Gümrüğe mail atalım

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ruthlesss tarafından 10 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. ruthlesss

ruthlesss Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba.son zamanlarda "yurt dışından supplement siparişi bitti mi ?!" diye dedikodular çıkmaya başladı. gelen ürünlerin %20si gümrükte takılıyor.neden olarak da gümrük görevlilerinin "biraz da Türkiyemiz'deki distrübütörler kazansın" bahaneleri. bence bir şikayet maili atalım.en azından işleri nasıl gittiğini anlarız dedikodulara son veririz. 2 dakikanızı alır maili atmak .adresi veriyorum

İSTANBUL GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜ
    [email protected]
    0 212 377 32 00

bence ortak bir mail atalım,herkes aynı maili atsın

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:07 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:50 ----------

baslık guncel.

2. ruthlesss

ruthlesss Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    baslık guncel.

3. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bir çoğunuzun bildiği gibi doğup büyüdüğüm Ülke Danimarkadır.

Bizler Türkiye'de bir çok konu hakkında şikayetciyiz, haklıyız tabi bir çok konuda fakat ben bu konuda bir çok üyemize katılmıyorum.

Neden mi ?

1. Bu ürünlerin tarım bakanlığı onayı alması gerekir. Onayı alınmayan ürünlerin hiç biri aslında ithal edilememeli. Gıda ürünlerinin tamamında TKB onayı olmasının bir nedeni vardır. Bunları belirtmeme gerek yok sanırım.
    Siz herhangi bir gıda ürününü alsanız dahi yine takılması gerekir. Sporcu gıdalarında ürünler analize girer. Gıda ürünü veya gıdayla temas halde olan tüm ürünler analize girmesi gerekir. Örnek olarak BFTR shakerlarıda özel bir laboratuara gönderilirdi ve analizi yapıldı.

Şimdi bazılarımız diyecek ki, ben xx ürününü alıyorum Türkiye'de bakanlık onayı var. Doğrudur, ancak her bakanlık izni farklıdır. Bildiğim kadarıyla her yıl yeniden alınır ve her aroma için farklı izinler verilir. Sizin aldığınız ürün belki de sonradan formül değiştirmiştir, değiştirmediği nasıl ispatlanır ?

Peki bu ürünlerin vergisi ?
    Her ithalatçı firma bu ürünlere vergi öderken bizler neden ödemiyoruz ? Farkımız nedir ?
    Bu firmalara karşı haksız rekabet olmaz mı ? Herkes yurt dışından ürün alırsa vergi vs. masrafları bu firmalar nasıl karşılasın ?

Devlet haksız diyelim. Herkes vergi ödemeden bu ürünleri alsın, hiç bir ülkede böyle bir kural var mı sanıyorsunuz ? vergi ödemeden yurtdışından ürün almak... ? Avrupa birliğinde yaşamıyoruz ki avrupa birliği ülkeleri arasında serbestçe alışveriş yapabilelim.

Biraz farklı gözlüklerle bakan yok gibi burada. Ancak TR'de ki supplement piyasası çok küçük, artıyor mu ? artıyor! artıkça da fiyatlar doğal olarak düşmeli.

Yanı yurt dışından alışveriş yapmak hem zevkli hemde daha hesaplı olsa da Türkiye'de ki supplement piyasası için zararlı.

Fiyatlar pahalı diyebiliriz ki bu çok açık. Ancak Amerika dışında hiç bir ülkede bu fiyatlara ürün bulamazsınız.

Danimarka'da yine aynı şekilde ürünler çok daha pahalı. Bende yurt dışından (AB dışında ) rahatça ürün alamıyorum. Daha önce Amerika'dan 3 kez ürün aldım, birinde sağlık bakanlığından bir mektup geldi ve analiz gerektiği içeriğinin yasak olduğu belirtildi ve ürünleri alamadım (Nitrik oksit).

Kısacası yapacak bir şey yok gibi...

Akay, Fυякαη Acαя ve draft bunu beğendi.
  4. Run4x

Run4x Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle forumu uzun zamandır takip ediyorum ama üye olmamıştım mesajınızı görünce cvp verebilmek için şimdi üye oldum :)

Bağzı konularda size kesinlikle katılmadığımı bildirmek istiyorum, yurtdışından supplement getirip bunları kendi icin kullanan arkadaşlar (tamamen iyi niyetli olanlardan bahsediyorum) devletin verdiği gümrük yetkisi dahilinde bunları almaktadır sonucta. Sizden yola çıkacak olursak hiçbirşey getirmeyelim yurtdışından, neden? çünkü getirtiğimiz ürünün Tr deki piyasasına zarar vermiş oluruz :) Tamamen sallıyorum devlet demişki 100 euro nun altında ve ... ağırlığın altındaki siparişlerden vergi alınmıyacak.. Madem böyle bir imkan var neden bunu kullanmıyalım ki ?

Us deki bütün supplementlere, bnm incelediğim kadarıyla AB deki insanlar kolayca kendi ülkelerinde makul fiyatlara bunlara sahip olabilmektedir. Burdaki supplement firmaları bu ürünleri makul fiyatlara satsalar, kendi şahsım adına yurtdışından alıcağıma bu ürünleri biraz daha fazla ödüyerek burdan alırım. Hiçbir riskede girmemiş olur, ürünüm gelicek mi gelmiycek mi diyede derde düşmem böylelikle. Ama fiyatlar 4-5 katı olunca insanlarda enayi değil.

Aslında bana göre burda TRdeki supplement distiribütörlerine büyük iş düşüyor..Milletin yurtdışından ürün getirmesinin nedenleri onlar çünkü çok uçuk fiyatlarda satıyorlar. Makul fiyatlarda olsalar kimsenin yurtdışından ürün getirip riske gireceğini sanmıyorum.

TurTaa ve tranceaddict bunu beğendi.
  5. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Sanırım sorunun nedenini anlatamadım.

Bu ürünleri kendiniz için kullanmak isteseniz dahi, gıda ürünü olduğu için bakanlık izni olması gerekir. Siz herhangi bir elektronik cihazı almıyorsunuz, gıda ürününü yurt dışından ülkeye sokuyorsunuz. Her ülkenin kendine özel kanunları vardır. Ülkeler arasında fark var.
    Örneğin No-xplode İsveç ve İngiltere'de yasal, Danimarka'da yasak. Türkiye'de bir çok ürün yasak, bunun farkında değilsiniz anladığım kadarıyla. Bunların kontrolü için Tarım ve Köy işleri bakanlığı sorumludur.

Danimarka'da yasal bir mağaza'dan hiç bir şekilde Amerika'da ki supplementleri rahatlıkla almazsınız. İsveç veya İngiltere'den almanız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla bir çok ürün aynı şekilde Almanya'da da yasak.

Türkiye'de fiyatların yüksek olduğu doğru ancak 4-5 kat olduğu tabi ki doğru değil.
    Kesinlikle fiyatlar konusunda şikayetinizi anlıyorum, ancak bana sorarsanız yapacak ( şu an için) bir şey yok.

Saygılar

kutlukan bunu beğendi.
  6. gassal89

gassal89 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    tarım ve köy işlerş bakanlığı aradımız zaman 100 dolara gecmesi gerektigini ve yasak olduguna dair bir karar olmamakta resmi gazetede bu konu ile ilgili bir belge yoktur yayınlanmamaktır
    şu an için cok param olsa dava acardım acıkcaı ve kazanırımda ben müşavirlikte çalışmaktayım biraz araştırdım bunu konu hakkında gecemez diye bir karar alınmamış ve yayınlanmamıştır.
    bu durumda takıldıgın o memura kimse dedimi gecemiceğine dair kararın gösterirmisin
    neye dayanarak el koyuyosun
    bu ülkeler yasak olsa bir kere bu ürünleri o zaman burdaki dükkanlarda izin de alsa satamaz eger gecmesine izin verilmiyorsa gümrükte ne doplaplar döndüğünü biliyoruz onun için bunun üstüne gidelim bunlar streoid degil bişi degil.En basiti bulgaristandan gelen suplamentlerden kimin haberi var konteynırla gelen bunlara ne diceksiniz bakın nasıl geciyor işlerine gelince resmi gazetete yasaklandığına dair bir kararda olmadığına göre kafalarından koydukları yasağı kaldıralım arkadaşlar ve mail gerekse faks gerekse gidip bizzat göreşelim yetkililerle
    hani bir limt varmış ya genel olarak gümrükte 150euro sanırım
    bakın 1000 dolarlık satt gecmil
    15 kiloluk full demir parçası dreksiyon standı o agırlıga kımse acıp bakmamış bile ve daha coğu kimsede ne el koydu nede sesini çıkardı

yasak dedimiz ürünlerin burda el altından bile satılması onları sadece söz üzerinde yasak olduğunu kagıt üzerinde yasak yazısı gecmediğini ve bizimdistürbitör dedimiz kişilerin yasaksa nasıl iceri sokup sattıkları belli olmamakta ve yasaksa nasıl satılıyor demmekki söz üzerinde o burası Türkiye burda herşey olur

Son düzenleme: 11 Aralık 2010
    tranceaddict bunu beğendi.
  7. scandsucker

scandsucker Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Sana katılıyorum. Bir ornek vericem.Timberland bot almak istedim ve deriden'e gittim fiyatı 300 tl idi. Hemen internete girdim gece ve aynı modelin amerika'da 80-90 dolar oldugunu gordum.Kargo ile birlikte getirtmesi yaklasık 165-170 liraya gelecekti bana. Ve besin maddesi olmadığı için de herhangi bir risk içermiyordu getirtmesi.Ta ki sahib..den de bir satıcının orjinal timberland'i 179 tl ye sattıgını gorene dek amerika'dan getirtecektim.Bu turk satıcıdan aldım. Tamamen orjinal vergisi odenmiş bir distributor'den aldım. 10 tl fark için yurtdışından getitecek halim yoktu. Hele kişinin kendi magazasına gitseydim amerika'dan bile daha ucuza gelmiş olacaktı.(sahi...den de % 10 kesildiği için fiyatlar dukkan fiyatlarından daha fazla olmak zorunda.)

Yani demek istediğim distributorlerin vergi, kargo ve herşey dahil bu ruunleri bizden cok daha düşük fiyata getirip yine amerika'dan bize mal olacak fiyatına hatta daha düşüğe satma imkanları var iken 4 katı fiyatına satmaya kalkarlar ise bizde kendimiz getirtmek zorunda kalırız.

Bu arada zaten benzer bir urun Saglık bakanlıgından onaylandıysa bu urunun her numunesinin ayrı ayrı test edilip onaylanması gerekmez.Sadece 1 ornek onaylanır ve diger tum urunler içeri sokulur. İlla her urun bakanlıktan ayrı ayrı onay almaz....İnsanlar dişinden tırnağından artırdıgı parayı distributorleri zengin etmek için biriktirmiyor.Gayet tabi yasal hakları olan yurtdışından getirtme seçeneneğini kullanabilir.Varsın hiç gelişmesin yurtiçi supplement piyasası eğer bize uygun fiyata hizmet veremeyecekler ise.

tranceaddict bunu beğendi.
  8. Run4x

Run4x Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bende size ne demek istediğimi tam anlatamadım galiba :) Bakanlık izni konusu hakkında diyecek birşeyim yok zaten, böyle bir prosedür izlendiğinden de haberim var, ülkeler arasında fark olduğununda farkındayım bunlara diyecek zaten birşeyim yok ama biz bu sporu yapmaya çalışan insanlar olarak elimiz kolumuz bağlı oturursak bunlarda kolay kolay değişmez diye düşünüyorum.

Konu gümrüğe mail atalımla mı ilgili olduğu için.. Bence hiçbirşey yapmamaktansa, bir çaba göstermek bu işi ciddiye alan insanların olduğunu göstermek bile birşeydir diye düşünüyorum.

Saygılar :)

TurTaa bunu beğendi.
  9. gassal89

gassal89 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    bu ülkeye sporcu gıdası sokulmassı gerekirken maşallah el ayak altında gezen ve asıl zararı olan steroid ler sokulmakta gerekse gg ve benzeri siteler gerekse belli başlı kişilerler gizlice ortaya yaymakta

10. dosuit

dosuit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu konu hakkında 2 bolum acılmıs ıkısınıde okudum bazı arkadaslara kesınlıkle katılmıyorum.

Öncelikle Olay şu ; Daha düne kadar bodybuilding ve netrition dan urun getırılebılıyordu ve sonunda Turkıyedeki sporcu gıdası satan ve bu işten evine ekmek götüren firmaların baskıları ıle olması gereken oldu veya olmak uzere.

Şimdi diyeceksinizki cok pahalı turkıye suplement konusunda,
    Size bildiğim kadarı ıle soyle acıklayayım.

5 Lbs Yani 2270 Gr Proteının amerıka Cıkıs Fıyatı 30 Dolar
    ıthalatcı bu urunun 3 Farklı aromasını getırtsın
    Çilek Çikolata Vanılya ( 100 er adet )

100*30 : 3000 Dolar tuttu Fabrıkadan cıkısı
    ortalama gemi ile gelirse 400-500 dolar cıvarı Navlun Yanı Ulasımı tutar
    Turkıyeye Indıgınde Her aroma Icın 10 adet Urun 5'i Gümrük Labarotuarları 5'i Gdo Analizine gider Ve Kullanılamaz bir daha.
    Aracı gumruk musavırı kontrol belgelerını hazırlamak ıcın urun basına 500 ila 700 tl ucret alır.
    Her bir kilo %70 proteın oranını asan proteının 1 kılosunda 5 dolar devlet vergi alır.
    getırtılen urunlerın arkasında turkce etıket basılır.
    tabı Bu Surecte Urun Ortalama 20 ile 45 gun gumruk depolarında bekler ve gunluk ucret yansıtılır.
    ve tum ıslemler bıttıkten sonra 30 dolarlık urun ıthalatcının deposuna 50 dolara mal olmus olur.
    E bu adamın personelı var ısyerı kırası aracının benzını vesaıre %30 en az kendısı uzerıne koyması gerekır.
    oldu 65 dolar bu fıyata satıcı alır ortalama %30 ile %40 arasında o kar koyar.
    oldu 84 dolar.
    son olarak yazdıgım %30 karda 12 taksıtle sıze sattıgını dusunelım % 14 cıvarında banka kesıntısı %3 kargo masrafı var.

pekı bu urun nasıl ucuz olsun oylebır ımkan yok.

son Bir haftadan berı bakanlıklar ıle yazısıyorlar ve netıceye kavusmak uzereler.

Bugun fedex veya Ups ı arayın urunum neden takıldı daha once takılmamıstı dıye sordugunuzda sıze soyleyeceklerı bu urunlerın tarım bakanlıgınca onay verıldıkten sonra turkıyeye gırmesı gerektıgı bugune kadar gırenlerın ıse gozden kactıgını soyleyeceklerdır.

umarım acıklayıcı bır mekale olmustur

kutlukan ve ruthlesss bunu beğendi.
  11. gassal89

gassal89 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    sen sanırım distribütör falansın arkadaşlarda ben yazdık sanırım daha once tarım ve koy ısleri bakanlığını aradımız zaman 100 dolar kadar gecebılır dıyor
    bu ulkeye streoid sokanlarınkınıdemı Labarotuarlarda kontrol ediyorlar biz burda cözüm arıyoruz yolumuzu tıkamaya çalışan mesajlar degil

12. berg

berg Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    bakanlıkla yazışanlar distirbutorler mi? sonucda galiba bidaha yurtdışından ürün getiremiceze cıkıyor yanılmıyorsam.

13. dosuit

dosuit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet suan elınıze gecen urunler son urunler buyuk ıhtımalle veya gozden kacanlar sonucta 5-10 urun gelmıyor yurtdısından.

Bı arkadas Yolumuzu Tıkayan Mesajlar istemıyoruz demıs, YURT DIŞINDAN GIDA VE TUREVI URUNLERIN Turkıye Sokulması Hep Yasaktı sadec Uygulanmıyordu Ve 3-5 Gune kadar Tamamen Uygulanacak Ve 10 dolarlık Bıle Urun Getırılırse Gumruk Memuru Bunu Farkettıgınde Gumrukte Bırakmak Zorunda.

Ayrıca Dıstrıbutor Felan degılım

14. gassal89

gassal89 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    bu kadar eminsen bize YURT DIŞINDAN GIDA VE TUREVI URUNLERIN Turkıye Sokulması Hep Yasaktı getirilemicene dair kararı varsa elinde gösterirsen cok seviniriz
    sende karar yok ama tarım ve koy işleri baanlıgı bir ararsan onlar böle bişeyin olmadığını söylemekte inanmayan varsa arasın
    başlık gümrüge mail atalım konu dısına cıkmayalım lutfen mail ile ilgili düşüncesi olanlar yazsınlar lütfen

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:03 ----------

forumda avukat bir üyede olcak sanırım ondanda yardım alarak bir kac arkadas gelmek isteyen gumrugu bır zıyaret edelım derım

15. yvzmst

yvzmst Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar;
    despo fiyat özellikle 4 katı farkı olan var protein olmasada bu nitrik oksit ve çeşitli ürünler için geçerli. site ismi vermiyorum. ve açıkcası ben Türkiyede satılan supplementlara da en az 3 katı para vererek almam. devletin distiribütör den aldıgı para umrumda değil açıkcası. ülkeler arasında ki çeşitli gıda kanunu zırvalıkları, ülkemizde asgari ücret belli, ben iş yerimde devlete zaten bir ton vergi veriyorum. nefes almamız bile parayla neredeyse. bunun üstüne et başta olmak üzere gıda ürünlerininde fiyatı belli zaten. birde 2 tane bench sephasından başka birşey olmayan salonlara da yeterince para döküyorum. ve 3 kat fazla veripde supplement alacak degilim.arkadaşlar güzel konuya deginmişler. bu kadar sıkı denetimi keşke steroid tarzı ürünlere uygulasalarda 15-16 yasında cocuklara sözde spor egitmenleri merdiven altında igne yapmasa. bencede herkes maili atsın arkadaşlar sesimizi duyuralım hakkımızı sonuna kadar ayıralım. eğer bu sorun devam ederse ben hiç supplement almayı düsünmüyorum. sporu ciddi yapıyorum, supplementlarında cok önemli bi yeri var bu sporda
    ama almayın arkadaşlar.
    saygılar.

omrbrk ve phobiabenjamin bunu beğendi.
  16. BetterThanBe4

BetterThanBe4 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul/Tekirdağ

İddia etmiş olduğun şeyleri neye dayanarak yazdın?

5lbs. proteinin çıkış fiyatı çok daha ucuz.

Bir haftadan beri kim bakanlıklarla yazışıyor? Bunlar hangi bakanlık? Ayrıca 1 hafta boyunca iddia etmiş olduğun gibi birden fazla bakanlıkla yazışılması, bu bakanlıkların koordine olması ve bir neticeye ulaşılması kesinlikle imkansız. Bürokrasi iddia ettiğinden çok daha yavaş işliyor.

Bunun haricinde e-mail gönderilmesi gereken yer gümrük müdürlükleri değil bence. Bu şekilde bir sonuç alınacağını düşünmüyorum. ABD'de lobicilik faaliyetlerine en çok para harcayan kuruluşlardan birisi FedEx'tir. Uluslararası ticaretin önündeki ufak engelleri aşıp iş hacimlerini artırmak için her yıl milyonlarca doları lobicilik faaliyetlerinde harcıyorlar. Ülkemizde bu çapta bir lojistik firması olsa herşey çok güzel olurdu.

17. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Şimdi distribütörleri zavallı, açlıktan nefesi kokan insanlarmış gibi göstermenin anlamı yok. İngiltere'deki distribütör de Amerika'dan ithal ediyor ürününü ama Türkiye'dekine göre çok daha makul bir kar payı koyup satıyor, yurtiçinde piyasasını ve tüketicisini arttırıyor. Bizim distribütörlerimizin yaptığı şey yüksek kar marjıyla bb'yi elit, zenginlerin yapabileceği bir spor haline getirmek, ha bir de ceplerini doldurmak tabi.

Bahsedilen vergiler, izinler, eleman çalıştırma, kira ödeme gibi tüm işlemler, Türkiye'den kat kat daha pahalı olan İngiltere distribütörlerinin de katlandıkları maliyetler. Fakat sattıkları ürünler yine de makul fiyatlarda.

Adminimizin söylediklerine kısmen katılmıyorum. Ancak değindiği bazı noktalar önemli. Özellikle bu ürünlerin bakanlıklarca sıkı bir şekilde denetimden geçirilmeleri şarttır. Bugün Amerika'da süt kaynaklı herhangi bir hastalık yayıldığında, üretim aşamasındaki bir ihmalden dolayı yurtdışından getirtilen bu ürünlerden ölümler meydana gelebilir. Veya hepimiz biliyoruz ki yurtdışından getirilen ürünlerin bir kısmı protein tozu veya multivitamin gibi MASUM ürünler değil. Çoğunuz gıda maddesi olmayan metabolizma hızlandırıcılar veya yağ yakıcılar gibi her bireyin bünyesinin kaldıramayacağı şeyleri sipariş ediyorsunuz. Kalp rahatsızlığı olup bundan haberi olmayan birisi metabolizma hızlandırıcıların bazılarında yüksek dozda kullanılan kafeinden veya diğer maddelerden dolayı kalıcı hasarlar görebilir. Veya Karaciğerini alkole boğmuş birisi zayıflayacağım diye bilinçsizce yağ yakıcıya abanırsa, karaciğerini iflas ettirebilir. Böyle bir ihmali de hiç kimse kaldıramaz. Ayrıca evet Türkiye'nin lehine bir yöntem bulunmalıdır. Herkese "alın size 100 euroluk limit, doya doya harcayın" diyemezsiniz. Bugün bile gümrüğü "bireysel kullanım" adı altında sömürmeye, abartılı miktarlarda ürünler getirtilmeye çalışılıyor. Yurtdışı Siparişler başlığına girdiğinizde bile son 5 sayfada 20 lbs'lardan söz eden insanları göreceksiniz.

Ancak burda önemli olan, Sporcu gıdası piyasasının üreticiler açısından büyütülmesidir. Distribütörler açısından büyüyen bir piyasa devlete vergi geliri olarak dönebileceği gibi aynı zamanda da ithalatın ihracata karşı artması ve cari açığın daha da büyümesi demektir. Ayrıca distribütörden alacağınız vergiyi, yurtdışından bireysel amaçlı getirilen sporcu gıdalarına da koyarsanız yine gelir elde edebilirsiniz. Yani distribütörlerin piyasayı büyütmesi o kadar da iyi birşey değil.

Hardline gibi, hammaddesi ithal de olsa, yerli üretim yapan firmaların desteklenmesi gerekli. Bu alanda devletin teşvikler yapması, yerli üretici firmalara vergi indirimi ve fiyatların düşürülmesi, mali konularda destek, yerli firmaların ülke içinde hammadde elde etmesi, inovasyona teşvik edilmeleri gibi adımların atılması lazım. Ama tüm bakanlıklarda olduğu gibi Spor Bakanlığı da görevini yapmıyor veya eksik kalıyor, geride kalıyor.

Gümrük konusunda şikayet etmeniz hiçbir sonuç doğurmayacaktır arkadaşlar. Getirttiğimiz ürünler GIDA MADDESİ ve bunlar öyle ya da böyle izinden geçmeden SOKULAMAZ. Devlet vatandaşının hayatını tehlikeye kesinlikle atmayacaktır. O yüzden şikayetlerden alabileceğiniz tek sonuç, bu ürünlerin izin alınma dahilinde gümrükten elde edilebilmesinden öteye geçmez.

Gıda maddelerinin yasak olduğunu gösterin falan demiş bazı arkadaşlar. Gıda maddeleri izne tabi ürünlerdir, izin getirirsiniz alırsınız. Gıda maddeleriyle ilgili bilgi isteyen varsa gümrük mevzuatını açar okur, neler dahildir, nereden izin alınır hepsi detaylı olarak yazmakta. Gümrükten geçenler memurların inisiyatifi, ihmali, dikkatsizliği veya işgüzarlığından dolayı geçmektedir.

Ha gümrükteki yolsuzluklar ve usulsüzlüklerle ilgili bir kanıtınız varsa onu şikayet edersiniz, o ayrı bir konu.

Ancak burda asıl toplanıp şikayet edilmesi gereken şey, Türkiye'deki distribütörlerin fahiş fiyatlarıdır. Bütün forum üyeleri bu konuda hem fikir sanırım. Toplanıp dilekçe yazılacak, mail atılacak, şikayet edilecek konu bu olmalı diye düşünüyorum. Gerekli bakanlıklara distribütörlerin üzerindeki vergi yüklerini ve masraflarını azaltın ve bu fiyatları düşürmeleri için baskıda bulunun çağrısını yapmamız gerekiyor. Ayrıca sporcu gıdalarının önemini ve yerli firmaların teşvik edilmesi de eklenmeli.

Kalıcı bir çözümün ancak bu şekilde bulunabileceğini düşünüyorum. Keyifli günler.

TurTaa bunu beğendi.
  18. berg

berg Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Türk markaları dışında kalan bütün suplement markalarını protesto etmeye cağırıyorum sizi arkadaşlar.Madem ac admalar daha cok para kazanmak icin yapıyorlar bizde onlara daha az para kazandıralım.

Zaten bu iste para mara yok hata para versen bile yapılmaz. Bu adamlar o kadar iyiki tek derdi bizim gibi insanların daha sağlıklı ve sportif yaşam sürmemize destek olmak, yoksa para yok pul yok niye distributor olsun ki adam?

Arkadaşlar bu insanalara pabuç birakmayalım satamayınca ne olsa ucuzlatcaklar.O zmn makul olan fiyatlardan alırız bu ürünleri.

19. major24

major24 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ömer
    vinternatt 'a katılıyorum. Distiribitörlerin vergi yüklerini,masraflarını azaltmaya yönelik adımlar atmalıyız. Distiribitörlerden daha çok ürün alacağımız için, ilerde onlarda yurtdışı siparişlerimize engel olmazlar. Belki de yurtdışı siparişine gereksinim duymayız ...

20. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    devletten ya da gümrük idaresinden "bizim amatörce amerikadan istediğimiz ürünlere el koyma" demenin sürece hiçbir faydası olmayacaktır.

yani devlet gıda maddesi sokarken kişi, fiyat,ürün ayırımı yaparsa burası muz cumhuriyeti olur..
    ha devletten ne istenebilir ithalat vergileri, supp.firmalarına yapılan bürokratik engeller kaldırılabilir . .

peki devlet bunları neden yapsın? vg.sporunun gelişmesi amacı ile sporcuları teşvik etmek amacı ile yapsın..

peki birileri ülkemizde vg.nin gelişememesini dert ediniyor mu? emin olun kimsenin umrunda değl..bizim gibi üç beş sosyal grup ve bu işin emekçileri dert ediniyor..

ne federasyon, ne bakanlıklar, ne gençlik sporların taşra teşkilatları umursuyor..tek umursadıkları futbol, güreş vs ki onlarda da durumumuz ortada..yani işin ucu sonu spor politikasına dayanır ve olay çok uzar..

yine olayın bir ayağı vergilerden dolayı maliye bakanlığına dayanır ki vergiler düşşün teşvik anlamında..peki maliye bakanlığının bu konuda muhatabı kim yani hükümetin kapısını kim çalacak..VG federasyonu..peki federasyon bunu yapar mı? yine emin olun yapmaz..

gün gelir biriniz bürokrat ya da siyasetçi olursanız bari biriniz eğilin bu konulara..

pastnova ve draft bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş