güç ve görünüş ilişkisi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve punkt tarafından 25 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. punkt

punkt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    Bu spora başlayalı yaklaşık 2 ay oluyor. Deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim. Boyum 1.78, kilom 71, görünüş olarak çok kaslı olmasam da göbek veya yağlanma sorunum yok. Ancak salonda yeni başlayanlar dahil benden çok daha az yapılı hatta neredeyse kırılacak kadar zayıf arkadaşlar bile benim tahammül edemediğim ağırlıkları kaldırabiliyorlar. Ve bu arkadaşların çoğu da benim gibi yeni başlamışlar. Sorun nerede bilmiyorum ancak birkaçı şaşırdı ve "ben mesela bu alette 30 kg ile çalışıyorsam sizin 45 ile falan çalışmanız gerekmez mi?" dedi ki bence de haklıydı. Bense 25 le setleri zor tamamlıyordum. Bu basitçe güçsüzüm anlamına mı geliyor? Hoca kondisyonumun yerinde olduğunu (kardio ve genel olarak nefeste) söylüyor ama tatmin edici bir açıklama getiremedim.
    Görüşlerinizi bekliyorum

2. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ben fazle deneymlı degıl cwbm sızı tatmın etcekmı bılmıyorum .. ama biraz genetık sanırım , bunun önüne geçilmez diye de bir kaıde yok tabıkı . gun gectıkce ağırlık sınırınız kendini aşıcak tabı bunun olması için çalışma esnasında konsantresyon gercekten çok önemlı .. yaşım 16 ve oldukca yüksek ağırlıklarla boğusuyorum:) başarabilirsiniz efndm sadece sabır ve konsantrasyon;)

punkt bunu beğendi.
  3. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Konsantrasyon ve sabır bu konuda onemlı..Sızden agır gırenlerle yarısmak ıcın sızde agır gırersenız sakatlanabılırsınız buda daha fazla gerıye dusmek demek..Herkesın bu spora, hareketlere, agırlıklara alısma vaktı farklıdır..Daha 2 aylık sporcusunuz..Forumu dıkkatle okuyun bu spora olan ılgılınız ve motıvasyonunuz arttıkca cok daha ıyı calısacaksınız..

Ayrıca aklıma gelen bır dıger sey ıse beslenmenın ozellıkle karbonhıdrat yonunden eksık olması..Bu gucunuzu azaltır..Ve antrenmandan once basıt karbonhıdrat alıyorsanız buda antrenman sırasında performansınızda dususler yasanmasına neden olur..Sabahları ve antrenmanın hemen sonrası harıc kalıtelı (kompleks) karbonhıdrat alın..

punkt bunu beğendi.
  4. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Önemli olan ağır girmek değil, girilen ağırlıklarla hareketleri en doğru şekilde yapabilmektir. Zaten yeni başladım diyorsunuz, bu durumda ağırlıkların hemen artmasını beklemeyin. Artırmaya çalışırsanız o yük vücudunuzun farklı yerlerine binecek ve haraketin hedeflediği kaslarınız tam çalışmayacak. Örneği omuz çalışıyorsanız o fazla ağırlıklar trapezlere ve bele binecektir, omzunuz verimli çalışmaz.

Ben salonlarda çok şahit oluyorum 90-100 kg bench press yapıp barı göğse yaklaşmadan kaldıranları, sonra 100kg bench yapıyorum göğsüm gelişmiyor diyorlar.

punkt bunu beğendi.
  5. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Olay en ağırı basmak değil, kullanabileceğin maksimum ağırlığı en düzgün şekilde ve çok set az tekrar olarak yapmaktır bence (4x6 gibi mesela) . Ayrıca alt yapı ve genetiğinde bu salonda gördüğün arkadaşlarda farklılık gösterebilir.

punkt bunu beğendi.
  6. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    antrenman öncesi beslenme bence burada çok önemli...
    sana şöyle bir tavsiyede bulunacağım, dene bakalım fark olacak mı...

antrenmandan önceki öğünde komplex karbonhidrat ağırlıklı beslen ve mutlaka bir tabak yulaf - müsli ye...

antrenmandan yarım saat önce sert bir nescafe iç (kafein için)... hem yağ yakımında hem de güç artışında etkilidir...

bir sonraki antrenman için yime beslenmene dikkat et... unutma; vücut ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için öncelikli olarak karbonhidratlara başvurur...

punkt bunu beğendi.
  7. punkt

punkt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim önerileriniz için. ben mümkün olduğunca hareketleri doğru yapmaya özen gösteriyorum. doğru yaptığım sürece devam ediyorum yoksa zaten set bitmiyor diyorum son gücümü kullanıp. nescafe önerisi ilginç geldi. bu kalbi yormaz mı?

8. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    nefes ritmine dikkat edersen hiç sorun olmaz, sonuçta spor yapıyoruz...

profesyonel vücutçular ant. öncesi ürünlerle (NO ürünler) 200 ile 500 mg. civarında cafein alırlar...

punkt bunu beğendi.
  9. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bir tatlı kasıgı nescafede ne kadar cafein var peki aycan??

10. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    Son düzenleme: 25 Temmuz 2009
  11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    size sadece motivasyon gerekli bu konuda forumu okumanızı tavsiye ederim.

onur\m/arda ve punkt bunu beğendi.
  12. punkt

punkt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim flexor. okumaya çalışıyorum

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    lütfen teşk butonunuda kullanınız.

14. kaslı erkek

kaslı erkek Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Motivasyon, genetik gibi faktörler bu problemi yaratmakla beraber, beslenmenizde veya uyku düzeninizdeki eksiklikler de aynı probleme sebep oluyor olabilir. Antrenmanda istediğiniz ağırlıkları kaldırmanızda yardımcı olacak besinleri vücudunuza vermiyor veya vücudunuzun uykuyla yeteri kadar dinlenmesine izin vermiyor olabilirsiniz. Belki beslenme programınızı yazarsanız bu konudaki eksikliklerinizi giderebilir, aynı zamanda bunun performansınıza etkisini de gözlemleyebilirsiniz.

punkt bunu beğendi.
  15. punkt

punkt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    flexor sözle teşekkür etmeden önce teşekkür butonuna basmıştım oysa ki. yeniden teşekkürler

FleXoR bunu beğendi.
  16. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Beslenme bu sporda her zaman etkılı cogu seyı beslenmeye baglayabılırz mutlaka ama burda one cıkan genetık ve yaptıgın ıs. Bızım spor salonuna benden 1 yas buyuk bır eleman gelıyor. Daha 3. ayında yanı gorunum olarak fazla bısı yok 188 boyu 86 kılo ole gobeklı bırı falan degıl.

Bızım salona gleen 5 yıllık abıyle neredeyse aynı bacak calısıyor. Leg press de 220kg basıyor 5 yıllık abi 260 kg. Sonra goguste 80kg basıyor. Bılek guresı yapıyoruz yanı onunuzde onu gormesenız duvarı ıttırıyor sanacaksınız o derece guclu. Dedıgım cocuk tabakhanede calısıyor derı falan tasıyor hergun vede genetık cunku soyca gucluler.

punkt bunu beğendi.
  17. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    kesınlıkle dogru

punkt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş