Göbek yapmadan kilo almak mümkün müdür ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve papathya tarafından 1 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 133 üye.
  1. seti80

seti80 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Izmir
    Bir kaç net ifade lazım sanıyorum kilo alımı için.
    kilo alma;
    1- Vücuttaki su miktarının yükselmesi: Böyle bir olay endojen etkilerle gerçekleşiki hormon gibi ilaç tedavilerinde meydana gelir, ilaç kesildiğinde su kaybıyla başa dönüş er yada geç gerçekleşir.
    2- Yağ miktarının artması: En kolay ve en hızlı olanıdır ama tabiki en korkulan kilo alma şeklidir.
    3- Protein miktarının artması: Oldukça değişik bir olaydır. Çok ilginçtirki yağ miktarının artmasındaki gibi gıdayla artması aynı etkiyi vermez. Demek istediğimi daha açık ifade etmem gerekirse siz iserseniz sadece protein tüketin vücuttaki protein oranınız kesinlikle değişmez. Değiştirme yolu sadece kasları çalıştıran spor yapmaktır.
    Konu hakkında ayrıntılı sorular gelirse seve seve yanıtlarım.

mr.mike, umutn, mstfyc ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ben de bir ekleme daha yapayım..

öğünlerde max.yemeyerek alınan kompleks karb.lı gıdalar kan şekerini dolayısı ile insülini ortalama seviyelerde tutarak karbonhidratın yağa değil glikojen depolarına glikojen olarak depolanmasını sağlayacaktır..
    (360 gr karb.ı 3 öğünde değilde 6 öğünde yediğinizde sakladığınız enerji farklı olacaktır..)

bu sayede hem daha fazla yediği halde kan şekerini olur olmaz yükselten birisinden daha fazla enerji depolamış olursunuz..

biliyorsunuzki vg.de enerji olarak , depolanan yağ değil depolanan glikojen rol oynar..

yukarda saydığım sebeplerden ötürü pro.vücutçular özellikle kan şekerini düşük tutmak için dikkat ederler..

Son düzenleme: 19 Aralık 2008
    uzk, umutn, matiz ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. CRUNCHY

CRUNCHY Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kas yaparakta kilo almak mümkündür.Zaten yağ almadan kilo almak istersen tek yapabileceğin kas yapmak olur.

4. cannas

cannas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    daha çok işim ve spor
    Yer:
    istanbul/bayrampaşa
    merhaba arkadaşlar forumda yeniyim yanlışlarım için şimdiden özür diliyorum...benimde bir iki tavsiyelerim olacak nacizane..öncelikle beslenme açısından beyaz et ve yumurta akı ihmal edilmemeli ki bunu hepimiz biliriz...göbek olayına gelincede bazı arkadaşlar antremanlarını askılı atlet yada ince giysilerle yapıyor.özellikle kış aylarında biraz terlemeyi destekleyici nitelikte eşorfman giyerek mide çalışmamız daha doğru diye düşünüyorum ki ter atmadan midede değişiklik beklemek pek doğru olmazneticede yağlarımızı ter yoluyla eritebilirz...ben bazı arkadaşları görüyorum saat mide çalışıyor ama gram ter yok...saygılarımla

5. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Abi ben bunu tam anlayamadım. Yni vücuttaki suyun yükselmesi tam olarak neye faydalı ya da yaralı vb. Gerçekten anlayamadım :) Ynlış alamayın.

Bir de ben çok heveslendim. aşırı makarna yedim yağlanmaya başladım. sonra makarnayı çok aza indirdim. yumurta beyazını çoğalttım.

6. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Ter atmak yağ yaktığımızın göstergesi değildir, üstelik yağlar ter yoluyla da atılmaz. Yıllardır sauna eşofman vs geyiklerinin çıkması da tamamen bu işten para kazananlar yüzündendir. Vücudun enerji gereksinimi yükseldiğinde ATP'leri parçalayarak enerji üretiriz ve bu enerjinin bir kısmı vücuda ısı olarak dağılır. Vücut bu ısıyı atmak için terleme yolunu kullanır, yani terlemek vücudumuzun ısındığının dolayısıyla da enerji harcadığının göstergesidir. Vücudunuzu sıkı sıkı kapatan eşofman giymeniz daha fazla ısınmanıza neden olduğu için daha fazla terlersiniz.

Tekrar ediyorum yağlar ter yoluyla atılmaz!

maietnigri ve ozpirik bunu beğendi.
  7. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Sitede pumpforever isimli arkadaşımızın transformation zamanında yaptığı bir beslenme programı var..Bu beslenme ile yağsız olarak büyüdüğünü söylüyordu..Aynen buraya kopyalıyorum..Belki faydası olur..

Sabah:
    - 100 gr cornflakes light süt ile + Protein shake
    - 5 yumurta ( 4 tane sadece beyazi, 1 tane komple) -
    önemli not: antreman yapmadıgınız gunlerde 2 tane sariyla beraber yiyin...
    vucudun iyi huylu yaga daha fvazla ihtiyacı olacak -
    - 100 gr LIGHT KASAR (cok onemli)
    - 3-4 dilim kepekli ekmek
    - 1 muz

Kuşluk:
    - Eti'nin "lifalif" isminde Yulaf ezmesi var..
    100gr light süt ile icine bir avuc kuru üzüm ve kuru kayısı atin...

Oglen:
    - Bir tabak dolusu (100 gr) lapa (yagsiz) veya yagsiz haslanmis makarna
    - bir tabak dolusu, yagsiz, bol sirkeli salata
    - bir paket ton baligi ( light olmasin- gerekli yagi burdan alacaz... hem zeytinyagi hem omega 3 var icinde,
    bulursaniz dardanel'in posetini - 142gr - yiyin..)

Ögleden Sonra (14:00 gibi) :
    - Protein Shake

Ikindi ( 16:00 gibi)
    - 5 yumurta ( 4 tane sadece beyazi, 1 tane komple)
    - 2-3 dlilim kepek veya tahıllı ekmek

Akşamüstü: (19:00 gibi) - "Ant. oncesi"
    - Protein shake

Akşam yemegi (21:00 gibi) - " Ant. sonrasi)
    - 1 tabak dolusu, tawuk izgara veya hindi izgara veya yagsiz dana eti veya ciger izgara...
    - 1 tabak dolusu lapa (yagsiz) veya yagsiz haslanmis makarna
    - istediginiz kadar yagisz bol sirketli salata

GEce yemegi: (yatmadan 1-1.5 saat once)

- 100 gr kasar ve 2 adet kepek ekmegi
    - Protein shake

Ben birçok insanın 4000-4700 kalori alarak ve bu beslenmede Fat : 125gr - Karbo : 400gr - Protein : 250gr gibi ölçülerle kilo aldığını ve bu durumda bile bel ölçülerinde 2-3 cm incelme yaşadıklarını birçok örneklerle gördüm..Ama tabi bu kaç kilo olduğun yaptığın egzerzislerle falanda ilgili..
    Misal ben 72 kg mım..Günde 3000 kalori falan almayı istiyorum..Bunun Fat : 75gr - Karbo : 300gr protein : 200 gr şeklinde ayarlayıp ağırlık çalışmadığım günlerdede 20 dakika interval cardio yaparak yağlanmadan hatta beli birkaç cm incelterek ayda 1.5 kg falan almayı planlıyorum..

orlando0632, Butely ve 307KD bunu beğendi.
  8. fecrox

fecrox Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yağsız süt içerek kemiklerini güçlendirerek kilo alırsın. karın kaslarını çalıştırarak göbeksiz kilo alırsın

9. abori

abori Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aslında ben bu body building işinde cok yeniyim boyun 195 kilom 92 yag oranı % 22 kısın basında 100 kilonun ustundeydim o zamandan bu zamana kadar kardiyo yapmaktan sıkıldım :( artık kas yapmak isttiyorum ama yag oranım artmadan ben kendime söle bi diyet programı cıkardım yanlıslarımı duzeltiseniz sevinirim
    sabah 730
    3 tane yumurta biraz beyaz peynir fıstık ezmesi vişne suyu
    arada 1030
    diyet ekmegine yapılmıs kasar peyniri + salam veya kuru yemiş genelde badem tercihim 50 gr
    ögle yemegi 12 30
    pirinç pilavı + 1 porsiyon tavuk
    arada 16 00
    kuruyemiş 50 gr
    18 00 kuruyemiş tekardan
    19 30 spor
    22 00 200 gr tavuk gögsu +bulgur pilavı

spora gitmedigim gunler 16 00 kadar aynı

19 00 200 gr tavuk gögsu +bulgur pilavı + bi kase diyet yogurt

22 00 diyet sut

10. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle katılmıyorum...

Kemiklerin güçlenmesinin kilo alma ile ne ilgisi var?

Karın kası çalışmanın göbek yağlarını eritme ile ne alakası var ?

Maalesef iki sorunun cevabı da "hiçbir alakası yok......"

Temelde kilo alma günlük kalori ihtiyacının fazlasını alarak sağlanır ki bu durumda vucutdundaki yağ oranının artması normaldır. Doğru bir beslenme ile (doğru karbonhidrat-protein alımı) bu yağlanmayı en aza indirebilirsin.

defalarca bu forumda tekrarlanmasına rağmen tekrar hatırlatmak isterim ....Karın kaslarını çalıştırmak göbeği eritmez, göbegi eriten diettir.........

11. Google

Google Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yorumlar benimde isime yaradi tesekkür ederim bendede göbek var eritmem lazim

Genius_11 bunu beğendi.
  12. seti80

seti80 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Izmir
    Demek istediğimi etrafınızda kortizon kullnana varsa anlarsınız, vücudun su tutması artar.
    Bu su tutmasının (kullanılan kimi hormonlarla) VG için olan yararı geçicidir. ilaç kesildiğinde başlangıçtaki şekle dönüş gerçekleşir.

13. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    İnternetten yaptığım 6-7 aylık araştırma sonucu bunun olma şansı yok gibi görünüyor. Birden fazla hedef koymak yanlış. Hem kilo almak hem de göbek yapmamak olmaz. Şöyle düşün aynı anda iki şarkı söyleyebiliyor musun? :)
    Kilo alırken izlenecek yol; aldığın kaloriden daha azını yakmaktır. Eğerki sen yağları yakmak için fazladan kardiyo yaparsan, sana lazım olan kalorileri yakmış olursun.
    Zaten vücut çalışarak belli bir yağı yakıyorsun ve belli bir görünüme ulaştığında diyetinde küçük değişiklikler yapıp 2 haftalık farklı bir program yaparsın. Daha az yağ, biraz daha fazla kardiyo.
    Umarım yardımcı olmuşumdur, iyi geceler.

Kingmeto bunu beğendi.
  14. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yağlanarak kilo alma adına haklısınız ama vg.de yağlanmamanın esası doğru zamanda yemek ve gün içerisinde kan şekerini stabil tutmaktır..
    kan şekerinizi stabil tutacak zamanda ve uygun besinleri alırsanız (muhakkak ufak oynamalar olsa da) kas yaparak tartıda fazla gözükebilirsiniz..
    bkz:genelde bulk dönemi geçirmeyen herzaman define görünen eski pro vg.ciler (arnold,sergio vs)

Hodaft bunu beğendi.
  15. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    diez teoride herşey tamamda uygulamaya gelince bi türlü bu standartı yakalıyamıyor insan en az bir 3 yıl vucut geliştirme geçmişi lazım bunun için bence, çünkü ilk başlarda herkes bir telaş içinde 1 senelik bir bodyci eğer bu şekilde kas arttırayım derse gelişimi çok yavaş olur bence ama söylediklerim yanlış anlaşılmasın ben birebir bu şekilde kilo almaya uğraşıyorum bu yüzden kendimden biliyorum ne kadar zor olduğunu.

16. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aslında o telaş zaten yağlı ve bilinçsiz beslenmeyi ve verimsiz geçmiş bir ilk yılı getiriyor..
    kan şekerini stabil tutmak, doğru zamanda doğru gıdaları yemek çok zor değil..sadece dediğin o telaş olmayacak ve bilgilenecek..

beyaz ekmekten, aşırı şekerliden, tek öğünde max. yiyip 2-3 öğün yapmaktan ,çok yağlı gıdalardan uzak durmak zor değil bunun yanında aşağıdakilere dikkat edilirse abur cubur yağlı şekerli beslenen birinden inan çok daha kaslı ve antremanlarda çok daha güçlü olursunuz ki göbeği de abartmamış olursunuz..

- öğün sayısını artırın ve gün içine eşit aralıklara yaymaya çalışın.Her 2-3 saatte bir yemeye çalışın
    - kan şekerinin hızlı yükselttiğinden ötürü basit şekerden ve işlenmiş karbonhidrattan uzak durun, kompleks karbonhidrat tüketin
    - rafine unlu gıdalardan uzak durun , kepekli ve tam buğday ürünlerine yönelin
    - yemeklerinizi haşlanmış yada ızgara yemeye çalışın, kızartmalar bol miktarda yağ içerir
    - süt ürünlerinden yağı azaltılmış olanları tercih edin
    - sosu bol yağ içeren yemeklerden uzak durun
    - mümkün olduğu kadar beyaz et yiyin (balık ve kümes hayvanları göğüs etlerini), kırmızı eti kısmen azaltın
    - bol bol vitamin , mineral , karbonhidrat ve lif kaynağı olan taze sebze, meyve tüketin
    - vücuttaki kas kütlesini artırmaya çalışmak için düzenli olarak ağırlık çalışın
    - günde enaz 3 lt su tüketin (güne yayarak)

bütün bunlara haftada 3-4 gün yapılacak kardio antremanları da eklenirse çok dha kontrollü bir yağ oranına sahip olursunuz..

bunları yapmak zor değil sadece bilgili bilinçli olmak ve biraz özen gerekiyor..

Hodaft, TearsOfTheGod, umutn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar şimdi karın kaslarını çalıstırmak için yani karın kası yapmak için sabah aç karna dahamı iyi verim verir ?

18. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Boyum 1.73
    Kilo:73

Yaklaşık 4-5 aydır bu sporla ugraşıyorum, ancak beslenmeyi düzene koyarak yeni programa başlamam 1 ayı buluyor. Bu 1 ay içinde kollar gözle görülür derecede şişti, ama aynı zamanda göbek de artmaya başladı. Amacım yaglanmadan hacim kazanmak, hatta düzenli kas ve kardio programıyla yag yakmak.

Beslenme düzenimi de yazayım:

Kahvaltı:
    1 tam, 3 yumurta beyazı.
    300 ml yağsız süt.

2 saat sonra:
    150 ml süt içine nesfit

Öglen: Pilav, Tavuk (gögüs), salata

2-3 saat sonra: 80 gr light ton balıgı

Akşam: Makarna (pilav), beyaz veya kırmızı et. 1 dilim ekmek

Yatmaya yakın: 1 litre yagsız süt.

Antrenman günlerinde ise toplamda 2lt yagsız süt, 2-3 ton balıgı tüketiyorum. Diger ögünler aynı.

Haftanın 3 (pzt-çarş-cuma) günü salonda çalışıyorum,antrenmandan önce 12 dakika (ısınma amaçlı), antrenmandan sonra ise 15-20 dakika kardio yapıyorum (Nabız aralığında olmasına dikkat ediyorum, toplamda 450-500 kalori yakıyorum). Antrenmandan hemen sonra 500 ml %100 üzüm suyu tüketiyorum, 15dakika sonra 500ml light süt ve ondan da 30 dakika sonra 160gr light ton balıgı. Şimdi ise ders programıma uygun olarak salı günü sadece kardio,karın çalışcam.

1 ay önce 70 kiloydum, 3kilo aldım. Ben bu 3 kiloyu yag olarak aldığımı düşünmüyordum ama görenler kilo almışsın filan diyor. Ben de ikileme düştüm.

Yaglı, şekerli, unlu besinleri minimuma indirdim, neredeyse hiç almıyorum.
    Protein ve karbonhidrat agırlıklı beslenmeye çalışıyorum. Yalnız yaptıgım tek yanlış şey su içmemek! Hep geceleri aklıma geliyor ve 1bucuk litre kadar tüketiyorum ama bunu güne yaymam gerek en kısa zamanda. Ancak antrenman günleri güne yayarak 2lt su içtiğim oluyor. Artık suya da yüklenicem :)

Yaptıgım yanlış veya eksik bir şey var mı? Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

19. gqn

gqn Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38

Anlam veremediğim ; her sitede her forumda ve burada görüyorum " bulgur ye kuru fasulye ye, mercimek ye"" Ok. yielim ama nasıl ? yani kurufasulyeyi nasıl pişiricez ? evde bildiğimiz yağlı bir yemeğeini mi yapacağız yoksa suda haşlıyacağızmı...

20. Wars_Lord

Wars_Lord Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben profesyenel degilim ama az yag al proteini ve lifli besinleri tüket ve hızlı kilo vermek saglık sorunlarına yol acar unutmabench_O *****

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Aralık 2009

Sayfayı Paylaş