Göbek sorunu..

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ccengiz tarafından 15 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ccengiz

ccengiz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu spora başlayalı 2 ay oldu.
    2 ayda 12 kilo aldım.Amacım kilo almaktı zaten ama yağsız ve göbeksiz.
    Ama hiçte istediğim gibi olmadı.
    Başlamadan önce karın bölgesinde hic yağlanma yoktu ancak şimdi epey var.
    Haftada 2 gün kardio yapıyorum ve antreman sonrası mekik programı yapıyorum ama bu göbek erimiyor.Diyet yapmak istemiyorum beslenmem zaten yağsız.Karbonhidrat ve protein takviyesi kullanıyorum.Benim 10 kilo daha almam lazım ama göbek daha fazla büyür diye korkuyorum sizce napmalıyım.
    Bu arada boy 1.85 kilo 72
    Şimdiden teşekkürler.

2. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenmeni yazarsan daha iyi olur.- + ları söyleyelim ama aşırı derecede fazla tükettiysen göbek çıkması haliyle normal.
    Bu arada mekik yağ yakmaz göbeği eritmez sadece kas kazanmanı sağlar karın kısmında göbek olduğu için mekik çekersen zamanla göbeğin dahada büyüdüğünü fark edeceksin.

3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    S- Göbek yapmadan kilo alınabilir mi?
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g...9.html?t=10729
    C- Göbek yapmaktan kasıt yağlanmak olduğu için yağlanmadan kilo almaya çalışacaksınız yani kaslarınızı artırarak kilo alacaksınız demektir.
    - öğün sayısını artırın ve gün içine eşit aralıklara yaymaya çalışın.Her 2-3 saatte bir yemeye çalışın
    - kan şekerinin hızlı yükselttiğinden ötürü basit şekerden ve işlenmiş karbonhidrattan uzak durun, kompleks karbonhidrat tüketin
    - rafine unlu gıdalardan uzak durun , kepekli ve tam buğday ürünlerine yönelin
    - yemeklerinizi haşlanmış yada ızgara yemeye çalışın, kızartmalar bol miktarda yağ içerir
    - süt ürünlerinden yağı azaltılmış olanları tercih edin
    - yağlı kuruyemişler tüketmemeye özen gösterin
    - sosu bol yağ içeren yemeklerden uzak durun
    - mümkün olduğu kadar beyaz et yiyin, kırmızı eti azaltın
    - bol bol vitamin ve mineral kaynağı olan taze sebze, meyve tüketin
    - vücuttaki kas kütlesini artırmaya çalışmak için düzenli olarak ağırlık çalışın
    - günde enaz 3 lt su tüketin
    - yağ oranınızı kontrol altında tutmak için haftada 3-4 gün antreman sonlarında 30 dk. kadar kardio vasküler hareket yapın

S - Kilo Almanın En İyi Yolu Nedir ?
    C - Kilo vermek kadar, kilo almak da pek çok insanın amacıdır.
    Kilo almak için harcadığınızdan daha çok kalori almalısınız. Bunu en iyi yapmanın ve kiloyu kas olarak korumanın yolu, bilimsel esaslara göre hazırlanmış bir "Vücut Geliştirme" programına başlamaktan geçer. Ancak bu şekilde artan ağırlığınızın "YAĞ" değil" KAS" olmasını sağlayabilirsiniz. Beslenirken de kalori alımını yavaşça arttırıp, ilâve birkaç öğünle gıda alımınızı takviye etmelisiniz. Bu amaç için üretilmiş kilo kazandırıcı doğal gıda maddelerini de (karbonhidrat ürünleri) kullanabilirsiniz. Yediklerinizin yağ değil, protein ve karbonhidrat olduğundan emin olmalısınız. Kendinize zaman tanıyınız, eğer, yılda 5-8 kg.lık kas dokusu kazanabilirseniz bu iyi bir sonuç demektir.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en-ok-sorulan-sorular-ve-t11375.html

4. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Benim demek istediğim kilo almak kas olarak. Aşırıya kaçmazsan yağlı besinleri çok tüketmezsen ve sporunu yaparsan düzenli göbek çıkacağını hiç sanmıyorum ama günde 3 öğün yemek yiyip bütün gün oturursan sindirim sistemi yavaşlar haliyle.

5. ccengiz

ccengiz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplarınız için teşekkürler.
    Sabahları normal kahvaltı yapıyorum en az 4 yumurta yiyiorum.Lor peynirini bolca tüketiyorum.Öğlen pilav ve tavuk yiyiorum yada ton balığı 180gr.
    Akşamları kırmızı et pilav salata yiyiorum genelde.Bazen değişsede genelde beslenmem bu şekilde.idmandan önce ve sonra karbonhidrat ve protein takviyesi alıyorum.
    Benim birde merak ettiğim idmandan sonra kardio yapmıyorum ben.Yapmalımıyım bir zararı olurmu?
    Ağırlık programım olmadığı günlerde haftada en az 2 gün yapıyorum.

6. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Daha ayrıntılı yazsaydın mesela pilav tahmini kaç gr tüketiyorsun 1 öğünde.
    Günde 3 tam yerine bunu yayarak mesela 5 öğün ama 2 tabak pilav yerine 1 tabak pilav yemelisin.
    Öğün sayıları artırıp beslenmemizi ona göre yayarsan daha iyi olur.
    sanırım pilav et bunları yağ koyarak tüketiyorsun ?
    pilav lapadan olacak yani yağsız.
    tavuk,balık çeşitleri, kırmızı et yani demek istediğim genel olarak bunlara ekstradan yağ atanlar var zaten bunların içinde kendi yağı var ayriyetten atmak gereksiz bence.
    Özellikle sıvı ay çiçek yağından uzak duralım.
    Ton balığı 180 gr ama senin tükettiğin 180 gr değil diğer küçük konserve örnek vereyim.
    80 gr net ağırlığı. ama bunun içide yağıda var yağını süzünce 52 gr ton balığı yemiş oluyorsun diğer ağırlığı yağdır.

7. ccengiz

ccengiz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Valla doyana kadar yiyiyorum kilo almak istediğim için 2-3 tabak yiyiorum oturunca ama şimdi azaltmaya başladım. Öğrenci olduğum için 5 öğün yemem çok zor oluyor.Bu sene böyle geçicek.Son senem okulum bittiğinde öğünleri yayarak yemeye çalışıcam.Ekstradan yağ tüketmek bencede çok gereksiz tüketmiyorumda yağdan mümkün oluduğunca kaçıyorum.Spora başlamadan önce çok zayıftım yani göbek hiç yoktu 58 kiloydum.
    Şimdi 72 kg oldum göbekte normal yani abartı değil ama ben daha kilo almak istiyorum yani göbek olmasından korkuyorum açıkçası.Takviyelerim bitince ne almalıyım onuda bilmiyorum yani karbonhidratmı proteinmi amino asit mi almalıyım sizce?

8. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    işte burda bir sorun var anlıyorum ama yanına pilav filan götür diyicem ortama aldırmadan yiyebilirsen yersen iyi olur ama yok olmaz dersen daha pratik birşeyler olabilir ton balığı vb. ama maliyeti artar.
    Bir süre bekle gainer için beslenmesi iyi olan birine gainer gerekmez hatta.
    Whey protein tozu alabilirsin amino asit isteğe bağlı ama whey protein tozu alırsan çok daha iyi olur.
    Nitrofull almada fiyatı uygundur ama merdiven altı üretim diyorlar. 10-20 tl fazla vererek çok daha iyi ürünler alabilirsin mesela optimum whey tercih edenler var 24 lü paket alabilirsin spor salonuna giderken çantana koyarsın shaker al birde başta 150-200ml civarı su koy soğuk sonra 1 servis protein tozu 350 ml gelene kadar doldur suyu.
    tabi başka ürünlerede yönelebilirsin.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/proteinler-f36.html
    istersen bir gir bak kullananlar + - leri belirtmişler zaten ürünlerin.

9. ccengiz

ccengiz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yok ortama aldırmıyorum ya götürüyorum zaten ton balığı falan hazırlaması zor ama ben aldırmıyorum yani.
    Şuan Multipower X-plode kullanıyorum.Protein + karbonhidrat
    Ben kilo almaya devam etmek istiyorum protein + amino asit alırsam kilo almaya devam edebilirmiyim acaba onu merek adiyorum.
    yoksa gainer + amino asitmi alsam çok kararsızım.

10. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle yanıtlıyım protein tozu kasların antrenmandan sonraki kas yıkımına engel olur yani antrenmandan sonra hızlı sindirilen protein kaynağına ihtiyacımız vardır bu whey proteinde mevcuttur.
    gainer kilo almanda yardımcıdır ama ortama aldırmıyorsan tavuklu pilavları hazırla öğleden önceki öğün 10:00 veya 10:30 gibi yiyebilirsin diğeri 15:00 veya 15:30 filan olabilir yani öğünleri böl. 5 filan yapabilirsin mesela.

11. ccengiz

ccengiz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Peki çok teşekkürler cevapların için ben whey protein + amino asit alayım en iyisi beslenmeyide kilo almaya yönelik devam edim dediğin gibi.

12. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    yani ve ayrıca gainer'lar pahalı geneli 10-15 günde biter ve epey para verirsin beslenmene daha özen gösterirsen iyi olur paranda cebinde kalır hem bunuda beslenmene harcayabilirsin istersen.
    bu arada diğer vitaminleri eksik etme meyve ve sebzelerden alabilirsin. vitaminler çinko kalsiyum omega 3 bunlarda önemli.

ccengiz bunu beğendi.
  13. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    İşte gördüğümde en çok üzüldüğüm sahnelerden bir tanesi, baklavaları olan bir adamın bunu kaybetmesi...
    Onu bir kere kaybettin mi, bir daha yakalamak çok zor oluyor çünkü...

Yağsız yemen hata, yağlar yağlanma yapmaz yağların glisemik indeksi sıfırdır!
    Asıl yağlanmayı Kh lar yapar!!!
    Kh takviyeni bırakman şart, mevcut Kh larını da kısmaya git bayağı toparlarsın...

Çeşke beslenmenin doğrusunu daha ayrıntılı araştırsaydın, bu konuları üzüldüm gerçekten...

Bununla ilgili bir başlığım var göz atarsan bayağı önemli püf noktaları öğrenirsin ;)

14. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    yalnız çok abartı Karbon Hidrat alınmadığı taktirde yağlanma yapacağını hiç sanmıyorum tabi her şeyin fazlası zarar.

15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Elbette sevgili Eco :)

Ama yani gainer tarzı Kh takviyeleri her türlü yağdan kilo aldırır, hem rafine hemde Kh yani onu içeceğine süte un karıştır iç aynı şey...

Gainerin yağlanma yapmayacağını iddia edenin alnını karışlarım yani :D

16. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Hormon: Hayvanlarda ve bitkilerde, hücreler arasındaki bilgi alış verisini sağlayan kimyasal. Hormonları vücudumuzdaki kimyasal haberciler olarak görebiliriz. Hormonlar vücudumuza yapmaları gerekeni söylerler.

Hormonlar

Insulin

Insulin pankreasta üretilen bir hormondur. Insulin’in görevi, kan sekerinin çok yükselmesini engellemektir. Eger karbonhidrat tüketilirse, ( mesela üzüm suyu) vücut kan sekerini düzenlemek için insulin salgılar. Vücut devamlı olarak Homeostasis ve iç dengeyi sağlamak için caba gösterirler. Bu nedenden dolayı, kan sekerindeki kuvvetli iniş ve çıkışları engellemeye çalışır. Arta kalan Glükoz kas dokularına ya da yağ hücrelerine transport edilir ve kan sekeri bu şekilde düşer. İşte bu nokta Vücutçular için çok önemlidir. Insulin, amino asitlerin vücut tarafından emilmesini iyileştiren anabolik bir hormondur. O nedenle, kan şekerinin çıkarılması için en doğru an ya uyandığımız andır ya da antrenmandan sonraki andır. Her iki an da, insulin duyarlılığının en yüksek seviyeye ulaştığı anlardır.(2) Insulin’den en iyi verimi alabilmek için yüksek değerde GI içeren besinlerden yararlanmamız gerekir. En güzel örnek baldır. Proteinshake delaletiyle bal insulin’i tetikler ve bu da glukozu kas sistemine transport eder ve amino asit alımını yükseltir..

Anabol nedir?

Anabol moleküler büyüme yoluyla karakterize olan madde değişim süreci ile alakalıdır. Boybuilding’le ilintili olarak bu anabol kelimesi sıklıkla kas insaası ile aynı anlamda kullanılır.

GI nedir?

‘Glycemic Index’ için kullanılan bir kısaltmadır.

Bunun dışında, Insulin antrenman sonrası protein tasfiyesini (Katabolismus) durdurur. (6).

Insulin ayrıca glikojen depolarını doldurur ve amino asitlerin emilimini kuvvetlendirdiği gibi protein tasfiyesini de sonlandırır.

Glikojen nedir?
    Glikojen, vücutta karbonhidrattan gelen enerjinin depolandığı formlardır.

Bal ile beslenmeden evvel, Insilun’in ikinci yüzünü de bilmemiz gerekir. Insulin aynı zamanda depolanan enerjinin yağ formu şeklinde saklanmasında büyük rol oynar. Eğer Insulin salgılanırsa, bu durumda karaciğer glukozu glikojen formunda saklar. Aslında bu da karaciğerin boşalan glikojen depolarını tekrardan doldurduğu müddetçe iyidir. Ancak, tüm glikojen depoları tamamen dolmuşsa, bu durumda artan glükoz yağ olarak yağ hücrelerinde saklanır. (4)

Glukagon
    Glukagon da pankreas tarafında salgılanan başka bir hormondur. Glukagon da kan şekerinin düzenlenmesine hizmet eder. Insulin’in tersine Glukagon kan şekeri düştüğü zaman salgılanır.(3) Kan sekerini tekrar yükseltmek icin glükoz gereklidir. Vücutta her zaman bir miktar glükoz bulunduğundan kan sekeri düştüğünde vücut bu sefer bu tarafta kullanır.

Önce karaciğerde depolanan glikojen kullanılır. Peki karaciğerde bulunan glikojen depoları boşalırsa, bu durumda glikoz nerden bulunacak? Dikkatli okuyucuların doğru bir tahmini olmalı. Tabii ki kaslardan (2). Bu durumda glukojen kas proteinlerinden tedarik edilir. Kan şekerinin tekrar normal seviye çıkarmak için aranan glukoz kaslardaki proteinin tavsiyesi ile elde edilir. Bunu önlemek için düşük GI değerlere sahip olan ve vücuda uzun süreli glükoz ihtiyacını sağlayacak yemeklerle beslenmelidir. Ki bunda da kan şekerinin yükseltilmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü bu durumda da yine insulin salgılanacak ve fazla glukoz yine depolanacaktır. Fazlası da yine yağ olacaktır.

Sonuç

Insulin çok anabolik bir etki yaratır. Bunu avantajlı bir şekilde kullanmak için, insulin salımını antranmandan sonra yapılması sağlanmalıdır. Bu en önemli noktadır. Bir diğer önemli an ise, uyandığımız andır. Ancak vücudumuzda bir insülin bombardımanına ugratmamalıyız, yoksa insülin yağlanmaya neden olur.

Kaynakça:

1. "Hormone," Microsoft® Encarta® Encyclopedia 99. Copyright © 1993-1998 Microsoft Corporation.
    2. Paul Delia, "Insulin, Glucagon, Glucose, Fat and Muscle: Understanding How These Elements Interact Can Help You Build Muscle and Burn Fat."
    3. "Glucagon," Microsoft® Encarta® Encyclopedia 99. Copyright © 1993-1998 Microsoft Corporation.
    4. "Physiologic Effects of Insulin."
    5. "Insulin Regulation of Blood Sugar and Diabetes."
    6. John M. Berardi, "Solving The Post-Workout Puzzle - Part 2: The Recovery Plan."

Çeviren : demir00 - BFTR

glisemik indeks hep yağ olarak görülmesi gına getirdi.

17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bu bilgiler eski ve güncel değil, Vg başlığımı açıp bu yazdıklarının hepsini tek tek çürüttüğüm zaman bakalım ne yapacaksın?

İşin gücün tartışmak?!

Pardon boş bilgi gösterisi yapmak...

Sizin aklınıza uyupta spordan önce gainer alan (antremanda nasılsa harcarım diye) yada spordan hemen sonra gainer alan arkadaşın hali ortada!!!

Kasdan kilo alamamış işte, bir güzel göbek yapmış!

Adamı doğru yola sevkedeceğine hala daha inadından yanlışları gösteriyorsun...

Sevgili arkadaşım benden sana tavsiye Cidade gibilerin aklına uyarsan daha o göbeği 2ye katlarsın haberin olsun!

Onu dinleme de beni dinle demiyorum, git araştır işin doğrusunu öğren diyorum ;)

18. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    o konuda haklısın :D
    ben 1 gainer ürünümü süt ile içtim diğer 2 si soğuk su ile farklar protein kh yağ kısaca hem protein az alacaksın ve kalori ama yağdan geleceğine hiç gelmesin. gainer kullanılcaksa su ile kullanılmasını öneririm. gainer gerekli değil mesela iş veya okul gibi ortamlarda beslenemeyeceğin için gainer gibi kolay kullanımlı bir şeyler olabilir. gainer yerine yağsız pilavı tercih ederim :D zamanla alışıyor tadına insan veya ara sıra yaptığım kaçamak ton balığını süzebildiğim kadar yağını süzerim 1 tabak makarnanın üstüne döküp ton balıklı makarna yerim :D
    yalnız ben tartışma için değilde sadece gainer su ile içildiğinde doğru düzgün protein ve kalori alınmayacağıdan o yüzden parayı boşa gainer yatırmamak gerekir diye düşünüyorum.
    ben artık whey protein alıyorum sade no ürünü almayı düşünüyorum ama kararsızım no ürünüde gerekli değil sadece biraz performans artışı istediğimden dolayı alıcam.
    Normal şartlarda whey protein yeter ama yanına creatine alırsan daha iyi sonuç alınabilir tabikide.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:31 ----------

Cidade ben o kadar ayrıntıya girmem başını okudum karmaşık geldi ve okumayı bıraktım ve o tip yazıları okumam genelde. Demek istediğim onu kopyala yapıştır yapıldı ama yeni başlamış biri bu kadar uzun makale ile kafasını karıştırmamız lazım kısa ve net olarak cevap versek daha iyi olur diye düşünüyorum.
    Bu arada amino asit'e hormon denildiya bir şey demiyorum gıda takviyesi bunlar beslenmede bir açıklık görülürse ek takviye olarak kullanılır. Ben şahsen bu aralar antrenman sonrası hızlı sindirilen protein için whey aldım onu kullanıyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:06 ----------

cengiz yapacağın ne biliyor musun ilk önce bir araştırma yapmalısın zeuss burda belirtti zaten.
    Bu bizim dediklerimizide dikkate al.
    Supplement olarak sana tavsiye gainer alma hem paraya yazık ve süt ile kullanırsan daha çok yağlanmaya sebeb olur su ile kullanılınca pek kalori oranı çıkmıcak doğru düzgün o yüzden gainer yerine whey protein ve creatine alsan daha iyi. Creatine kullanımı yazar üstünde ara verilmesi gerekir.
    Kısa ve öz olarak supplement'den önce beslenmeye yönelmeliyiz bu işin en önemli kısmı çünkü.

ZeusS_ bunu beğendi.
  19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Cengiz sen git araştır abi, bol bol oku bol bol araştır, sonra okudukların arasında en doğruyu bulmaya çalış...

Sen salla beni de başkasını da, kendin de doğru bilgilere ulaşabilirsin ;)

20. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bu nasıl bir tavır zeuss vrsa elinde bilgi çürütün bizde doğruyu öğrenelim tavrını hiç beyenmedim yakıştırmadam sana

ben 30 kılo verdım dedıgın sey dopgru olsa 30 kılo daha almam gerekıyor olucaktı yazıyı nerenden okudun onuda merak ettım nasıl anladın yazızı ne yazıyor ıcınde okudunmu?

@eco orda ayrıntıya gırılmemıs kas gelısımı ıcın ınsulın hormonunun önemi yazılmış tembelm okumak isıtemıyorum desen o ayrı mesele

gainer öneren kim olmuş sanki ben önermişimgibi bir anlaşılma olmuş? yazıda ne dıyor sabah ve antremandan son alın alıcaksanız ınsulını

zeuz eski bilgi demiş ne kadar eski? evrimmi geçirdiniz o gunden bugune değişen ne?

Son düzenleme: 16 Şubat 2012

Sayfayı Paylaş