gün içinde alınan protein

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve escapist92 tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    gün içinde 3öğün yeterli protein alırsak ama akşam kardiodan sonra 1bardak sütle yoğurtla idare etsek kaslarda yıkım olur mu yine?

2. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Kilonuz kaç ise 2 katını hesaplayıp 3 veya daha fazla öğünde o proteini alabilirseniz kaslarda yıkım olmaz . Daha doğrusu kas yıkımı olayı hemen gerçekleşmez , katabolik evreyi önlemek için basit şeker tüketebilirsiniz antreman sonrasında .

escapist92 bunu beğendi.
  3. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    o süt yoğurt dediğin şeyde zati proteinin anası var :) daha ne alaksınız sevgili escapist92

4. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Aslında 3 öğün yeterli değil, vücudumuzun bir öğünde en fazla 25-30 gr protein sindirebildiğini düşünürsek, en azından 4 öğün yemelisiniz. (her biri 25 gr pro içeren 4 öğün)

Not: Kilo x2 şeklinde protein alınmalıdır.. genel kaynaklara göre.

5. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    vücut bir öğünde 25-30gr protein sindirebilir demişsin bu konuda kaynak gösterebilir misin?

6. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    forzalazio, onbir ve (silinen üye bunu beğendi.
  7. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    tabi ki öyle ama sporu sabah ya da öğlen yapıp sonraki öğünde tavuk, balık, yumurta vs yemek yerine ben akşam spora gittiğim ve geç saatte döndüğüm için yemeğe çok yüklenmek istemiyorum ve soruyu 'kardiodan sonra proteini az miktarda alsam kas yıkımı olur mu' anlamında sormuştum aslına bakarsan

8. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    içtiğiniz sağsız süt ve yoğurt protein ihtiyacınızı karşılarda sizin kas yıkımını önlemek için karbonhidrata ihtiyacınız var öncelikle. basit şekerden başlayarak onları yağ olarak düşünmeyin. benzin deponuz boşalmış zaten onları dolduracaksınız. saatide önemli deği.l yani geç başlıyorsunuz artık yapacak bişi yok kolay gelsin.

1 kişi bunu beğeniyor.
  9. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    yazı çok güzel keyifle okudum ancak sanırım siz okurken tamamını irdelememişsiniz.

''
    While the truth in this logic seems self-evident, the important question is whether or not it’s supported by scientific research.... ''

''
    Based on the available evidence, it’s false to assume that the body can only use a certain amount of protein per meal. Studies examining short-term effects have provided hints towards what might be an optimal protein dose for maximizing anabolism, but trials drawn out over longer periods haven’t supported this idea. So, is there a limit to how much protein per meal can be effectively used? Yes there is, but this limit is likely similar to the amount that’s maximally effective in an entire day. What’s the most protein that the body can effectively use in an entire day? The short answer is, a lot more than 20-30 g. The long answer is, it depends on several factors. In most cases it’s not too far from a gram per pound in drug-free trainees, given that adequate total calories are provided [8,9]. ''

koyu yaptığım bölümü okursanız dediğiniz şeyi söylemenin yanlış bir varsayım olduğundan bahsetmekte

bu sonuç paragrafında vücudun bir öğünde değil tüm gün boyunca kullandığı proteinden ve durumun özetinden bahsedilmiş ve 30gr denmiş. Ayrıca bunun da değişken olduğundan bahsetmiş.

ayrıca makale bilimsel bir kaynağa ve deneye değil; bir gözleme dayandırılmış

lütfen verdiğiniz kaynağı önce kendiniz okuyun ve bilimsel yönlerini araştırın bilimsel bir deney için ne gibi şartlar gereklidir bunu da öğrenin

Son düzenleme: 1 Kasım 2012
    kby, letsev ve mehmetanil bunu beğendi.
  10. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Düzeltmeleriniz için teşekkür ederim tahmin edeceğiniz gibi sadece göz gezdirmiştim, sizin bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak etmekteyim açıkcası, doğrusu nedir, ne kadar olmalıdır?

11. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    sayın GT Phil_Heath :p bır ögunde 25 30 gram sındırılebılır tezıne karsı cıkmıssınız. yanı teszın bılımsel dayanagı yok onu sölemıssınızde daha mı az sındırılıyor onu belırtmemıssınız . benım bır sorum olacak bu konuda doktoruma sordum ben bu proteının sındırılımesı ıle ılgılı ogunde total olarak 50 gram cıvarı alsan yeter demıstı yanı 50 gramı gecme demıstı acaba bana cokmu sölemıs ? bır yardımcı olursak hem dıger arkadaslarda faydalanır zahmet olmazsa ?

12. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    bana göre sindirim ve hazmetme açısından ve mide problemi oluşturmaması açısından en az 4 öğün şeklinde almak en uygunu. Ancak asla bir anda fazla yüklenen bir proteinin diğer türlüden farklı olarak artık madde şeklinde atılacağını düşünmüyorum.

Genel olarak bakarsak vücut aynı miktar proteini emecektir. Ancak herkesin bildiği gibi vücudun ihtiyaç duyduğu zamanlar farklıdır. örnek olarak sabah kalkınca vücudun hızlı sindirilen bir proteine ihtiyacı vardır; siz bu ihtiyacı gidermeyip bunun yerine tüm günü karşılaması için sadece akşam 1kg et yerseniz kaslarınızın gelişmesi için yanlış olanı yaparsınız ve sindirim-mide problemlerine neden olursunuz.

13. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Sanırım yanlış anlaşılma olmuş,
    tabiki gün içinde en aşağı 4 öğüne bölmek gerekli alınan protein miktarını.
    Benim demek istediğim 1 öğünde vücudun kaç gr proteini sindirebileceği konusu idi.

14. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    verdiginiz yaziyi okursaniz zaten orda da belirtmis onemli olan bir tam gun icinde gerceklesen protein emilimi yani siz 200gr aliyorsaniz 4 ogune bolebilirsiniz onu kendinize gore ayarlayin. baska bilimsel bir makale bilen varsa paylassin inceleyelim. bir ogunde emilen max protein miktari diye birsey gormedim ben.

John399 bunu beğendi.
  15. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    spordan sonra meyve suyu içiyorum zaten de sonrasındaki protein alımının az olması sıkıntı yapar mı ki diye kurt düşmüştü içime.gün içinde protein alma işine daha çok dikkat etmem lazım o zaman.yani ben akşam spordan gelince meyve suyumu içym sonra da yoğurdumu sütümü tüketym 2-3saate kafayı vurup yatıyom zaten sonrasında

16. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103

Süt ve lor zaten içinde yeterince protein barından besinlerden bir kaç tanesi spor dan hemen sonra meyve suyu yerine pekmez gibi daha iyi basit şeker kullanabilirseniz iyi olur .

escapist92 bunu beğendi.
  17. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    peki miktarını nasıl ayarlayabilirim???mesela küçük bi kutu meyve suyu içiyorum normalde 1saat kardiodan sonra bunun yeterli olup olmadığını bilmiyorum açıkçası.pekmez tüketmek istersem bunun miktarı ne olmalı ??(boyum 162 kilom 53 bayanım)

18. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Pekmezi şu şekilde tüketebilirsiniz . 1 Tatlı kaşığı pekmezi 200 ml suyun içine atarsınız ve karıştırırsınız spor sonrası için güzel bir içecek yapmış olursunuz .

letsev ve escapist92 bunu beğendi.
  19. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    gün içinde 90- 100 gram arası toplam protein size yeterde artar bile. alacağınız verim bu proteinlerin kalite standardına göre değişir. ilk sırada yumurta süt her türlü et ve süt ürünleri gelir onun dışında makarnadan yulafa kadar fındıktan fıstığa kadar herşeyde protein var zaten. spordan sonra 3-4 tam yumurta(gün içinde tam yumurta tüketmediyseniz) yanında lor veya yoğurt yeterde artar bile(günün szü "yeterde artar bile").

mr_dblue ve escapist92 bunu beğendi.
  20. brhmcr

brhmcr Guest

According to Brown University Health Services, the maximum usable amount of protein a human can process is 2 g of protein per pound of body weight per day. So, a 200-lb. person could consume up to 200 g of protein per day, making sure to spread it out equally between meals. Whey protein is one of the fastest, most efficient types of protein that can be absorbed by the body. According to Dr. Helen Kollias, Ph.D. of Johns Hopkins Hospital, your body can absorb about 8 g to 10 g of whey protein per hour

Brown Universitesi saglik servisine gore 90 kilo birisi gunluk 200 grama kadar protein isleyebilir. Bunu ogunlere bolmek gereklidir. Whey en hizli tuketilen proteindir. Dr. Helen Kollias a gore vucut saat basi 8 ve 10 gram arasi whey absorbe edebilir.

Tom Venuto, professional bodybuilder and personal trainer, recommends consuming an average of 30 g of protein per meal for maximum absorption.

Tom Venuto maksimum 30 gram protein tuketimini oneriyor maksimum sentez icin.

Bu konularda ilginc bir kac link vermek isterim :
    http://brown.edu/Student_Services/H...rition_&_eating_concerns/sports_nutrition.php
    http://www.livestrong.com/article/480054-how-much-protein-can-we-absorb-per-meal/
    http://www.livestrong.com/article/476921-how-much-protein-can-you-absorb-at-one-time/
    http://www.livestrong.com/article/470546-maximum-amount-of-protein-the-body-can-absorb/

Sayfayı Paylaş