş belli bir seviyeye gelmiş kişilerin böyle düz mantık yürüterek genel olarak tavsiye vermesi çok saçma bir durum.

Sporcular üzerinde yapılan araştırmaları dikkate alırım, spora yıllarını vermiş kişilerin tecrübelerinden faydalanırım onları dikkate alırım ama yukarıda yazdığım gibi sporla alakası olmayan sporcu beslenmesinden zerre çakmayan adamlar bana sağlıksız insanlar üzerinde yapılan araştırmaları kaynak göstererek tavsiye verirse isterse 1 numaralı sağlık uzmanı olsun he der geçerim.

Şunları ekleyeyim :

http://kolesterolmasallar.blogspot.com/

Ayrıca yukarıdaki yazının sahibi Bingür Sönmez yaptığı hatayı anlayan doktorlardan ve bunun için özür dilemişti canlı yayında halktan, günde 1-2 yumurtayı normal insanlara öneriyor, sporcular haliyle daha fazlasını yiyebilir.

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/12624231.asp

"40 yıl önce söylediği ‘Yumurta yemeyin uyarısından dolayı özür dileyen Prof. Bingür Sönmez ve ‘Bilinen Yumurtanın Bilinmeyen Yönleri konferansını düzenleyen Prof. Rüveyde Akbay, Balçiçek Pamir e konuştu"

http://www.haberturk.com/saglik/haber/112272-yumurta-aklandi-artik-rahat-rahat-yiyebilirsiniz

Son düzenleme: 23 Kasım 2012
  17. hasanmurat

hasanmurat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Doktorlar sigara içmeyin diyorlar ama ben sigara içmeyen bir tane bile doktor görmedim. Herkesin her dediği doğru mu oluyor :D

18. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    doktor sigara içince sigara iyimi oluyor yani ... imamın dediğini yap yaptığını yapma diye bi söz var bilirmsini acaba?

19. hasanmurat

hasanmurat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar atalarımız yüzyıllar önce yumurta akından horasan harcı ile asırlık yapılar yapmışlar ve hala günümüzde dim dik ayaktalar. Demekki yumurta akı o kadar sağlam bir şey :)

20. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    tamam madem herşeyi o kadar biliyosun ve yemekte bu kadar kararlısın,, BU BAŞLIĞI NEDEN AÇTIN BİZİM FİKİRİMİZİ SORDUN ÖZELDENDE SORDUM CEVAP VERMEDİN?

Sayfayı Paylaş