Güç mü hız mı ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ogul1835 tarafından 24 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ogul1835

ogul1835 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar şimdi şöyle bişey söylemek istiyorum 2 kişi var birisinin yumruk gücü fazla ama hızı az diğeri ona göre daha güçsüz ama daha hızlı hangisinin yumruğu daha serttir ?

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Yumruğun sertliğinden ziyade, patlayıcı kuvvetin önemli. Çünkü yumruk ayaktan omza, ordan da kola giden sinerji ile güçleniyor .Onu patlayıcı Kuvvetle birleştiren kazanır.
    Ama soruna gelirsek, indirici yumruk, hızlı değil güçlü olanıdır tabi.Bu yüzden ağır sikletlerde nakavt daha çok olur.
    Hafif sikletler çok daha seridir ama nakavt oranı düşüktür.

Solak Boxer bunu beğendi.
  3. ogul1835

ogul1835 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    çok teşekkür ederim bi soru daha sormak istiyorum şimdi benden 10 kilo ağır birisi var ben patlayıcı kuvvetimi geliştirdiğim ondan daha iyi indirici yumruk atabilirmiyim ?

4. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Güç=kuvvetxhız

5. ogul1835

ogul1835 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim 2. sorumuda cevaplayabilirmisin yani ben 65 kiloyum karşımdaki 80 kilo patlayıcı kuvvetimi geliştirerek onu 1-2 hamlede yıkabilirmiyim ?

6. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Arada 15 kilo fark var. Onu yıkmanın yolu su

Gücu gelistirirsen karaciğer çene çok sağlam atarsan adam gg
    Tabi bunun için güç lazim

7. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Teknik olarak çok bir fark yoksa güç hızdan öndedir.Sikletlerin olma sebebi de budur zaten.120 kg adamla 60 kg adamın vuruşu bir olmaz 60kg istediği kadar hızlı vursun.Tabi hız önemli mi elbette önemli zaten ikisi bir arada olunca fark yaratırsın.Kilo farkı önemli , kas kütlesi ne kadar fazla olursa o kadar avantaj sağlar her yönden bu yüzden.

8. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Aslında işin temeli kilo.
    Bu yüzden dövüş sporları hıza göre değil kiloya göre yapılıyor. Kilo ise, kuvvetle yakın ilişkili. Kilosu ağır olanın kuvvet yönünden avantajı vardır. Ama bu sadece bir avantaj.Kesinlik yok tabi.
    Kilo ile kuvvet yakın ilişkilidir ama kuvvet ile de güç yakın ilişkilidir. Dolayısı ile kilosu fazla olan kuvvet yönünden ve dolayısı ile güç yönünden avantajlı oluyor.
    Ama tekniğe dayalı hızını iyi kullanan , kendilerinden daha ağır olanları indirebiliyor. Mike Tyson ın geçmişte yaptığı gibi..

Solak Boxer bunu beğendi.
  9. ogul1835

ogul1835 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    peki mesela ben 65 kiloyum adam 75-80 kilo bu adamı patlayıcı kuvvet çalışarak(vb) 2-3 hamleyle sokakta yıkabilirmiyim ?

10. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Sokak dersen işler değişir. Sokağın kuralları yoktur. Adam iyi yumruk atamaz ama iyi bir güreşçi olabilir, seni altına alırsa çıkamazsın.
    Yani, sokak karışık.
    Ama normal şartlarda, ilk vuran sen olursan, darben sağlamsa 3-0 önde başlarsın kavgaya.Çünkü karşındaki ya grogi olur ya da nakavt olur. Grogi durumda da sersemlemiş rakibine karşı avantaj sende olur.
    Sokakta şuna dikkat et.Ortada bir tartışma varsa, tartışma esnasında, ellerinle çeneni yanaklarını kaşır gibi yap. Karşı taraf beklemediğin anda senden önce davranıp yumruk atabilir.Bu durumda hemen reaksiyon gösterip blok yapabilmen için ellerin yüz bölgesinde olsun.

ogul1835, neverbackdown. ve Zizxy bunu beğendi.
  11. Solak Boxer

Solak Boxer Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Valhalla
    Dostum senden agir biris kadar hicbizaman agir ve sert vurmazsin ikinizde teknik boksorsunuz sonucta oyuzden kg ile musabakalar ama sokakta farkli 65 kg adam sert bi yumrukla 100kg birisinin cenesini kirar boks ve sokak farkli

ogul1835 bunu beğendi.
  12. ogul1835

ogul1835 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    peki sağolun birde şeyi sorucam mesela sokakta direk yumruk atıcağımız zaman burunamı yoksa önçeneyemi atalım yani böyle combolarla ilgili ufak detaylar verirseniz sevinirim.

13. marsfield

marsfield Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    vucut adrenalin salgilayinca agriyi hissemez. yumruk bir ise yaramaz. ben bir keresinde gece taksim civarinda yururken 4 kisi tarafindan linc edildim, hicbir sebep yoktu(turkceleri siveliydi), kapkac tarzi bir sey de degildi, belki uyusturucu almislardi. bir anda uzerime atladilar ne oldugunu anlamadim, kollarimla kafami sardim. belki 1dk araliksiz yumruk attilar, uzun bir sure hicbir aci hissetmedim sonra morluklar cikti. ama yumruk yerine tekme atsalardi o zaman kendimi koruyamazdim. bire bir kavgada en iyisi gelen yumruga karsi on kolunla blok verip, dusuk yukselikten on bacaga tekme atmak. youtube da sokak dovusu videolarini izlersen daha iyi anlarsin. vucut aciyi hissetmez ama karin bosluguna gelen darbede nefessiz kalir. karnina sakin darbe alma, hayalarindan bile daha buyuk oneme sahip. bilincin acik olursa zor bir durumda kacarsin.

14. akinakinan

akinakinan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Ben şuna katılmıyorum internetten oradan buradan güreş boks tekvando bilgim var nası vurmasını iyi bilirim döner.tekme felanda atarım 55 kiloyum ama 65 kilo birisinden çok daha sert yumruk atabilirim doverimde kilolu olupta yağlı olan çok bende kas var bide atmayı biliyom önemli olan bence kas gücü hız
    Bide teknik kilo değil belki benden güçlü bi adam bana sağlam yumruk atarken suratına hizla chain punch atsam o hıza karşı koyamaz patlayıcı güç kadar süreklilik Dr onemlidir

ogul1835 bunu beğendi.
  15. ogul1835

ogul1835 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Katılıyorum bende şunu eklemek istiyorum bilek gücüde çok önemli bence bilekten kastım bileğin çevresi değil internetten araştırırsanız anlayabilirsiniz buda gücü oldukça etkiliyor. Örnek dünkü Anthony Josua maçında rakibiyle kilosu aynı fakat ikisinin yumruklarına bir bakın derim sadece hız değil Josua nın bilek kaslarını görünce şok olucaksınız zaten :)

16. AliGurgan

AliGurgan Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Güçlü olanin serttir ama hizli olan alır aga

17. Furkan Yavuzhan Gündoğdu

Furkan Yavuzhan Gündoğdu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    iki olmazsa olmaz her ikiside lazım hızlı olan güçsüz güçsüz ve yavaş olana vursa o yavaş olan güçlü olduğu için canı yanmaz her vurduğunda onun canı yanar güçlü olanı ele alsak bu sefer hızlı olana vuramaz.

Sayfayı Paylaş